[Üjitkalamksciik en. pek telegraaf. iegién de (|ereglsh«vcii inlascht. Hierover zijn langdurige debatten gehou den, waarna de lieer Oodefroi voorstelde niet de geregtshoven. maar raden van justitie te stellen tussehen de regtbanken en den hoogen raad, maar alleen met doel out de hiërarchie te behouden, het openbaar ministerie te bestendigen en het toezigt op te dragen aan de officieren der regtbanken van het eerste arrondissementonder den titel van raden van justitie. Morgen voortzetting: Ingekomen is een ontwerp lol den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. Gisteren werd door het prov. geregtshof in Zuidholland behandeld de belangrijke effectendiefstal, welke op het einde der maand September van het vorige jaar in de gemeente Nnmansdorp werd gepleegd. Deze diefstal, die indertijd in de plaats waar zij werd gepleegd veel sensatie maakte, ge schiedde onder de volgende omstandigheden: A. Nieuwland, een 38-jarig arbeider, en wonende te Nnmansdorp, vatte, na met een tweeden doch on bekenden persoon daartoe afspraak le hebben gemaakt, het voornemen op, een paar bejaarde inwoners van Nnmansdorp, die zij wisten dat nogal wat bezaten, te gaan bestelen, door de geldkist, waarin de schat was geborgen, weg te hhlen. Te middernacht van 28 op 29 September werd tot de vol voering van het plan overgegaan. Met behulp van een ladder wist de mede dader zich door een raam den toegang tot de woning te verschaffen; hij ontsloot -daarna de voordeur en liet N. toen binnen, beiden toen in huis zijnde en niet noódig hebbende geweld te gebruiken, was al spoedig de kelder, waarin de kist was geplaatst, bereikt en de buit in hun bezit. De woning werd daarna verlaten en de toegangen in hunne vorige toestan den leruggcbragt. De ladder evenwel, die eenigen afstand verder thuis be hoorde, werd maar in de nabijheid der woning nedergelegd. Nu in het be zit zijnde van de 60 kilo's zware kist met den kostbaren inhoud, werd overlegd die aan het oog van anderen te onttrekken, en met behulp van eene spade was zij weldra in ecne weide begraven. Twee nachten achter elkander w erd de kist weder opgedolvenverder in andere weilanden ge- bragt en weder in den grond geborgen. Den derden nacht werd zij na nog een grooten afstand verder gebragt te zijn. door middel van een slecht (een grootc houten hamer) en van een wig met geweld geopend, de papie ren van waarde nam N. lot zich en de kist werd ten laatste in de Ring- kapul onder Nnmansdorp in het water geworpen. Onder de papieren van waarde bevonden zich behalve een groot aantal effecten van verschillende staten, van 1845 af bij de heeren de Kat te Dordrecht aangekocht, eenige quitantiëh die in het vuur werden vernietigd. Drie dagen later begaf N. zich naar Rotterdam en trachtte zich daar bij den heer de Waal, aan de boompjes, van de effecten, die toen eene waarde van ruim j 50000 vertegenwoordigdente ontdoen. Dit gaf echter aanleiding tot de ontdekking van den dader. N.(die reeds in 1862 door het hof wegens diefstal, onder verzwarende omstandigheden gepleegd, tot zeven jaren .tuchthuisstraf was veroordeeld. De feiten, door een zevental getuigen nader bevestigd, werden door besch., die aanvankelijk zeide niets van de zaak te weten, erkend volkomen waarheid le bevatten; maar de afwezige mededader moest ook hier weder als de hoofdpersoon en aanlegger worden aangemerkt. Met het oog op de afgelegde bekentenis gelooide adv.-gene raal mr. van Maanen dal hij zeer kort kon zijn. Hij kwam tol de slotsom dat de qualificalie van diefstal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis, met behulp van inklimming en binnenbraak, juist was. Hij requireerde eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. De verdediging van den beschuldigde werd voorgedragen dooi den heer mr. graaf van Limburg Stirum. Het hof heeft heden den besch. A. Nieuwland vrijgesproken van de ver zwarende omstandigheid als zou het feit bij nacht hebben plaats gehad, daar dit niet wettig was geblekenmaar hem overigens schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis door meer dan een persoon met behulp van binnenbraak en hem veroordeeld lot acht jaren tuchthuisstraf. Het hof behandelde heden o. a. de zaak van een mattenmaker uit Leiden, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. Deze persoon be vond zich in den avond van Zondag 12 Jan. te Leiden in eene tapperij en had bij zijne komst in een onbewaakt oogenblik gelegenheid gehad onder zijn jas een dergelijk klecdingslnk van den kastelein aan te trekken. Hoe wel hy lieden beweerde zoo dronken te zijn geweest, dat hij zich mets van het gebeurde kon herinneren, meende adv.-gen. m'. van Maanendat besch. moest worden veroordeeld tot gevangenisstraf van minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren. Hel hof veroordeelde hem lot 6 maanden gevangenisstraf. FR ANKR ï.f K. In liet Jouw. off. van 19 Maart wordt afgekondigd de door de natio nale vergadering aangenomen //wet, strekkende tot regeling der attributen van de openbare magten en de toepassing der miuislci iele verantwoordelijk heid". In hetzelfde nommer van dat blad wordt het besluit der nationale vergadering afgekondigd, betrekkelijk de dankbetuiging aan den heer Thiers en de regering wegens het tractaai met Duitschland en verklarende dat de heer Thiers zich jegens het vaderland heeft verdienstelijk gemaakt. Toen Maandag de zitting der Fransche akademie geopend was, vroeg de heer Legouvé het woord. Dc akademie, zeide hij, mag temidden van de algemeene vreugde, ontstaan door de lijding, dat een tractaat met Duitsch land is geleekend tot spoedige ontruiming van ons grondgebied, het voor eene eer rekenen, den beroemden staatsman, die het tractaat heeft gesloten, ei» den minister van bnitenlandsche zakendie de onderhandelingen geleid en bet verdrag geleekend heeft, onder bare leden te tellen. Ik stel mits dien voor onzen vasten secretaris, den directeur en den kanselier naar den president der republiek en den minister af te vaardigen, om hun, namens de akademie. geluk te wenscheii en hun dank te betuigen. Dit voorstel werd met eenparige stemmen goedgekeurd. IPAAJK De president-minister Figueras heeft te Barcelona een langdurig onder houd met de aanzienlijkste bankiers en kooplieden gehad, voor welken hjj de gesteldheid der regering uiteen zette. Hij noodigde hen uit een be- wjjs van vaderlandsliefde te geven door bij le dragen tot de kostenwelke de voor het herstel der rust noodzakelijke uitrusting der'corpsen vrijwil ligers veroorzaakte. De aanwezigen verkozen daarop eene commissie om hel plan voor het sluiten cener leening te ontwerpen; het bestuur der bank van Barcelona heeft den minister bereids een aanzienlijk bedrag aangeboden. Ter zclfder tijd is te Madrid de minister van financiën met de heeren Orquyo en Arenzana in onderhandeling gelreden over een aan de staatskas te ver strekken voorschot. Hij zal zich aan zeer bezwarende voorwaarden moeten onderwerpen. Eene Carlistische bende is, naar men verneemt, dezer dagen tot werk staking overgegaan. De manschappen eischen eene verhooging van soldij tot 10 realen daags, en vermindering van werkuren; dat wil zeggen, dat er niet meer dan 6 uren daags gemarcheerd zal worden. DlIITSCHIiAN». De bisschop van Mainlz komt in de Germania op tegen eenige zin sneden in de bekende rede van von Bismarck in het heerenhuis. Hij ver klaart 1°. dat hij nooit heeft bedoeld in Pruissen het dualisme in le voeren; 2". dat hij niet hel programma der fractie van het centrum heeft gemaakt; en 3". dat hij geen pauselijke politiek drijft. liet openbaar ministerie te Karlsruhe heeft tegen de ultramontaansche JFreie Slimme eene vervolging ingesteld, wegens beschimping van een door den slaat erkend godsdienstig genootschap, dat der oud-katholieken. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Naar men met zekerheid verneemt, bepaalt zich de aanleg van spoorlijnen voor staatsrekening (heden in tweede kamer inge komen) lot Arnhem—Nijmegen en Zevenbergen Zwaluwe. deze laatste in verbinding met dén aankoop der lijn Roosendaal—Zevenbergenom daardoor den kortsten weg van Vlissingen naar Rotterdam te verkrijgen. VERSAILLES. 20 Maart. De vergadering heeft dc beraadslaging over art. 13 van liet wcts-ontwerp, betreffende de gedeporteerden in Caledonië, uitgesteld lot Maandag. Voor dc derde maal werd de wet op de commis sion van bestuur over weldadige instellingen gelezen. Een amendement van den lieer Saintc-Croixvolgens hetwelk de prefect die commission benoemt, is in overweging genomen. ROME, 20 Maart. De minister Sella heeft een voorstel van Nicotcra be treffende de wapening bestredenomdat dit een meerdere uitgave van 50 miiliocn zou ten gevolge hebben, waarin niet zou kunnen voorzien worden dan door alle belastingen, uitgezonderd dc in- en uitgaande regten, met één tiende te verlioogen. Dergelijke vermeerdering van de belastingen zon hêt land niet kunnen dragen. Liever dan deze ten uitvoer te brengen, zou de minister zijn ontslag nemen. LONDEN, 20 Maart. De heer Gladstone deelde in het lagerhuis beden mede, dat alle ministers hunne portefeuilles weder aanvaarden, dal zij de zaken zullen leiden naar dezelfde beginselen als te voren, en dat zij reke nen op den steun der liberale partij. NEW-YORK, 20 Maart. De opstandelingen op Cuba hebben de stad Barajal aangetast. Op nog andere punten zijn zij met de troepen slaags geweest; de uitslag der gevechten is onbekend. INCEZONDEK. Lezing; van de Dames KKLSEMAN en PEIlIi. «Les absents ont lort", zegt een zeker spreekwoord, en deze gedachte kwam. zij het dan ook in gewijzigde beteekenis, hij ons op, toen wij de kleine zaal van 't Nut slechts spaarzaam gevuld zagen door eenige dames en heeren, die door levendige blijken van goedkeuring het bewijs gaven dal de dames Mina Krttseman en Betsy Perk niet op zich hadden toegepast de tegen stelling van hel aangehaalde spreekwoord «les présents out tort". Zoo wij aan de eene zijde het reeds vergevorderde seizoen en de vele gelegenheden om zich des avonds buitenshuis le ontspannen, in rekening brengen, van den anderen kant gezien, achten wij dc bijvalsbetuigingen volkomen verdiend. De novelle «Ncra", door mejufvrouvv. Kruseman geschreven en voorgelezen, toch is een goed geschreven stuk. waarin eene vrouw geschilderd wordt, die te hoog slaande om het huwelijk als een koopcontract Ie beschouwen den strijd waagt met de wereld, zich eene onafhankelijke positie, eer en roem verwerft, en eindelijk, als zij den man barer keuze gevonden heeft, niet aarzelt den band te sluiten, die eerst dan een heilige mag hectcnwan neer hij vrijelijk wordt aangegaan en in zielengemeenschap recht van be staan vindt. Krachtig was tiaar pleidooi voor de goede zaak der verbetering van den toestand der vrouw, die opgevoed voor het huwelijk, terwijl 40 per cent celibalaire blijven, verstoken wordt van middelen ont in eigen onder houd te voorzien. Geestig was het woord aan Nora in den mond gelegd, wanneer deze. om de meerderheid aan den man te betwisten, zegt: «Ik zou wel eens de proef willen nemen mei een toestand, waarbij hoogere en mid delbare scholen voor den man gesloten, voor de vrouw geopend werden, en dan na verloop van vijlt ij» jaren willen zien wie de meeste zou zijn in ver slandsontwikkeling." En die novelle'werd voorgedragen met eene waardige kalmte, ecne spaarzaam gebezigde mimiek, op eene wijze, die alleen aan stembuiging en oogopslag bezieling dankte. En mi Betsy Perk, zij is ons geenc vreemde. Wij kennen haar als be gaafde novelliste en romancière. Haar «Sixtus IV en Lorenzo de Medicis" verwierf eene welverdiende reputatie.. Haar blad «Onze roeping" iieeft een goeden naam. Hel «Arbeid adelt", door haar opgericht, heeft ook haar een adelbrief geschonken. Ook zij trad óp met een product van haren geest, een gedeelte van een door haar geschreven roman, en zij schilderde ons de laatste oogcnblikken van Elisabeth van Frankrijk, ecne vrouw met een karakter zoo schoon, dat wij bijna geneigd zouden zijn haar eene heilige te noemen, indien wij niet vreesden daardoor de begrippen van velen te kwetsen. De waardigheid en - bezieling, waarmcê dit stuk door de begaafde schrijfster werd voorgedragen, evenaarde den rijkdom van den inhoud. Zij heeft hel karakter van Elisabeth blijkbaar goed begrepen en zich volkomen welen te verplaatsen in den toestand der vorstindie tegen over de ruwheid en laaghartigheid van onmenschen eene zielegrootheid ver toont. waarvoor de ellendelingen, die het liberaal despolismus van Robes pierre dienen, geene oogen hebben, verblind als ze zijn door een fanatisme, dat, zooals de spreekster terecht zeide. een gevolg was van «de vqlslagfi godsdien0!loosheidwaarin de wijsbegeerte was ontaard'

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2