BIJVOEGSEL,befjLQprfiQcls tpt, de Leiflsche Courant van Maandag 7 *4pril .1873, ft0. 82. ZTZ ST ADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden datblijkens nader bericht van hel Gemeentebestuur van Utrecht, niet de Sluis in den Leidschen Rijn aan den Heldam, maar die aan den Stadsdam bij de Meern moet worden hersteld en dat mitsdien de vaart door laatstgenoemde Sluis van Maandag 7 April e. k.gedurende onge veer veertien dagen, gestremd zal Wezen, zullende van de weder- openstelling kennis worden gegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 5 April 1873. E. KIST, Secretaris. Tweede Zitting van den Militieraad. burgemeester en wethouders van leiden, Gea'en art. 92 der wet van den 19den Augustus 1861betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72) Gelet op de missive van den Generaal-MajoorMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt geboudfp in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag denl5d,D en Donder dag Aen l7den April 1873, op eerstgemelden dag des voormiddags te half tien tot jftW«loeit van uitspraak omtrent alle in ale eerste zitting niet afgedane zaken op Iaatstgemelden dag'dis middags té twaalf uren, tot liet aloen van uitspraak omtrent lien, alie als plaatsver vanger óf ntiminerwissélaar verlangen tip te treden! voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukkenvan heden af, ter Secretarie deter gemeentevan des voormiddags tien tot des namiddags drie urenZon- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden lermaand zich te nutte te maken, daar aan den Ioteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Éindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de Ioteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak lieef» gedaan, MKT in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakkingen door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Liïden5 April 1873. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B(NNKjNLftlNl)S(:m«; BKRIGTKW.' LEIDEN', 5 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 182 kin deren, als: 85 zoons en 97 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 89 personenals9 mannen23 vrouwen25 zoons en 32 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd: 11 paren. Naar wij vernemen is door commissarissen van het studenten-muziek gezelschap Sempre Crescendo aan den heer burgemeester alhier ter hand gesteld eene som van ƒ95.28, zijnde de zuivere opbrengst van een door dat gezelschap ten voordeele der algemeene armen alhier gegeven concert op den 28eB Januari dezes jaars. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 99 tot 117 volwassen personen en 32 tot 41 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Daar de som toegestaan bij art. 61 van het Ve hoofdstuk der staatsbe groting voor het loopend jaar, tot afwering van het gevaar waarmede be smettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, grootendeels is uitgeput, ten gevolge van onvoorziene belangrijke uitgaven in den laatsten tijd, heeft de minister van binnenl. zaken zich genoodzaakt gezien de afmaking van wegens longziekte verdacht vee te staken totdat verhooging van dat artikel bij de wel zal zijn vastgesteld. Dientengevolge heeft de commissaris des kopings iij de provincie Zuidholland aan de gemeentebesturen medegedeeld dat de burgemeesters zich duste rekenen van den 8,,en April e. k.hebben te bepalen tot de onteigening van de door longziekte aangetaste runderen. Met de ver.dachte runderen zal evenals vóór de ministeriele beschikking van 9 Nov. jl. moeten worden gehandeld volgens de voorschriften der wet van 20 Julij 1870 en het kon. besluit van 30 Oct. 1872. Voor volstrekte afzon dering zal, zoowel in den stal als op de weide, moeten worden gezorgd, met inachtneming der bepalingen voorschreven bij 's ministers brief van 27 Maart jl. Het comité van voorbereiding der Ned. Indische droogdok-maatschappjj heeft, naar aanleiding van het beslolene in de vergadering van inschrijvers op aandeelen, op 27 Maart 11. gehouden, nogmaals'in eene circulaire het groote gewigt der zaak uiteengezet, en zich op nieuw tot het Nederl. pu bliek gew.end, met de vraag om aanvulling van het kapitaal met de nog ontbrekende ƒ360,000. Het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzers-genootschap heeft een adres aan den minister van binnenlandschc zaken gerigt, eindigende met het verzoek om aan de staten-generaalzoo spoedig mogelijkeen wijziging voor te stellen van de wet op het lager onderwijs, waarbij de bepaling van art. 19 nopens het minimum van tractementen wordt vervangen door een zinsnede als de volgende: «gedeputeerde staten stellenvoor een tijdvak van tien jaren, het minimum vast der bezoldiging van de hoofd- en hulponder wijzers in hun gewest. Dit minimun wordt echter in geen provincie bepaald beneden 700 voor den hoofd- en ƒ350 voor den hulponderwijzer." In de Woensdag te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn tot leden benoemd de hh.: dr. M. J. Bouvin en C. D. Tielenius Kruythoff aldaar; F, H. de Beer, te Goes; F. Caland, te Axel; dr. A. P. Fokker, te Goes; prof. C. M. Franc- Ijen, te Groningen: prof. J. E. Goudsmit, te Leiden; dr. L. Mulder, te Arnhemjhr. mr. J. P. Six van Hillegom, te Amsterdam; D. Veegens en mr. C. Vosmaer, te 'sHage; J. p. van der Auwera, te Leuven en J. van Beers, te Antwerpen. De Tijd deelt heden mede, dat de bedevaart naar Lourdes zal doorgaan, en wel van 28 April tot 10 Mei. De reis- en verblijfkosten zullen ongeveer ƒ200 bedragen, doch de aanmelding, om aan den logt deel te nemen, moet zeer spoedig geschieden, daar de Fransche spoorwegdirecliën als voorwaarde bij het verleenen van lagere prijzen gesteld hebben, dat er minstens 50 bil- letten vóór 15 April te Parijs moeten verzekerd zijn. De aanmelding kan aan het bureau van de Tijd onder de letters J. G. geschieden, waar ook verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Donderdag 11. had onder Zwammerdam een treurig ongeval plaats. De 21-jarige eenige zoon van den smidsbaas Enkelman, willende schieten en wclligt den loop van het geweer te vol met schroot geladen hebbende, trof door het springen van het wapen zich zeiven aan het hoofdmet onmiddel lijk doodelijken afloop. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft, naar aan leiding van eene door vele schippers uit die gemeente aan haar ingediende klagt, aan den minister van binnenlandsche zaken het verzoek gedaan, dat destoomboot, welke sedert eenigen tijd van wege de kanaal-maat schappij ten behoeve der scheepvaart in het IJ voor Spaarndam was gesta tioneerd doch onlangs is opgehevendoor zijne tusschenkomst ten spoe digste weder in dienst moge worden gesteld, vermits daaraan voor het oogenblik nog dringend behoefte bestaat. Donderdag avond is uit den singel te Haarlem opgevischt en naar het bureau van policie overgebragt het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. De voeten waren aan elkander gebonden met een touw, waaraan een steen. De moeder van dat kindzijnde eene jeugdige dienst bode, is door de policie ontdekt en aangehouden. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den gemeenteraad aldaar eene voordragt ingediend betreffende het gunnen der exploitatie van den stads-schouwburg tot 1 Sept. 1876. Daaruit blijkt dat eerst onderhandelin gen zijn aangeknoopt met den heer Carpier, die ƒ15000 had geboden, maar deze had later verklaard dat hij in zijne pogingen om een Hollandsch tooneelgezelschap zamen te stellen, niet was gslaagd. Burg. en weth. stel len thans als pachter voor den heer Victor Driessens, die een bod heeft ge daan van 10000 en jaarlijks eene voorstelling ten behoeve der algemeene armen zal geven. Hij is bereid den borgtogt van 5000 onverwijld te storten. Omtrent de schadelijke bestanddeelenwelke hier en daar in het spuitwater voorkomen, vernemen wij nader dat het onderzoek van de ge neeskundige commissie nog niet is afgeloopen, althans nog niet bekend ge maakt. Inlusschen zijn ons twee bepaalde gevallen ter oore gekomen, waarin werkelijk looddeelen gevonden zijn. Het eerste is voorgekomen in flesschen aan het Amstel-hotel geleverd; het tweede wordt ons gemeld door onzen geachten stadgenoot, den heer B. Th. Elias, ontvanger der belastin gen, die ons heden schrijft: Een flesch met dat water, heden door den apotheker B. onderzocht, getuigt van de waarheid uwer mededeeling, dat in het spuitwater veel looddeelen zijn. Wij verwachten dat zoowel in het belang van het publiek als van de fabrikanten de gezondheidscommissie zeer spoedig over deze zaak hare bevinding zal bekend maken. Hbl - Te Utrecht werd dezer dagen aan het politie-bureau aan de Tolsteeg barrière een rijtuig aangehoudenwaarin zich eene dame bevondwelke zich zou hebben schuldig gemaakt aan het te vondeling leggen van een kind in de gemeente Driebergen. Te Aalten barstte Woensdag middag tusschen 4 en 5 ure een hevig onweder los. Omstreeks 4% uur rees midden in het dorp eene rookkolom op, en het bleek spoedig dat twee huizen door den bliksem waren getroffen. De beide percelen zijn een prooi der vlammen geworden. Dc Midd. C. meldt dat zich op den bodem, onder de betonstorting van den muur tusschen de beide schutkolkenvan de zeesluis bij Veere een wel heeft geopenbaard, waardoor bij verschil van waterstand het water door de vloeren opborrelt. Dit gebrek is tijdelijk hersteld door circa 1500 meters grond tegen den muur in het water te storten. Eene commissie van ingenieurs heeft het gelwek onderzocht en zal middelen beramen om het te herstellen. Te Maastricht is in eene vergadering van advocaten en procureurs aldaar met eenparige stemmen beslotenbij de tweede kamer der staten- generaal een adres in te dienen om de verwerping te vragen van het thans in behandeling zijnde ontwerp van wet op de regterlijke inrigting. 's GRAVENHAGE, 5 April. Z. M. heeft goedgevonden; 1°. de dirigerende officieren van gezondheid bij de zeemagt A. H. Neyssel en J. G. Slieker, henevens den officier van gezondheid lste kl. M. J. Cijfveer, ter zake van langdurige dienst, op pen sioen' te stellen; 2°. te bevorderen: tot dirigerenden officier van gezondheid bij de zeemagtde officieren van gezondheid lsle kl. W. DammannJ. A. C. von Königslöw en dr. F. J. van Leent, en tot officier van gezondheid llle kl.de officieren van gezondheid 2de kl. W. Pannevis, C. J. van Stockum en B. II. Thomson; 3". den dirigerenden officier van gezondheid W. Dammann voornoemd, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen te stellen. Dc kapitein-luitt. ter zee jhr. A. R. A. M. Clifford Cocq van Breugel en F. H. P. van Alphen worden eervol ontheven van het bevel, respective- lijk over het raderstoomschip F alk en het ramschip Buffel, de eerste op i non-activiteit gesteld en de tweede bjj het dep. gedetacheerd, ter hervat ting van de werkzaamhedenverbonden aan de betrekking van inspecteur over 's rijks stoomvaartdienst en van lid van de commissie tot het examine ren van zeeofficieren, enz.; voorts worden de kapitein-luitt. ter zee A. Dronkers en W. Sluyterman van Loo belast met het bevel, respéclivelijk over het raderstoomschip Valk en ramschap Buffel. Bij de gisteren in de tweede kamer door den heer Nierstrasz gedane interpellatie omtrent op Sumatra voorgevallen gebeurtenissen, vroeg hij ol bij de regering, na de door haar aan de kamer in de zitting van 27 Februarij gedane mededeelingennadere berigten omtrent het gebeurde met Atehin waren ontvangen, of het dezer dagen in de verschillende dagbladen mede gedeelde lelegraphische berigt dat door Nederland de oorlog formeel aan Atehin verklaard zou zijn waarheid bevatte, en zoo dit het geval was, welke dan de eigenlijke oorzaak der oorlogsverklaring wezen mogt. De minister van koloniën verklaarde niet in staat te zijn der kamer omstan dige berigten mede te deelen. De laatst ontvangen tijdingen bevatten niet veel meer dan de reeds vroeger door hem opgegeven bijzonderheden. Se dert was hij in het bezit gekomen van een telegram, waarin werd gemeld dat de vice-president der Indische regering den I9dtn Maart was vertrokken naar Atehin, hetwelk gister in den vroegen morgen was opgevolgd door een nader telegram van den gouverneur-generaal, vermeldende dat, nadat Atehin was voortgegaan met zich te wapenen, en de door ons gouverne ment gevorderde inlichtingen had geweigerd, op den 26s,cn Maart de oorlog was verklaard. Uit de verdere verklaringen van den minister van koloniën in den loop der beraadslagingen, waaraan de lieeren Nierstrasz, van Ztiyleu van Nye- velt en van Recnen deel namen, bleek, dat de regering bezwaar moest maken stukken over te leggen ol' verdere mededeelingen te doen; dat zij

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5