LE1D8CÜE COUBANT. tV. 7». i 873. DONDERDAG 3 APRIL. ST ADS-BE RICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. RINNENLANDSCIIE RERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Pb prijs iter Courant is per vierendeel jaars f 3,franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.SO 'i jaars, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Alvertentiën voor DuitschlündOostenrijk en Zwitserland worden nitsluiteud aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expoditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeclc, Frankfort a. SI., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, StuttgartWeenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29"tn Jtrni 1851 Staatsblad N®. 85); Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1873 op heden voorloopig is vaslgesleld, en van den 3deD tot en met den 16d'° April aanslaande, ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 lot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 April 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Slok, vleeschhouwer, wonende alhier, waarbij hij vergunning vraagt om het perceel in de Lange Paradijssteeg, n®. 60, tot slachthuis te doen inrichten Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n®. 19); Doen te weten, dat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der iuformatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 7dc° April aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- znim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 2 April 1873. E. KIST, Secretaris. PROCESVERBAAL ton de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van de Tweede Kamer der Stat en-Generaal de.i len April 1873 zijn ingeleverd. Op heden den tweeden April des jaars achttienhonderd drie en zeventig, in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdislrict Leiden, is door het bureau' van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op liet Raad huis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bareau is samengesteld uit den lieer dr. IV. C. Vari den Brandeler, burge meester, voorzitter, en de hceren P. I. De Fremery en J. 1. Van Wensen, leden van den gemeenteraad, slemopriemers. De voorzitter plaatst op de tafel drie en twintig stembussen hij hem den lcn en 2eD April 1873 overgebracht uit de gemeenten Leiden, Oegstgeest, RijnshitrgKat wijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhoul, Leiderdorp, koudekerk, Zoeterwonde, Voorschoten Wassenaar, Wouhiugge, OudshoornAlphen Aarlanderveenter Aar, Benthuizen, Hazerswoude, Nieuwveert en Zwammerdam. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeventien honderd en acht stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn één meer dan het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemerrgd worden zij door den voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard eenentwintig stembriefjes, waarvan dertien oningevuld en zeven niet van het vereischle zegel voorzien zijn en één be hoort tot eene kerkelijke verkiezing. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zestien honderd teven en tachtig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren J!ir. mr. I. f.. Cremer Van den Berch van Heemstede 977 stemmen, mr. H. A. Neeb 709, dr. W. P. J. Nuyens, ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregenzonder dat het Verschil tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden daarop van invloed heeft kunnen zijn, de heer jhr. mr. I. L. Cremer van den Berch van ■Heemstede. is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heer jhr. Mr. ISAAC LAMBERTUS CREMER VAN DEN BERCH VAN HEEMSTEDE, wonende te 's Gravenhage. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingehragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 2d™ April 1873. V. D. BRANDELER Voorzitter. DE FREMERY, J. I. VAN WENSEN, j LEIDEN, 2 April. Z. M. heeft benoemd tot lid van het hoog militair geregtshof den kolonel W. von Wrangel auf Lindenberg, kommandant van liet 4de reg. infanterie. Wij achien het niet ondienstig de opmerkzaamheid te vestigen op de hierboven geplaatste aankondiging van burgemeester en weihouders, betref fende hel kohier der plaatselijke directe belasting voor 1873. Dat kohier is voorloopig vastgesteld en zal van 3 tot en met 26 April a. s. ter visie lig gen. ten einde belanghebbenden, zoo noodig, in de gelegenheid te stellen tijdig hunne reclames in te brengen. Wij vernemen met genoegen dat de commissie voor het standbeeld van Pieter Adriaansz van der Werf steeds met ijver werkzaam is; dat in de vergadering van gisteren avond, op het raadhuis gehouden, vastgesteld werd dat er Pingsdag na l'aschen eene meeting (algemcene vergadering) zal wor den gehouden, waarbij onze stadgenoot dr. Schotel hel woord zal voeren; dat spoedig daarop alle lleeren der Gebuurten (daarloe uitgenoodigd op eene bijeenkomst in de vorige week), vergezeld door de leden der commissie, met iiilcekeningsljjst en bus aan de woningen van alle ingezetenen zullen gaan om gelden in te zamelen. Van gansclier harte juichen wij deze maatregelen toe; het volk moet van der Werf kennen, welen wat hij gedaan heeft, welke dure verpligling Va derland en Stad aan hem hebben, en dan mogen wij vertrouwen dat er geen inwoner, hoe arm ook aan tijdelijke goederen, in deze stad zal gevon den worden, die niet gaarne een penningske zal willen bijdragen tot de eerzuil voor den redder der stad en zoo ook van het geïicele vaderland. Ilad toch van der Werf niet pal gestaan als een rots in zee, dan ware gewis Leiden weder in handen van den tyran gevallen. Veilig had dan de edele Willem van Oranje dijken en dammen kunnen laten doorsteken en het vaderland aan de golven ten prooi geven; want liever hadden onze vaderen een ander vaderland in Amerika gezocht, dan zich langer onder het zware en bange juk, door Philips hun opgelegd, te krommen. Van Leidens volharding hing het lol van geheel Nederland af. Daarom zal het gansche Nederlandsche volk worden opgeroepen om zich met de burgers van Leiden te vcreenigen lot stichting van eene gedenkzuil voor den wakkeren man, aan wien het vaderland zoo dure verpligling heeft. Maar Leiden moet voorgaan. Leiden moet loonen dat liet de weldaad van zulk een man onder' hare burgers be zeten te hebben waardig is; herstellen wat hare voorvaderen verzuimd heb ben. Dan volgen allen die een hart voor vaderland en vrijheid hebbenwaar zij ook in Nederland gevesti.d zijn! llelgeen van der Werf tloor zijn hel denmoed heeft verworven, Vrijheid en Hoogeschool, zijn schatten, die niet aan Leiden alleen, maar aan geheel het vaderland toebchooren. Heden woonden wij de algemcene jaarlijksehe vergadering bij van de leden der vereeniging lot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart alhier. Dr. Rutgers van der Loefl', voorzitter der vereeniging, opende de vergade ring om de vertegenwoordigers der verscliillende sub-coinmissiën en leden hier aanwezig te verwelkomen en te gclijker tijd de lotgevallen der kweek school in het afgeloopen jaar na te gaan. Het 'bleek daaruit en ook uit liet jaarverslag door den secretaris der vereeniging, den beer II. C. Jula, uitge- bragt, dat de inrigting in bloeijenden slaat verkeert. Zestig kweckelingen is titans de jeugdige bemanning der kannoncerboot sterk, waarvan er zich 29 reeds hebben verbonden om in 's rijks zeedienst te tredenterwijl den overigen 31 kweekclingen de keuze om 'bij bet rijk in dienst te treden of ter koopvaardij te varen nog vrij staat. Verder bleek dat op 1 Jauuarij 1873 928 jongens eene opleiding aan de inrigting hadden ontvangen, die, op enkele uitzondering na, den grondslag had gelegd tot een gelukkigen en eervolle» werkkring of toekomst. Als leden van het bestuur zijn afgetreden mr. C. W. HubrechlP. L. C. Driessen en dr. C. J. E. Brute! de la Rivière, in wier plaats zijn benoemd II. C. Juta, mr. C. H. P. KlaverwijdenTh. M. Roest en als tijdelijk lid, de luit. Ier zee E. J. Hoos, die zich welwillend nut het toezigt en een deel van het onderwijs wil belasten. Het aantal leden, dat 195 bedraagt, was dit jaar weder met een crjfer van 22 vermeerderd. De jongens gaven verder proeven van het degelijk en doeltreffend onder wijs dat zij daar ontvangenwal bijzonder met het oog op hunne toekomst als zeeman is ingerigt. Mei heldere stemmen en uil volle borst zongen zjj het »Wien Ncerlandsch bloed'' en andere opwekkende liederen. Zij bleken uitstekend op de hoogle te zijn van de roemruclilige daden der Nederland sche zeehelden even als van ieder zeil, touw en rondhout op een schip aan wezig, waarvan het doel en de beleekenis door hen werd uitgelegd. Z(j manoenvreerdeu verder als volleerde pekbroeken in miniatuur met verschil lende vaartuigen op het waler en de vrolijke, gezonde, soms guitige gelaats trekken van dat op zeemanswijs gemonsterde volkje bewezen dat zij ziel) onder de tucht en in het zeemanskleed gelukkig gevoelen. Trouwens de geschiktheid van onderwijzers en gegradueerden dezer inrigting laat daar omtrent geen twijfel over. Met ingenomenheid maken wij melding van den

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1