be Alkmaarsche feestcommissie iieeft tot hare stadgeuoolen een oproe ping lot algemeene deelneming gerigt, waarin omtrent de vooruitzigten en toebereidselen der aanstaande feestviering o. a. het volgende voorkomt «Er zal een leestlocaal verrijzen, dat op andere plaatseri tot een soortgelijk doel is gebruikt en dat althans een paar duizend mensehen kan bevatten. Voor het eeuwfeest wordt een cantate gedicht en op muziek gebragt. Een en ander is aan goede handen toevertrouwd. Een gecostumeerde oplogt zal den groolschen tijd, dien wij herdenken, in onze herinnering terugroepen en de zegenrijke gevolgen van de verworven staatkundige zelfstandigheid en volksvrijheid zinnebeeldig voorstellen. Op 8 October zal de eerste steen gelegd worden op de plaats, waar een beeld zal verrijzen, door Neêrlands eersten beeldhouwer ontworpen en vervaardigd, dal als kunstgewrocht on getwijfeld onder de beste van ons land zal gerekend worden." Volgens het D. r. 's Gr. is aan den lieer mr. J. E. Banck de vervaardi ging der cantate opgedragen, terwijl de bewerking van het muzikaal ge deelte aan de zorgen van den heer II. A. Meyroos, muziekdirecteur te Arn hem is toevertrouwd. De gemeenteraad van Arnhem heeft zich bij adres lot de tweede kamer gewend met dringend verzoekdat zij het wets-ontwerp tot het aan leggen van een spoorweg van Nijmegen naar Arnhem aanneme. Van Moerdijk meldt men aan de IV. R. C.: Toen Zondag namiddag de predikant der gemeente Drimmelen, die als ringpredikant hier de gods dienstoefening zoude leiden, het kerkgebouw wilde binnentreden, vroeg hij aan eén der daar geposteerde maréchaussées hem naar binnen te begeleiden. Deze weigerde zulks niet alleen, maar trachtte tevens genoemden predikant en die ingezetenen der gemeente, welke hem volgden, het binnentreden te beletten, zeggende: «geen rust verstoren!" De predikant wendde zich daarop tot een anderen maréchaussee, die zijn pligl anders scheen te begrijpen, en met hem dan ook het kerkgebouw binnentrad. Nadat bedoelde predikant zich overtuigd had dat de kansel, evenals de vorige week, bezet was door den geschorsten predikant Koeken, keerde hij terug en gaf aan den briga dier der maréchaussee, die inmiddels bij het kerkgebouw gekomen was, zijn naamkaartje over, met last dit onverwijld den officier van justitie te Breda te doen toekomen. De burgemeester van Klundertwaaronder dit gedeelte van Moerdijk ressorteert, was inmiddels in de gemeente gekomen en heelt, naar men ons mededeelt, van het gebeurde proces-verbaal op gemaakt. Ged. staten van Limburg hebben afgekondigd de aanvragen van: A. II. Waekers en G. A. Schiimmer, fabriekanten te Herzogenrade en Kohlscheid, in Pruissen, en van W. Wenste, industrieel te Euhlhcim (Pruissen), om con cessie tot ontginning van steenkolen en andere delfstoffen, op terreinen ge legen in de gemeente Eygelshoven, Heerlen, Kerkrade. Nieuwenhagen erf Schaesberghomvattende gezamenlijk een oppervlakte van 2084 hectaren. Be aanwezigheid van sleenkolenlagen in die gronden is voldoende gecon stateerd. Volgens de Londenschc Railway IVeys is een bekwaam ingenieur op dit oogenblik bezig met het doen der noodige studiën en opmelingen van de beide havens van Harwich en Thameshaven, om te beslissen welke van deze twee de grootste voordeelen aanbiedt als een punt van aankomst en vertrek voor een regelmatige stoombootdienst tusschen Engeland en Vllssingen. 'sGRAVENHAGE, 8 April. De met den rang van kolonel gepensioneerde luit.-kolonel jhr. D. C. M. Hooft is benoemd tot Zijner Majesleits adjudant in buitengewone dienst. De 2de luitt. II. L. de Haas en G. A. Herklots, respectivelijk van het 2de en van het 5' reg. infanterie, zijn overgeplaatst bij het wapen der in fanterie van het leger in 0. I. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar dr. J. 11. Croockewit Hz., laatstelijk resident van Banka, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. -- Z. K. II. prins Hendrik-heeft zich heden, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein ter zee Arntzenius, naar Amsterdam begeven en wordt morgen van daar in rde residentie terugverwacht. De 49e geboortedag van H. K. II. prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenaehzuster des konings, werd heden met de gewone plegtigheden gevierd. Uithoofde van hel ongestadige weder is de parade, die tegen den middag door liet garnizoen zou worden gehou den niet doorgegaan. Verschillende leden van het corps diplomatique, daartoe uitgenoodigd, hebben lieden middag in de fabriek van den heer van Kempen, te Voorscho ten, de in dit etablissement vervaardigde en voor de Weener wereldtentoon stelling bestemde zilveren voorwerpen bezigligd. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is aangenomen liet voorstel van den burgemeester, tot uitbreiding van het policie-personeel, waarvan de kosten ruim 30000 zullen bedragen. Ook is met 19 tegen 17 stemmen aangenomen hel voorstel van het dagelijksch bestuur tot aanstel ling eener commissie van deskundigen, met den heer dr. van Doeslnirgh van Rotterdam aan het hoofd, ter voorbereiding van de overneming der gas fabriek. De zaak van den spoorwegaanleg naar Schevcningen is aangehouden. 15 UIT KiN I.VN DSC 11 li I5KIWGtël\. EVGELASl». LONDEN7 April. De London Gaz. meldt dat dc koningin aan de zoogenaamde Diamantvel den eene constitutie heeft geschonken en lot gouverneur aldaar heeft be noemd den heer Richard Southey. r De prins van Wales vertrekt den 24*lfD dezer naar Weenen om er drie weken te bljjven. lljj zal als president der Engelsche commissie de opening der tentoonstelling bijwonen. De werkstakingen hier te lande zijn nog niet geëindigd. In Schot land loopen meer dan 4000 kleêrmakers zonder werk, daar de patroons, ten gevolge van een werkstaking te Dundee hunne werkplaatsen hebben ge- sloten. Te Banbury hebben een aantal boerenarbeiders het werk gestaakt en vorderen een loonsverhooging van twee sh. per week. Te Leamington hebben de scheepmakers-gezellen eveneens de werven verlaten. Betredende de schipbreuk van de Atlantic verneemt men dat de ka pitein heeft verklaard, dat de ramp ontstaan is door een misrekening in den stroom en in den spoed van het schip. De duikers zijn nog niet aan het werk kunnen komen, maar bij gunstig weêr hoopt men de geheele la ding te redden. De New-Yorksche aandeelhouders hebben lot dal doel reeds een schip met duikers naar het wrak gezonden, tevens met hel doel om drenkelingen op te sporen. Ook de New-Yorksche redding-maatschappij heelt hulp gezonden. Het achterste gedeelte van het schip is ter diepte van 8 vademen weggezonken. Men heeft 1C4 lijken gevonden, waaronder dat van den tweeden officier. Aan de overlevende officieren is het maken van een verslag opgedragen. De geheele New-Yorksche pers veroordeelt als om strijd het gedrag, de ongeschiktheid en de achteloosheid van den kapitein en de misdadige zuinigheid van de reeders. FRANKRIJ K. Door den heer Marcel Barthe van de linkerzijde is bij de nationale vergadering het voorstel gedaan dat zij zich binnen twee maanden na de ontruiming van het Fransche grondgebied ontbinden zal, en dat alsdan terstond verkiezingen zullen gehouden worden voor eene nieuwe volksver tegenwoordiging. Dit voorstel wordt toegelicht met een beroep op het, blijkens de discussien van den laatsten tijd, feitelijk door alle partjjen der nationale vergadering ter zijde stellen van het verdrag van Bordeaux, met welks getrouwe handhaving alleen de voorloopige toestand bestaanbaar was. In de tegenwoordige omstandigheden wordt de rust in den lande bij elk in de nationale vergadering voorkomend incident bedreigd, en daarom behoort, zoodra dc vreemde bezetting van het grondgebied vertrokken is, de tegen woordige vergadering uiteen te gaan. Twee maanden worden haar nog toegestaan tot de afdoening van de hangende wets-ontwerpenopdat de nieuwe vergadering terstond hare onverdeelde aandacht zou kunnen wijden aan de financiële aangelegenheden en aan de organieke wets-ontwerpen. Massy, ex-commissaris van policie bij de Commune, die indertijd bij verstek veroordeeld werdis aangehouden. Le Droit doet mededeeling van eene stoute opligling, die 31 Maart jl. te Parijs heelt plaats gehad. Zekere zich noemende Gustave Rhaaden beeft eerst bij den bankier Keiler een wissel gepresenteerd van het huisS. Oppen- heim C°., te Keulen, ten bedrage van 50000 fr., waarvan de heer Keiler 'den vorigen dag advies had ontvangen. De vertooner verlangde de betaling in bankpapier. Toen men hem zeide, niet meer dan 20000 fr. in papier beschikbaar le hebben, gaf lijj een reiju voor dat bedrag af en zeide, den volgenden dag het resterende te zullen komen ontvangen. Daarna vertoonde bjj bij het disconto-kantoor een wissel van 100,000 fr.waarvan hij echter slechts een bedrag van 75000 fr. in betaling verlangde, voorgevende, dat hjj na verloop van eenige dagen het overschot zou komen incasseren. Een derde wissel, ten beloope van 50000 fr.werd door hem bij de bankiers Rothschild vertoond en volledig geïncasseerd. Bij het bankiershuis Fould, werwaarts hij zich in de laatste plaats schijnt begeven te hebbendeed men hem opmerken, dat de wissel van 100,000 fr.dien hij vertoonde, den datum van 30 Maart, een Zondag, droeg, en derhalve van een dag, waarop de handelskantoren gesloten zijn. Dal is zeker een abuis geweest, ant woordde Rhaaden; maar heb de goedheid, bcrigt omtrent de zaak in te win nen. Ik kom morgen terug. Rhaaden kwam echter niet terug; want al de vertoonde wissels waren valschen na zijn vertrek was daaromtrent bij de verschillende banken, die slagtoffers der bedriegerij waren, spoedig vermoe den opgerezen. Mén zond telegrammen naar de beweerde trekkers af, en het antwoord was eenparig: »De wissel is valsch". Tot dusver is men den opligter met zijne geïncasseerde 115,000 Ir. nog niet op het spoor gekomen. Tc Oulmes, in het depart, der Vendées, is dezer dagen tusschen twee reizende komedianten-troepen twist ontstaan, die zoo hoog liep dat men zich van revolvers ging bedienen; zeven personen bleven op dc plaats dood en een aantal werd gekwetst. Men meldt uil Perpignan dat de spoorweg tusschen Gerona en Barce lona is vernield. De cabecillas Guin met 1500 en Tristany met 2000 man schijnen op Puvcerda aan te rukken. D111T8CIILAAD. Het Pruissischc heerenhuis is, op aandrang van von Bismarck, terug gekomen op zijn besluit om de kerkelijke wetten in handen eener commissie te stellen. Zij zullen nu spoedig in volle vergadering behandeld worden. Von Bismarck verklaarde dat elke stap lot bespóedig'ing der zaak aan de regering welkom was, vermits hel bij de wijze van werken der commissie niet te voorzien was wanneer men tot een resultaat zou komen en daar mede maanden zouden kunnen verloopen. De regering zou intusschen volhar den, al moest zij tot September geduld oefenen; mogt inmiddels het voor het nemen van een besluit noodige aantal leden niet tegenwoordig blijven, dan zou de regering een andereu weg moeten inslaan om de kerkelijke wetten lot stand te brengen, üm politieke redenen was het noodig dat het huis met de afdoening der zaak meer voortgang maakte; de meeste leden wisten immers reeds hoe zij willen stemmen, de zaak was dus-beslist en haar op de lange baan te schuiven diende bij gevolg tot niets. Deze aan beveling vond ingang. Aan de Deutsche Eisenbahn-Gesellschaft is definitief concessie verleend tot het aanleggen en exploiteren der spoorweglijn van de Nederlandsclie grenzen bij Bocholt, in VVestfalen, door bet \Yeslfaalsche steenkooldistrict naar llamelnin Hannover, in aansluiting op den Hannover-Altenbekener spoorweg. Door het geregtshol te Frankfort zijn drie ambtenaren van hel lele- graaphkantoor wegens schending van het geheim der telegrammen tot vijf maanden gevangenis veroordeeld en voor een jaar onbekwaam tot het be- kleeden eener openbare betrekking verklaard. Drie kooplieden, welke beo omgekocht hadden, zijn tot geldboeten van 503. 400 en 200 rijksdaalder* Veroordeeld.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2