ljëidsciie courant. 1873* WOENSDAG 16 APRIL. IS0. 8». RINNKINLAINDSCIIE BERIGTEN. Lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ie. per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.60; met het A er slay der handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent». De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer '25 cents. Advertentiën voor DuitechlaiidOostenrijk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door HAASENSTEIN VOOI,Eli Expeditie-Kantoor van Advertentiën te hamburg LubeckFrankfort a, M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, KeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genbie en Lausanne LEIDEN, 15 April. De Commissie tot regeling der collecten en ln§clirijvingcn voor tiet Standbeeld van P1ETEK ADRÏAANSZOON VAN DER WERF, tvenschende aan elk inwoner dezer stad, ol' omstreken, geen uitgezonderdde gelegen heid daartoe open le stellen, acht noodig hel volgende bekend te maken: 1°. Op den morgen van Donderdag, den 17dt" April, zullen van wege den Heer der gebuurte inteekeningslijsten worden aangeboden aan de hoofden der gezinnen, van welke men verwachten kan, dat zij het goede voorbeeld, gegeven door de leden der Commissie, en door Burgemeester en Wethou ders zullen navolgen. 2°. De Heer der gebuurte, bijgestaan door een lid der Commissie, of een dezen vervangend, zaL rondgaan met eene Schaal-Collecie aan alle huizen, ook daar, waar reeds inteekeningslijsten zijn, ot nog zullen aangeboden worden, om kinderen en dienstboden ook in de gelegenheid te stellen iets te kunnen bijdragen Zoo werken allen mede eene heilige schuld af le doenaan de nagedachtenis van een manvan wiens moed en trouw Leiden, onze goede stad, ja ons geheel vaderland, nog de schoone vruchten plukken mag. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding waren minste in schrijvers voor: 1°. het schoonmaken enz. der gemetselde bruggen benevens hel vernieuwen van overdekken, 1' perceel, Joh. Verhoog, metselaar. ƒ789, 2e perceel, S. van Leeuwen, timmerman, ƒ1662; 2°. het verrigten van diepwerken in de stadsgrachten, P. van Beest, aannemer alhier, ƒ1154. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 50 hectoliters 22.50 22.50 n J0 4.00 4.50 5 n ff 2.25 2 25 -- Op 19 April zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het stoom schip Castor, kapitein de Boer, van de Cotnmercial-Sleamship-Compaiiy waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van gewone brie ven monsters en drukwerken. De depeches worden ten 9 ure op den mor gen van genoemden dag ten postkantore te Rotterdam gesloten. Door den heer A. Re'ville, pred. bij de VVaalsche gemeente te Rotter dam, die gisteren voor de Waalsche gemeente alhier optrad, werd, aan het einde zijner aan het feest van den dag gewijde rede, een hartelijk en wel sprekend afscheids-woord tot die gemeente en haar bestuur gerigt. Dat afscheid was. hoopte hij, geen laatst vaarwel, want het was zijn voor nemen, zoo het hem vergund werd, nu en dan Nederland, dat hem liel was geworden, en ook de gemeente hier ter stede, voor wie hij dikwijls was opgetredente bezoeken. Van regerings-wege zijn door middel der Staatscourant de volgende mededeelingen gedaan: Volgens een bij het dep. van koloniën ingekomen regeringstelegram van Buitenzorg, dd. 12 April, heeft de gouverneur-generaal, bij een telegram, dei) 9deD dezer door den gouvernements-commissaris van Alchin verzonden (dus vermoedelijk den llden te Penang aangebragt om naar Java te worden ge seind), de volgende berigten ontvangen: «Na de oorlogsverklaring heeft Atchin getracht weder uitstel te verkrijgen. Nieuwe onderhandelingen zijn geopend, maar weder afgebroken, omdat Atchin geene bepaalde antwoordfen wilde geven. Daarop zijn door onze oorlogschepen (die den gouvernements-couimissaris naar Atchin hadden ver gezeld) de vijandelijkheden tegen de versterkingen begonnen en met kracht voortgezet. Den 5deD dezer kwamen de troepen aan. Door den komman- dant der expeditie werd, met vier compagniëneene verkenning aan den wal gedaan, die bevredigend afliep. Op den 8ste° debai'keerden de troepen, niet uilzondering van de cavalerie en een gedeelte van de artillerie, die den 9dt° volgden. Het geheele debarkemenl is goed geslaagd. Dadelijk werden de operatiën begonnen. - Men ondervond een hardnekkig verzet, met groote doodsverachting. Tot dusver zegepraalden onze wapenen. Het geschut der schepen bewees uitnemende diensten." Bij het dep. van koloniën is dus niets gebleken van de aanvraag om ver sterking, in liet door de dagbladen verspreide telegram van Reuter bedoeld. Zoo als hierboven is gezegd, werd het berigt van den gouvernements-com missaris, van Atchin verzonden op 9 April, vermoedelijk eerst den IldtD te Penang aangebragt. Waarschijnlijk had dus Router's Office geen tijdingen omtrent latere voorvallendan waarvan door den gouvernements-commissaris aan den gouverneur-generaal mededeeling is gedaan. Blijkens een Zondag avond bij het dep. van koloniën ingekomen regerings telegram van Buitenzorg, dd. 13 April, had de gouverneur-generaal de vol gende nadere berigten van Atchin ontvangen: "Bij den aanval op eene ver sterking op den 8S' April, bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 minderen, terwijl 9 minderen sneuvelden. Op" den 9dco werd eene versterking, waarin door de Marnix bres geschoten was zonder weêrsland genomen. Bij offensive verkenning werd tot dus ver van de kraton geen weêrsland ondervonden. Den i0dto dezer zon de liootdmagt oprukken. Men had gunstige verwachtingen." Men berigt. zegt liet V. D., dal de vier kleinere schepen, wier ver trek naar ü.-lndië eerst in het najaar bepaald was, ter zake def Atchin- aangelegenden en op aandrang van den minister van koloniën, spoediger naar Indië zullen stevenen. Te- Voorschoten is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d*. Beeckmanpred. te Sassenheim. Te Rotterdam is Zaturdag avond aan het Hofplein achter een der al daar staande bloemenkraampjes gevonden een zeer jeugdig kind van het vrouwelijk geslacht. Het was behoorlijk gekleed en in doeken gewikkeld. Bij het in oogensebouw nemen van het kindje door een deskundige is ge bleken, dat het bij de geboorte vermoedelijk door een verloskundige behan deld is en den leeftijd van 8 a 10 dagen bereikt zal hebben. De policie doel onderzoek. Te Katendrecht heeft eergisteren een hevige brand gewoed. De N. R. C. meldt daaromtrent: In de hoofdstraat, die zich links van den Veerdam uitstrekt, ontstond brand in het armoedigst gedeelte der buurt. Hoe en waar de brand is aangekomen, kan niet worden gezegd, daar het vuur zich in de uitgedroogde met liet gedekte gebouwen met zulk eene verba zende snelheid verbreidde, dal in een oogwenk een aantal woningen te ge lijk in vlam stonden. De vuurgloed was ontzettend, zóó dat men allerwege getuige van het onheil kon zijn en de brandweer onverwijld in beweging kwam om hulp te verleenen. Dit ging met zóóveel vlugheid en ijver in het werk. dat de Rolterdamsche brandweer de eer behaalde van het eerst op het terrein aanwezig te zijn. De vlammen sloegen geweldig om zich henen; te redden was bijna niets; de bewoners konden slechts hel leven bergen. Dank zij de heerschende windstilte en den ijver van de brandweer, slaagde men er in. de vlammen te stuiten. Afgebrand zijn vier perceelen, maar het onheil is uitgestrekter dan dit cijfer zou doen denken, aangezien sommige dier perceelen uit een aantal woningen bestonden, onder éénen gevel ver- eenigd. Zóó telde e'én perceel zeventien woningen (arbeidershuisjes), een ander vijf woningen; bijeengenomen zijn op die wijze twee-en-twintig gezinnen van alles beroofd. Daar de vlammen ook de overzijde van de straat bereikten, maar door de brandweer teruggeslagen werden, is ook daar nadeel toegebragt, zoodat aan de vorenbedoelde 22 gezinnen, die alles verloren, nog acht andere moeten worden toegevoegd, die gedeeltelijk schade leden. De diaconie der herv. gemeente te Hillegersberg ontving op 2 April het berigt, dal haar vermaakt was eene som van ƒ2000 in contanten, door iemand, die, te Rotterdam overleden, uitdrukkelijk bepaalde, dal zjjn naam niet mogt vermeld worden. 's GRAVENHAGE15 April. Tot kanlonregter te Cortgene is benoemd de heer mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans griffier bij hel kantongeregt aldaar. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden magazijnmeester der artillerie l'kl. van het leger in Ned. Indië J. V. Grevelink is, wegens onge schiktheid voor de werkelijke dienst door iigchaamsgebrekeneervol ontslag verleend. De kapitein-luit. ter zee W. F. de Bruyn Kops, uit I. teruggekeerd wordt op-non-activiteit gesteld.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1