BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3d Maart db73, A°. 76. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 29 Maart. Een tal van leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Holland- sclie maatschappij van landbouw had zich gisteren avond in de stadszaal vereenigd om het feest te vieren van het 25-jarig bestaan der afdeeling waarvan terzelfder tijd dr. A. H. van der Boon Mesch 25 jaren hel presi dentschap had waargenomen. De zaal was voor deze gelegenheid smaakvol gedecoreerd met de wapenborden der verschillende afdeelingen, oranje-vaan dels en de nationale driekleur, terwijl op een schild, aangébragt voor eene tropee van oranje en nationale vlaggen in het midden der zaal, de gelegen heid vermeld stond, die tot deze feestviering aanleiding gaf. De muziek van het hier in garnizoen zijnde regiment infanterie verwelkomde de bezoekers met de nationale loonen van het //Wien Neêrlandsch bloed" en fanfares. De secretaris der afdeeling opende de vergadering om mededeeling te doen dat de voorzitter, dr. A. 11. van der Boon Mesch; door ongesteldheid verhinderd werd het feest bij te wonen en ontveinsde het niet dat deze afwezigheid van den held van het feest hem en zeker ook alle aanwezigen met leed wezen vervulde. Hij herdacht wat prol. van der Boon Mesch gedurende het 25-jarig bestaan der afdeeling daarvoor geweest was en wees op het vele, wat deze aan haar hooggewaardeerden voorzitter te danken hadde eerste heil dronk werd daarom hem toegewijd, waarmede alle aanwezigen van harte instemden, Hierop volgde een verslag van de lotgevallen der afdeeling ge durende haar bestaan, waarin hulde gebragt werd aan ieder, die er toe had bijgedragen om de afdeeling tot haar tegenwoordigen bloeijenden staat te verheffen. Daarna werd er eene commissie afgevaardigd pui den heer van der Boon Mesch ten zijnen huize eene zilveren medaille aan te bieden, als eene hulde door de leden der aldeeling aan hunnen hooggeachten voor zitter bij deze gelegenheid toegebragt. Inmiddels ging de muziek voort met de uitvoering van een welgekozen programma, wat, nevens de ververschin- gen door de feestcommissie den bezoekers ruimschoots aangebodener niet weinig toe bijbragt om de feestelijke stemming te verhoogen. Teruggekomen bragt de commissie bij monde van den heer van Geer namens den voorzitter van der Boon Mesch den diepgevoelden dank over aan de leden voor de hulde hem toegebragt. met zijne beste heilwenschen voor den bloei der afdee ling, wier waardeering hem ten /eerste had getroffen. Talrijke heil dronken werden vervolgens uitgebragt op de leden van het koninklijke huis, op den koninklijken beschermheer Willem III, op de leden der commissie, op den landbouwersstand, boeren en boerinnen enz, zoodat de bijeenkomst nog langen tijd op echt feestelijke wijze aanhield. Zooals reeds gisteren door ons gemeld werd, is op de eene zijde der zilveren medaille tijd en gelegenheid aangewezen waarop zij werd aangebo den, terwijl op de andere zijde attributen van den landbouw op hoogst ver dienstelijke wijze zijn gegraveerd. Zij is gesloten in een ebbenhouten, met zilver gemonteerd etui. Heden morgen, ten 8% uur, heeft op de Uiterstegracht eene dienstbode door in een waterput te springen, zich het leven trachten te ontnemen. Ongenoegen met de jufvrouw waar zij dienstbaar was moet haar tot deze wanhopige daad hebben aangezet. Door spoedig aangebragte hulp is zij echter weder uit den put gehaald en, zonder eenig letsel bekomen te hebben, op het drooge gebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 95 tot 120 volwassen personen en 26 tot 44 kinderen. Door de te Utrecht gevestigde maatsch. tot exploitatie van veestallen zullen met l-ttpril veestallen geopend worden te Leeuwarden, Groningen en Rotterdam; tevens heeft zij gezorgd, dat in de nabijheid van de stallen goede weilanden voor het weisaizoen voorhanden zijn. Volgens het V. D. is door de hh. A. Iiaptijn en J. H. Geutis, te Woer den, concessie aangevraagd voor een spoorweglijn van Harlingen over Bols- ward, Sneek, Heerenveen, Hoogeveen en Ivoevorden tot aan de Duitsche grenzen, en van daar over Neuhuis en Noord-Horn tot Salzbergen. In den nacht van 20 op 21 Maart jl. is uit het bureau voor vervoer van goederen van den staatsspoorweg, onder het lagtclubgebouw te Rot terdam o. a. ontvreemd ƒ7000, aan bankpapier, benevens ongeveer ƒ50 aan specie. Voor de ontdekking van den dader ol de daders is een premie van 100 uitgeloold. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing en berigt. Te Schoonhoven zal met 1 April van rijkswege eene opleidingsklasse voor hulppersoneel en kweekelingen bij het lager onderwijs worden ge opend. Tot directeur dier inrigting is benoemd de heer L. Akkerhuys J.Ez., hoofdonderwijzer te Schoonhoven. Dooi- den gemeenteraad van Amsterdam is, in zake het verzoek van deu pachter der fecaliènverkregen volgens liet Liernurslelseltot ontbin ding van het contract, omdat de productiviteit der stoffen zoozeer is tegen gevallen, besloten, overeenkomstig het advies der commissie van financiën, dit verzoek niet toe te staan, maar den pachter tegemoetkoming te verleenen voor de mindere waarde. Burg. en weth. hadden tot de ontbinding van het contract geadviseerd. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de °P te rigten Ned. Indische dokmaatschappij is door het comité medegedeeld dat de zaak sedert de jongste vergadering een merkbare schrede voorwaarts heeft gedaan. De deelname was op verre na niet voldoende om zelfs aan een begin van uitvoering te denken. Thans is de zaak zoover gevorderd, dat nog slechts ƒ350,000 ontbreken om de zaak tot stand te brengen. Een Mgelsch deskundige, die ondervinding heeft van de rentabiliteit der dokken Indig, en die dergelijke dokken reeds in Austrulië gemaakt heeft, heeft zich bereid verklaard de geheele zaak. met al haar toebehooren, ter plaatse k stellen en te leveren, voor een gelijk bedrag als men begroot had, dat de zaak zou kosten indien de leverantie hier te lande had plaats gehad. Voorts verklaarde hij in betaling te zullen aannemen ƒ600,000 in obligation en ƒ340,000 in aandeelenhet overige, ten bedrage van ƒ600 m. in geld. De betalingzoowel van het papier als de contanten, zot', geschieden naar verhouding van het werk dat afgeleverd is. De vraag was nu of het zaak nns de maatschappij te constitueren, in afwachting dat de ontbrekende gel den wel geteekend zouden worden gedurende den aanbouw. Met eenparige stemmen werd besloten liever de zaak te laten vallen dan haar aan te van gen met onvoldoend kapitaaldien kanker, welke aan zoo menige maatsch. xnaagt. Tot 1 Mei is de aannemer aan zijn contract gebonden en op uit- noodiging der aanwezigen heeft het comité zich belast met een nieuwe en laatste poging. Men meldt uit Leeuwarden: Het schoone weder der laatste dagen heeft, zooals trouwens wel te denken is, de akkerbouwers weder in menigte naar hunne velden geroepen. In sommige streken echter worden ook weder een tal van jonge kinderen, zoowel jongens als meisjes, naar het veld mede genomen om te werken, die ongetwijfeld beter zouden doen, in stede van spade en schop, nog ecnigen lijp pen en griffel ter hand te nemen. Het schoolbezoek is hierdoor op sommige plaatsen zelfs belangrijk afgenomen. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ55, 2e soort ƒ50.50 per ton. Te Hooge Zwaluwe is Donderdag namiddag een hevige brand uitge barsten in de zwingelkooi van den heer J. de Visser. Een schuur en eene groote partij vlas, alsmede een paard, zjjn verbrand. Spoedig sloeg de vlam over tot het daarbij staand huis, bewoond door' P. den Boer, van wiens inboedel weinig gered werd. De oorzaak van den brand zoekt men in de onvoorzigtigheid van een der werklieden, die met een lucifer zijn pijp wilde aansteken. Dezer dagen viel de machinist van den Werf, van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, die van Tilburg naar Boxtel reed, terwijl hij bij laatstgenoemde plaats een kromming naderde, van de machine; hij werd een eindwegs medegesleept, maar kwam er toch gelukkig slechts met eenige verwondingen af. Uit Maastricht meldt men: Hel is reeds bekend dat de bankiers V. Tielens, A. Tielens en C. Bruis, handelende onder de firma M. Tielens alhier, in staat van faillissement zijn verklaard en dat de regtbank bevel tot hunne aanhouding had gegeven. Daarna heeft dezellde regtbank vermeend, op requisitoir van het O. M.tegen dezelfde drie lieeren ook regtsingang met bevel van gevangenneming te moeten verleenen wegens feitendie reeds nu gronden tot eene criminele vervolging konden geven; het passief bedraagt ongeveer 200,000 fr.terwijl de drie vennooten te zamen slechts een kapi taal van 60000 fr. inbragten. 's GRAVENHAGE29 Maart. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eikenkroon: tot officier generaal-majoor J. J. Sas, gepens. inspecteur van de genees kundige dienst; tot kommandetir kolonel J. C. J. Kempees, commandant van het instructie-bataillon, de luit.-kolonels C. M. H. Pel van het 6e regiment infanterie en A. J. Pels-Rijcken van het 3de regiment huzaren, tot ridder de kapiteins J. N. A. Baron Taets van Amerongen, van den gene- ralen staf, en H. E. Kleyn, van den staf der infanterie, de le luit. W. B. J. Duycker van de normaal-schietschool en P. v. d. Burg, hoofdopziener der werkplaatsen bij 's rijks gieterij van bronzen geschut. Bij kon. besluit van 26 Maart is, wegens de opheffing der strafgevan genis te Woerden, de commissie van administratie over de gevangenissen aldaar ontbonden, en is aan de leden dier commissie met 1 April eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hen in die betrekkingen bewezen. De kapitein G. L Brunings, van het 7de reg. infanterie, is pensioen gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is bij artikel 37 der wet houdende eene nieuwe regterlijke organisatie, na langdurige discussie, met 52 tegen 10 stemmen verworpen het amendement van den heer van Houten, om in strafzaken voor schuldigverklaring eenstemmigheid te vor deren, in plaats van volstrekte meerderheid. Op art; 40 is, met 45 tegen 18 stemmen, verworpen het amendement van den heer van Houten om de nezoldiging en de standplaatsen der kantongeregtcn voorloopig te houden zooals die nu zijnopdat de minister genoopt worde spoedig eene veranderde indeeling voor te dragen. Dingsdag voortzetting. De Maandag is bestemd voor de interpellatie van Zuylen en sectie-arbeid. Door de lieeren van Houten, Gratama, Bredius, Idzerda, Smidt, Bergsma en de Ruiter Zijlker is op art. 113 der wet op de nieuwe regter lijke inrigting een amendement voorgesteld, strekkende om den dubbelen regtsbijstaud af te schallen. Z. K. H. prins Hendrik heeft in navolging van Z. K. H. prins Frederik het bedrag der bezoldigingen van zijn personeel belangrijk verhoogd uit hoofde van de duurte der levensmiddelen, in te gaan 1 April a. s. Bij den gemeenteraad is ingekomen een voorstel van den burgemeester tot uitbreiding van het personeel der gemeente-policie, waartoe develeklag- tenin den laatsten tijd over de policie aangehevenhem hebben bewogen. De tegenwoordige inrigting der policie, nl. splitsing in drie afdeelingen. wordt bij eene vermeerdering van het getal politieagenten voldoende geacht, maar anders is hel gesteld met de nachtpolicie, welke z. i. minder voldoende is, daar de wijken le groot zijn om door twee personen te worden bewaakt. Wil men nu eene goede nachtpolicie, dan wenscht de burgemeester het aantal wijken, thans 18 bedragende, te verdubbelen, hetgeen veel tot de verzekering van de veiligheid der ingezetenen zal bijdragen. Voorts is hij van mcening dal het slaan met de klap behoort te worden afgeschaft, ver mits men daardoor hen, die kwade bedoelingen in den zin hebben, maar al te zeer, bij het hooren der klap, in de gelegenheid stelt zich uit de voeten te maken, ofschoon de nachtpolicie van een klap dient voorzien te zijn, ten einde die in butengewonene omstandigheden, b. v. brand, te kunnen gebruiken. Ook acht de burgemeester het wensclielijk de nachtdienst te Schevcningen te verdubbelen. Hij is tot de slotsom gekomen dat de policie behoort te worden versterkt en heeft op grond van bovenstaande en andere redenen den gemeenteraad voorgesteld, te bepalen, dat het getal hoofd agenten met 3. het getal agenten van de le en 2e kl. respectivelijk met 5 en der derde klasse met 15 agenten zal worden vermeerderd, alsmede tot eene verdubbeling van het getal nachtwachten zal worden overgegaan. ENGELARID. LONDEN28 Maart. De plannen tot het aankoopen der bestaande spoorwegen door den staat zullen eerstdaags in het parlement ter sprake komen. De Times acht het uit een financieel oogpunt niet wensclielijk. De staat zou daartoe een kapitaal van duizend millioen noodig hebben, en dit niet kunnen opnemen dan tegen 3 pCt., terwijl het stellig niet meer dan 2ys pGt. zou trekken. Het blad hecht echter meer gewigt aan liet argument dat men van twee kwaden het minste moeten kiezen, en tegenover het voortdurende toenemen der spoorweg-amalgamatiën, welke ten slotte alle Engelsche spoorweglijncn in zeer weinige handen zullen brengen, in het belang van het algemeen zorg moet dragen dat dit vervaarlijke monopolie in handen van den staal verblijft, door wien, gelijk de exploitatie van het postwezen leert, op de belangen van het publiek in de allereerste plaats gelet wordt. Het wets-ontwerp van den heer Fawcett, hoogleeraar te Cambridge

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5