r~ Tbüite n l an d scli Ënl: r> k.i n7 .lie minister van financiën heelt de aandacht der belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landseh üosl-Indië, door middel van het stoomschip Willem kroonprins der Nederlandenvan de maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 22,lfn dezer is bepaald. De minister van marine heeft ter kennis' van belanghebbenden gebragt dal zij, die voor eene benoeming als opzigler der 2® kl. voor het stoomwe zen, op eene jaarwedde van ƒ700, in aanmerking wenschen te komen, zich, vóór 10 Mei 1873, met hun verzoek schriftelijk behooren aan te mel den bij het dep. van binnenlandsche zaken, onder overlegging van hunne geboorteacte en zoodanige getuigschriften of verklaringen waaruit blijkt, dat de adressant in allen deele praktisch ervaren is in de kennis van de zamenslclling en het onderzoek van stoomketels. Thans is verschenen hel programma der 2lsle algemeene tentoonstel ling van vee. voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, van vvege de Iloll. maatschappij van landbouw, van 26 -30 September e. k. in hel Paleis voor Volksvlijt en op de veemarkt te Amsterdam te houden. Ge durende die vijl dagen worden voortbrengselen en werktuigen in het paleis tentoongesteld; den 27s,eD Sept. paarden, rundvee, schapen en varkens op de veemarkt en den 30llen Sept. pluimgedierte en honden in het paleis. De opgave tot mededinging geschiedt vóór 1 Sept.; wat inzenders van Noord en Zuidholland betreft, aan den secretaris hunner afdeeling; voor anderen aan den secretaris der maatschappij, den heer P. F. I.. Waldeck, te Loos duinen bij 's Gravenhage. De" aangifte van maai- en hooiwerkliiigen moet echter vóór 1 Mei geschieden; de beproeving daarvan heeft in Junij of Ju lij plaats. De uitgeloofde prijzen bedragen te zamen /7223. Door de vereeni- glng tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands noorderkwartier zijn i bovendien eene gouden medaille en ƒ400 uitgeloofd voor het beste werk tuig om meekrap te delven voor 8 paarden, en eene gouden medaille voor den besten ploeg, door 4 paarden getrokken. De beproeving dier werktui gen heeft te Winkel, in Noordholland, plaats in September. Bij den wed strijd van die vereeniging moeten ook de graan-maaiwerktuigen in werking worden gesteld, die op de tentoonstelling mededingen. Te 'sGravesande is eergisteren een boerenwoning, benevens twee hooi bergen, afgebrand, liet vee heeft men kunnen redden. Dij den gemeenteraad van Rotterdam is van de hooge regering inge komen eene afwijzende beschikking op zijn adres betreflende het opnemen van havengeld Onder de belastingen en het onschendbaar verklaren van plaat selijke belasting-verordeningen. De N. R. C. meldt dal bij gelegenheid van den brand te Katendrecht op tweeden Paaschdag ruim 10000 personen van' Rotterdam met de veerboot zijn overgezet. Er werd aan het veer 509 ontvangen. Naar aanleiding van het berigt dat in den nacht van 7 op 8 April jl., ten huize van F. B., wonende onder Meerkerk, de bij dezen inwonende nicht A. B.. gescheiden huisvrouw van G. v. d. 11., op geheimzinnige wijfie was bevallen, zijn de officier van justitie, regter-commissaris en griffier vaji Goriuchcm derwaarts gegaan tot het instellen van een geregtelijk onderzoek, ten gevolge waarvan de genoemde F. B. en A. B. gevankelijk naar Gorin- chem zijn overgebragt, terwijl het kind, op aanwijzing van F. B.in eene griend achter zijne woning begraven is gevonden. Door het kieseollegie der, Ned. hervormde gemeente te Haarlem is het volgende drietal gevormd: van Hoogenhuyze, te Steenwijk: Krityfl", te Velp, en Roozemeijer, te Middelburg. -- Te Amsterdam, meldt het Hbl, wordt in het Vondelspark, in de nabijheid van het pavilloeneen fraaije fontein met vier kranen opgerigt, waar elk wandelaar zijn dorst met frisch duinwater zal kunnen lesschen. Hij wordt aan het publiek geschonken door den heer C P. van Ecghen die daarmede een nieuwen titel heeft erlangd op de erkentelijkheid zijner stadgenooten. Men meldt uit Diepenveen: Verbazend groot is de hoeveelheid ijzer erts, dal in deze streken gegraven wordt. Dagelijks ziet men tal van wagens, met erts beladen, naar Deventer gaan. vanwaar het per schip naar Pruissen vervoerd wordt. De exploitatie geschiedt geheel voor rekening van Pruissische fabrikanten, die van de grondeigenaren in deze streken, door hun zaakgelastigden, uitgestrekte landen voor een bepaald aantal jaren huren, om er het erts uit te graven. Eenige jaren geleden ontvingen de grondbezitters hiervoor zeer weinig geld, doch thans bedingen zij zeer hoo ge sommen. Een menigte arbeiders verdient met het graven van het erts hooge dagloonen, terwijl de landerijen er door in waarde winnen. Maandag II. is een gedeelte der bosschen in de nabijheid van Nieuw Appelscha afgebrand. Daar er in de nabijheid geen water was te bekomen, heeft het veel moeite gekost den brand te blusschen. Vooral in het den nenbosch was de brand hevig. Men beweert, dat de brand ontstaan is door onvoorzigtigheid van knapen, die zich, sigaren rookende, in het bosch vermaakten. Van den Moerdijk wordt aan de Standaard geschrevendat op den eersten Paaschdag daar weder een der ringpredikanten te vergeefs aankwam. D\ Oudcgeest, van Made, trad omstreeks half drie, door een maréchaussee begeleid, het gevulde kerkgebouw binnen, doch verliet het, na er eenige oogenblikken vertoefd te hebben, proces-verbaal doende opmaken tegen het optreden van d'. Koeken. 's GRAVENHAGE. 18 April. Tot notaris te Rotterdam is benoemd de heer J. P. R. Suringar, cand.- i otaris aldaar. Aan den heer W. .1. Driessen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kautonregter in het kanton Helder (eiland Wieringen\ Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Nijmegen is benoemd de haer M. Langeveld, thans ontvanger der registratie te Zaandam. Door Z. M. zijn gepensioneerd: de generaal-majoor van der Hart Beek, inspecteur-generaal der fortificatiën, met den rang van luil.-generaal, de i luit.-kolonel Prince, van hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. mct J den rang van kolonel. Voorts zijn benoemd bij genoemd corps: tot gene- d raal-majoor, inspecteur-generaal der fortificatiënde kolonel jhr. van Thije 1 Hannes; lot kolonel, de luit.-kolonel Delcampo; tot luit.-kolonel, de majoors 5 Kuiper en Tutein Nolthenius; tot majoor, de kapiteins Baud en Kromhout, t de laatste tevens tot kommandant van het bataillon; tot kapitein, de Muit, van der Dussen; lot 1™ luit., de 2e luit. ten Hoet. Z. K. 11. prins Alexander heeft zich dezen morgen per Rijnspoor naar c Arnhem begeven. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-onlwerp lot regeling en voltooijing van het vestingstelscl, bevattende talrijke veranderingen in ver- r gelijking van vorige ontwerpen. De hoofdzakelijke afwijkingen zijn deze: le Is opgegeven het voornemen tot het maken eener stelling aan de bene- den-IJssel en eener kustbatterij nabij Delfzijl, en is dus een stap verder gedaan lot concentratie; 2® het wijzigen der ramingcijfers; het geheel zal bedragen circa 31 millioen, doch verdeeld over meerdere jaren dan bij vorige ontwerpen. Over het geheel worden ook meerdere vestingen en ver- j sterkingen opgegeven dan vroeger. Bij het gisteren voortgezet examen voor het lager onderwijs zijn ge. examineerd 25 candidaten voor de hulponderwijzers-acte. Daarvan werden afgewezen 11 en toegelaten 14, namelijk de hh.: W. Beilo, J. L. Heinsbroek, P. Huiskes, J. van Katwijk, G. v. d. Poel, allen uit Schiedam; F. J. l|. Derwort, J. Komen. D. Koumans, C. Zeelenberg, uit Delft; J. B. Govers, J. Schultz, J. Wetstein. uit Rotterdam; H. J. N. Loeven, te 's Hage, en A. van 't Woudt, te Zegwaard. Heden bij de voortzetting van het examen zijn toegekend acten van hulp onderwijzer aan de hh. Goedeljée en Pruyn, en voor de Fransche taal aan van Gelderen van Noppen, allen uit Leiden, alsmede aan den heer Oudshoorn uit Zoeterwoude. Heden heeft voor den regter van instructie in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier een getuigenverhoor plaats gehad in zake den dubbelen moord en wel van de personen woonachtig te Schoonhoven, waar men denkt dat voorwerpen, van de verslagene afkomstig, geborgen zjjn. Gisteren middag werd in het Haagschc Bosch in de nabijheid van hel buitenverblijf Klingendaal een manspersoon gevonden, die zich door middel van een pistoolschot van het leven had beroofd. Zijn aangezigt was zoodanig verminkt, dat het veel moeite kostte het lijk te herkennen. Later bleek het een onzer stadgenooten te zijn. Achteruitgang van zaken moet hem tot het plegen van zelfmoord hebben gebragt. j. lieden morgen is uit het Spuj opgehaald het lijk van een bij liet bataillon van het 4® rcg. infanterie, te Delft in garnizoen liggende, soldaat die sedert eenige dagen vermist werd. ENGELAND. LONDEN, 17 April. Den 23"«D April a. s. zal het proces van Tichborne worden gevoerd, De acte van beschuldiging voert den titel: de koningin tegen Castro, alias Orton, alias Tichborne, baronet. De pretendent wordt van drie misdrijven beschuldigd, waarvan twee door speciale juries zullen worden geoordeeld. Het openbaar ministerie zal worden vertegenwoordigd door vijf regtsgeleer- den der kroon. Alhier werd dezer dagen een slagter tot 14 dagen dwangarbeid ver oordeeld, omdat hij eenige varkens op zeer wreedaardige wijze had gedood en den ambtenaar, die hein over zijn gedrag onderhield, had aangeboden hem over den grond der slaglplaats te rollen. F K K II IJ li. De door het Journ. Off. afgekondigde wet betreflende de teruggave van wegens den oorlog gedane uitgaven aan de stad Parijs en aan de depar tementen bepaalt het bedrag dier restilutiën op 140 millioen fr. voor Parijs en 120 millioen fr. voor de departementen. Aan Parijs geschiedt de uitbe taling; van hoofdsom en 5 pCt. rente in 26 lialljaarlijksche termijnen van 4,840.424.40 fr.waarvan er twee op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken voor 1873 worden gebragt. De 120 millioen schadevergoeding aan de door den vijand bezet geweest zijnde departementen bestaat uit de volgende declcn: 8,049,280.65 wegens aan de Duitschers be taalde oorlogscontribuliën en 111,950,719.35 tot vergoeding van alle schaden, geleden door bijzondere personen, sleden, gemeenten en departementen ten gevolge van de vreemde bezetting gedurende den oorlog van 1870 -71. Het eerstgemelde bedrag wordt in eens betaalbaar gestelden daartoe op de be grooting van het departement van financiën voor 1872 gebragt; de andere som wordt betaalbaar gesteld in 26 halfjaarlijksche termijnen met bijreke ning van 5 pCt. rente, elk groot 3,870,635.70 fr.waarvan er twee gebragt worden op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken voor 1873. De Rappel wil weten dat nu de heer Barodcl te Parijs candidaat is gesteld, Lyon voornemens is op zijne beurt het groote beginsel der nationale solidariteit te bevestigen, door twee Parijzenaars tot zijne verte- genwoordigers te verkiezen. Die Parijzenaars, welke, naar men meent, hunne staatkundige geloofsbelijdenissen reeds op het papier brengeu, zouden I zijn de burgers Ranc en Lockroy. Dingsdag is in de kerk Saint-Germain des Prés een lijkdienst gevierd voor den heer Saint-Mare Girardin. Een zeer groot aantal personen woonde die plegligheid bij. De familie Orleans, waarvan de overledene een warm aanhanger was, werd vertegenwoordigd door de hertogen van Aumale, Nemours en Chartres. De heer Thiers had zich door een adjudant laten verlegt nwoordigen. Bij het graf werd door onderscheidene personen bet woord gevoerd.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2