BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. SORT OVERZICHT VAN HET ORATORIUM R0NIFACIES. «HST u-"fe omtrent den toestand van het rijk van Atchin, en omtrent de verschillende daar bestaande hulpmiddelen, behoorlijk was ingelicht; daar zij zich in staat bevond eene genoegzame magt derwaarts te zenden, zonder buiten gewone omstandigheden de zaak tol een goed einde te brengen en tevens de verschillende posten van Java volkomen voldoende te bezetten; dat ook in den laatsten tijd bij de regering berigten waren ingekomen dat de Athi- nezen, even als vroeger, wanneer zij in geschil met Nederland verkeerden, bij de agenten van vreemde mogendheden in gindsche streken hulp hadden gezocht; welke omstandigheid aanleiding, had gegeven tot eene wisseling van gedachten met de betrokken mogendheden, van welke dienaangaande de meest voldoende verklaringen waren ontvangen. Ten slotte gaf hij de verzekering dat hij, zoodra hem omstandiger schriftelijke berigten zouden zijn toegekomen, die, zoo de kamer niet bijeen mogt wezen, door middel van de Staatscourant zou bekend maken, en anders in de vergadering zelve alle ter zake dienende mededeelingen zoude doen. Heden morgen zijn in het Malieveld met de stoombrandspuit |iroeven op groote schaal genomen. De machine werd nabij het water geplaatst, waarin een gutta-percha-zuiger, opgehouden door spiraalveren, werd neder- gelaten. Nadat ten ruim 9 ure het vuur in de machine was aangemaakt, had zij reeds een tiental minuten na negenen stoom op en gaf zij vijf minu ten daarna voldoend water in twee, drie en vier stralen. De grootste hoogte, die de waterstraal bereikte was 48 a 50 meter, terwijl een bak van 1 kub. meter inhoud, binnen den tijd van één minuut tot aan den rand toe gevuld was, waaruit dus volgt dat. bij geregelden aanvoer van water, deze spuit 1000 liter water per minuut ter"blussching kan leveren. ENGELAND. LONDEN. 4 April. Dezer dagen is het berigt ontvangen van' eene schending van het domi cilie van den Britschen consul te Puerto-Plata door de Dominicaansche rege ring. Drie personen die aldaar eene wijkplaats hadden gevonden zijn daaruit met geweld weggevoerd. Het consulaat is voorloopig gesloten. FRANKRIJK. Vele afgevaardigdenverscheiden" ministers en de heer Thiers bragten Woensdag vóór den aanvang der zitting van de nationale vergadering be zoeken aan den heer Grévy om hem te bewegen van zijn voornemen om ontslag te nemen als voorzitter af te zien. De pogingen waren echter vruch teloos. De heer Grévy moet aan den president der republiek hebben te kennen gegeven dat pligtgevoel hem tot nog toe op eene plaats gebonden had waarop hij, eenmaal met algémeene stemmen geroepen zijnde, in den laat sten tijd van eene zekere zijde der vergadering maar al te dikwijls tegen werking en vijandigheid ondervonden had. Sedert de overeenkomst betref fende de ontruiming van Frankrijk was tot stand gekomen, waren de omstandigheden echter veranderd, en had hij besloten zijne ondankbare taak op te geven om zich geheel te kunnen wijden aan de werkdadigc politiek met het oog op het toenemende belang der quaestiën van binnenlandsche organisatie. Daar de heer Casimir Périer niet verlangt in aanmerking te komen zal de linkerzijde, bij de presidents-keuze waarschijnlijk hare stemmen uitbrengen op den heer. Martel. De candidaat der regterzijde is de heer Buffet. Volgens de berekening van het Journ. des Déb. levert de laatstelijk met Duitschland gesloten overeenkomst voor Frankrijk aan rentebesparing enz. een voordeel op van ruim 108 millioen fr. 'sGRAVENHAGE, 5 April. De Staatscourant meldt heden avond1 dat uit het berigt der Indische regering nader gebleken is, dal verstoring van de telegraafgemeenschap Batavia-Singapore oorzaak is geweest van de vertraagde tijding der oorlogsverklaring aan Atchin. Blijkens heden per mail van de Indische regering ontvangen berigten zou de naar Atchin te zenden mili taire magt bestaan uit vier bataillons infanterie, een halve batterij getrokken vierponders, een halve batterij berghouwitsers met acht mortieren, een com pagnie sappeurs en misschien een detachement cavalerie. Een duizendtal dwangarbeiders of vrije koelies zoude medegaan. Generaal-majoor Kohier zou de expeditie, de kapitein ter zee Koopman de zeemagt kommanderen. Vjjf groote particuliere stoomschepen en verschillende bekwame koopvaar dijschepen zijn beschikbaar voor het vervoer der troepen. PARIJS, 4 April. Bij de verkiezing van een president der kamer zijn uitgebragt op den heer Buffet 304 en op den heer Martel 285 stemmen. De lijst der leden, uitmakende de jiermanente commissie, is goedgekeurd. De kamer heeft met 401 tegen 173 stemmen aangenomen het ontwerp der commissie tot hervorming van hét gemeentebestuur van Lyon. Er is besloten morgen twee zittingen te houden. PARIJS, 4 April. Flaauwe stemming ter beurze ten gevolge van de ver kiezing van Buffet tot voorzitter der nationale vergadering. De zege door de regterzijde bij deze verkiezing behaald is een gevolg van de onthouding van een honderdtal leden der linkerzijde en der uiterste linkerzijde, die aan de stemming geen deel hebben genomen. Thiers en de ministers stemden voor Martel. ROME, 4 April. In den gezondheidstoestand van den Paus is eenige ver betering gekomen. St. PETERSBURG, 4 April. De keizer heeft gisteren het Japansche ge zantschap ten gehoore ontvangen. (Volgens een brief uit Uralsk liggen overal, ten gevolge van den strengen winter, hooge sneeuwmassaas, zoodat de veldtogt tegen Khiva voor de sol daten groote moeijelijkheden opleveren zal. PARIJS, 5 April. Nationale vergadering. De heer Buffet, het president schap aanvaardendebrengt eene hulde aan den heer Grévy en betoogt dat het voor het voorzitterschap noodzakelijk is dat het onpartijdig is en het vertrouwen heeft van al de partijen. Voorts zegt hijAl wat het gezag zou kunnen verzwakken, is nadeelig voor den parlementairen regeringsvorm. Wij hebben ten deele onze taak vervuld met de medewerking van den hoog- geachten president der republiekmaar er wacht ons nog eene andere taak, t. w. vastheid aan het rijk te geven. Gij kunt staat maken op mijne alge- heele toewijding om de regten der vergadering te doen eerbiedigen. Deze rede werd levendig toegejuicht door de regterzijde en bet centrum. Tekst van Mevr. LUNA SCHNEIDER. Muziek van W. F. G. NIC0LAI. Bonifacius predikte, zooals algemeen bekend is, het Christendom aan de Friezen, omstreeks het jaar 720, trok vervolgens naar Duitschland, en werd, toen hij een tweeden tocht naar ons land ondernam, in 755 te Dok- kum vermoord. Bonifacius' is de hoofdpersoon in het Oratoriumom hem groepeeren zich drie andere figuren, met name de priester der Heidenen, die het geloof zijner vaderen tot in den dood getrouw blijft, des priesters dochter en een rijke Thuringsche jongeling, welke beide laatsten tot het Christendom overgaan. Het eerste deel schildert ons een godsdienstig feest der Heidenen in Fries land hetwelk door de komst van vier Christen-missionnarissen wordt ver stoord, waarna ook Bonifacius optreedt, het ijdele van hun godsdienst be strijdende. terwijl hij op den cenigen, waren God wijst. Dit heeft slechts ten gevolge, dat de opbruisende Heidenen, met steeds klimmende) woede, Wodan en al hunne overige goden aanroepen om den Christenpriester te verdelgen. De dochter van den Heidenpriester, aangetrokken door de Evangelieleer en dientengevolge gevloekt door haar vader, volgt Bonifacius naar Duitschland. Het tweede deel stelt ons in den aanvang de moeilijke tocht der Christe nen voor oogen. brengt ons daarna in Thuringen, alwaar Bonifacius bij het dorp Altenberg, in de nabijheid van Gotha, de eerste Christenkerk heeft gesticht. Het is nacht. De Christenen, door vermoeijenis en ontberingen uitgeput, zijn in diepen slaap verzonken; alleen Bonifacius waakt over zijn gemeente en beveelt haar in Gods trouwe hoede aan. Ook de dochter van den Heidenpriester zoekt in het gebed moed en vertrouwen. In haar opge wonden verbeelding meent zij den hemel geopend te zien en het gezang der engelen te hooren. Eensklaps verandert dit visioen en, medegesleept door de herinnering aan al wat zij heeft verlaten ter- wille van de nieuwe gods dienstleer, verbeeldt zij zich de op haar verbolgen goden van het heiden dom in woedende vaart te hooren aanstormen, voortgezweept op de vleuge len van den nachtwind. In doodsangst werpt zij zich op de knieënen smeekt hulp en bescherming bij de Heilige Maagd en haar goddelijken Zoon. Het schrikbeeld verdwijnten de rust keert weder in haar gemoed. Hierna treedt de jongeling op, die in wreeden overmoed het kind van een zijner dienstknechten had laten geeselen. De herinnering aan die mis daad en aan een lied, dat het mishandelde kind stervende zong, vervolgt hem overal; hij kan geen rust meer vinden en komt nu tot Bonifacius, hem smeekende om onder de zijnen te worden opgenomen en den H. Doop te mogen ontvangen. Al zijn rijkdom geeft hij den armen, hij ontvangt den naam van Johannes en blijft als herder bjj de eerste kleine gemeente in Thuringen. Het derde deel voert ons weder naar Friesland terugwaar nog steeds het heidendom heerschl. Bonifacius, door godsdienstijver vervuld, wil den heiligen eikhet symbool van den aan Wodan gewijden dienstvernietigen, en werkelijk houwt hij den boom om. De woede der Heidenen klimt bij die euveldaad tot razernij en hun pries ter, die hem reeds wraak had toegezworen ter wille van zijn dochter, ver wondt hem doodelijk. Nederzinkend smeekt Bonifacius God om vergeving voor zijn moordenaar. Hierdoor ontroerd en getroffen, wenschen de Heide nen nu ook in den Christenhond te worden opgenomen. De Heidenpriester schenkt aan zijne- dochter, evenals aan Bonifacius, vergiffenis, en erkent z'elfs het voortreffelijke van diens leer; doch ziende dat de Goden nu zijn overwonnendoorsteekt hij zichtrouw blijvende aan Wodandien hij zoo ijverig diende. Stervend doopt Bonifacius de bekeerde Heidenen, en het geheel wordt be sloten met een treurzang op den dood van den grooten Christen-Apostel. AKADEMIE-NIEUW S. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 5Jen April de heer A. G. van Cappelle, geboren te Arnhem, in de regten, met stellingen. Denzelfden dag de heer L. J. Suringar, geboren te Maastricht, in de let teren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: bijdtage tot de kennis van den regeringsvorm van Maastricht en zijn ressortmeet bijzonder gedurende het tijdvak 16321794. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 4 April. Raapolie op 6 w. 43% cont. j 42. Lijnolie, op 6w. /39&cont. 38%. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 4 en 5 April. Wintertarwe Zomer Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Stieren Ossen Kalfkoeien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) »-* {ar*. {magere vette Biggen ls,e qualiteit vat 2dc 5£ l5te per kil. (2de Turf (grauwe) duj)b. HL. Lange zwarte verkochte hoeveelheid 11 hectol 9 11 9 ff u 12 II 4 - 5 ff stuks Boter 84 14 172 42 120 482 45 48 210 8050 kilog. 2000 prijzen. Laagste Hoogste 18.— 9.-- 57.— 52.— 1-42% 1.30 0.22% Ter markt waren aangebracht 293 runderen, 162 kalveren, 555 13.50 12.50 ff 8.50 ff 7.50 6.- ff 7.- ff 5.- ff 4- ff 8.50 7.50 "310.— "370, "266, 85, 12.— 44.- 48.- 36, 15.— 61.- 56- 1.5214 1.40 0.25 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6