en Schcrtzer en Zn.~ te Haarlem, Galesloot en-Gchr. tie Ridder, te Amster dam, en Becker, Scalongne en Michel, le 'silage. De Curacaosche courant betreurt hel zeer te moeien vermelden, dat de oogst van de mais en andere veldgewassen op het eiland geheel mislukt is, ten gevolge van gebrek aan regen, zoodat op vele plantages geen genoeg zaam maisstroo tot veevoeder zal ingezameld worden. 'sGRAVENHAGE, 1 April. Z. M. heeft aan J. .Kwant, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van twee kinderen uit het water aldaar op 15 Maart J872, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sep'.. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot commiesen bij hel departement van oorlog de adjunct-commiesen A. P. Glaser, J. A. Ktohbie en P. B. Ross. Aan den heer S. van '1 HaafT is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Noordwijkerhout. Bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam zijn benoemd: tol commies, de adjunct-verificateur B. 11. Schultz, thans met rang van adjunct-commies; tot adjunct-commies, de heer F. Meyboom, thans I' klerk. De lieer P. T. Moors, thans commies-verificateur te Roermond, is be noemd lot ontvanger der directe belastingen te Tegelen, en de heer E. M. van Matienburghthans ontvanger der directe belastingen te Oudenbosch is benoemd als zoodanig te Hoorn. Aan den heer L. C. A. de Haan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter lc kl. bij het kadaster, en tot landmeter le kl. bij het kadaster is benoemd de heer G. Ploegmakers, thans landmeter 2' kl. Z. M. heeft pensioen verleend aan den kolonel 11. H. Guerin, kom- mandaul van het 3' reg. huzaren, en, op hunne aanvrage, aan den luit.- kolonel .1. C. R. Ridder, van het reg. veldartillerie, en den luil.-kolonel jhp. II. C. M. Hooft, a la suite van het reg. rijdende artillerie, en hun den rang verleend van kolonel Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cavalerie, bij hel 1' reg. huza- zaren lol majoor, den ritmeester L. de Perponcher van het 2e reg. huza ren; bij het 2' reg. huzaren tol ritmeester van de 3e kl.den leD luit. jhr. P. Gevaerts van het 1' reg. huzaren; bij het 3e reg. huzaren tot kolonel en kommandant van het corps, den luit.-kolonel A. J. Pels Rycken van het corps. Tot luit.-kolonel den majoor jhr. W. ,1. A Storm de Grave van het 1' reg. huzeren; tot Is luit. den 2'" luit. G. A. baron Bentinck van het corps. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 2de reg. vest- art. tol luit.-kolonel den majoor H. Onnen, van het corps; tot majoor den kapitein jhr. G. .1. A. Ridder Baronet Speelman, van het 3de reg. vest.-art.; bij het 3Jt' reg. vest.-art., tot kapitein van de 3dc kl.den le luit. 11. B. Weslhoff, van het 2d' reg. vest.-art. Door den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambte naren bij de posterjjen hunne funcliën zullen uitoefenen als volgt, te weten; de commies le kl. H. M. Wierts van Coehoorn ten poslkantore te Arnhem^' de commies 1' kl. W. A. Piepers ten postkantore te Utrecht; de commied 3« kl. H. A. Monhemius ten postkantore te Amsterdam; de commies 3C kl. II. F. Boekhold ten postkantore te Haarlem. HH. KK. HH. de prins en prinses von Wied vertrekken aanstaanden Donderdag uit de residentie naar Duitschland, ten einde te Neuwied den zomer door te brengen. De zitting van de tweede kamer van heden was geheel gewjjd aan de artikelen der wet houdende eenc nieuwe reglcrlijke autorisatie, die be trekking hebben op de uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters, waarop een amendement was voorgesteld door den heer van Houten, om die competentie merkelijk in le krimpen tot de kennisneming van zekere categorien van kleine zaken, zonder hooger beroep en ƒ100 niet te boven gaande. De discussie is niet afgeloopen, maar zal morgen voortgezet w orden. HL'ITKM-A.NDSCIIK HKHH'. I lv\ E N G E L A SI Ik LONDEN. 31 Maart. Zaturdag morgen was er niet ailëen in Londen, maar ook op zee een zware mist. De stoomboot Prince Baldwin, van Ostende naar Dover, welke de Belgische en Nederlandsche mail aan boord had, slootte te Cock Point, bjj Folkestone, op de rotsen, te twee uren des morgens. Te zes uren, toen het licht was, werden de passagiers en brieven met kleine boo ten aan land gezet. Te half elf werd de boot bij vollen vloed van de rots afgebragt. Te Belfast zullen eerstdaags 123 personen teregt staan wegens deelne ming aan de wanordelijkhedenwelke daar eenige maanden geleden plaats hadden. Van de openbare magt werd een policiesoldaat gedood, terwijl 73 gewond werden. Ook een burger werd gedood; 152 personen werden, ge wond. in de ziekenhuizen gebragt en een groot aantal gewonden werd in hel geheim verpleegd. Meer dan 250 huizen werden verwoest en geplun derd; 350 huisgezinnen werden door geweld of bedreigingen gedwongen hunne woning te verlaten; 257 personen vragen schadevergoeding tot eeu bedrag van 14000 Een sergeant bij het leger is dezer dagen uit de dienst ontslagen. Als republikein had hij, bij gelegenheid van een feest, geweigerd op de gezond heid der koningin te drinken. FBA1VKRIJ K. De nationale vergadering heeft, overeenkomstig het voorstel der com missie, bepaald dat de parlementaire vacanlie zal duren van 6 April tot 19 Mei, met benoeming cener permanente commissie van 25 leden. Bjj de behandeling van het voorstel der commissie werd het tijdperk 5 April tot 5 Mei als amendement voorgesteld ,docii met 369 tegen 240 stemmen ver worpen; ook het tijdperk C April tot 5 Mei (een tegenvoorstel van de reg. terzijde) werd met 408 tegen 208 stemmen verworpenwaarna hel voorstel der commissie zonder hoofdelijke stemming aangenomen werd. De verkie zing van de leden der permanente commissie werd op 3 April bepaald. Bij de behandeling der zaak van prins Napoleon heeft de minister Dufaure de uitzetting van dien prins toegelicht en verdedigd, en gezegd, dat het be sluit daartoe geene betrekking had op prinses Glotilde, wier aanwezigheid in Frankrijk de regering niet bekend was. De heer Depeyre heeft betoogd, dat het decreet lot vervallenverklaring der familie Bonaparte geene verban, ning insloot, en hij heeft op persoonlijke vrijheid voor allen aangedrongen, De heer Choiseul heeft den conservativen verwetendat zij deze gelegenheid aangrijpen om de regering afbreuk le doen. De minister Dufaure heefter op aangedrongen, dat de kamer ten aanzien van het protest tot de orde van den dag zou overgaan, en hij heeft een voorstel ingediend van dezen inhoud: «Geen lid der keizerlijke familie zal in Frankrijk verblijf mogen houden zonder vergunning der regering." Ten slotte is met 347 tegen 291 stemmen beslotentot de orde van den dag over te gaan. De staatsraad heeft de voorziening van den gemeenteraad van Lyon tegen de door den prefect van het depart, der Rhóne betrekkelijk het onder wijs op de openbare scholen in die stad genomen besluiten ongegrond ver klaard. De raad ging hierbij uit van de overweging dat de prefect, namens en op last van den minister van openbaar onderwijs handelende, volkomen bevoegd was te bepalen dat het lager onderwijs op de openbare scholen van Lyon door geestelijken zou worden gegeven. Bij een decreet van 1852 is bepaald, dat, uit aanmerking van het over groot aantal civile ridders van het Legioen van Eer, slechts eene benoemin» in die orde legen twee door versterf uitvallende ridders zou plaats hebben Thans is door den president der republiek die bepaling ook op de militairi ridders, zoo wat land- als zeemagt betreft, uitgebreid. Het aantal leden der hoogere graden van de orde blijft even als vroeger. De regtskundige wetenschap hier le lande heeft een groot verlies gr- leden door den dood van een der vermaardsle hoogleeraren van de Parijscht regtskundige faculteit, den heer Ortolan, die Donderdag II., in den ouder 'dom van 71 jaren, is overleden. IPAKJG. In het officiële blad is eeue proclamatie van het ministerie geplaatst, waarin het de medewerking inroept van alle burgersom de Carlisten te verdrijven. De burgerwachten moeten zich mobiel verklaren en de vrijwil ligers zich wapenen. De gewapende burgers moeten zorgen voor de hand having der openbare orde en huis. haard en bezittingen bewaken, opdatdt troepen, van die diensten ontheven, al hunne krachten kunnen wjjden aan hel bestrijden der opstandelingen. Naar men verneemt zal Catalonie, wegens den Carlistischen opstand, in slaat van beleg worden verklaard. Te Barcelona heerscht veel verbitte ring tegen de Carlisten, er zijn maatregelen genomen, om het aanranden van priesters en verbranden van kerken te beletten. Te Malaga zijn dezer dagen vijf personen, die van diefstal waren be schuldigd door het volk aan het geleide ontrukt, dat hen naar de gevange nis bragt, en op wreede wijze gedood. ITALIË De [talie meldt dat dezer dagen de heer Gavazzi, een voormalig mon nik. thans hervormd predikant, eene conferentie gal in eene zaal van de straat del Corallo; tot onderwerp zijner rede had hij gekozen de opheffing van de godsdienstige corporaliënen de aankondiging dezer rede had een talrijke menigte belangstellenden in de zaal doen bijeenkomen. De policie- agenten, in de zaal tegenwoordig, merkten twee personen op, die zich op zeer verdachte wijze gedroegen en op een oogenblik. dat zij meenden on opgemerkt te zijn, in een hoek der zaal een voorwerp neerlegden en dit met een brandende lucifer trachtten aan te steken. Onmiddellijk aange houden bleek heldat zij een bom hadden neêrgeworpen en trachtten dien te ontsteken. Men ijst bij de gedachte aan de vrecsclijke onheilen, welke de uitbarsting in de met mcuschen gevulde zaal zou hebben veroorzaakt Ecu der gevangen genomen personen is een kleermaker van Faenza; de andere, een achttienjarig studentdie, nieltegenstaands zijn jeugdigen leef tijd, reeds met de policie te doen heeft gehad. DUITSCHLAND. In den Duitschen rijksdag heeft de eerste lezing plaats gehad van twee wets-ontwerpenwaarbij over aanzienlijke sommen uit de Fransche oorlogs schadevergoeding beschikt wordt. Het eerste strekt tot vorming van een rijks-invalidenfonds ten bedrage van 187 milliocn rijksdaalders; het tweede tel het aanwijzen van 72 millioen rijksdaalders voor de uillegging van som mige Duilschc vestingen, met -uitzondering van die in Elzas-Lotharingen. Dc beide w els-ontwerpen zijn aan eene spiciale commissie verzonden. Aan den Brunswijkschen landdag is een wets-ontwerp betreffende de troonsopvolging ingediend. Daarbij wordt o. a. het volgende bepaald: Indien bij het openvallen van den troon de geregtigde en tot de regering bekwame erfgenaam des troons, volgens het overeenstemmende gevoelen van het staats- ministerie en den landdag of diens permanente commissie, verhinderd wordt dc regering des lands onmiddellijk te aanvaarden, dan treedt een regentschap op, uitgeoefend door ecnen regent, welke de regering met alle aan eene regeringsvoogdij verbonden regten en pligten heeft te voeren tot dat de troonsopvolgcr de regering aanvaardt. Voor het bedoelde geval be noemen-wij, in overeenstemming met den landdag, bij deze Z. K. II. den thans regerenden groothertog van Oldenburg, na daartoe gevraagde toe stemming, tot regent. Wanneer vóór het openvallen van den troon de be noemde regent liet regentschap van de hand wijst dan zullen wij in overeen stemming met den landdag eenen anderen regent benoemenen wel uit dt regerende vorsten der tot het Dnitsche rijk bcKoorende staten. In geval daarentegen, nadat de troon reeds vacant is geworden, de keuze vaneen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2