heeft, door het doen sloopcn van uitboiiwselen van huizen in de Voorstraat ie Dordrecht, welke zich op de Pelserbrug aldaar bevonden en o. a. aan de erven Revier toebehoorden. [uTiriv.NLAiNiisciiiri; K HI GT EN EKfiELANB. LONDENC April. liet Instituut van Ingenieurs vierde dezer dagen op den dag zijner stich ting het jaarfeest met een feestmaal. Verscheidene ministers en andere hoog geplaatste personen waren daarbij tegenwoordig. Er werden verscheidene redevoeringen gehouden, welke echter weinig belangrijks behelsden; alleen trok de rede van den heer Hawksley, voorzitter der inrigting, aandacht, die zijne geringe ingenomenheid met het kabinel-Gladstone en de liberale partij niet verheelde en o. a als zijn gevoelen te kennen gaf, dat leger en vloot te klein waren voor de behoeften des lands; tol staving van zijn ge voelen beriep hij zich o. a. op den üuitsch-Deenschen oorlog, waarin Enge land niet tusschen beiden kon komen, omdat het niet strijdvaardig was, alsmede op de gebeurtenissen van 18G6 en 1870. Door de policie is weder als een der medepligtigen aan de bekende oplig- terij ten nadcele der Engelsche bank aangehouden zekere George Bidwell. Deze hield zich, naar het schijnt, onder een valschen naam te Edinburgh op. FHANHRIJ K. De heer Buffet, tot voorzitter der nationale vergadering verkozen, ver tegenwoordigt, zegt het Jour/i. des Déb niet den wapenstilstand der par tijen, zooals de heer Grévy dien vertegenwoordigde; deze wapenstilstand is verbrokenen daarom moest Grévy van den presidentszetel verwijderd wor den. De regterzijde had een president noodig, voor den strijd geschikt, en zij heeft dien gevonden of meent hem gevonden te hebben in den persoon van den heer Bnfï'etden hardnekkigen tegenstander van den heer Thiers. De lieer Buffet, of hij wil of niet, zal die strijdvaardige president moeten zijn. Zij die hem gekozen hebben, zullen hem niet laten insluimeren. De derde Parijsche krijgsraad heeft Felix Pyat dezer dagen bij verstek ter dood veroordeeld, wegens medepligtigheid aan den moord der gijzelaars van de Commune. Hij heeft op die uitspraali geantwoord met een den 30ro Maart uil Londen aan den voorzitter der nationale vergadering gerigt schrij ven, waarin hij verklaart, als ter dood veroordeelde, orde op zijne zaken te willen stellen, en uil dien hoofde den voorzitter verzoekt eene som van 400 fr.die hem wegens zijn zestiendaagsch lidmaatschap der vergade ring (van 13 Febr. tot 2 Maart 1871) toekomt, en die hij evenmin ontvan gen heeft als de 1000 fr., die de Commune, toen zij op het uiterste lag, als reispenning aan hare leden heeft toebedacht, le willen storten in de kas van het comité tot ondersleuning der nageblevenen van de "Staalkundige slagloffers", boven en behalve de kleine gift, die hij uit eigene fondsen daar voor afzonderde. i Bij de behandeling dezer zaak bleek het dat Pyat, die in October 1810 te Vierzon uit ultra monarchale ouders geboren is, tijdens de amnestie van 1870, behalve een achterstand van 21200 fr. aan opgelegde geldboeteneene veroordecling lot deportatie, 29 jaren en 5 maanden gevangenisstraf, 5 jaren policie-toezigt en 10 jaren vervallen-verklaringen van burgerschaps- reglen tc zijnen laste had. SPANJE. Een deel van hel corps officieren van het leger in Calalonië heeft aan den minister van oorlog eene memorie ingediendwaarin de oorzaken der onder de troepen ontstane losbandigheid uiteengezet worden. De schuld daarvan wordt hoofdzakelijk aan den provincialen raad van Barcelona ge weten. Dit zuiver burgerlijke administrative collegie, zeggen de officieren, heeft zich van alle gezag meester gemaakt, en de voor het bijeenhoudeiides i legers volstrekt noodzakelijke banden losgeretcn. De politieke verklaringen van dat ligchaam hebben aan de soldalan het hoofd op hol gebragl en het j gevoel van militaire gehoorzaamheid en krijgstucht uitgedoofd. In socialis- tische proclamation is hel regt van opstand verkondigd en de federale republiek als regeringsvorm uitgeroepen, vóór dat 'slands vertegenwoordi ging beslist heeft. Wij kunnen ons alleen aan dien regeringsvorm onder- werpen, welke door de vertegenwoordigers der natie wordt vastgesteld. Maar de pressie, welke ten gunste van eene oplossing in federalistischen zin uit geoefend wordt, is zoo algemeen en zoo sterk, dal enze soldaten zich niet aan haren invloed konden onttrekken, en zij eindigden met de officieren als hunne vijanden te beschouwen. Hel verbond tussehen de lagere rangen des legers en de volksmenigte, wei we het werktuig van den provincialen raad is, had noodzakelijk ten gevolge het verguizen van alle voorschriften, waarop de organisatie des legers berust. DlIITSCHLAAD. In den rijksdag heeft het lid Laskcr de regering geïnterpelleerd ten aan zien der misbruiken en wets-onldnikiftgen, welke bij het oprigten en beliee- ren van naanilooze vennootschappen plaats hebbenen gevraagd of zij voor nemens was daartegen maatregelen te nemen. Hij hing een donker tafereel of van de opligterijenwaaraan liet publiek in deze bloot stond. De minis- ler Dclbrtick verklaarde dal de rijkskanselarij de bestaande misbruiken in dcu actiehandel geenszins miskendeen voornemens was de gezamenlijke bondsregeringen uit te noodigen hare zienswijze- omtrent dit onderwerp mede te deelenten einde men aisdan zon kunnen nagaan wat er behoorde gedaan te worden om in dezen langs den weg der wetgeving verbetering aan te brengen. Olschoon hij meende dal gccnc wetgeving ter wereld bij magie was lieden, die hun geld volstrekt kwijt willen wezen, daarin te verhinderen, beloofde hij dat de zaak niet al dien ijver en zorg beliar- tijd zou worden, welke zij verdiende. Volgens de Augsb. AU°. Zeil. komt de gezant van Beijercn bij den Paus, graaf Tauffkirclieneerstdaags nrnl verlof naar Munchen en zal hij niet meer naar Bome tenigkeeren. -- Te Koningsbergen is de luitenant von H die voor eenigen tijd bij liet oefenen van recrulen in den wapenhandel verscheidene hunner niet zjjn brandende sigaar wonden aan hel gelaaL heelt toegebragt, door den krijgs raad veroordeeld tot 9 maanden vestingstraf. Het stadje JoachimsLlial, in het Bolieemsclie Ertsgebergte, is den31"1'0 Maart bijna geheel in de asch gelegd. Daar de meeste huizen van hout waren, nam de brand zoo snel toe, dat aan redden niet te denken viel. Omstreeks 400 huizen zijn afgebrand, waaronder ook de kerk, waaraan de herinnering-verbonden was, dat Luther aldaar gepredikt had. Verscheidene meiischen hebben bij deze ramp het leven verloren en meer dan 2000 per sonen zijn zonder huisvesting. 00§T-INDIE. BATAVIA. 1 Maart. Blijkens beriglen uit Demak van 22 Febr., van den resident van Sama- rang bij de regering ontvangen, was het geheele land, ten gevolge van regens en lioogen waterstand in de rivieren, overstroomd. Daarom had de resident onverwijld gelden toegestaan om de dijken te verhoogen en te ver sterken ten einde de noordelijke rijstvelden voor mislukking te behoeden. In liet district Demak maakt de bevolking voortdurend veel gebruik van de van bestuurswege opengestelde gelegenheid om geld te verdienen, en was men druk bezig de dijken op te hoogen, om ze tegen doorbraak le bevei ligen. De inspecteur van Gorkum was op denzeliden dag uit de districten Manggar en Tamboeng teruggekomen. Hij vond den toestand aldaar, zoo als die thans is, voor het oogenblik bevredigend. Hij resumeert dien toe stand niet als hongersnood, maar als gebrek aan contanten onder de bevol king. Van den hoofdambtenaar de Brnyn, te Gelapan aanwezig, ontving de resident mededeeling dat de dijk bij Palitan was doorgebrokenmet verzoek, om ook daar de dijken te doen verbeterenwaardoor dan de bevolking tevens geld krijgt. Aan die voorstellen werd terstond door den resident gevolg ge geven. Levensmiddelen zag de resident op vele plaatsen tc koop aanbieden. Blijkens beriglen uit Demak van den 25sleD hadden aldaar op nieuw belang rijke overstroomingen plaats gehad. Na de dijkbreuk van Pihilan waren ook de dijken van Temoer, Sanibiredjo, Tremangs en Merajon van hel oosler kanaal te Gelapan voor den stroom bezweken. Verschillende duikers spoel den weg. Bij die gelegenheid kwam een man om liet leven. Het aantal böuws der geplante velden, die overstroomd zijn, kon nog niet met juistheid worden opgegeven. Ook aan de Serang was een dijkbreuk ontslaan. Het water in deze rivier was nog steeds rijzende. Door den adsistent-resident werd niet den meesten ijver alles in het werk gesteld om liet onheil te kceren. De hoofdambtenaar de Bruyn was met den regent naar de grens 'van Japara vertrokken, om kennis le nemen van de middelen tot water afvoer. Uit Padang meldt men het volgende. Men schrijft ons van Anah-Laboe, dat men daar ter plaats van den Sultan van Atcbin de mededeeling beeft ontvangen, dat hij in antwoord op den bekenden brief van liet Ned.-Indisch gouvernement aan den gouv.-gen. zou hebben te kennen gegeven, "dat bij, Sultan van Atcbin enz., in vrede wenscht te leven met het gouvernement, doch niet kan en ook niet wil toeslaan, dat men zich met de aangelegen heden van zijn rijk bemoeit; overigens verzocht Z. M. dringend van bet aangekondigd bezoek eener Nedcrlandsche commissie verschoond te mogen blijven." Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Cirid departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den assist.-resident van Blitar (kediri) F. \V. Voswinkel Dorselenaaii den referendaris bij het depart, van biinienl. bestuur II. A. van der Bor; aan den controleur 2e kl. B. Donker Curtius; aan den 2,lc" commies bij de algem rekenkamer A. Ph. Barbier; aan den commies bij 's lands algeni. pakhuizen te Padang C. L. Stekkens; aan den ambtenaar ter beschikking A. M. G. Meertcns; aan den 3,1,n commies bij de algem. rekenkamer A. m! Varkcvisser; aan den assist-resident van Madura .1. C. G. S. van Kraaijen- oord; aan den controleur 1? kl. bij de statislieke opname O. A. Burnady Laulier. en aan den commies op liet resid.-kantoor te Tclok-Betong J. Gimberg, Ontslagen: eervol, uil 's lards dienst, de commies op liet hesid- kantoor le Soerakarla J. M. Apon; de deurwaarder bij. den raad van justitie te Samarong A. Pijl; de klerk op bel resid.-kantoor te Kediri C. J. Melget'; de leerling-lclegraphist E. V. H. van Ilaasen. Benoemd: tot assist.-resident van Blitar (Kediri). de controleur f-kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. C. Th. Kroesen; tol officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang. liet lid in den raad van justitie te Batavia jhr. mr. II. L. VVicbers; lot commies op het assist.-resid.-bureau te Meesler-Cornelis, de commies op bel assist-resid.-kantoor le Sintang II. Groeneveldl: tot com mies op hel assist.-resid.-bureau te Sintang H. Menke, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot lid in den raad van justitie te Padang, J. C. Botter, ontvanger der in- en uilvocrregten aldaar; tot griffier bij den land raad le Tagal, de ambtenaar van de regterlijke magt in Ned. indie mr. J. J. NV. Scholten; lot secretaris der resid. Biouw en onderhooriglieden, dé hoofdcommies op bet resid.-bureau le Batavia C. van Zijp; tol hoofdcom mies bij bel depart, van onderwijs, P. J. A. Zaalberg, onlangs van verlof uil Nederland teruggekeerd; tol commies bij 'slands algem. pakhuizen tc Padang, de opziener 3* kl. bij de kina-cultuur P. G. Schotel; tot lc hulp onderwijzers: aan de openb. lagere school tc Buitenzorg, NV. F. G. L. liaan- sira. Ihaus te Banjermassin; aan de openb. lagere sefcool le Banjermassin, M. J. J. Op de Laey. thans te Buitenzorg; tot hulponderwijzers: aan de openb. lagere school te Sumanap, II. J. Scheller, laatstelijk benoemd 2e hulp onderwijzer aan de openb. lagere school te Poerworedjo; aan de openb. lagere school te Padang-Pandjang, J. Kampschutir, 2-' liiilponderw. aan de openb. lagere school le Clierihon; aan de openb. le lagere school le Ma kassar, 11. D. J. Pijnenberg, bulpoiulerw. aan de openb. lagere school tc Bandong; aan de openb. lagere school te Bandong. J. L. van der Toorn, onderwijzer voor de Indische dienst, onlangs uit Nederland aangekomen; tot 1' hulponderwijzers: aan de openb. lagere school te Cheribon, W. Bijst, hnlponderw. aan de openb. lagere school te Padang-Pandjang; aan de openb. lagere school le Poerworedjo, J. II. A. lluminelgens, 3C hnlponderw, aan dc openb. 2e lagere school le Batavia; tot 3C hulponderwijzer: aan de openb. 2* lagere school te Batavia, 11. E. Boek, 2hnlponderw. aan de openb. 4' lagere school aldaar. Bij de algem. secretarie: bevorderd: tot hoofdcommies, de lf commies NV. L. Holle. Benoemd; lot l»1'» commies, de ambtenaar op

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2