f k a i¥ k ïl S.t k. d uit c li lak »s>. De tweede kamer der stalen-gcncraal is tol hervatting barer werk zaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Uingsdag den 22stï" dezer" Z. K II prins Frederik vertrekt morgen naar Berlijn, naar wij ver nemen. ter bijwoning van de huwelijksplegtigheid van prins Albert van Pruissen, zoon*van II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden. Talrijk waren in den laatsteu tijd de kennisgevingen en waarschu wingen legen bet in omloop brengen van valsch geld hier te lande, voerende dezen of genen beeldenaar of dat of eeltig ander jaartal. Verzoek tol op sporing werd gedaan, maar lol dusverre vruchteloos, niettegenstaande de pogingen van justitie en politie. Thans is hier Ier stede ontdekt een per soon. die deze industrie scheen uit te oefenen. Deze ontdekking ging ge paard onder de volgende omstandigheden Een handelaar in borstels kwam Zalurdag avond in eene tapperij op bet Spui alhier en stelde den kastelein, voor hetgeen deze aan hem in ruiling had gegeven, een gulden ter hand, die den kastelein zeer verdacht en valsch voorkwamzoodal hij meende daarvan inmiddels aan de policie te moeten kennis geven, die zich niet liet wachten en den borslelhandelaar naar het commissariaat medenam. Daar gekomen werd de aangehoudene gevisiteerd en bevond men dat in zijn mand een zakje verborgen was, waarin zich eveneens ecu valsche gulden bevond. Vervolgens begaven de commissaris van policie Beukman en de inspecteur Strang zich naar de woning van den aangehoudene, gelegen m een hofje aan den Noordwal, alwaar men in eene soort van poppenkast heeft ontdekt twee roodkoperen vormen, in een waarvan hel borstbeeld van koning Willem lil en in de ander het rijkswa pen gegoten was, benevens een valsche gulden, terwijl bovendien op den schoorsteen een klomp letterspecie lag. alle welke voorwerpen door de po licie werden in beslag genomen. Bovendien was er een fleschje aanwezig, bevattende een chemisch pracparaat; de commissaris nam daarmede een proef, met dat gevolg dat een daarin geworpen cent oogcnblikkelijk verzil verd werd. De aangehoudene, zekere G. S.oud 49 jaren, is naar hel huis van arrest overgebragt en ontkent alle schuil. Het moet de eerste maal, in een tijd vak van 25 jaren zijn, dat zulk eene ontdekking hier ter stede geschied is. - Men verneemt dat bij een dezer dagen gehouden groote instructie in zake den dubbelen moord, de Jong zich als een bezetene beeft aangesteld, en door zijn razen en tieren liet hoeren der getuigen en het schrijven van den griffier zeer heeft bemocijciijkt. De getuige Blankers werd, meldt het Dgbl.. legen de Jong gehoord. Mankers heeft de Jong eenige dagen vóór den moord turf zien brengen ten huize van mevrouw van der Kouwen. terwijl ,1e verdachte elke relatie van nering of bedrijf tot de vermoorde ontkent. De Jong volgde zijn gewone taktiek; hij ontstak in felle woede en wilde Blankers als het ware aanvlie gen, waartoe hij zelfs over de balie sprong. Allerlei kreten en uitroepen werden door de Jong geslaakt, en dat wel op zulk een hartstogtelijke wijze, dat regters en bewakers hem lol kalmte aanmaanden en Blankers verzochten zich te verwijderen. Getuige beweerde echter dat de Jong slechts komedie speelde en getuigen en regters wilde imponeren; getuige verklaarde zich kloekmoedig bereid, des noods, aan de Jong onder vier oogen te ver tellen wal hij gezien haddaar hij geen den minsten angst voor den woestaard. die trouwens geduchler schijnt dan hij is, gevoelde. Daar de Jong onstuimig bleef, moest Blankers ten slotte zich toch verwijderen, zon der zijn getuigenis in haar geheel te hebben afgelegd en toegelicht. (Jok een jufvrouw, diq een bezwarend feil tegen de Jong inbragt. werd door hem beleedigd en gescholden, zij bleef echter zeer bedaard en herhaalde zelfs haar afgelegde verklaring. Het heerlijke lenteweder, dat eerder aan een Pinkster- dan aan een Paaschmaandag denken deed. lokte gisteren een buitengewoon groot aantal inwoners van omliggende plaatsen naar de hofstad. Langs alle wandeldre ven en vooral in het Haagsche Boschde Scheveningsche boschjes en langs het Kanaal wemelde het dan ook van voetgangers en rijtuigen. De etablis sementen te Scheveningen, voor zoover zij geopend zijn. waren voor het saizoen vrij druk bezocht. Aan de stations, zoowel van het Bijnspoor als van liet Hollandsche spoor, heerschte groote levendigheid. Langs de lijn 's HageGouda van den Rijnspoorweg werden gedurende het Paasclifeest meer dan 251)0 personen vervoerd, terwijl bet aan hel station van den Hol- landschen spoorweg gisteren en vooral des avonds zoo druk was dat meer dan een extra-trein noodig was om de bezoekers huiswaarts te vervoeren, IJlTI'KiNLANDSCIIK HL RIJM EtN. ENGS L .4 X LONDEN 14 April. Aan eene particuliere maatschappij is concessie verleend voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg, welke Canada zal doorsnijden. De president der Vereenigde Stalen heeft 15 geleerden en kunstenaars benoemd om, op staatskosten, de wereldtentoonstelling te VVcencn tc be zoeken en daarvan een verslag op te maken, elk voor zijn bijzonder vak. leder ontvangt voo.r reiskosten 1000 vergoeding. Het Juimi. off. deelt mede dat er weder 250 miliioen van de oorlogs- schadcvergocding aan Duitschland betaald zijn. - Door de legitimisten en Bonapartisten is tegenover den heer de Ré- musat de beer Libeman candldaat gesteld voor hel lidmaatschap der natio nale vergadering. Het cijfer van het clericale petitionnement legen de aanhangige wets- voordragl van den minister Simon, omtrent het lager onderwijs, bedraagt thans nagenoeg twee duizend meer dan een miliioen. In die adressen ver klaart men zich niet enkel tegen het wereldlijke, maar ook tegen het k'os- leloozc en verpligfe onderwijs. Te Parijs heeft men nagenoeg 19000 hand- teekeningen verzameld. Bij keiz. besluit is de burgemeester van Straatsburg afgezet, omdat hij den oppcr-president had te kennen gegeven dal hij slechts in het land bleet, omdat hij hoopte op den terugkeer der Fransehen. Be officieren van hel Beijersche topographische bureau hebben last ont vangen zich naar Belfort te begeven, ten einde deel te nemen aan de topographische opneming van het geoccupeerde Fransche grondgebied. Ten gevolge van de vervroegde ontruiming, moet die opneming spoediger vol- inoid zijn dan men aanvankelijk vermoedde. O J) 9 T - N li E. BATAVIA. G Maart. Naar men verneemt is de toestand van de door strek ui op Midd u-lava iels verbeterd. hongersnood geteisterde Van den resident van Ternate is door de directie van het Bal. ge nootschap van kunslen en wetenschappen een schrijven ontvangen-waarin berigt wordt dat het Russische oorlogsschip Izoumroud, uitgezonden om den Russischen reiziger en natuuronderzoeker N. Miloucho Slaclay in de binnenlanden van Nieuw-Guinea op le sporenmei dien heer aan boord den 15lkn Jannarij te Ternate ter reede kwam. Men vond hem, na gedurende een verblijf van vijftien maanden te midden der Papoeërs aan allerlei ontbe ringen en ziekten te zijn blootgesteld, in de Astrolaby-baai terug, zonder dal het den heer Maclay, versloken van de daartoe vereischte hulpmidde len, mogelijk was geweest lot in de binnenlanden door le dringen. De lieer Maclay was zoozeer aan de Papoeërs gewend geraakt en had zoozeer luin vertrouwen weten le winnen, dat hij aanvankelijk in beraad stond of bij die natuurkinderen wel zou verlalen. die hem met weerzin zagen ver trekken. De heer Maclay was naar de Minahassa vertrokken, om na zijne terugkomst met de Izoumroud de reis voort te zetten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-ljtdië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een lwee|arig verlof naar Nederland, aan den hoofdcommies bij hel depart, van financiën 11. C. A. van Eldik Thicme; aan den controleur lc kl. bij het hinnenl. besiuur op Java en Madura J. IV. Mensing, en aan den lsle" commies bij bet depart, van justitie mr. C. baron van Voorst tot Voorst. Ontslagen: eervol, de gewezen venduschrijver bij het vendukantoor te Grissee M C. Landrecht; de gewezen klerk bij de mil. adminislr. te Amboina J. J. L. Anakotla. Benoemd: tot algem. secretaris, de directeur van binnenl. bestuur mr. 11. D. Levyssohn Norman: lot direc teur van binnenl. besiuur, de resident van Bagelen A. Fitz Verploegh; tot resident van Batavia, de hoofdambtenaar op non-activiteit \V. A. Jelling- haus, laatst resident van Tagal, van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot resident van Djodjokarta. de hoofdambtenaar op non-activiteit A. J. B. Wat- tendorff, van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot resident van Tagal, de assist.-resident voor de policie der stad en voorsleden van Batavia O. W. Swaving. Bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura: tot controleur l'kl., de controleur 2' kl. II. G. J. G. Vriesman; tot controfeur 2C kl.de ambte naar ter beschikking J. M. Esche; tol ambtenaar ter beschikking, de ambte naar voor de burgerl. dienst in Ncd. Indië J. J. Donnet'. Departement van oorlog. Vergund: om dadelijk naar Nederland terug te keeren, aan den 1"™ luit. der infant, van liet Ned. leger M. J. Temminck, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke bij bij de landmagt in Ned. Indie is gedetacheerd, reeds zijn verstreken. Departement van marine. Ontslagen: uil 's lands dienst, de geschorste 1' stuurman bij de gottv.-marine, belast met bet gezag over liet stoomschip Sailoos, J. W. de Wit. Belast: met het gezag over het stoomschip Sailoos. de le stuurman bij de gouv.-niarine M. ,1. Sorel. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 14 April. In de Kaapsche bladen wordt geconstateerd, dat dc Ashantijnen de Eantijncn hebben geslagen en bij de afzending van bet beiTgt slechts 24 uren van Cape Coast Castle verwijderd waren. Aan de Kaapkust lagen vier Engelsche kruisers voor anker. PARIJS. 14 April. De beer de Rémusat beeft tot dc kiezers eene circu laire gerigt, waarin bij o. a. zegt: «Ten allen tijde, onder alle regeringen, ben ik een voorstander van vrijheid, gegrond op regering, niet op voortdu rende revolutie. Ik heb altoos slechts een gematigd gouvernement, hetwelk zijn kracht ontleent aan liet vertrouwen des lands, houdbaar geacht." Hij wijst op zijne vriendschap met Thiers en verklaart zich te zullen houden aan de politiek, die deze in zijne redevoeringen en boodschappen heeft bloot gelegd; dat wil zeggen: de politiek, waardoor de vrede met het buitenland en de orde in het binnenland is hersteld, de financiën in een beteren toe stand zijn gebragt en het repnblikeinscli gouvernement duurzaam is gemaakt. PARIJS, 15 April. De lieer Barodet heeft tot de kiezers in bet Seine- departement eene proclamatie gerigt. waarin bij o. a. zegt: //Dat uwe keus op mij gevallen is strekt ten bewijze van de solidariteit w elke de groole ste den vereenigt ter verdediging van de gemeenlevrijdomnien. Door de Lyon- sclie democratie word ik afgezonden om tc eiscben: onmiddellijke ontbin ding der nationale vergadering, volstrekte ongeschondenheid van liet algemeen stemregt, bijeenroeping zoo spoedig mogelijk van één enkele vergadering. PABUS. 15 April, liet Journ. off. bevat een besluil van den president der republiekwaarbij dc kiezers in dc departementen Loir-el-Clier, Charente- Inférieiirc, Rhone en Haute-Vienne tegen II Mei a. s. worden opgeroepen tol liet kiezen van afgevaardigden ter nationale vergadering. NEW-YORK. 15 April. Bidwell, beschuldigd van medepligligheid aan liet bestelen der Engelsche bank, is uit de gevangenis te Havana ontvlngt; men vermoedt dat bij zich in de stad ophoudt. NEW-YORK. 13 April. De Modoc-Indianen hebben de commissarissen, die afgezonden waren om over den vrede lc onderbandelen, verraderlijk aan gevallen. Generaal Canby en de lieer Thomas zijn gedood; Machaam is ge vaarlijk gekwetst. Daarna hebben de Indianen het kamp van kolonel Mason aangetast. Een groote aanval legen hen wordt voorbereid. WASHINGTON, 14 April. President Grant heeft last gegeven tot liet nemen van strengere maatregelen tegen de Modoc-Indianen. are ss sr sn e x. Iets ever Ccn standbeeld voor den Burgemeester X a iv ii e e we h f. Wanneer de Leidsche burgerij wordt opgeroepen en aangespoord tol mild dadigheid, moet zij overtuigd worden van haar pligt en belang ten aanzien van het doel, waartoe de van haar gevraagde giften of bijdragen zullen strekken. En als het nu enkel betreft de erkenning, der groote verdiensten van een man, die ntoed, beleid en trouw betoonde, toen Leiden in 1574 werd bele gerd en daardoor hel land hielp redden uit de magt van een dwingeland, dan losl de piigl der Leidsche burgerij zich op in de nog te vervullen taak der Nederlandsche natie, om le waarderen en te vereeuwigen wat van der Werf in 1574 deed voor de verlossing van Holland uit het Spaansche dwangjuk. De Leidsche burgerij evenwel beeft nog Ben bijzondcren aandrang, om voor dm burgemeester van der Werf een eerzuil te stichten, omdat nog ten huidigen dage Leiden in verschillende opzigfen veel bézit en geniet, wat te danken is aan hetgeen onder hel burgemeesterschap van van der Werl werd verrigt en tot stand kwant. Hel Leidsel) archief bewaart nog in een lal van registers en stukken de talrijke blijken van den ijver, liet talen! en bet genie van de Leidsche rege-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2