tó«, i7, !3», '■U e Gro gan; en Si nar® i Bi, mei! Por, Lo| 1 en e gfl zn h al, 1 l BIJVOEGSEL, behoorrndv tot de Leidsche Conrant van Maandag 24 Maart rf&73, A°. 10. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 22 Maart. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat Z. K. H. prins Alexan der (iet Nederlanden zich bereid verklaard heeft het eere-voorzilterschap te aanvaarden der hier ter slede gevestigde commissie ter oprigling van een standbeeld voor Pieler Adriaanszoon van der Werf. Binnenkort zal door die commissie eene oproeping in de dagbladen geplaatst en eene inleeken- lijst aan de ingezetenen van Leiden aangeboden worden, lntusschen zijn jaar men verneemt, reeds eenige giften hij de commissie ingekomen. ja De tweede voorstelling door den heer Max Reichmann, uit Weenen. in jen loop dezer week in de residentie gegeven en door een talrijk publiek feewoondwerd, even als de eerste, met een groot succes bekroond. Men moet, schrijft men daar, een uitstekend musicus en zijn instrument volko men meester zijn, zijne stem geheel in zijne magt hebben, om zóó de mu ziek te parodiëren, als door hem werd gedaan. De gunstige verwachting, die men van hem had opgevat, heeft zich ten volle bevestigd. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende ;ang zichlij nils )BRE| eilinj en rij K.ï eëerdt ndpiji tende s ent i' straat tKEl 'K; It er, ei C'.j 'nsler- &C« 21* 10 96! 13?» 1175 2284 221 935 93* 1075 104* 81 83 56* 75* 60* 601» 755 idi» 1.925; 315; Coup lies deze week dagelijks van 104 lot 12(1 volwassen personen en 30 lot 50 kinderen. Het Bbl. deelt mede dat door de bh. A. baron Sloet van Oldruiten- borgh en Willem Ruys Wz. te Rotterdam een adres aan Z. M. den koning is gezonden, waarbij zij concessie verzoeken voor den aanleg eener spoor- wegliji) op Java, liTsschen Solo en Passaroeang, met verbindingen naar Ke- diri en Malang en Soerabaija. Zij vragen daarbij rentegaranlie over eene van 44 millioen. en geven te kennen, dat hel kapitaal thans beschik baar is. Tevens verklaren zij zich bereid, in West- en Midden-Java spoor- weglijnen aan te leggen, gezamenlijk 1000 km. lang, volgens nader te ver kenen voorwaarden. Door de commissie van uitvoering voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg is bekend gemaakt, dal door haar in Nederland 9139.66% is «atvangen. Daar echter dit bedrag verreweg te gering is om aan de voor aan li [«tomen plannen uitvoering te geven, hoopt de commissie dal zij door meerdere bijdragen daartoe alsnog in staat zal worden gesteld. Het stoomschip Conrad is den 20s(to te Batavia aangekomen, na eene ■eis van 39 dagen, waarvan 35 dagen 16 uren onder sloom. Het sloom- ichip Prins van Oranje is op dien dag te Port-Saïd aangekomen. Aan de Utrecbtsche zendingvereeniging is door eene onbekende eene [ilt van 1500 geschonken, waarvan J000 voor schulddelging is bestemd. De officier van justitie te Groningen heelt de aandacht gevestigd op de handelingen van zekere personenzioh noemende Charles Secier en tingen door de larve van eene soort aardvloo teweeggebragt. Deze op kleine wormen gelijkende diertjes boren gangen door de bladstelen en de stengels, waardoor de planten langzamerhand sterven. Dikwijls hoort men klagen, meldt het U. T).dal er door hel te wei nig aanwezig zijn van Ned. koperen muntstukken zooveel Belgische cenlen in omloop zouden zijn; uit zekere bronnen kan dit echter worden tegenge sproken. daar op dit oogenblik 239 millioen Nederl. koperstukken. )85 mil lioen heele en 104 millioen halve cenlen, in omloop zijn; het aanwezig zijn van zooveel Belgisch kopergeld kan dus alleen aan speculatiegeest worden toegeschreven. 's GRAVENHAGE22 Maart. Door Z. M. is aan J. llcllam, gezagvoerder van het Engelsche schip Norsemanals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van den kapitein en de verdere bemanning van het op 5 Nov. jl. op de reis van Buenos-Ayres naar Londen verongelukt Nederl. barkschip Batavier, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan jhr. mr. A. L. E. de Stuers, secretaris van legatie te Brussel, vergunning verleend lot het aannemen van het commandeurs kruis der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. De navolgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatst: de heer J. J. T. Evers, van Amsterdam (le aldeeling) naar Arnhem (ie aid.); de heer J. A. II. G. Wiimar. van Doetinchem naar Deventer. De heer L. Krabbendam, thans ontvanger der directe belastingen te Eibergen, is als zoodanig benoemd te Lith. In de zitting van de tweede kamer van heden, die laat eindigde, heeft: de minister van justitie de beide amendementen, dat van den heer van Lynden en dat van den heer Godefroi, bestreden. Zij zijn daarna verwor pen, hel eerste met 46 tegen 28, het tweede met 49 legen 25 stemmen. Artikel 1 der regering is daarna aangenomen met 46 legen 28 stemmen. Gisteren middag is uit Wurtcmberg in de residentie aangekomen een der bloedverwanten van H. M. de koningin.. naar wij vernemen, om het hol officiëel keunis te geven van het overlijden van de koningin-weduwe van Wurlemberg. B U I T E N L A N l) S C11E BERIGTEN. nittr jrinqueir en C°. te Londen, Moorgale n°. 60, daar het gebleken is. dat aatstgenoemde uit Londen kassiersbriefjes afgeeft, gewoonlijk van een klein drag, op hier te lande gevestigde kassiershuizen, en eerstgenoemde gelijk- 'fketa ndigtot dekking daarvan, wissels aan de betrokken kassiers zendt, die Iders betaalbaar gesteld later blijken valsch te zijn, of waarvan thansgeene lelden tot betaling bij de betrokkenen aanwezig zijn. - Donderdag avond had een schippersknecht, varende op de ijzeren pak- elwit tusschen 'sGravenhage en Rotterdam, het ongeluk, bij het doorvaren pothijie Delft over boord te vallen. Terstond wendde men op de schuit pogingen an om den drenkeling te redden, doch de haak, waarvan men zich be- liendemogt niet baten, daar telkens de kleederen afscheurden. Inmiddels taren verscheiden menschen toegesneld, waarvan zich eenigen te water begaven, zoodal het dan ook gelukte den drenkeling aan wal le brengen. Joch te laat, hij bleek overleden le zijn. De man laat een ziekelijke weduwe en drie jeugdige kinderen achter. - Te Rotterdam is gisteren nacht door middel van braak eene belang rijke som gelds ontvreemd uit het kantoor der staatsspoorwegenaan de Willemsjiade. - Te Haarlem is door de afdeeling der Vereeniging voor fabriek- en ■handwerksnijverheid in Nederland aldaar eene commissie benoemd, aan wie de taak is opgedragen middelen le beramenten einde aldaar erne spaar bank volgens liet stelsel van den heer Schnltze-Delitsch, naar plaatselijke toestanden gewijzigdtot stand te brengen. Het doel eener zoodanige bank is zelf-liulp door vereeniging. Dezer dagen wilde een inwoner van Zaandam zich per spoortrein naar elders begeven. Daar hij berekende dal de tijd, die hem overbleef, te kort was om het slation te bereiken, ging hij door hel land en bereikte op die, wijze de spoorbaanjuist toen de trein daar passeerde. Hij sprong op den trein en nam plaats in den bagagewagen, tevreden over zijn goedgeluklen sprong; doch hoe groot was zijne teleurstelling, toen hij proces-verbaal fegen zich zag opmaken voor de volgende overtredingen: 1". dat hij zich inden trein had begeven, zonder behoorlijk voorzien le zijn van een plaats kaartje; 2". wetrens het beklimmen van eèn in beweging zijnden spoortrein, rit 3". zich zonder vergunning begeven op eene spoorbaan - Te Meppel wilde men dezer dagen een uit Ommerschans ontvlugle bedelaar gevangen nemen Hij verwondde een der rijksveldwachters aan de en viel met een dolkmes den brigadier Bakker aandie echter nog werd ontzet. Het mes was reeds door de kleederen gedrongen. De weerspannige is weder naar zijn vroeger verblijf leruggebragt. - Men meldt uit Franeker: De feestviering, onlangs bij gelegenheid van Je 25-jarige ambtsbediening als burgemeester van Franekeradeel door den beer jlir. van Re.yma tboe Kingma gehouden, heeft zich door een tragisch 'oorval gekenmerkt. Zoo als bij alle feestelijke gelegenheden gebruikelijk is moest ook in dezen de Nederlandsche driekleur eene voorname rol spelen, 'oo dachten'althans de bewoners van Franekeradeel, men w ilde den bur gmeester uit hoogachting toch gaarne hulde doen. Ook de bewoners van khltim dachten er zoo over en lieten de vaderiandsche- vlag van den dorps toren waaijen. Deze had echter naauwelijks een half uur hare kleuren ont plooid, toen ze op hooger gezag moest worden neergehaald. Op wiens ge- jjï? Op dat van den heer Druisma de Vries, een man die bijna al den hjd van het burgemeesterschap van den heer van Beyma, waarvan de laatste 'ft jaren als wethouder, met hem de belangen der gemeente heelt ter gestaan. ."■Men meldt uit Leeuwarden: Voor de lotelingen der nationale militie m deze gemeente, die onlangs hebben geloot, ziel het er niet te gunstig om van de dienst vrij te geraken. Daar er wegens broederdienst, eenige zoons enz. zoo velen uitvallen, is het zelfs te voorzien, dat dc gemeente aar aandeel in de ligting (75 man) niet zal kunnen leveren. lït Warfum meldt men dat hel koolzaad in het noorden der provincie rottingen grootendeels weg zal zijnen wel ten gevolge van de verwoes EKClELAlfl», LONDEN21 Maart. Hel hof der admiraliteit hervatte Dingsdag 11. de behandeling van het geding tusschen de reeders van de Nederl. stoomboot Batarier en den Onder koning van Egypte, als eigenaar van de stoomboot Charkier. Be eisch van de eerstgenoemden strekt, tot het verktijgen eener schadevergoeding van lttOOO van den laatste, wegens het verongelukken van de Batarier door aanvaring niet de Charkier. De zaak hangt zauien met de qnaestie, of de Onderkoning al dan niet een onafhankelijk souverein is, en of zijn eigendom derhalve al dan niet, als het eigendom van een zoodanige, gerekend moet worden te staan buiten het bereik van het gewone internationaal regt. De Charkier ligt nog steeds in het Victoria-dok aan de ketting. FRANKRM K. Blijkens het door de budget-commissie goedgekeurde wets-ontwerp dej regering betreffende de liquidatie der uitgaven len gevolge van den oorlog, bedraagt het eindcijfer dier rekening in uitgave 777,275,000 fr. Hiervan zijn 400 millioen eigenlijke oorlogskosten, 100 millioen schadevergoedingen aan departementen, 75 millioen kosten van onderhoud van het Duitsche be zettingsleger, 18 millioen voor het herbouwen en herstellen van rijksge bouwen, enz. Volgens het Bien public blijkt het uit berigten uit Nancy, Vesoul en andere plaatsen dat de lijding der aanstaande ontruiming van het grondge bied in die reeds zoo lang bezette streken lot geene vijandelijke betooningen legen de Ditilschers heeft aanleiding gegeven. Alleen te Nancy zijn twee personen in hechtenis genomen, welke Duitsche officieren hadden beleedigd. - De inwoners van Verdun hebben mede een advies van gelukwensching den beer Thiers toegezonden. Wel verre van eenigen wrevel aan den dag le leggen over de nadeelige uitzondering, die ten opzigle van de plaats hunner inwoning is gemaakt, verklaren zij zich volstrekt niet te willen beklagen over eene bepaling, waarbij Verdun aangewezen is als de plaats, die tot het laatste oogenblik ten onderpand moet strekken ter vervulling van Frankrjjks verbindtenis. Dat is eene hulde, zeggen de adressanten, door onze overwinnaars gebragt aan den dapperen tegenstand, dien zij te Verdun gevonden hebben. Zij drukken ook den wensch uit dat de republiek, waaronder zulke groote uitkomsten zijn verkregen, voor altijd de grondslag moge zijn van Frankrijks staatkundige instellingen. Naar men uit Lyon meldt is de religie-quaestie de, eerste aanleiding tol al het eigenlijk weinig beleekenende gehaspel. Lyon is gedeeltelijk de clericale stad bij uitnemendheid, gedeeltelijk de meest tot vrijdenken over hellende; het eene uiterste leidt tot het andere, omdat de overdrijving der eene partij tol reactie drijft. In dergelijke omstandigheden is er niet veel kans op het zegepralen eener gematigde denkwijze. Te regt of ten onregte beschouwt men de prefectuur als hel hoofdkwartier der oppositie tegen de nieuwere begrippen, welker onvermoeide voorvechter het gemeentebestuur is. De strijd zal daarom blijven voortduren, welke persoon er ook prefect zij, of hij monarchaal-gezind zij of republikein, De waarheid is dat men zich met eenen prefect van eene andere ligting als hel gemeente-bestuur voor bereidt op allerlei tegenw erking en mocijelijkhedenen wanneer men dan een humaan en vredelievend man tol prefcel verkrijgt, dan is men verwotK derd dat de verwachte moeijelijkhedcn uitblijven. Men meldt uit Cherbourg dat een Fransche schoener van 60 ton onge veer onder Jardchen bij Cherbourg is vergaan. Men vermoedt, dal het de Louise Hortense is, komende van Duinkerken en geladen met beenzwart en alcohol. Het schip is-geheel vernield en de equipage verdronken. Dc medische faculteit te Parijs heeft den tweejaarlijkschen prijs-Lacaze van 10.0! 0 fr. voor het beste werk, hetwelk in de laatslverloopen twee jaren over de geneeskundige behandeling der tering en der typheuse koortsen in hel licht is gegeven, toegekend aan dr. Pidottx, voor zijne Etudes générales et pratiques sur la phthisie. Eervolle melding is door haar gemaakt van het werk van den heer Raphael Lépine, getiteld: de la pneumonie caséeuse et de l'unité de la phthisie. Dc prijs-Barbier van 2000 fr. voor den uitvin der van het doelmatigste genees- of heelkundig werktuig verband enz. of van de heilzaamste of vernuftigste nieuwe operatie is door de faculteit toe gekend aan den heer Defors, interne in het clinische gasthuis te Parijs, voor zijnen toestel tot het doen van histologische inspuitingen. De prijs- Chatauvillard, van gelijk bedrag, voor den schrijver van het beste Fransche

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5