BUITEN LANDSCI1E BERIGTEN. PER TELEGRAAF. afloop dei' tentoonstelling weder inpakken van de onder liaar loezigt geëx poseerde goederen. Zij zyn voorzien van nieuwe uniformen en hebben om het hoofddeksel en den halskraag een zilveren band. waarop liet woord «Nederland". De sergeant-majcor Uoflhauer, onderwijzer in hei schermen en de gymnastiek aan de kou. mil. akademie te liredahad Zalurdag den lande 50, de ihrigting ruim 34 jaren tróuw en eerlijk gediend. Lang reeds in hel bezit der gouden medaille voor 36-jarige dienstkon, reglementair, door hem op geen belooning van hooger hand aanspraak worden gemaakt, lie officieren der kon. mil. akad. deden daarom een beroep op hunne kame raden. hetwelk met het beste succès werd bekroond. 350 officieren van verschillende wapens bragten cene som van 275 bijeen, lu tegenwoordig heid van het geheele personeel werd den jubilaris door den gouverneur der kon. mil. akad. met zijn jubile geluk gewenschtterwijl hem vervolgens de genoemde som door den P" luit. Weenink. gedeeltelijk in geld, gedeeltelijk in geschenken, werd ter hand gesteld. Door den kadet Hoekwater werd hem, namens de kadets, een keurig bewerkte eeredegen overhandigd. 's GRAVEN'HAGE18 Maart. De lieer m'. A. L. 1'. baron de Constant Rebecque is benoemd tot attaché bij hel Nederl. corps diplomatique. Aan den heer A. van Rhijn, adjunct-commies bij het dep. van kolo niën, is eervol ontslag verleend. Door Z. M. is bepaald, dat de gewezen directeur van het postkantoor te Zeist, de heer W. A. Piepers, weder als commies der posterijen 2' kl. in dienst zal treden. Voorts zijn benoemd: tot commies 1' kl., de heer II. M. Wierls van Coehoom, thans commies 2S kl.; tol commies 2' kl., de hh. A. C. J. Bast en K. A. F. J. Pleister, thans commiescn 3r kl.; tot commies 3f kl., de lieer II. F. Boekholtthans surnumerair der posterijen. Üe heer II. Hesse is erkend en toegelaten als consul-generaal van i'erzië te Amsterdam, en door den Nederl. consul te Duinkerken is de heer E. I'etjjt aangesteld lot zijnen vice-consul aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tol luit. ter zee 2e kl. de adelborsten 1* kl. J. G. C. van Casteel en C. F. A. Gregory. lie prins en prinses von Wied zijn heden middag ten 2 ure per Rijn- spoor naar Berlijn vertrokken, ten einde bij de viering van den aanstaanden verjaardag van Z. M. den keizer van liuitschlaud tegenwoordig te zijn. Z. K. II. prins Frederik bevond zich hij het vertrek der vorstelijke reizigers aan hel slation. In de zitting van de tweede kamer van gisteren hebben de hh. van l.vnden, Godefroi en VVintgens het woord gevoerd over de wet houdende cene nieuwe reglerlijke inristmg. L'it hunne redevoeringen bleek reeds van hel grootc verschil van gevoelen dat er omtrent de regeling dezer gewig- tige zaak beslaat. De heer van Lynden bepaalde zich tot één enkel punt: de eenheid van berechting van alle strafzaken, welk punt. volgens dien spreker, eerst moest beslist worden bij de behandeling van hel wetboek van slrafregt. De heer Godefroi sing het verschil na tusschen de voordragt eu de bestaande reglerlijke organisatie en de wet van 1861. Het hoofdver schil was dal in dit ontwerp cene wijziging wordt gebragl in de burger lijke rcgtspleging in appèl, zoo ook iu de strafregtspleging in appèl eu voorts in de nieuwe attributen aan den hoogen raad gegeven. Hij geloofde niet dat men bij de verandering winnen zou. De heer Wintgens betoogde, in tegenstelling van liet gevoelen van Thorbccke. dat de inlijving in Frank rijk nadeelig voor onze wetgeving was geweest, en verdedigde de uitvoe rig der jury in strafzaken. In den loop der zitting is ingekomen een wets-ontwerp lot lijdelijke be perking van de aanmunting van zilveren pasmunt. In de zitting vau heden zijn de algemeenc beraadslagingen voortgezet. De hh. Gralama en Jolles verklaarden zich voor hel ontwerp. De hh. van Nispen en Rutgers ontwikkelden onderscheidene hoofdbezwaren; zij zouden echter den loop der debatten en het lot der amendementen afwachten. De heer van der Does de Willebois verklaarde zich meer stellig tegen de voor drag!. Bij arrest van hel prov. geregtsbof in Zuidholland, heden gewezen, is vernietigd hel vonnis der Leidsche reglbank. dat de vrijspraak bevat van den schippersknecht v. d. K. uit Soetcrw oude, beklaagd van diefstal van een zil veren horologie met dito ketting, ten nadeele van zijn kameraad H., met wien hij de kermis te Voorscholen bezocht. Met aanneming van verzach tende omstandigheden is v. d. tv. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf te ondergaan in eenzame opsluiting. Bij het kantongereet alhier is gisteren door de gemagligden der par- tyen de eisch van den lieer Trinquier tegen den heer Marck toegelicht en bestreden, voor den heer Trinquier door jli'. mr. E. N. de Brauw en voor den heer Marck door den heer mr. A. de l'into. De uitspraak is bepaald op 31 Maart. ENGELAND. LONDEN. 17 Maart. De Times verwacht dat aan de beide huizen van het parlement zal worden medegedeeld, dat Gladstone de tengels der regering op nieuw heelt aanvaard. De heer Disraèli heeft eerbiedig de opdragt tot de zamenstelling van een kabinet geweigerd en het blad meent te mogen aannemen dat de koningin naar het constitutionele gebruik op nieuw den heer Gadslone met de bestuurstaak zal belasten. Er beslaat geen uitzigt, zelfs geene mogelijk heid dal een derde staatsman met de vorming van een ministerie belast zal worden, en de door een ongeval, zoo al niet veroorzaakte, dan toch stellig bespoedigde crisis is gemakkelijk op te lossen, door den eersten minister der vorige weck op nieuw te doen optreden en door het wegnemen van den hinderpaal, welke aan den geregenden gang der zaken in den weg stond. Het weekblad John Buil heeft met genoegen vernomen, dat de vor stelijke familiën van Engeland en Rusland eerlang zullen verbonden worden door een huwelijk tusschen den tweeden zoon der koningin, den hertog van Edinburghen de dochter van den keizer van Rusland. FHAAHKU K. Het Jouru. off. deelt het volgende mede: lieden 15 Maart des avonds te vijf uren is te Berlijn een traciaat ondcrieekend betreffende de ontruiming van het grondgebied van Frankrijk. De regerng had gewenscht dat de nationale vergadering allereerst bekend zou geworden zijn met dit heuge lijke nieuws; doch zulks is onmogelijk geweest, vermits de uit Berlijn ver wachte telegraphische dépêche eerst gisteren avond ten zeven ure te Ver sailles ontvangen is. Het is elk een bekend dat het der regering is mogen gelukken met eenen onverhooplcn spoed de geldelijke vcrpliglingen na te komen, welke zjj voorziglighcidshalve eerst op lange termijnen op zich ge nomen had. Van de drie milliarden welke nog aan fiuitscbland betaald moesten wordenis er in den afgtloopen herfst éen afbetaald; op rekenin» van het tweede zijn reeds aanzienlijke sommen algedragenzoodat het tus schen den eersten en den vijfden Mei geheel kan afbetaald zijn. Na de reeds bekende wijze van afbetaling van het derde milliard en de wijze van ontruiming te hebben vermeld, welke bij het tractaat bedongen zijn, zegt het blad: Zoodra de diplomatieke stukken in aulhentieken vorm zullen zijn geredigeerd, zullen zij aan de goedkeuring der nationale vergadering worden onderworpen, opdat de ratification zoo spoedig mogelijk tusschen den pre sident der republiek en den Duitschen keizer kunnen uitgewisseld worden. In het dep. van Opper-Savoye is in de eerste dagen dezer maand een gedeelte van den berg Ghar ingestort, waardoor 450.000 kub. ellen aarde en rotssteen in het aan den voet van den berg gelegen enge dal zijn neder- geploft. Een geheel pjjnbosch en verscheidene chêlels met hunne tuinen en boomgaarden zijd iu den val medegesleept, en een twaalftal woningen, die op de tegenover liggende berghelling lagenzijn door de afgeschoven en neêrgestorte rotsblokken en hoornen insgelijks verwoest. De oorzaak van het onheil schijnt gezocht te moeten worden in de geheime exploitatie van leigroeven, die aan den voet van den berg lagen en welker sluiting reeds jaren geleden door de bevoegde autoriteit geboden was. Eene vrouw en een kind zijn bij dit ongeval omgekomen. ITALIË. Aan den senaat is medegedeeld dat de hertog van Aosta wederom als senator op de lijst der leden van de kamer is ingeschreven; en in de ka mer van afgevaardigden diende de minister van financiën een wets-ontwerp inbepalende dat de apanage van 400,000 lire wederom aan den hertog van Aosta uitbetaald zal worden. DIJITSCIILIXD. Op voorstel van den Duitschen kroonprins zal bij Worth een gedenk- teeken worden opgerigt, ter herinnering aan de luisterrijke en gewigtige overwinning, in 1870 behaald. Aan den vicaris-generaal van het bisdom, Rapp, oprigter en leider van een geheim genootschap tot het uitoefenen van invloed op de politieke verkiezingen, is aangezegd dat hij binnen 48 uren Elzas-Lolharingen zon hebben te verlaten. Naar aanleiding van een voorstel door Beijeren bij den rjjksraad inge diend, heeft de commissie voor militaire zaken met algemeene stemmen bc sloten, in het plan voor het vestingstelsel ook op te nemen de verdere ver sterking van lngollstadt. waarvoor de kosten worden begroot op 4 millioen th. De Beijersche regering zal, wanne r die werken zijn uitgevoerd, al hare groole militaire inrigtiugenals geschutgieterijgeweerfabriekenz., derwaarts overbrengen. OOST-IK DIE. BATAVIA. 0 Februarij. De spoorweg Batavia-Buitenzorg is den 3ls,t0 Januarij zonder eenige plegtighcid voor liet publiek verkeer"geopend, lie gouverneur-generaal maakte op den l'ttn dezer voor het eerst van den trein gebruik, om naar Buiten- •zorg te gaan. -- De Jara-Bode. meldtDe van de hoofden van gewestelijk bestuur inkomende rapporten schijnen van dien aard te zijn. dat de regering de overtuiging heeft dat de bevolking niet alleen overal tevreden ismaar ook volop voedingsmiddelen heeft. Particuliere mededeelingen echter geven voor eenige streken op Java, en ook op Sumatra, een geheel ander overzigt van den toestand. In de residentie Samarang is de aanplant van padi nu reeds voor de tweede maal mislukt, en in Demak vooral ziet het er treurig uit. Er schijnt daar bepaald gebrek te heerschen, zoodat velen zich naar Sama rang en' elders begeven. Op den weg van Demak naar Samarang zijn ljjken gevonden van uitgehongerde mannen en vrouwen. Intusschen is liet eenige dagen geleden in Demak gelukkig gaan regenen, en heeft de bevolking den aanplant van padi weder hervat, terwijl de resident van Samarang naar Demak vertrokken is om zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken. In Kedirie, waar de aanhoudende droogte een nadeeligen invloed heeft geoefend op het te velde staande gewas, zijn de rijstprijzen 0.75 per picol gerezen. Van de Pamanoekan- en Tjiascm- landen, waar de oogst reeds wordt ingezameld, worden vrij groote hoeveelheden naar elders ver zonden. Van Sumatra wordt gemeld dat de oogst van padie, zoowel als die van koffij. dit jaar in de Korintjilatiden nagenoeg geheel is mislukt BERLIJN, 17 Maart. De IV. D AU$. Zeit. bevestigd het berigl, dat Za lurdag namiddag ten 5 ure het verdrag over de Ontruiming van het Fransch grondgebied tusschen von Bismarck en den Franschen gezant is getcekeml. LONDEN, 17 Maart. In het lagerhuis is medegedeeld, dat de lieer Glad stone gisteren berigl van de koningin heeft ontvangen, waaruit bleek dat de oppositie alle vooruitzigt p het vormen van een kabinet scheen te heb ben opgegeven. Hij heeft zich alstoen weder ter beschikking van H. M gesteld. Op dit oogenblik was hij met zijne collega's in onderhandelins over de noodige slappen en wenschte hij dat de zitting van het lagerhuis lot Donderdag werd verdaagd. Hij hoopt alsdan te kunnen constateren, welke schikking er gemaakt is. De heer Disraëli heeft verklaard, dal hij bereid was geweest een kabinet bijeen te brengen, maar dat hij het niet wilde doen optreden bij liet tegen woordig lagerhuis. De zitting is lot Donderdag uitgesteld. VERSAILLES, 17 Maart. De 'heer de Rémusat, minister van buitenland- sche zaken, is bij zijne komst in de nationale vergadering met eene drie werf herhaalde toejuiching begroet. Hij gaf zijn leedwezen er over Ie kennen dat hij het berigl der ouderteekening van hel verdrag met liuitsch laud niet iu de eerste plaats aan de vergadering had kunnen mededeelen. Van de linkerzijde ging de kreet op: «leve de Republiek!" van de regter- zijde: «leve Frankrijk!" Daarna vereenigde zich dc vergadering met eene orde van den dag. waarin zij hare levendige voldoening te kennen gaf over de mededecling van de regerinu, welke zoo gelukkig is geweest van zulk een voornaam gedeelte barer laak te volbrengen, üe heer Grevy wenschte. dat de natie thans hare zedelijke grootheid mogt doen blijken met dank baarheid te tooneu jegens die mannenwelke het vaderland zoo goed dienen. Zoodrn de orde van den dag was aangenomen, hebben de vier vice-presidentenhenevens de secretarissen en een aantal leden van het centrum en de linkerzijde, zich bij den heer Thiers doen aanmelden, om hem het besluit der nationale vergadering mede te deelen. Nadat het hem door den heer Martel was voorgelezen, betuigde de heer Thiers, diep ge troffen, daarvoor zijn dank. Hij verklaarde, dat besluit te beschouwen ah de schoonste belooning voor hetgeen hij lot nu toe gedaan had. Maar nog meer gevoelde hij zich gclroflèn bij het denkbeeld dal het tevens was een bewys van het vertrouwen des lands en der vergadering die bet land ver tegenwoordigt.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2