BUITEiNLANDSCHE BEHIGTEN. dit laatste door zeer vele leden de termijn, gedurende weiken de wet wer ken zou, 1 April 1874, te lang geacht. De commissie van rapporteurs heeft gemeend over deze en meerdere vra gen, in het verslag vervat, niet vooraf met de regering in schriftelijk over leg te moeten treden, ook opdat er gelegenheid voor de kamer zij om de zaak nog vóór het aanstaande reces te beslissen en heeft voorgesteld het eenig artikel der wet in dien zin te wijzigen dat de toegekende bevoegd heid tot het doen aanmnnten van zilveren standpenningen voor rekening van den staat uiterlijk tot den l»'en November kan worden geschorst. De minister van financiën heeft daarop eene nota van antwoord ingezon den. Met het oog op de snelle behandeling der zaak in Duitschland, het aanstaande Paaseh-reces der tweede kamer en de sterke aanmunting van zil ver Uier te lande in de eerste maanden van dit jaar, meende de regering dit wels-ontwerp onverwijld te moeten aanhangig maken, maar ook het financiëel belang van den slaat vorderde, naar het oordeel van den minis ter. de onverwijlde indiening van, dit wets-ontwerp, onafhankelijk van hetgeen later omtrent ons muntwezen mogt worden besloten, en ook beslist de tegenwoordige voordrag! niets omtrent de definitieve verandering van den standaard. Het muntcollegie achtte den maatregel met den minister dringend noodig en betuigde zijne volkomen instemming met de door den minister inge diende wet. Bij nadere overweging heeft de minister zich vereenigd met het door de commissie van rapporteurs voorgestelde amendement om den termijn lol schorsing van de aan ieder toegekende bevoegdheid tot het doen aanmnnten van zilveren standpenningen te stellen op 6 maanden, doch uiterlijk tot t November e. k. zoodat art. 1 van het ontwerp in dien zin is gewijzigd, terwijl de minister het ook wenschelijk acht dal de wet met den dag harer afkondiging in werking trede, hetgeen nu in art. 12 is bepaald. 's GR.WENflAGE3 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. F. A. H. von Weckherlin. secretaris van II. M. de koningin, tol liet dragen der versier selen van ridder 1' kl. der Frederiksorde, bom door den koning van Wur- temberg geschonken. -- Tot telegraphist 3' kl. zijn benoemd: J. B. van de Haar, 11. Moll, W. II. Barnevtld en H. D. Reeser, allen thans rijks telegraaphklerk. Z. M. heelt den generaal-majoor Booms, chef van den generalen staf. op zijne aanvrage pensioen toegekend ten bedrage van ƒ2466 'sjaars,onder dankbetuiging \oor de vele en hoogst gewigtige diensten aan het leger en den lande beweten. Z. M. heeft eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan den met verlof hier te lande terugsckeerden 1"> luit. der infanterie van het leger in Ned. lndië J. 31. W. Schlundt-Bodien, wegens ongeschiktheid voor de wer kelijke dienst; aan den met verlof hier te lande teruggekeerden majoor der infanterie van genócmd leger F. A. C. Bloem, en aan den apotheker 3' kl. II. J. Helderman, van de geneeskundige dienst der landmagtde beide laat- sten op bun verzoek. De minister van binncnlandschc zaken zal op Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. De prins en prinses von Wied hebben zich heden ochtend ten 8 ure naar Neuwied op reis begeven. Hun werd door 11. K. H. prinsen Frederik en Hendrik tot aan het station uitgeleide gedaan. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling voort gezet der wet houdende nieuwe regtcrlijke organisatie. Met 31 tegen 29 stemmen is aangenomen een amendement van den heer Wintgens, om de competentie der kantonregters, wat de geldsom betreft, te laten op /200. Vervolgens heeft de kamer met 40 tegen 24 stemmen verworpen artikel 47 van het ontwerp, waarbij aan den kantonregter was opgedragen kennis neming der zoogenaamde buren-geschillen. Nog is, zonder verzet van den minister van justitie, aangenomen een amendement van de commissie van rapporteurs, dat de kantonregters tot f 50 in hoogste ressort vonnissen in zoogenaamde, kleine zaken. De verdere behandeling der wet is geschorst tot later. Naar men verneemt heeft de heer dr van Doesbtirgh van zijn verlan gen om geen deel uit te maken van de combinatie van drie personen, aan wie men de voorbereiding der inrigling van de stedelijke gasfabriek had willen opdragen, aan het gemeentebestuur te kennen gegeven, dat hij. na kennis te hebben genomen van hetgeen er betreffende de gasaangelegenheid is voorgevallen en van de discussiën daarover in den gemeenteraad gevoerd, tot dit besluit is gekomen op de volgende gronden: dat hij zelf zich slechts weinig met de oprigling of het ontwerpen eener nieuwe gasfabriek zou kun nen onledig houden en derhalve meent dat de combinatie niet wenschelijk is, doch integendeel moet aanraden dat hiervoor een bepaald persoon ge kozen worde, die zich, als specialiteit, geheel aan deze zaak kan wijden en haar gedurende den eersten lijd na haar vollooijing kan drijven. K E E X LONDEN2 April. De uitkomsten van het financiële jaar, hetwelk met 31 Maart is ge ëindigd, heeft aan de schatkist eene som van 76,600,000 aan ontvangsten opgeleverdof juist 5 millioen meer dan de raming. De Times zegt hieromtrent: Het totaalcijfer is bijna te hoog. Wij geiooven gaarne dat de kanselier der schatkist hpt liever iels lager gezien had. Met een matig over schot zou hjj ligler wcèrsland hebben kunnen bieden aan den aandrang om verlaging van belasting, maar deze overvloed van geld in de schatkist zal 1 verwachtingen opwekken, welke hel bijna onmogelijk za! zijjt niet te vervullen. Een zekere George Barrell, die, met eenige makkers, in Julij 1871 op zee de schuit van eenige Egmondsche visschers uitplunderde, naar aanleiding van welk feit de Nederlandsche regering zich bij het Brilsche gouvernement beklaagde, is dezer dagen door de reglbank te Ipswich, wegens zeeroof, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijftien maanden. Het congres der Vereenigde Staten heeft voor het is uiteengegaan een voorstel aangenomen tot verhooging van de tractementen der afgevaardigden en aan dal besluit terugwerkende kracht verleeud, waarvan het gevolg was dat ieder lid bij het naar huis gaan een gratificatie van 5000 dollars ont ving. Door verschillende bladen wordt dit besluit zeer gelaakt. Een dier bladen noemt het «een misdaad." De wetgevende vergadering van Illinois beeft een votum van afkeuring aangenomen tegen de vertegenwoordigers, die gestemd hebben ten gunste van bet stelsel van terugwerking. De New- Yorksche afgevaardigde Uoberls beeft de 5C00 dollars, die hem waren uit gekeerd, gestort in de schatkist van den staat. Volgens nader berigl uit Havana zijn bij het verongelukken van den Atlantic 750 menschen omgekomen en 250 gered. Onder de geredden is geene enkele vrouw en geen enkel kind; daarentegen telt men onder hen den kapitein, den geneesheer en den 3Jc° en 4,ieo stuurman. Schip en lading zijn geheel weg. FKAIKRU K. Het Bien Public deelt als waarschijnlijk mede dat de verkiezingen voor eenige in de nationale vergadering bestaande vacatures, onder anderen die te Parijs, waarvoor de minister de Rémusat candidaat is gesteld, op den 278,cn April zullen plaats hebben. Voor de in de laatste dagen ten gevolge van liet door den heer de Laprade genomen ontslag en van het overlijden van den heer de Chasseloup-Laubat ontstane vacatures zullen de verkiezingen echter eerst later worden gehouden. Door verschillende republikeinen is de candidatuur te Parijs aan Ledru Rollin aangeboden; deze moet echter ver klaard hebben dat hij alleen genegen was de candidatuur te aanvaarden, bijal dien de regering bet verbod tot liet bonden van politieke volksvergaderingen te Parijs introk, en hem daardoor in de gelegenheid stelde met de kiezers in overleg te treden. Te Rousillonnabij Perpignanhebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad bij de loting. Eene woeste menigte drong de zaal binnen, zoodat de militie-commissaris zich genoodzaakt zag die te doen ontruimen. Buiten de zaal werd toen het getier voortgezet, zelfs werd met steenen naar de ramen geworpen. De militie-commissaris verscheen op het balkon en spoorde de mebigle aan zich rustig te gedragen. Zoodra hij uitgesproken had, werden op nieuw steenen naar het gebouw geslingerd. De gendarmes kre gen nu last, naar buiten te gaan en het plein schoon te vegen. De lieer Couturier, de kapitein, ontving dadelijk een steen aan liet hoofd, ten ge volge waarvan hij bebloed ter aarde stortte. Toen de gendarmes dit zagen, gaven zij vuur. Het plein was nu spoedig ontruimd, doch niet zonder dat een of twee personen gedood en eenigen gewond werden. Dezer dagen is alhier in het openbaar verkocht de vermaarde verzame ling van schilderijen der oude Hollandsche, Vlaamsclie en Fransche school en van hedendaagsche meesters, die aan wijlen den lieer Papin beeft toebe hoord. De toevloed van koopers en belangstellenden was groot. De verkoo- ping heeft in het geheel 563,380 Ir. opgebragt, ruim 150,000 fr. boven de raming. Voor schilderijen der Hollandsche school zijn o. a de volgende prij zen betaald: voor den trompetter van Wóuwcrnian 68100 fr. en voor diens houthakkers 170 0 fr.voor de bouten brug van Riivsdael 6i000 fr.; voer de ruïnen van Brederode, id., 25100 fr.; voor een stroom, id., 13100 (r.; voor een landschap met rivier, id., I050O Ir.; voor een stil landschap van van de Velde 19100 fr.voor de herberg van Is. v. Ostadc 27000 fr.voor een bóeren-binnenvertrek van Adr. v. Ustadc 9500 fr.voor den brand van Aart van der Neer 15000 fr.; Voor den hoefsmid van van Bercheni 8800fr.; voor de boorden van den IJssel van van Goyen 15000 fr.voor portretten van van Mieris 6000 fr. en minder. SPAN J E. Onder de plaatsen alwaar thans regeringloosheid hecrsclit, kan in de eerste plaats Malaga worden genoemd. 0c gouverneur beeft er niet liet minste gezag: tegen den invloed van eenige leiders in de stad vermag hjj niets uit te rigtcn. De gewapende vrijwilligers, omstreeks 10000 man sterk, deels uit de stad zelve deels uit de omstrekenhandhaven wel is waar de uitwendige orde «n gaan roof en andere gemeene misdaden naar vermogen tegen: daarentegen gedoogen zij ook niet dat de regering troepen, gendar merie of tolbeambten derwaarts zendt. Aan de bevelen der regering te iMadrid stoort zich niemand. Van de belastingen vloeit niets in de schat kist; liet stedelijk bestuur maakt zich van alles meester, en komt er niet eens meê toe, daar de uilrusting en het onderhoud der vrijwilligers groote sommen vordert. Er is dan ook aan de meer vermogende burgers eene buitengewone belasting opgelegd. De sluikhandel wordt met zoo veel ijver gedreven, dal er reeds een voorjaren voldoende voorraad tabak en katoenen goederen van alle soorten in de magazijnen opgestapeld ligt. Van tijd tot tijd wordt een gerucht van hel naderen eener Carlistische bende uitgestrooid; eene aldeeling vrijwilligers rukt uit om die te verslaan, en wanneer zij zon der den vijand gevonden te hebben terugkeert, dan zijn inmiddels door de onbezet gebleven poort eenige ladingen gesloken 'goederen binnen gebragl. ITALIË. - Uil Florence wordt gemeld dat de policie dezer dagen aldaar zeker oud-lid der Parijsche Commune, Victor Cyrille genaamd, in hechtenis heeft genomen. De policie, die hem sedert lang zocht, was verwittigd dat hij ie Florence zou aankomen. Zij nam dienovereenkomstig hare maatregelen, doch Cyrille dacht haar tc verschalken; hij verliet den trein te, Bifredi en legde hot overige van den weg le voet ai. De voorzorg was echter nutte loos want naauwelijks had hjj de barrière bereikt, of hij werd aangehouden cu naar d<' gevangenis overgebragt. Behalve verschillende compromitterend'

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2