BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant vuu JUaandag aO Maart .Ib73, /1u. 53. ST A DS - H E RICIIT E N. NATION ALE MILITIE. BURGEMEESTER en U KTHOl'OKHS van I.EIDKN doen Ie weien, flat ilc eerste zitting van den militieraadwmr d»'/« upmmih.*, ouTrenkom-ti# sart. 86 der Wei win di'ii 19,le0 An;;ii>tiis 1861 Staatsblad n°. 72), u«ndt jj«lioudt*n Op Maandag den 1 lidenMnarl 1873. des namiddags ie eén uur, voor de lolelin- gen die de iMommrrs getrokken le hhen ;ui 1 tul 150; Op Dinsdag den 11 ',en M.iait 1873, des namiddags te twee uien, voor hen die geliokfcen heliben van i\,rt. 151 lot I\°. 175; 0|) Woensdag den 12Jt'u Maart 1873, des namiddags Ie één uur, voor hen die geliokken liehhen van l\°. 176 lot t\°. 250; Op Donderdag den 13dcn Maart 1873, des namiddags te één uur, voor hen die geliokken hebben van i\°. 251 tot N0. 332; en zulks iu een der tcrliekken tan het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeien ver schijnen: 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de loielingeridie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of genus van de ge. order Ie lengte; dat de loleliiigendie voor dien Raad niet zijn, verschenengehouden worden geone r redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet out vangen van een oproeping*!) I jet niet ontheft van de verplichting lot bet I verschijnen voor den mil heraad of tut bet indienen van de tot staving der redenen van yrijstellmg gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders vooiuoeind, y. d. BRANDEI.KR, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Geriut Overduin. zwart verver, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om in hel huis iu de Langestraat, n°. 5, een verf ketel te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast I bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de coinmodo et incomatot/odoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenle, op Donderdag den '3kn Maart aansl. 'svoormiddags te c'/uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen dal verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAXDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1873. E. KIST, Secretaris. mV\K\LAM»NI:iik IR.RK; I'K.Y LEIDEN', 8 Maart. Heden morgen werd op uilnoodiaing van de kiesvereeniging "het Algemeen Belang" eene veraadering van liberale kiezers in dit dist riet gehouden, ten einde een candidaat te stellen voor het lidmaatschap van de tweede kamer der slalen-geiieraal. waarvan de vacature voor dit district ontstond dour liet overlijden van wijlen den heer P. II. baron Taels van Ameronaeti. Na een inleidend woord van den lieer Krantz. president der vereeniging. werden door verschillende sprekers aanbevolen de lieeren mr. II. A. Neeb, nr. L. A. J. \V. baron Stoel van de Bcele en prof. J C. G. Evers. De caiididatiinr van prof. Evers werd door prof. Colie! toegelicht, als zijnde j het voor liet district Leiden van het hoogste belang, dal in 's lands verleeeit- I woordising een man zitting nam mede op de hoogte van de belangen der blueijeudc hoogescliool in dit district 'Prol'. Buys had reeds vroeger Ie ken nen geneven oi.o.erkomeiijke bezwaren te hebben, daar z. i. bel lidmaat schap der iweede kanier en hel hoogiecraarsambl onmogelijk konden wor den vereenigd. Een hoogst bekwaam man, de bekwaamste misschien, bad eenmaal getracht beide betrekkingen waar te nemen en liet was lieui slechts ten halve gelukt. Van algetneene bikendheid was het volgens spreker dal prof. Evers met Mei zijn professoraal zou nederleggen en zich met der woon in den Haag vestigen, /onder eene lofrede op den lieer Evers te willen houden, mogt liet worden erkend, dat hij een man iu de kracht zijns levens was. een man van capaciteilen en karakter, en even als de lieer Neeb. als zoodanig hekend onder de kiezers van hei platteland. die. als lid van de tweede kanier. in staat zou zijn land en gewest groote diensten te bewijzen. De caiididatuur van nir. Neeb werd door prof. Gnudsmil toege licht. In de eerste plaats werd er op gewezen dat reeds eene vroegere verkiezing had bewezen op welke wijze mr. Neeb ten platlelaude bekend was en geacht. Immers was hel toen uit de stemming gebleken dat aan deze» lieer na den gekozen candidaat. den lieer Steengraclit van Duiven voorde, de ineesie sympathie ten deel viel. ilij was daar even als in deze gemeente bekend als een man uitmuntende in bekwaamheid, in onkreuk bare trouw en die (leze gemeente in lal van belangrijke processen vele dien sten had bewezen, die doorslaande bewijzen hadden geleverd van zijne regtskundige kennis en zijne geschiktheid om in gewiglige vragen van staatkundigen aard een oordeel te villen. Hoewel spreker zich een vriend rekende van prof. Evers en overtuigd van zijne bekwaamheden, achtte hij zijne caiididatuur ontijdig. Hel was hier de vraag: wie bezit in dit district de meeste sympathie? Hij die deze hezat had de meeste kans te slagen en ongetwijfeld had dit mr. Neeb. De beer D. F. van Heyst droeg de can- didatimr voor van baron Sloel van de Iteele en wees mede op zijne kun- diïheden, geschiktheid en eerlijkheid. Hoe hel district aan zijne onver moeide zorgen hel zou te danken hebben dat liet met den Rijnspoorweg zou worden verbonden. Hoe bij als oud-landvoogd van Neerlaudscli lndie zou kunnen adviseeren in zaken de koloniën betreffende die toch zoo menigmaal de //question hriilanle" in de kamer uiimarAlen. Ur. van hhiju ondersteunde de caiididatuur van prof. Evers, op grond van zijne bekendheid op het platte landwaar toch zooals bekend is hel zwaar tepunt der verkiezing was gelegen. Prof. van der Lilli achtte de can- djdaiuur van m'. Neeb een pligt der dankbaarheid, want hij was hel geweest me in moeijelijke tijdsomstandigheden zich candidaat had willen stellen tegenover hel overleden kamerlid Toen weid hij reeds beschouwd de aan gewezen man te zijn voor eene volgende vacature. Mr ,H. Obreen steunde mede de candidatuur van m'. Neeb. Men moest hier tttsschen drie honorabele mannrn beslissen. Welnu, hij die de meeste sympathie bezat was de aangewezen man. Er waren weinig kiezers van huilen opgekomen; moglen er echter zijn. dan vroeg hij eene stellige verklaring en wel. wie van deze drie mannen dp meeste kans van slagen had. Prof. Gondsuiit merkt nog op dal wan neer er sprake was van eene keuze te doen voor een professoraal in de medicijnen ongetwijfeld de algemeene sympathie, gevesigd op een gegrond vertrouwen, dat prof. Evers algemeen genoot, hem daartoe de aangewezen man zou rloen zijn maar waar hel gold staatszaken als waarover in de kamers werd beslist, daar was ongetwijfeld een regtsgeleerde als de lieer Neeb de aangewezen persoon. Prof. Cobet bragl daarop iu liet midden, dat liet scheen alsof slechts een regtsgeleerde de regie man op de begte plaats was. Hij koesterde persoonlijk hooge achting voor de capaciteitenhel karakterei! de persoonlijkheid van den heer Neeb. maar meende dat men advocaten meer dan genoeg in de kamer had. Wanneer sommige wetten niet als regts- ipiaestiën werden behandeld, zouden zij er daarom niet te minder om zijn, want, b. v. de wellen op de geneeskundige dienst en de besmettelijke ziek ten zouden zonder eenige regtskennis en wal meer speciale kennis er zeker niet te minder om zijn en zeker veel beter dan thans liet geval is. Prof. Boys wenscltle uitgemaakt te zien. wie van de driemannen, bier genoemden omtrent wie hij niets ten voordeele of ten nadeele zou willen aanvoeren, de meeste kans van slagen bail. Hij wenscltle zijne slem te geven aan hem die. de liberale beginselen toegedaan, de meeste kans bad van le slagen. De lieeren Slallinga en G. van Geer waren daarop eensluidend in hunne verklaring dal de heer Neeb ongetwijfeld de meeste kans van slagen aanbood, waarbij de lieer m'. Timmers Verhoeven nog de verklaiing voegde dal de caiididatiinr van baron Sloct van de Iteele, als concessionaris van den spoor weg, niets geen gewigl in de schaal zou werpen, want een hoer ziel niet gaarne een spoorweg zijn lacil doorsnijden. Gok een mail als prof. Evers wns bekend en geacht, maar aan liet ziekbed, en dat wordt weldra verge len. Mr. Neeb was de eenige mail dié. door zijne algemeene bekendheid, genoegzame zekerheid van slagen aanbood. De lieer van lleysl maakte nog de opmerking, dal deze eigenschap van een boer hem niet bekend was. na melijk dal een boer bepaalden afkeer van een spoorweg had. Bekend was hel trouwens, welk voordeel zulk eene onderneming voor eene streek af wierp. Baron Sloct van «Ie Iteele was overigens, door de verschillende be trekkingen door hem hekleed. genoeg be end. Hierna weiden deilisciissiëngesloten en werd lot stemming overgegaan. De lieer m'. Neeb bekwam 44 stemmen, prof. Evers 6 en baron Sloel van de Beele 2 zoodat de beer mr. 11. A. Neeb als candidaat werd geproclameerd. Na eene opwekking van den voorzitter aan al de aanwezigen, om ieder voor zooveel in zijn bereik was mede le werken om de caiididatuur van m'. Neeb te doen slagen, werd de vergadering gesloten. -- Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks vail I Hi lol 14' volwassen personen en 38 lol 55 kinderen. Door den minister van financiën zijn benoemd tot lijdelijke assistenten bij den rijkstelegraaf, a. met ingang van den t5'l'D Maart t873: D. J. Buis man en J. A. Huisman, le Sneek; VV. A. C. E. de Boo. te Tiel; A. N. Groe- nenslein. le Amsterdam; P. Nieuwenliuizeia Tz.. te Uitwijk; II. W. Bnleniith G. .1. A. Menningh en 11. G. ten Haaf. le Amsterdam; b. met ingang van l Mei 1873: F. II. Siönner. D. J. Htiijer. G. J. IJ. du Itois en J. II G. C. Nix. te Amsterdam; C. J. Strengers. te Leiden; J. J. Rok. te Amsterdam; J F. van de Ven, le Haarlem; J. D. G. van Onselder en J. P. Visser, te Amsterdam. De acht-en-twinligsle algemeene vergadering van hel Ned. onderwijzers genootschap zal dit jaar gebonden worden te Arnhem, 3.) en 31 Jttlij en I Augustus. in den loop van de maand Febrnarij jl. is te Loon-op-Zand ontvangen een van valschlieid verdacht 25-cenlstuk. voerende de beehhenis van koning Willem II en het jaartal 1849. welk stuk 11a door het muntcnllegie le zijn onderzocht is verklaard le zijn valsch en vervaardigd iu nabootsing eener echte rijksmuntspccie. Den 22;tPn Febr. jl. heeft een commissionair in effecten, te Groningen, door zijn bediende in de bus van hel postkantoor aldaar doen bezorgen een brief, voor den lieer B.. commissionair iu effecten le Amsterdam, en waarin was gesloten een baukbillel van tOOO F. 9440, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. --Te Dordrecht is eergisteren avond eene openbare vergadering gehou den van de Evangelische maatschappij tot bevordering van waarheid en god zaligheid onder rootnsch-kallioliekeii. De president der aldeeling Dordrecht. d\ Keiler van Hoorn, opende de vergadering met een kort woord tot in leiding; daarna trad dr. B Tideman. pred. hij de remonstr. geref. gemeente le Hoorn, als spreker op en hield eene uitvoerige rede over hel Jezuïtisme in zijn strijd tegen Rome. Gedurende de dagen, dat in de zalen van Art i et Amiciliae te Amster dam de voor Weenen bestemde schilderijen zijn tentoongesteld, lelde men, behalve de leden en hunne dames, ruim 11000 bezoekers. Daartoe droeg II. Zondag, toen de entreeprijs op to cents was bepaald, een getal van 2100 bij. In het geslicht Meer-en-Berg, nabij Haarlem, bevindt zich. meldt het UW., eene uitspanningszaal, met loone 1 en orkest, die ongeveer zeshon derd personen kan bevallen. Van tijd tol tijd wordt door de verpleegden zeben of door kunstenaars van heroe|r hel een en ander ter verponzmg voorgedragen. Dergelijke uitvoeringen, door de geneesheeren aanbevolen en geregeld, worden steeds niet de meeste belangstelling en oplettendheid bij gewoond. De verpleegden vinden er treel genoegen in en geven, bij liet einde der verschillende nummers, hunne goed- of afkeuring te kennen. Dit geschiedt meestal met zooveel gepastheid, dat vele bezoekers onzer openbare vermakelijkheden er een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. Men meldt uit Leeuwarden: Ten bewijze dat de gemeente Leeuwarden met den grond dissel.en den spoorweg en de Ziiulergracht nog al goede zaken maakt, kan liet volgende dienen. Bij de opening der ingeleverde briefjes ter hekoming van bouwterrein aldaar tocli is gebleken, dal 19 aan vragen waren ingekomen. Door burg. en weth. zijn 29 prrceelctt voorloopig toegewezen, waarvan 21 aan de commanditaire bouwvereeniging alhier en is de beslissing omtrent 4 perceelen voorloopig aangehouden. De aange vraagde perceelen vertegenwoordigen, naar den daarvoor gestelden prijs, eene waarde van G6454.16. Het geheele terrein is in 102 perceelen ver deeld. De prijs der boler aan dc waag alhier was: 1« soort ƒ58.50, 2' soort 52.50 per '4 Ion. Bij eene oude vrouw in een dorp van Friesland, die zich na den dood van haren man door de buren hel voorzien van voedsel en verwarming, vond men dezer dagen de som van /550. benevens turf. nieuwe kleeding- stukken en uitmuntend beddegoed. Zij sliep gewoonlijk op zaagnteelzakken. De loting voor de nationale militie in de gemeente Wijmbritseradeel

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5