BÜITIiNLAiSDSCUE BfcltlG 1 LÜN PER TELEGRAAF. Herstemming 1 April. de liter 11. 1'. Vogel, te 'sGravenhage. De inzenders van de overige ont werpen worden uilgenoodigd die voorwerpen vóór den 8st,n April e. k. aan het gebouw van de Akademie van beeldende kunsten alhier te doen afhalen, of. utede vóór die dagleekening. aan den secretaris der commissie, jhr. mr. W. M. de Brauw, te 'silage, het adres te willen opgeven, waarheen zij moeten worden teruggezondenbij gebreke waarvan de inzenders zullen ge acht worden van de ingezonden voorwerpen afstand te hebben gedaan. Dezer dagen werd. meldt het X. v. d U., door de familie Klinkhamer te Amsterdam aan het kon. oudheidk. genootschap'teu geschenke gegeven de boekenkist, waarin volgens de overlevering Huig de Groot uit zijne ge vangenis te Loevestein ontsnapte. Deze kist was vóór 1783 in bezit eener familie, te Gorinchem woonachtig, maar kwam omstreeks genoemd jaar aan mr. Jacob Klinkhamer, advocaat tc Amsterdam, en wel als gave vanerken- lelijkheid voor bewezen reglsgeleerde diensten. Afgezien van de aan haar g verbonden traditie, is de kist merkwaardig wegens het ijzeren beslagwaar i mede zij voorzien is. Wij meenen echter de opmerking niet te mogen terug- 1 honden dat, gelijk men welligt weet-, er een andere kist bestaat, toebehoo- rende aan de familie Graswinckel, welke evenzeer aanspraak maakt op de eer Huig de Groot geherbergd te hebben. Zalurdag 11. is te Amsterdam de jaarlijksche vergadering gehouden van aandeelhouders in de llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij. Tegen woordig waren 41 deelhebbers. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de balans over 1872 en de verdeeling van winst, en alzoo besloten tot een dividend over 1872 van 6% pCt.dat is van ƒ65 per aandeel, zoodal be halve het reeds uitbetaalde voorloopig dividend van 20, alsnog per aandeel is uil te deelcn ƒ45. De aftredende commissaris, de heer J. Borski, werd herkozen. Door een der aandeelhouders, dr. L. van Doesburg, werd de aandacht van de vergadering gevestigd op de wenschelijkheid voor de maat schappij om cene spoorverbinding aan te leggen van Amersfoordt naar Nij megen, ter verkrijging van de kortst mogelijke rigling, over Ooslerspoor- weg en Rheinisehe Éisenhahu. van Amsterdam naar den Bijn, evenals door den Oosterspoorweg over Zutphen de kortst mogelijke rigting naar het noor den van Duitschland is verzekerd. De voorzitter verklaarde dat het aange geven denkbeeld bij het bestuur' in overweging zou worden genomen. ID. J. W. Bok, pred. bij de remonstrantsch gcref. gemeente te Amster dam heeft voor het beroep naar Botterdam bedankt. Uit Schoonhoven meldt men dat door de policie te 's Hage eene som van JOOD is uitgeloofd aan den persoon te Schoonhoven, die alsnog eenige aanwijzing kan doen. waardoor een of meer voorwerpen, afkomstig van de vermoorde mevrouw van der Kouwen, in handen der justitie kunnen geraken. Tc Laren is een I2-jarige jongen in hechtenis genomenverdacht van den branddie onlangs aldaar heeft gewoeddoor middel van lucifers te hebben aangestoken. Tc fleerde moesten Donderdag II eenige kinderen uit school huis waarts keerendc. wachten bij eene brug over het Apeldoornsche kanaal, welke was opgehaald om een schip door te laten; bij het neér.vallen der klap liet een der kettingen los en brak de zware wip midden door, met het treurig gevolg dat een meisje van 6 jaren daaronder verpletterd werd. itlcn meldt uit Meppel: In deze streken worden door Fransche koop lieden voor puike soort paarden belangrijke prijzen besteed, die, tegen ƒ600 a ƒ700 en meer opgekocht, alle per spoor naar Frankrijk worden verzon den. De aankoop van op kalven staande koeijeneerste qualiteil, door Pruissische handelaren, is eveneens belangrijk; prijzen vau /300 a ƒ330 zijn geen zeldzaamheid meer. Er zijn in onze omgeving landlieden en vee houders, die alleen uit den aanlok van runderen jaarlijks meer dan ƒ2000 maken. Berigten uit Paramaribo, van 1 Maart, bevatten o. a. het volgende: Met genoegen heeft men hier berigt ontvangen, dat de /.alia Rookh met 400 emigranten van Calcutta herwaarts zou afzeilen en het eerstvolgende transport met eene stoomboot geschieden zou; voorts, dat het opperbestuur voornemens is met de Britsche regering onderhandelingen aan te knoopen tot het bekomen van toestemming oöi gedurende enkele maanden, na het eindigen van het verschepingssaizoen (15 Maart), emigranten per stoomschip naar Suriqatne te verzenden. Maandag, den 24,,e" Februarij, te middernacht, is op de plantage Catha- riua Sophia, aan de rivier Sarautacca. een hevige brand ontstaan in de groole 1 pasloods aldaar, welke, vol brandstof voor den molen, die den volgen den dag geopend zou worden, een prooi der vlammen is geworden. Men denkt dal kwaadwilligheid hier in het spel is. te meer daar drie andere trasloodsen in betrekkelijk korten tijd door brand vernield zijn. De procu reur-generaal is, vergezeld door andere ambtenaren der justitie, naar ge- noemde plantage vertrokken, ten einde een gereglelijk onderzoek in te stellen. sGRAYENHAGS. 31 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan jlir. P. O. H. Gevaêrls van Si- monshaven, hofmaarschalk, dienstdoende bij 11. M. de koningin, tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van de Wurtembergsche Kroon, hem door den koning van Wurtemberg geschonken. Aan den heer M. F. llolthausen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verlceiuLals commissaris van policie te Amsterdam De 2' luit. K. J. E. van der Putten, van het 1« reg. infanterie, gede tacheerd bij "het koloniaal werfdepót, is overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in O. Ien aan den officier van gezondheid 3e kl. van het leger in Ned. Indie J. G. Tythoff, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden had de interpellatie plaats van den heer van Zuylen. over het bezoek van geestelijken in de hospitalen. Zij gaf tol langdurige discussion aanleiding. De minister van oorlog wenschte niet op het gebeurde terug te konten, maar geloofde dal bij welwillende en billijke toepassing der bestaande verorderingen het doel goed kon be reikt worden. Bij nadere overweging heeft hij zich vereenigd met het denk beeld van den minister Blanken, om doorloopende permissie-billetten oji vaste dagen en uren nit te reiken aan bepaalde leeraars van de verschillende godsdienstige gezindheden om de ziekenzalen te bezoeken. Uil den verderen loop van het debat bleek dat de minister daarmede niet bedoelde dat die uitreiking zou geschieden aan al de geestelijken van elke gezindte, maar aan ccn van ieder kerkgenootschap of gezindheid. Hieruit hebben vele sprekers aanleiding geput om bij den minister er op aan te dringen om niet zoo beperkt te handelen en de toelating ruimer open te stellen. Op cene interpellatie van den heer van Kerkwijk heeft de minister Geert- sema geantwoord dat zoolang de definitive overeenkomt tusschen Pruissen, Hanover en Nederland, omtrent dc aansluiting bij lhrhovc, nog niet tot stand was gekomen, hij nog geen subsidie kon voordragen. Heden heeft dc kantonregter alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Trinquier tegen den heer Marek. De heer Trinquier is als eischer wèl ontvankelijk verklaard in zijne vordering, maar de vordering zelve is hem ontzegdmet verwijzing in dc kosten. Deze uitspraak is voor namelijk daarop gegrond dat de door den heer Marck gebezigde woorden zijn te beschouwen als tol zich zeiven gesproken en niet bepaald wijzende op den eischer, als eene appreciatie van des eisehers talenten en het te ken nen geven van des gedaagden teleurstelling en eene klagt over het aan den eischer toegekend hooge tractement. ENGELAND. LONDEN 30 Maart lu hel lagerhuis is door een der leden eene motie voorgesteld, strek kende om te verklaren dat, ter voorkoming van aanvaringen, enz., vooral met het oog op de gewoonte van stoomschepen, om bij mistig weder met volle kracht te varenstrengere bepalingen noodig zijn. Deze motie is ech ter ingetrokken, nadat de minister Fortescue had medegedeeld, dat aan zijn departement een wets-onlwerp in bewerking is, waarbij in de aange legenheid der aanvaringen beter dan thans zou worden voorzien, en waarbij voorts o. a. een nieuw noodsignaal zou worden vastgesteld, en een gedrag als dat van den kapitein der Murillo, die de Xorthjleet overzeild heelt, strafschuldig wordt gesteld. Bij den roeiwedstrijd tusschen dc studenten van Cambridge en van Oxford hebben de eerstgenoemden de zege behaald met drie bootslengten. In berigten uit Afrika, door de Globe medegedeeld, komt het volgende voor; De berigten van Cape Coast betreffende de Ashantijnen zijn zeer ernstig. Ik vrees, dat het met de Fantijnen gedaan is. Anamabue en alle aanzienlijke middenpunten van den palmolie-handel tot Winebah toe zijn, naar men zegt, door de Ashantijnen genomen. Zij zullen ook Cape Coast en Eimina aantasten, maar beide zijn te goed versterkt. Accra zal mogelijk gespaard blijven, omdat het in eene zoo open streek ligt. De Britsche over heden te Cape Coast en te Accra zijn van dit alles de schuld. De gouver neur wilde niet gelooven, dat de Ashantijnen de Trak waren overgetrokken, veel minder dat zij oorlog zochten. Hij is, naar ik meen, zelfs zoover ge gaan van allendie lot de verbreiding van het gerucht van den inval zouden bijdragen, met straf te bedreigen. Toen hij eindelijk overtuigd was, was het te laat om de Fantijnen te helpen. De laatste berigten doen vermoeden, dat de Ashantijnen uiterlijk Zaturdag I Maart te Cape Coast zullen zijn. Alle handel heeft opgehouden. FKAl'KRIJ K. De raad van state, bij welken aanhangig was gemaakt de zaak tegen vier ambtenaren onder bet keizerrijk, de bh. Janvier de la Motte, Boulan- ger, Cherel en Chevalier, die een tekort ten nadeele van den staat of van particulieren in hunne kas hadden, heeft bedoelde personen deswege aan sprakelijk gesteld en mitsdien bevolen, dat hypotheek op hunne persoonlijke bezittingen zal worden genomen. '—De Gaz. d. Trib. meldt, dat ten huize van de personen, die onlangs alhier in de rue Sedaine in verzekerde bewaring zijn genomenpapieren zijn gevonden, waaruit blijkt dat zij lot een geheim genootschap behoorden, hetwelk een staatkundig doel had. Hetzelfde blijkt uit hunne bekentenissen. SPANJE -'De stad Berga, 14% uur ten N. N. VV. van Barcelona, is door de Car- listen bezet. Zij hebben er verscheidene huizen door middel van petroleum in brand gestoken. PETERSBURG, 30 Maart. Dc keizer verleen.Ie aan eene naamlooze ven nootschap concessie voor den aanleg en de exploitatie van een onderzeeschen telegraafkabel tusschen Odessa en Konstanlinopel. LISSABON, 29 Maart. Naar aanleiding van een onlangs ingediend wets ontwerp ten gunste van de noordelijke spoorwegmaatschappij, is het minis terie hevig aangevallen; twee leden van het kabinet zijn in het bestuur van de bedoelde maatschappij. Thans hebben die beide ministers hun directeur schap neergelegd, zoodal het kabinet weer in zijne positie bevestigd is. MADRID. 30 Maart. In dc Gacela is afgekondigd dc wet houdende bijeen- roeping van de Constituante. De Carlisten hebben Ie Berga 500 gevangenen gemaakt. Te Zummarraga is een militaire opstand in de geboorte gesmoord geworden. MADRID. 30 Maart. Het dagblad van Malaga berigt dat gewapende man- oen in huizen zijn binnengedrongen om naar wapenen te zoeken; o. a. was dit met dc woning van den consul van Italië het geval. Het corps consulair overweegt wat h«' in deze zaak behoort te daen. W'EENEN, 31 Maart, liet bestuur der korenbeurs heeft den 4, 5 en 0 Augustus bepaald tot het houden van een internationaal congres over den graan- en zaakhande! en van een internationale graan- en zaadmarkt tc Weenen. BERN. 30 Maart. Volgens dc Baseier Xac/ir. heeft de groole raad van Bern heden de kantonnale regering gemagtigd in de katholieke Jura, waar gebrek aan priesters is, voorloopig het burgerlijk huwelijk in te voeren. INGE Z (INDE N. Nu hel blijkt, dat van de advertentie geplaatst door de R. C. kiesvereeni- ging «Recht voor allen" meer gewag gemaakt wordt dan ze wel verdient of had mogen verwacht worden, acht inzender dezer regelen het, in het be lang van den goeden uitslag van dc herstemming, nuttigeen gedeelte aan te halen uit het uitmuntend geschreven artikel in de Maasbode van Don derdag 11.hetgeen zóó geheel aangeeft wat hen. die het alléén om de goede zaak tc doen is. thans tol pligt strekt. «Daarenboven is de anti-revolu tionaire candidaat in dit geval volstrekt niet onaannemelijk. De katholieken van Rotterdam kennen hemdaar zjj hem ook eenmaal tol hun candidaat namen. Uit dc inlichtingen., die wij indertijd inwonnen, bleek het ons dat hij niet dat hatelijk calvinistisch karakter bezit, waardoor de Standaard zich onderscheidt, en veeleer de katholieken van Nederland als zijne mede burgers erkent dan hen als Romeinen beschouwt, llij gelooftmoge zjjtt geloof niet de volkomenheid hebben van het onze. hij zal in de kamer niet zwijgend toezien, als dc rechten van het geloof miskend worden; hij zglile rccbicn van bet kind, van hel huisgezien, van de kerk verdedigen'en zich verzetten legen de pogingen der liberalen, wanneer zij de staatsalmacht willen bevorderen. Mogen dus de katholieken uit het Leidsche district als één man ter stembus gaan. en eenparig hunne stemmen uitbrengen op den l eer Jh'. Mr. J. L. C. VAN DENKERCH VAN HEEMSTEDE." Moge de uitkomst der kiesvereeniging tot leering zijn en tot het beslui'

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2