cqubaint. i 8 o N°. v* ^sas. ZAÏL'RDAG 19 APRIL. De Ccrurant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 j met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.Ö0 'ijaart, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 2-5 cents. Advertentiën voor Duitsehland, Oostenrijk en Zwitoerland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentien te Banbury LubeckFrankfort a. M,, Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Sluttgart, VTeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 18 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen een schrij ven van den heer Seelig, houdende, namens den heer Wiggers van Kerchem, verzoek het door dezen vroeger ingediend adres betreffende de bebouwing der Ruïne als niet ingediend te beschouwen. De staal toch zijner gezond heid zou hem niet veroorloven het vroeger door hem opgevat plan te verwezenlijken. Van den heer mr. Snellen van Vollenhoven was ingekomen het verzoek om ontslag als lid der commissie voor oudheidkunde. Op voor stel van den voorzitter werd hem dit ontslag eervol verleend, onder dank betuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Voorts werd inge diend een voorstel van burg. en weth. betreffende de bebouwing der Ruïne. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen, kwam in behande ling het verzoek van jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie als gemeente-archivaris. De heer van Hetvkelora greep deze gelegenheid aan om «ver het archief te spreken. De localitcit waarin het werd bewaard was niet goed en het moest meer toegankelijk gemaakt worden voor personen die hel wilder! raadplegen. Hij stelde voor cene commissie Ie benoemen, op de wijze als geschied was voor de oudhedenten einde ons belangrijk archief meer te doen worden wat het zijn kon. De voorzitter verklaarde dat het dagelijksch bestuur dien wenk gaarne in overweging wilde nemen. De heer Elsevier werd daarop met 17 stemmen gecontinueerd, zijnde 1 stem tegen de conlinalie uitgebragt en een briefje in blanco gelaten. De voor drag! betreffende het adres van de schippers op Utrecht, om vrijstelling van de betaling van het padgeld, werd goedgekeurd. De heeren Buys en llartevelt drongen aan op het ten einde brengen dezer zaak; het was toch bezwarend voor de adressanten dat de zaak moest blijven rusten tot na de beslissing der hoofdquaeslie. De voorzitter verklaarde dat hij daartoe zooveel mogelijk zou medewerken. Insgelijks werden achtereenvolgens goedgekeurd rene suppletoire begrooting en staal van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1872. van het H. G, of arme wees- en kinderhuis; een dito van het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis: een dilo van het Werkhuis; een staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1872; en eene voordrag! tot onderhandsche verhuring van het lokaal bij de Hoogland: sche kerk en van een huis builen de voormalige Wille-poort. Ingevolge zijn verzoek werd aan A M. Ca! tel eervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de openb. school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2,lc kl. voor jongens. De voordragt betrekkelijk den verkoop van de landerijen der Vereenigde gast- en leprooshuizen lokte langdurige beraadslagingen uit. Betreffende deze zaak waren op nieuw onderscheiden adressen ingekomen, als van de bh. J. Zuurdeeg en Zn. en II. J. van Wensen, van den heer Scheltema, die zich met den inhoud van dat adres niet kon vereenigen; en van de Mi. J. C. Zaalberg en Zn. c'. s. In laalslbedoeld adres werd o. a. gezegd dat in de voordragt van burg. en weth. verschillende historische bijzonder heden betreffende de raamlanden stilzwijgend waren voorbijgegaan, waar door geene onpartijdige voorstelling der zaak werd gegeven. Het verwon derde adressanten dat in de voordragt niet werd gesproken van minnelijk overleg om de zaak lot een goed einde te brengen. De heer Buys meende dat men nog wel een poging mogt doen om tot eene schikking te komen, ten einde de belangen der gemeente en die der nijverheid te vereenigen. De voorzitter zeide dat de wethouder Stoffels reeds eene conferentie met de belanghebbende labrikanten had gehad, en hun geraden had een verzoek aan den raad te doen of in eene taxatie te treden. De heer Stoffels bevestigde dit en voegde er bij dat door de fabrikanten steeds gesproken werd van reglen. De heer Neeb had al de stukken onderzocht en het was hem, zoowel als aan gecommitteerdengebleken dat er geen sprake kon zijn van regt. Zij waren altijd huurders geweest. De fabrikan ten daarentegen bleven staan op het standpunt van het regt en spraken nu nog van //procedure en langwijlige procedures". De heer du Rieu was mede 'oor eene schikking: vooral daar hel hem bleek dat de raad niet ongenegen zou zijn de raamlanden tegen taxatie af te staan, en in het adres van de fih. Zaal berg c. s, schemerde door dat ook zij van eene schikking niet al keerig waren De beer Goudsmit was, even als de heer Stoffels, van gevoelen dat zoolang de fabrikanten zich plaatsten op het standpunt van regt, het van de zijde der gemeente eene zwakheid zou zijn eene schikking aan te bieden. Dit had hij ook aan een hunner verklaardonder bijvoeging dat de raad hun zeker goed gezind was. Uit alles, wat ook in de requesten werd aange haald, bleek het hem ook dat zij geen regten hadden. De heer Cock kon over de qnaeslie van regt geen uitspraak doenzoolang hij niet al de stuk ken, de zaak betreffende, gelezen had. Hij vroeg of men door het niet ver- koopen van raamlanden buiten de Marepoort niet cene onbillijkheid zou begaan tegenover de andere fabrikanten. Hij ondersteunde daarom het voorstel van den heer Buys, opdat er een einde mogt komen aan het misverstand. Misschien waren de ramen van buiten de Hoogewoerdspoort wel over te brengen naar liet land builen de Marepoort. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd werd het eerste punt van het rapport van de commissie van finan ciën, om in deze hel advies van den gemeente-advocaat in te winnen en dat advies aan de vergadering over te leggen, aangenomen. Men had daarbij, blijkens de nadere toelichting van den lieer Buys, ook op het oog, thans geen besluit te nemen, waardoor eene nadere schikking zou buitengesloten zijn. Het tweede punt betreffende de raamlanden buiten de Marepoort werd mede aangenomen. Over de voordragt bet rekkelijk de aanwijzing van hel Caecilia-gasthuis voor de opneming en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten voer den mede onderscheidene leden het woord. Over het algemeen was men van gevoelen dat na het lot stand komen van het nieuwe akademisch zie kenhuis daartoe de noodzakelijkheid niet bestond en dat uit de wet de vcr- pligting daartoe niet bleek. Waarschijnlijk had de aanschrijving van ge deputeerde staten slechts ten doel om zich op de hoogte der zaak te stellen. Alleen bij het heerschen van enkele epidemische ziekten, zooals cholerakon er sprake zijn van het aanwijzen van een afzonderlijk ge bouw. Met 15 tegen 4 stemmen werd de voordragt dan ook verworpen. De voordragt tol verlenging der pachl-overeenkomsten ten aanzien van de tolheffing aan het Zijllick en aan de brug te Leiderdorp werd goedgekeurd. Omtrent die betrekkelijk hel geneeskundig onderzoek der openbare vrouwen, was een adres ingekomen van de heelkundigen hier ter slede, daarlegen be zwaren inbrengende en waarhij voorgesteld werd het bedoelde onderzoek aan een heelkundige op te dragen op het zelfde tractement dat thans door de slads-heeimeesters wordt genoten en daartoe cene openbare oproeping te doen. Ingevolge eene aanmerking van den heer Evers, werd besloten deze zaak later met gesloten deuren te behandelen, liet verzoek van de commissie voor het oprigten van een standbeeld van van der Werf, om gratis gebruik der slads-gehoorzaal, of wel restitutie van het daarvoor betaalde, werd goedgekeurd. De voordragt betrekkelijk de aanvulling van het reservefonds en het bedrijfskapitaal der stedelijke gasfabriek, werd, na cene redewisseling tusschen de hh. Cock en de Fremery, aangenomen. Ook werden goedgekeurd dc voordragt tol het verlecnen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting aan onderscheidene personen; de voordragt tot wijziging van het raadsbesluit van 17 Oct. 1872, betreffende den verkoop van inschrij ving op het Grootboek ten name van de Vereenigde gast- en leprooshuizen; en de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1872. Nadat de zitting eenigen tijd met gesloten deuren was voortgezet, werd nog aan de orde gesteld de bovenbedoelde voordragt betrekkelijk het genees kundig onderzoek der openbare vrouwen. Die voordragt werd, overeen komstig het advies d,er commissie van financiën, met 14 tegen 3 stemmen aangenomen; waarbij tevens besloten werd de woorden: //in den bovenbe doelden zin", aan het slot van het rapport der commissie voorkomende! weg te laten. De aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen uil deze gemeente zal geschieden op Maan dag 5 Mei ten 8% ure, in het Caecilia-gasthuis. Wij maken onze stadgenoolen opmerkzaam op de aangekondigde voor stelling van het Rotterdamsche opera-gezelschap op aanstaanden Maandag. Meermalen mogt men in Leiden gedurende dit saizoen hel genoegen smaken dit gezelschap te hoorenwelks verdiensten niet te zeer kunnen' Worden geroemd. Ditmaal zal Beelhövens compositie //Fideliö" worden opgevoerd waarin de bekende eerste tenor, de heer Gross, zich zal doen hooren. YVÏj vertrouwen dat deze opera een waardig slot zal opleveren vooi* ecïi t'ooneel- jaardat bij veel afwisseling zeer veel schoons te genieten gaf.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1