bloei dezer zoo bij uitstek nuttige en philanthropischc instellingdie, op hoogst verdienstelijke wijze beheerd, waardig is gesteund te worden en gekend door een ieder die haar streven op prijs stelt. De commissie van oppertoezicht _en beheer met haar ijverigen voorzitter moge dit jaar weder even gelukkige resultaten verwerven als waarop zij van een vorig jaar kon getuigen en daardoor de overtuiging erlangen dat haar omvangrijke en vaak moeijelijke arbeid niet vruchteloos was. Van Reuter's office, meldt de N. R. C., ontvangen wij het volgend telegram: Penang, 1 April. Nederland heelt den 26Ue» Maart het rijk At- chin, op Sumatra, formeel den oorlog verklaard. Te Zandvoort had Maandag 11., bij het in zee gaan van eeltige visch- schuilen. een matroos, W. Koning genaamd, het ongeluk over boord te vallen. Men heeft hem niet kunnen redden. Men meldt aan het Ubl.Toen gisteren de Leidsche- en Woerdsche stoombooten van Amsterdam vertrokken met ongeveer 100 passagiers, von den zij in de brug aan den Vrouwenakker een schip, met beetwortelsuiker geladen, aan den grond zitten. Na te vergeefs alle pogingen in het werk gesteld te hebben, om dit schip te verwijderen, hebben beide booten aldaar de reis moeten staken. Er was 's avonds reeds een J5-lal stoombooten en schepen door deze verstopping belemmerd. Te Amstsrdam is dezer dagen overleden de oud-marinier 11. F. Weyler, de laatst overgeblevene van de bemanning der kanonneerboot van van Speyk. Dezer dagen had zich te Weesp een persoon bij adres tot den ge meenteraad gewend, met verzoek om op de kiezerslijst te worden gebregt, meenende daarop aanspraak te hebbenzooals kon blijken uit de door hem overgelegde stukken. De raad heeft op dat verzoek afwijzend beschikt, omdat de verzoeker vroeger, zonder toestemming des konings, in pause lijke dienst was getredenwaardoor hij het regl van Nederlander te zjjn had verloren en dus als kiesgcregt'gde niet kon worden aangemerkt. Uit Barneveld meldt men het volgende: Zondag avond heeft men dood in zijn bed gevonden een alleen wonend jongman, in zittende houding, met een vooraf geledigde jeneverflesch in de verstijfde hand geklemd. Hij schijnt reeds Vrijdag avond ol den daarop volgenden nacht te zijn gestor ven, daar men heeft opgemerkt, dat Zaturdag het buis niet is geopend ge weest. dan 's avonds door tusschenkomst van de policie. De tapper, zijn vaste leverancier van drank, ontdekte het spoor: het viel hem op, dat »de bult nog niet geweest was met zijn flesch", en vermoeden opvattende, begaf hij zich naar de woning van den jongman en de deur gesloten vin dende. maakte hij zijn vermoeden kenbaar aan de policie, die de denr opende en den bewoner in den boven omschreven toestand vond. De over ledene onthield zich soms een geheelen dag van voedsel en gebruikte dan niets dan sterken drank. -- Men meldt uit Leeuwarden: De landverhuizingen naar Amerika schij nen weder in de noordelijke provinciën toe te nemen. In het laatst der vorige week hebben weder een 180-tal de llarlinger haven verlaten om zich over Engeland naar de nieuwe wereld te begeven, waarvan 150 afkomstig uit fle provincie Groningen, de overigen uit Friesland. In deze maand zul len hen, hoewel langs anderen weg, nog velen volgen. Door hel prov. geregtshol in Zeeland is Maandag 11. uitspraak' gedaan in de zaak van den heer I'. R. Tak te Wissenkerke, appellant van een vonnis der arrond.-reglbank te Goes, waarbij deze was veroordeeld toleene gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, wegens het doodschieten van een'persoon, met wien hij op de jagt was, en zulks bij ongeluk, door het afgaan van den haan van zijn geweer, toen zij beiden over een sloot sprongen. Hel hof heeft genoemd vonnis vernietigd en den appellant vrijgesproken. 's GRAVEN 11 AGE2 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de militaire dienst in O. I. bestemden soldaat E. van der Cijpe, van hel koloniaal werfdepot, lot het dragen van bet kruis fidei et virtuti en van de gouden medaille van verdienste, hem door den Paus geschonken. -- Rij het depart, van koloniën zijn bevorderd: tot referendaris, de hoold- -commies jhr. m' W. E. van Panhuys; tot hoofdcommies, de commies A. Mondt Hz., en lot bode. de adsistent-bode G. Bodaan. Tot directeur van het postkantoor te Terborgh is benoemd de heer J. R. A. 0. Vermeer, thans te Hengelo. De kapitein ter zee J. van der Velden wordt, op zijn verzoek, eervol ontheven van het bevel over het fregat Zeeland en op non-activiteit gesteld, terwijl dat bevel wordt opgedragen aan den kapitein ter zee J. van Gogh. De kapitein ter zee J. Vos. gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, en' belast met de waarneming der betrekking van equipage-meester der marine aldaar, zoomede de luitenant ter zee l® kl. J. H. Beeloo, gede tacheerd bij 's rijks werf te Hellevoelsluis, ter waarneming der betrekkin gen van equipage- en havenmeester aldaar, worden eervol van de bun op- gedragene betrekkiiigen ontheven en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den kapitein ter zee 11. P. van Boneval Faure en den luit. ter zee lf kl. |hr. J. 11. P. von Schmidt auf Altenstadt. De luitt. ter zee le kl. 11. J. S. van der Sloot. J. 11. Haakman. .1. H. Commijs en P. Swaan wor den op non-activiteit gesteld, en in hunne respective betrekkingen vervan gen door de luitt. ter zee 1® kl. .1. M. Brevet. C. E. Uhlenbeck. C. A. le Bron de Vexela en C. A. Bosch. Voorts worden de luitt. ter zee 1® kl. F. J. P. M. Mulder en jhr. J. de Jong van Beek en Donk geplaatst respec- tivelijk aan boord van het ramschip Buffel en wachtschip tie Willemsoord, eerstgenoemde als 1® officier. In de zitting van de tweede kamer van lieden is, na voortgezette langdurige discussie over de regtsmagt der kantonregters, zoowel het sub amendement van den heer Bredius als het amendement van den heer van Houten, tot groote beperking dier regtsmagt, verworpen, het eerste met 51 tegen 14, het tweede met 47 tegen 18 stemmen. De behandeling van het amendement van den heer Wintgens. om de competentie op 200 te laten in plaats van op ƒ300, is nog niet afgeloopen. Aan het einde der zitting heelt de heer Nierstrasz verlof gevraagd en be komen om aan de regering vragen te doen omtrent Atchin. Die interpellatie is bepaald op Vrijdag, na afloop van andere onderwerpen. Volgens het B. v. 's Gr. is mej. A. Picéni voor het volgend saizoen weder aan het tooneelgezelschap van den heer Valois verbonden. BU IT E N L A N DSC 11K B E U IG T EN FKAIHRIJK. In den gemeenteraad van Parijs is door den beer Lochroy voorgesteld eene som van 50000 Irs te bestemmen om een aantal werklieden naar de tentoonstelling te Weenen te zenden. Uit hoofde de raad, tijdens de indie- li ning van- bet voorstel slechts buitengewoon vergaderd was, kon deze zaak niet behandeld worden. De inschrijving door de Corsaire voor hetzelfde doel geopend heeft tot hiertoe 3300 frs opgebragt. ITALIË. Volgens de Opinione heeft de commissie voor het wets-ontwerp be treffende de geestelijke corporatiën haar rapport gereed. Daarin worden verscheiden veranderingen voorgesteld. Onder anderen zou de opbrengst van de goederen der generalaalshuizen, na aftrek der kosten van onderhoud, ter beschikking van den Pauselijken Stoel gesteld wordenter bekostiging zijner betrekkingen met het buitenland. Voorts zouden de te Rome geves tigde builcnlandsche ordes-gestichten ook verder onder het beheer der tegen woordige administrateurs blijven, doch verpligt zijn binnen twee jaren hunne vaste goederen in Ilaliaansche of buitenlandsche renten te verwisse len. en zich als nieuwe genootschappen te vestigen, die wel hetzelfde doel hebben mogen, maar zich geheel en al aan de ltaliaansche wellen moeten onderwerpen. DUITSCHLAND. Naar men uit Dresden meldt is het verzoek van Bebel, om gedurende de zitting van den rijksdag uil de gevangenis te worden ontslagen, ten einde hij aan de werkzaamheden zou kunnen deel nemendoor den minister van justitie van de hand gewezen. De orthodoxe Evangelische predikanten in Achter-Pommeren hebben hunne ontevredenheid over de kerkelijk-polilieke wetten aan den dag ge legd, door op 's keizers verjaardag geen godsdienstoelening te houden. Te Koningsbergen heeft zich een commissie gevormd, welke de taak heeft opgevat om het grafgesteente van Kant, hetwelk zeer in verval is ge raakt, te hestellen. Het bevindt zich in de zoogenaamde Stoa Kantiana, zuilengang ter zijde van de hoofdkerk gebouwd. Men berekent, dat tot verwezenlijking van het plan ongeveer 6000 th. zullen gevorderd worden; uit de stedelijke geldmiddelen zal een som van 2000 th. tot dat einde be schikbaar worden gesteld. OOST-INDIE. BATAVIA. 20 Februarij. De geboortedag van Z. M. den koning werd gisteren op de gebruike lijke wijze gevierd, audiëntie en gala-diner bij den gouverneur-generaal, volks spelen en vuurwerk op het Koningsplein. Parade werd wegens het slechte weder niet gehouden. Aan den heer Sprengcr van Eyk is opgedragen het doen van voorstel len tot verbetering van het financieel beheer, in verband met eene herzie ning van de comptabiliteitswet, zoodat een belangrijk gedeelte van de taak van wijlen den heer Motké op hem is overgegaan. Maandag den 17dc0 dezer, meldt de Java bode, begon hier het water in de kali le rijzen, en des avonds ten half acht uur stond het 15 centi meters hoog op den weg, voor het paleis van den gouverneur op Rijswqk; bet Koningsplein stond weder gedeeltelijk onder water, terwijl van vele huizen de erven blank stonden. Goenoeng Sahari geleek een rivier. Re bandjir was niet zoo erg als die van verleden jaar, maar het is nu geble ken, dat er maar weinig behoeft te gebeuren, om dezelfde ellende van 1872 weder voor ons te zien. De waterstaat schijnt, zoo goed en zoo kwaad mogelijk, eenige voorzorgen te willen nemen, hetgeen wij zeer ver standig achten, daar, gedurende de laatste dagen in de hooger gelegen streken veel regen is gevallen. De knokkelkoorts, die plaag van Java gedurende de laatste maanden, woedt nog steeds door. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den resident van Batavia H. J. C. Hoogeveen; aan den officier van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. H. B. van Davelaar; aan den pre dikant bij de evang. gemeente le Batavia J. W. C. van Steeden; aan den assist.-resident voor de policie te Samarang B. van Zutphen, en aan den telegraphist 3e kl. L. P. J. Reuse. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de resident van Samarang F. H. A. van de Poel; de benoemde 2® commies bij den ontvanger der in- en uitvoerregten te Soerabaija J. H. Riekerk; de ge wezen cipier te Muntok H. van Zandijk; eervol, uit de betrekking van post- commies, chef van het postkantoor te Banda (Amboina), de commies bij de pakhuis-administr. aldaar A. J. Ziegeler. Benoemd: tot resident van Sama rang, de resident van Tagal N. D. Lammers van Toorenburg; tot notaris te Madioen, de notaris te Ngawi R. J. van Lier; tot assist.-resident voorde policie te Samarang. de assist.-resident in Soerakarta mr. J. Deketh; tot assist.-resident in Soerakarta, de controleur le kl. bij het binnen), bestuur op Java en Madura A. J. Spaan; tol assist.-resident van Ledok (Bagelen). de assist.-resident van Madjalengka (Cheribon) E. Kallsterman; tol predikant bij de prol. gemeente te Rembang, de predikant bij de prot. gemeente le Palembaug W. P. M. Moulijn; tot predikant bij de prol. gemeente le Paleoi- bang, J. F. Thieme, laatst predikant bij de prol. gemeente le Madioen tot pakhuism. te Djokotro. de pakhuism. te Cheribon jhr. L. G. G. P. de Me.v van Streefkerk; tot pakhuism. te Cheribon, de pakhuism. te Djokotro (Ma dioen) M. Reep; tot 2,!iD commies op het resid.-kantoor te Batavia, de ambte naar op non-activiteit J. D. Wetlers; tot telegraphist 2e kl., de lelegrapbis- ten 3® kl. J. J. Genger en P. L. van Bodegom; tot 3dc11 commies op het resid.-bureau te Amboina, de ambtenaar op wachtgeld II. K. Manupassa. Vergunning verleend: om naar Nederland terug te keeren, aan den lieer G. L. L. Motké. ambtenaar toegevoegd aan nu wijlen den inspecteur-generaal van financiën P. H. B. Motké. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den luit.-kolonel der arlil. C. 11. A Raedt van üldenbarneveld; aan den kapt. der infant. J. H. Thieme: aan den 2dcn luit. der artil. J. F. Dormaaf, en aan den 2'"" luit. der infant. 11. C. Rijnders. Ontslagenop verzoek, eervol, de officier van gezondh. 2C kl. W. de Koning Munting, en de I' luit. der infant. B. A. E. Jula. Benoemd: lot milit. ambtenaar 2® kl., de milit. ambtenaar 3' kl I.. Dounadicu. teekenaar bij liet lopographiscli bureau der genie-directie. PEK TELE(iftA AF. 's GRAVENHAGE, 2 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den beer dr. A. Révillepredikant bij de Waalsche gemeente le Rotterdam. MADRID, I April Gisteren is eene Carlistische bende in de provincie Valencia geslagen. Eene bende onder Santa Cruz is gisteren morgen over vallen. Aan Santa Cruz is hel gelukt te ontvlugten. VERSAILLES, 1 April. Op voorstel van den heer YVolowsky is besloten, de permanente commissie eerst aanst. Vrijdas le benoemen. Bij de voortzetting der discussie over de municipaüleit te Lyon werd het rapport door den beer Millaud bestreden en door den beer Meaux verdedigd. De heer Leroyer keurde het rapport af en wel in bewoordingen, wegens welke de regterzijde hem hoogst onstuimig in de rede viel, terwijl de heer

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2