LEinSCHi COURANT. <873. VRIJDAG 18 APRIL. N\ 91. RINNENLANDSCIIE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 met het f ersiag der Handelingen van ifen Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar r oor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEU Expeditie-Kantoor van Advertentièn te Hamburg Lubeck, Frankfort a. il,Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, KeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne LEIDEN, 17 April. Het hoofdcomité van het Ito ode Kruis heelt eene som van ƒ25000 ter beschikking gesteld van het centraal comilé van het Roode Kruis te Batavia, ten einde daarvoor aan le koopen zoodanige hulpmiddelen tot verpleging en hulp aan zieke en gewonde krijgslieden, die het bestuur aldaar noodig en wenschelijk mogt achten tijdens den oorlog met Atchin. Met de den 20"™ dezer vertrekkende mailboot worden voorts verzonden: 1000 halve kilo's rooktabak, 3000 halve kilo's pruimtabak, 1000 houten pijpjes, 4000 korte aarden pijpies en eene verzameling lecluiir. Per telegram werd aan het centraal comité te Batavia kennis gegeven van hel uit de algemeene kas der vcreeniging geopende crcdiet. De noodzakelijke of gewenschte vcrplegingsmiddelen zijn op een niet groóten afstand te verkrijgen, en alzoo kan het leger in Atchin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmiddelen door het Nederlandsche Roode Kruis verleend. Aan persoonlijke hulp uit Nederland is geen be hoefte, het allerminst aan die van vrouwelijke personen. -- In de dezer dagen verschenen derde aflevering van het Tijdschrift van het Kon. instituut van ingenieurs, 18721873, komt o. a. voor eene zeer belangrijke mededeeling van het lid mr. J. P. Amersfoordt, betrekkelijk een, ten jare 1634, ontworpen kanaal van de Noordzee naar de Wijkermeer, door den landmeter van Rijnland, J. Pb. Dou, opgehelderd door kaarten en hel portret van Dou, door Ed. Taurel. J. Ph. Dou is te Leiden geboren lusschen 1570—1574; is notaris en een der voertig in rade geweest, doch uit de laatste betrekking, waarschijnlijk omdat hjj remonstrantsch.was, in 1618 ontslagen, terwijl hij in 1623 op vermoeden, dat iiij medepligtig was aan den beraamden moord van prins Maurits, is geval en in hechtenis ge nomen, doch, onschuldig bevondenjizijnde, na eenige dagen onder borglogt ontslagen. Het archief der stad Leiden, de bibliotheek der Leidsche hooge- school, het gemeenlandshuis van Rijnland en het provincjaal archief van Noordholland hebben den lieer Amersfoordt bouwstoffen opgeleverd voor zijne bijdragen tot de levensbeschrijving, niet alleen van J. Th. Dou, maar ook van zijn zoon Johannes en kleinzoon Jan Johanneszoonalle drie land meters van Rijnland. De opsteller uit den weuschdal zijn werk door latere onderzoekers meer volledig moge gemaakt worden. {HU.) De Ned. Inditslr. meldt dat het Neder-Oostenrijksch //Gewerbevcrcin" te Weenen heeft besloten, ter gelegenheid der Internationale tentoonstelling van 1873, eenige zgner medailles aan verdienstelijke werkbazen en werk lieden, ook uil het buitenland, toe te kennen, zooais dit genootschap zulks reeds sedert 1840 om de vijf jaren gedaan heeft voor zijn landgenooten. Het kent zijn medaille toe aan hen, die door langdurige, onberispelijke trouwe dienstenijverige bescherming van dc belangen van den arbeidger ver, energieke en toch humane behandeling der onder hen staande werk lieden, goeden levenswandel, streven naar meerdere beschaving en een met goeden uitslag bekroond onderrigt van de hun toevertrouwde leerlingen, daarop aanspraak kunnen maken. Aan builenlandsche zal zij dit doen op voordragt hunner commissie». Dientengevolge noodigt de Nederlandsche hoofdcommissie de Nederlandsche inzenders uit, die zoodanige uitstekende werkbazen in hunne dienst mogten hebben hunne namen met uitvoerige opga ven hunner verdiensten vóór den 25"eD April e. k. op le geven aan den voorzitter, den staatsraad J. W. L. van Oordt, te Rotterdam, opdat de Ne derlandsche hoofdcommissie, na onderzoek, in staat worde gesteld een voor dragt aan het Neder-Oosteiirijkseh »Gewerbeverein" te doen. Naar wij .vernemenmeldt het HU., is er sprake van, om 'de Inva- liedenhuizen te Bronbeek en te Leiden op te heffen en in plaats van op neming in die gestichtenden gepensioneerden door hooger pensioen of gagement in staat te stellen, zeiven in hun onderhoud te voorzien en meer vrijheid te genieten. De hoofd- en andere officieren bij die instellingen zouden dan, voor zooverre z|j daartoe geschiktheid bezitten, weder in acti viteit hij hel leger hier te lande of in Indië kunnen gesteld worden. Bron beek zou alsdan voor een geneeskundig of ander museum worden ingerigt. De vcreeniging van statistiek in Nederland zal Zatnrdag aanst. te Am sterdam eene vergadering honden. De vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek hield dezer dagen te Utrecht hare algemeene vergadering. Onder anderen werd daarin over wogen dc vraag, of het wenschelijk is dat bij het onderwijs, in de gymnas tiek aan de jongens der lagere scholen gevoegd worde hel onderwijs in de behandeling der wapenen, in dien zin dat de gymnastiek de weerbaarheid indirect verhoogt. Met 15 tegen 8 stemmen werd verklaard dat de bijvoe ging dep wapenoefeningen niet wenschelijk is. Voor hoogere burgerscholen en hoogescholen achtten allen haar noodig. Hit Monnickendam meldt men dat Dingsdag nacht een hevige brand is uitgebroken in de woning van den landman H. Dekker, in de naburige Bclmermeer. Bijna alles werd een prooi der vlammen; 10 koeijen, 6 kal veren en 2 varkens zijn omgekomen. De oorzaak is niet hekend; de woning was tegen brandschade verzekerd. Uil Buren schrijft men aan de A.C.: De algemeene armen te Kerk- Avezaalh ontvingen dezer dagen een legaat van /5000, van wjjlen den heer KamphofF te Rotterdam. Genoemde heer, te Iverk-Avezaath geboren, ver trok later naar Rotterdam, waar het hem vrij voorspoedig moet zijn ge gaan. Enkele malen is hij nog in zijne geboorteplaats gekomen, bij welke gelegenheden hij den burgemeester eene som gelds ter hand stelde voor »zijne ongelukkige, van God veriaten bloedverwanten." Thans echter moet hij zijne geheele nalatenschap in legaten aan verschillende inrigtingen enz. vermaakt hebben, en aan zijne bloedverwanten niets. Zondag 11. is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de jonge denncbosschen van den heer van den Wall Rake, op uur afstand van Nunspeet. Nadat bijna 1% bunder is afgebrand, is men er, dank zij de windstilte, in geslaagd de vlammen te blussehen. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft P. van Driessche, oud 32 jaren dienstbode te Zuiddorpe, schnldig verklaard aan kindermoord, voor de eer ste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren, benevens in de kosten van hel proces. Naar aanleiding van den uitslag, welken het afdeelingsondcrzoek van het wets-ontwerp tot wijziging der militiewet, waarbij plaatsvervanging en nummerverwisseling wordt afgeschaft, heeft opgeleverd, gevoelt de commis sie van rapporteurs over deze wets-voordragl zich genoopt tol de verkla ring, dat dc medegedeelde bedenkingen tegen den vorm, waarin de regering over het beginsel der afschaffing van de plaatsvervanging en nummervcr- wisseling wil doen beslissen, haar ailezins gegrond voorkomen, vooral wat de wénschciijkheid en noodzakelijkheid betreft, dat een zoo gewiglig vraag stuk niet lot oplossing worde gebragt, dan wanneer de kamer levens in de gelegenheid zij gesteld over eene algemeene herziening der wetten op de militie en schutterijen te oordeelen. Ook de commissie, bestaande uit dc bh. Stieltjes, Mackay, Kappeyne, van Wassenaer en de Roo van Alder- werelt vreest dus, dat wanneer het wets-ontwerp, zooals het daar ligt, in behandeling werd gebragthet door de regering beoogde doel niet zou wor den bereikt. 's GRAVENHAGE17 April. Door Z. M. zijn benoemd; lot griffier bij het kantongeregt te Oldeber- koop de heer mr. H. Meinesz, advocaat te Amsterdam: tot griffier bij hef kantongeregt le Raaltc de heer mr. A. T. Miquel, advocaat te Utrecht; tot plaatsvervangend kantonregter te Heusden de heer W. F. Mensing, ontvanger der registratie aldaar; voorts is de heer mr. S. Roessingh, op zijn verzoek eervol ontslagen als notaris te Grootegast, op nieuw tot die betrekking benoemd. Aan den surnumerair der posterijen L. J. T. Ramaer is, op zijn ver zoek, ontslag uil 's rijks dienst verleend. Het vereenigde post- cn teiegraapli-kantoor te Hengelo is gesteld onder het beheer van den tcgenwoordigen directeur van liet lelegraaph-kanloor F. E. Duynstee. Z. M. heeft pensioen verleend aan den luit.-kolonel P. Sodenkamp. prov. adjudant in Overijssel, onder toekenning van den rang van kolonel; aan den luit.-kol. A. II. Mommers, prov. adjudant in Friesland, onder toe kenning van den rang van kolonel; aan den kolonel jhr. H. G. F. Lcyssius, plaalselijken kommandant der 2e kl. te Breda; aan den majoor J. J. A. Finckensieper, plaalselijken kommandant der 3' kl. te Groningen, en aau den 1™ luit. plaatselijken adjudant der 2kl. te Vlissingen J. F. de Pauw.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1