LElDSCflE COUBANT. s\ 187 3. mm*,, jm VRIJDAG 4 APRIL. lit towant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 'i.W'j •net het f er stag dei Mandelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Met verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50* jaars, buiten de expeditiekottenAfzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Auiertentiën voor DtutschiandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEIt Expeditie-Kantoor van Advertentiën ot Hamburg LuhfrkFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Wem en, Praag, Bazel, Zurich, St, tiailen, Geneve en Lautarme BI MN O LA NRSCIJ'E BGIUGTKN. LEIDEN3 April. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in dit jaar twintig jongelingen als adelborst der 3e UI. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie beeft plaats op den 1»'«» September aanst. Ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór den laatsten Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in 1857 of 1858. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt dat in dit jaar zes jonge lingen na afgelegd cxainen als scheepsklerk zullen kunnen worden aange steld. Daarvoor komen alleen zij in aanmerking die geboren zijn in de jaren 1856 of 1857. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mededingen, moeten daartoe vóór den laatsten Julij aanst. een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Gedurende de maand Maart 1873 zijn in de Leidsche volkskeuken afgeleverd: 4793 porliën warme spijs. 199 portièn vlecsch, 46 portiën spek; totaal 5038 portiën. De tentoonstelling van "Kunst toegepast op Nijverheid", die binnen kort in de zalen der maatschappij Arli et Amicitiae te Amsterdam zal ge opend worden belooft allerprachtigst te worden. Niet alleen hebben de voornaamste verzamelaars op dit gebied aldaar lutnne besle schatten alge- staan, maar nog dagelijks wordt de commissie verrast, door de medewer king van velen, die, ongevraagd, deze meer, gene minder kostbaar zilver en ivoorwerkkantenporseleinenenz. komen aanbrengenzoodat nu reeds voor eene waarde van meer dan zes tonnen gouds is moeten verze kerd worden. Door wijlen den heer VV. van Warmelo, te Vlaarditigen overleden, zijn de volgende giften, vrij van successie-regtengelegateerd: aan de armen der herv. gemeente aldaar ƒ5000; aan het herv. weeshuis aldaar ƒ3000, en aan dc armen der r. k gemeente aldaar ƒ1000. Te Schiedam werd gisteren door de afdeeling Rotterdam. Schiedam en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw eene tjntoonstelling gehou den van vee en pluimgedierte, die zeer goed geslaagd is en druk bezocht werd. Onder de bekroonden komen voor; A. Dorrcpaal, te Koudekerk; A. van der Burg, te Ilazerswoude; P. Kaplein, te Leiderdorp; N. Kaptcin Cz., te Zoelerwoudeen A. Suyker, te Zoetermeer. Te Siiedreeht heeft Woensdag nacht weder een allerhevigste brand plaats gehad. Eene groole scheepstimmerwerf, met woonhuis,schuren, tim merhout gereedschappen enz.loebehoorendc aan den lieer C Baars en een groot vaartuig, dat bjjna voltooid was, eene smederij van A Klein, in het geheel 11 woonhuizen, schuren enz. werden door de vlammen vernield. Er loopen te Amsterdam onrustbarende geruchten over schadelijke be- slanddcelen in het kunstmineraal- of zoogenaamd spuitwater. Naar wij vernemen, is inderdaad bij een scheikundig onderzoek, vanwege de gezond heids-commissie ingesteld, gebleken dat sommige llcsschcn in bedenkelijke mate looddeelen bevattenzoodat de inhoud dier ilessehen bepaald schadelijk voor de gezondheid geacht werd. Wij meencn den fabrikanten van kunst- mineraalwater ten zeerste te moeten aanbevelen, door verandering in dc werktuigen enz. liet vertrouwen in hun fabrikaat te herstellen. (Ubl.). De Amh. C. meldt dat men in de werkplaats van den mechanicus B. üolsboer aldaar ijverig bezig met het vervaardigen van den door een harer stadgenooten uitgevonden afstandsmeter, hoofdzakelijk bestemd ten dienste van de artillerie. Eenige instrumenten moeten reeds door het gouvernement besteld zijn ter instructie. Ook zouden de regeringen van verscheiden landen contmissiën hebben benoemd tot onderzoek van bedoelde uilvinding, terwijl tevens instrumenten worden vervaardigd voor hel dep. van marine, om dit stclstel op schepen toe te passen. De gemeenteraad van Wageningcn heeft besloten aan het middelbaar onderwijs van hare hoogere burgerschool met driejarigen cttrstis toe te voe gen het onderwijs in landbouwkunde. Dat onderwijs zal omvatten zoowel die wetenschappenwelke tot de beoelening der landbouwwetenschap voor bereiden, als de landbouwwetenschap zelrc, welke dc verkregen kennis op het landbouwbedrijf leert loepassen. Met 1° Mei aanst. wordt de landbouw school voor geopend verklaard, ofschoon de benoeming van enkele leeraren dan nog niet is geschied; deze zal allengs volgen en de volledige inrigting der school zal met 1° September aanst. gereed zijn. De leerlingen zullen zijn tweederlei: a. zij, die het middelbaar onderwijs volgen en zóó tot liet landbouwonderwijs komen; b. zij, die alleen de meest noodzakelijke hulp wetenschappen beoefenen en zoo komen tot het landbouwonderwijs. Uit Assen wordt gemelddat men wegens het gunstige weder reeds met liet veenbranden een begin zal maken, hetwelk, zooverre men zich herinnertnimmer zoo vroeg heeft plaats gehad. De predikant en kerkeraad van Moerdijk hebben thans aan het klas sikaal bestuur formeel doen wetendat zij met de synode en synodale reglementen niets te doen willen hebben en dat niemand den kansel al daar zal betreden, dan de geschorste predikant Koeken en diegene, wien hij daartoe verlof geeft. Te Babyloniëiibroek ontstond Maandag namiddag brand bij een brood hakker. Het vuur deelde zich mede aan de twee naastgelegen gebouwen, die uit eene boerenstelling en eene burgerwoning bestonden. De brandweer moest er zich toe bepalen den voortgang van den brand te sluiten. Des avonds was men dien meester. Naar men uit Middelburg meldt beeft er aan den Kleinen Huissenpol- der, onder Zaamslag, een belangrijke dijkval plaats gehad. 7000 vierk. meters grond, waaronder 1000 vierk. meters steenglooijing, zijn weggevallen. Blijkens berigten uit Suriname is bij gouvernemenls-resolutie van 15 Febr.ten verzoeke van de gemagligden van de te New-York opgerigte maatschappij onder den naam van "New-York and Surinam Company", de termijn van een jaar voor de uitvoering harer werkzaamheden nog met zes maanden verlengd. Het verslag omtrent het bjj de tweede kamer ingediend wets-ontwerp nopens de tijdelijke beperking der bevoegdheid van zilveren standpenningen is gedrukt aan dc leden rondgedeeld en daaruit blijkt dat bij de over weging van dit wets-ontwerp in de aldeelingen door verscheidene leden be vreemding aan den dag werd gelegd over dc overhaasting, waarmede de regering, na met het aanhangig maken bij den Duiischen Bonsraad van een ontwerp van wet tot aanneming van den enkelen gouden standaard voor Duitschland bekend te zijn geworden, tot den tegenwoordige!) stap is over gegaan. Waarom alvorens tot de voordragt van den tegen woord igen maat regel overgegaanhet nader rapport van de staatscommissie omtrent de al of niet aanneming van den enkelen gouden standaard, niet afgewacht cn waarom daarover de staatscommissie niet gehoord? Ook waren eenige leden van meening dat het muntcollege en de directie der Ncderlaudsche bank over deze quaèstie hadden belmoren gehoord te worden. Veie leden, die de zaak uit een ander oogpunt beschouwden, keurden het goed. dat de regering hier zelfstandig te werk ging en er waren zelfs die in begins.l de benoeming van zoodanige staatscommissie als die van October 1872 afkeurden. Eenige leden meenden ten stelligste te moeten betwijfelen, dat er, zooals de minister in de memorie van toelichting te kennen geeft, eene buitensporige vervaardiging van-zilver, die de behoefte overschrijdt, plaats had. Drie be paalde vragen werden in het verslag den minister van financiën voorgelegd, te weten: 1". Welke is de voorraad gemunte specie, thans bij de Ned. bank aanwezig, en hoe de verhouding van het bedrag daarvan in vergelijking met den voorraad vóór 187Ö? 2". Is liet niet juist, dat de sterke aanmunting van zilver van de. zijde der Nederlandsche bank reeds een aanvang heeft genomen vóór men zicli voor de gevolgen der depreciatie van dat metaal ongerust heeft beginnen te maken? 3". Bijaldien de voorraad van zilveren standpenningen bij de bank thans den voorraad van vóór 1870 niet zoover overtreft, als men uit het bedrag der aanmunting zou opmaken, waarheen is dan liet gemunte zilver gevloeid Een tweede hoofdpunt, waaromtrent men nadere inlichtingen verlangt, bestond daarin, of, indien voor een geheel jaar aan de Nederlandsche bank de bevoegdheid tol aanmunting van zilveren standpenningen werd ontnomen, er wel genoegzame zekerheid bestond, dat z(j onder alle omstandigheden aan hare verpligtingen zou kunnen voldoen, en dat geen stoornis in ons cireu- lerend medium zou kunnen worden gebragt, terwijl, in naauw verband met

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1