Voorts heelt Z M. benoemd: bij den provincialen staf tot prov. adjudant in Friesland, den majoor J. H. W'ichers van het 5' reg. infanterie; lot ma joor prov. adjudant in Overijssel, den kapitein F. A. Loggere van het7e reg. infanterie. Bij den plaatselijken staf tot plaatselijken kommandant 2< kl. te Breda, den kolonel C. B. van der Breggen, kommandant van het 3e reg. infanterie; lot majoor plaatselijken kommandant 3' kl. te Groningen, den kapitein M. A. Raphels van hel 7' reg. infanterie. Tot kapitein plaatselijken adjudant van de le kl. te Vlissingen, den 1" luit. F. Siemerinck van de di visie kon. marechaussee van Noordbrabant en Zeelandtot 2en luit. plaat selijken adjudant van de 21' kl. le Venlo, den sergeant F. A. de la Torte van het 6e reg. infanterie. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. Onder voorzitterschap van den heer inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zuidholland zijn gisteren in het gebouw der leesinrigting alhier de voorjaars-examehs aangevangen voor hen die verlangen akte te verkrijgen tot het geven van lager onderwijs. Er werden 10 onderwijzers voor de Fransche taal geëxamineerd. Onder het examen is een candidaat vertrokken. Afgewezen zijn 7; toegelaten 2. de heeren: H. P. Hoffmann en A. J. Verbeek. De examens van 25 hulponderwijzers zjjn daarop aan gevangen. De vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap zal a. s Vrij dag, 25 April, des avonds ten half acht ure in hel locaal der vrijmetselaars loge alhier eene vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer J. C. C. den Beer Poorttigael, die het onderwerp zal behandelen: De verovering van het eiland Alsen in den Duitsch-Deenschen oorlog van 1864, hoofdzakelijk als studie voor den overtogt van breede rivieren of zeearmen. Eergisteren heeft men ontdekt dat op het kantoor van den heer ge meente-ontvanger (afdeeling hoofdelijken omslag) op het raadhnis een kast of lessenaar was verbroken en daaruit eene som van 220 was gestolen. BUITKM.ANDSCIIK IIKIJIÜ KA DELftlE. De heer Bender, directeur van het muziek-corps der guides, is in 67-jarigen ouderdom te Brussel overleden. De tentoonstelling, door de Nederl. vereeniging van weldadigheid in Brussel georganiseerd, is Maandag geopend. De catalogus telt 700 nommers, waaronder 100 schilderijen van Nederlandsche en Belgische meesters. De minister van financiënde heer Malouzond een schoone aquarel van zijne hand. EAGFiLASO. LONDEN. 16 April. De gewone wapenschouwing der vrijwilligcrs-corpsen op Paasch-maan- dag heeft dit jaar niet plaats gehad. Bij den minister van oorlog vond de zaak wel geene tegenwerking, maar toch ook geenc medewerking. Het gevoelen scheen de overhand gekregen te hebbendat de krijgskundige be- teekenis der zaak niet opwoog tegen de daaraan verbonden kostenen dat zij te veel eene zaak van vermaak was geworden om ernstig opgevat te worden en toch nog te ernstig was om vermakelijk te zijn. Bovendien wa ren de verschillende spoorweg-maatschappijen oveieengekomcn om ditmaal den prijs voor het vervoer der vrijwilligers aanmerkelijk te verhoogen. Een en ander heeft de vrijwilligers bewogen zich dit jaar tot kleinere manoeuvres op verschillende plaatsen des lands te bepalen. FKANKBIJ K. In de circulaire van den radicalen candidaat Barodet aan de kiezers zegt deze met erkentelijkheid het mandaat aan le nemen, hetwelk de ver schillende democratische comite's van Parijs hebben aangeboden aan den voormaligcn maire van Lyon. de van hare gemeentelijke vrijheden be roofde stad. Door uwe keuze, zegt hij verder, te vestigen op een nederigen, doch be proefden dienaar der republiek, en hem te verkiezen boven hoogcrgeplaatste personen, wier verdiensten en bewezen diensten door niemand worden ont kend, hebt gij een pleglig blijk willen geven van die solidariteitwelke niet slechts de groote steden onderling verbindt, maar de kleinste gemeenten van Frankrijk bij de zaak der gemeentelijke vrijheid betrekt. De democra ten van Lyon, in wier gelederen ik gestreden heb, moedigen mij aan aan uwe roepstem gehoor te geven. Innig doordrongen van dankbaarheid j voor hel edelmoedige initiatief der burgers van Parijs, dragen zij mij op u te beluigen dal zij uwe broederlijke ondersteuning niet beter kunnen erken nen dan door een der hunnen al te vaardigen om met u aan te dringen op: de onmiddellijke ontbinding der vergadering van Versailles; 2". de volstrekte onschendbaarheid van het algemeen slemregt; 3°. de spoedige bijeenroeping eener nieuwe, uit eene enkele kamer bestaande vergadering, welke uitsluitend bevoegd is eene amnestie uit te vaardigen en den staat van beleg op te heffen. Dit mandaat, hetwelk mij zoowel Parijs als Lyon opdragen neem ik met overtuiging aan; ik zal er eene eer in stellen het te vervullen, overtuigd van de medewerking van de republikeinen van elke kleur. Meer dan ooit beslaat er behoefte aan onze eensgezindheid tegenover de coalitie van alle pretendenten en van alle koningsgezindeu. Aan de dubbelzinnig heid, welke het land verzwakt, moe: een einde komen; zij moedigt de par tijgangers aan en verzwakt zelfs de voorstanders der regering. De gedeel telijke verkiezingen zijn het voorspel der algemeene. Bereiden wij ons van nu af op dezen groolen nalionalen oordeelsdag voor. De kiezers van het departement der Seine behooren daarvoor liet wachtwoord te geven door eene stemming, welke deze beteekeuis heeft: Ontbinding, republiek." De heer Littré, de beroemde taalkundige, schrijft aan le Temps: De Hépub! raap. mag zeggen, dat de candidatunr van den heer Barodet een parig is gesteld door de repubükeinsche partij: er zijn toch eenigen, die niet daarmede instemmen en daaronder ik, die een republikein meen te zijn van vrij wat ouderen datum, dan de heeren, die thans de Répubt. frunp. schrijven. Dal op dit oogenblik de heer Barodet te Parijs candidaat gesteld wordt tegen den heer de Bémusat is een regtstreeksche aanval op de rege ring van den heer Thiers. En zoolang niet de vijf milliards zijn betaald en niet de Duilsche troepen ons gebied verlaten hebben, zal niets ter wereld mij bewegen, aan dergelijken aanval mede te doen. Men acht dit schrijven een veel beteekenende aanbeveling voor den lieer de Bémusat. De heer Dorian, die dezer dagen overleed, was in 1870 in het gouver nement der nationale verdediging minister van openbare werken, en als zcodanig heeft hij gedurende het beleg die hoofdstad gewigtige diensten bewezen. Hij wist toen niet wat rusten was. Hij snelde van de eéne ge weer- en patroon-fabriek naar de andere, van de ééne gieterij naar de andere, om den ijver van het werkvolk le prikkelen en zooveel mogelijk met eigen oog na te gaanop welke verdedigingsmiddelen Parijs kon reke nen. De ziekte, waaraan hij overleden is, was hel gevolg van de overspan ning, waarmede hjj gewerkt heeft en van de ontberingen van het beleg. SPANJE. Te Barcelona en in de nabij die stad gelegen plaatsen ontstond dezer dagen eene groote opschudding, ten gevolge van een gerucht dat de Car- listen in aantogt waren. Overal liepen de vrijwilligers te wapen, maar het bleek later dat de geheele verwarring slechts aan eene vergissing van een schildwacht was toe te schrijven. Ongelukkig had het valsche alarm ten gevolge dat de vrijwilligers van Sans en Hospitaiet elkander in de duisternis voor Carlisten aanzagen en op elkander schoten, hetgeen aan een hunner het leven kostte. i In Barcelona werden vier Carlisten gevangen genomen bij welke belang rijke papieren gevonden werden. De verbittering der bevolking tegen de Carlisten is nog altijd zoo groot, dat de burgemeester gedreigd heeft de geslrengsle maatregelen te zullen nemen, bijaldien het volk nogmaals be- prc even mogt eene lynch-justitie uit le oefenen. Dezer dagen scheelde het weder weinig of drie gevangen Carlisten waren op de straat door het volk doodgeslagen; de militairen, die hen begeleidden, waren verpligt van de wapenen gebruik te maken om hen veilig in de gevangenis le brengen. De nieuwe kapitein-generaal Velarde gaat voort met zijne gestrenge maatregelen tot herstel der krijgstucht. Te Manresa ontstondkort nadat de bevelhebber Guito eenige ongeregeldheden onderdrukt had, op nieuw eene muiterij; de derwaarts gesnelde kapitein-generaal deed terstond 40 soldaten van het regi ment Estramadura en eenige artilleristen gevangen nemen en wegvoeren om ze voor eeuen krjjgsraad leregt te stellen. ITALIË. •Te. Urbino is dezer dagen den geboorte- en sterldag van Rafaël plegtig herdacht. De heer Morris Moore heeft in eene feestrede Rafaël's verdiensten verheerlijkt. Aan hel slot van zijne redevoering gaf hij te kennen, dat hjj gaarne bereid was de 50U0 fr. bij te dragen, die nog ontbraken aan de 30000 fr.vereischt voor den aankoop van het huis waar Rafael is geboren. Onder het gebulder van het geschut werd daarna het koop-contract geslo ten. 's Avonds gaf de hertog een groot gastmaal en schonk de burge- t meester, namens den gémeenteraad, aan Morris Moore het eere-burgerregt van Urbino. Aan Moore is tevens het regt gegeven om ten allen tijde te beschikken over eene der kamers van Rafaël's huis. ZWITSERLAND. Te Lausanne is dezer dagen het centrale comité der liberale katholieke i vereenigingen vergaderd geweest, om te beraadslagen over de verder te ne men maatregelen tot organisatie der oud-katholieke beweging in de Fransche en Italiaansche gewesten van Zwitserland. Volgens de mededeelingen der Fransche leden, waardoor hel centraal comité kort geleden versterkt is ge worden maakt de zaak van het oud-kalholicismus in het westen van Zwitserland groote vorderingen, vooral te Genève, alwaar de predicatien van pater Hyacinthe veel daartoe bijdragen, en vindt het plan der oprig- ting van een nationaal Zwitsersch bisdom in die streken zeer algemeen bijval. Men kan dus verwachten dal de eerste feitelijke slap tot uitvoering van het plan aldaar gedaan zal worden. Het centrale comité heeft althans besloten zeer spoedig eene katholieke volksvergadering in het Romaansche Zwitserland bijeen te roepen, waarin hel ontwerp der oprigling van een nationaal bisdom aan het volk ter bekrachtiging zal worden voorgelegd., DUITSCHLAN». Te Wilhehnshafen worden buitengewone toebereidselen gemaakt voor een bezoek, daj aldaar tegen het begin der volgende maand wordt verwacht. De regering heeft namelijk het voornemen opgevat, om de groote oorlogs haven van Duitschland door al de leden van den rijksdag te doen bezigligcn. Nadat de bezoekers die inriglingen in oogenschouw hebben genomen, zullen zij aldaar door de regering feestelijk worden onthaald. -- In het begin van September zuilen de uit Frankrijk terngkeerende Duitsche troepen van het bezettingsleger hun feeslelijken intogt te Berlijn houden. Alsdan wordt tevens het monument ter eere der overwinningen van 1864/65/70 op schitterende wijze onthuld. PKK TELmA AAR BRUSSEL, 16 Ajiril. De regering heeft een drie-percents-leening geslo ten, groot 230 millioen. met tien contractanten, onder welke de nationale B bank, het buis Rothschild, de Banque de Bruxelles en hel Comptoir d'Es- I compte zijn. De koers van uitgifte is 81 pCt. PARIJS, 16 April. Eene circulaire is uitgevaardigd, geteikend door de meeste afgevaardigden van Parijs, waarin de candidatuur van den heer de Rémusat met warmte wordt aanbevolen. PARIJS, 16 April. De heer Mare Dufraisse heeft een schrijven in het licht gegeven, waarin hij zich verklaart voor de candidatuur van de Rému sat. Eene geruststellende verkiezing le Parijs zou, zegt hij, aan de repu bliek die sympathie en medewerking verschaffen, die haar onmisbaar zijn. LONDEN, 17 April. Volgens de Times is het waarschijnlijk dal, ten ge volge van bet voortdurend nemen van goud uit de bank, het disconto tot 5 pCt. verhoogd zal worden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2