om den waardijen Berenstein met zijn zilveren feest geluk te wenschen. In liet gebouw van de Academie vail beeldende kiuislcpaan den Bosclikant alhier, is lieden eene leuloonslelling geopend van de modellen, ingezonden aan de commissie voor de oprigtitig van een gedenkleeken ter eere van de nagedachtenis der miljtairen, die hij hel beleg van de Cil'adel van Antwerpen in 1832 sneuvelden. De tijd van bezigliging is tot 8 dezer, van een teil vier nre des namiddags, tegen een entree per persoon van '25 ets., ten behoeve van het fonds voor liet gedenkleeken. IjUITLiN LAiNDSCIIK DE MG I E:\. BELCilE. Te Antwerpen werd dezer dagen op nieuw een moord gepleegd. Een 37-jarige vrouw, die legen den zin van haren minnaar een vastenavond-bal hgd bijgewoond, werd bij hare tehuiskomst na een hevigen twist doodge schoten. l)e moordenaar heeft de vlugt genomen. De dader van den vroeger aldaar gepleegden moord is, in weerwil van alle nasjioriiigennog niet ontdekt. FRAKKRIJK. Het Bien publijo meldl: Te Versailles is de toeloop van belangstellen den zeer groot, lp de stemming van de verschillende groepen der kamer is geene verandering gekomen: de uiterste regterzijde en de uiterste linker zijde hebben besloten legen alle artikelen te siemmen. Niettemin hebben eeiiige leden van de regterzijde, welke zich in beginsel sterk tegen liet wets-onlwcrp hadden verklaard, besloten zich daarmede te vereenigen sedert de laatste brief van den graaf van Chambord hen overtuigd heeft dat er geen hoop bestaat op eene fusie tiissclien de beide lakken der Bourbons. Mep kan lliaps op eene meerderheid van 4ÜU stemmen voor hel wets-onl- wefp rekenen. De republikeinsche Unie. welke de afgevaardigen der uiterste linker zijde en der republikeinsche linkerzijde omvat, heeft eene bijeen komst ge houden. waarin, na eene langdurige discussie, het volgende besluit is geno men: "De republikeinsche Unie verklaart zich legen de coucliisiën van liet rapport der commissie-van-dertig en legen alle artikelen van liet bij dat rapport voorgestelde weis-onlwerp. Zij geeft bovendien te kennen dal zij. even als zij tot nog toe gedaan heeft, elk voorstel zal ondersteunen strek kende om liet mandaat van den beer Thiers als president der republiek te bevestigen, lot dal de na de ontbinding der tegenwoordige Ie verkiezen natio nale vergadering eeue vaste regeling zal hebben vastgesteld van Int uitvoe rende gezag." -- De tegenwoordige zittingen der nationale vergadering, waarin het be kende rapport der commissie-van-derlig wordt behandeld, wekken natuurlijk veel belangstelling. Donderdag waren reeds een uur voor de opening der zitting de openbare en gereserveerde tribunes bezet. Het corps diplomatiqne was. voltallig, tegenwoordig. (Inder de leden heersctite mede eene groote levendigheid, zoodat er een gedrnisch ontstond, waardoor van den eersten spreker bijna niets kon verstaan worden. Door liet bof van assises van het dep. der Seine en Marnc is een 20-jarige boerenzoon. Sevin geheelen. ter dood veroordeeld, wegens liet plegen van een aanslag tegen hel leven van zijnen vader, met liet doel om. als ecnige zoon eener weduwe, zijne vrijstelling van de krijgsdienst ie ver werven. llij deed dien aanslag terwijl zijn vader in het veld arbeidde Na eerst een geweerschol op hem gelost te hebben, maakte hij. naar hij meende. Zjjn slagtoffer eerst niet de kolf van zijn wapen en daarna met een door zjjnen vader bij diens arbeid gebezigd werktuig verder af. l)e vader lag ech ter enkel in eene flaauwte en is van zijne wonden hersteld, llij is echter niet als aanklager van zijnen zoon opgetreden; naar het schijnt, hadden de ouders van den ongelukkige besloten, de zaak geheim te houden. Maar de moordenaar zelf heeft, het doel zijner misdaad vergetende, door wroeging gedreven en in de onderstelling dat zijn vader dood was. zijne wandaad dadilijk bij den maire zijner woonplaats aangegeven, llij heeil daarna ge tracht op zijne bekentenis terug te komen en is blijven bewerendat de misdaad in elk geval niet met voorbedachten rade gepleegd was. Zijn vader, al geinige voor het hof geroepen, heeft erkend, nat zijn zoon deti aanslag gepleegd had. maar heeft hem voor zwakhoofdig en verbijsterd willen doen doorgaan. Hel hof heeft echter gemeend het beslaan van geenerlei verzach tende omstandigheid te moeten aannemen. SPANJE. Ofschoon de regering niets dan gunstige herigten omtrent den tegen woordige!) toestand openbaar maakt, kan men zich niet ontveinzen dat er in de gemoederen eeue groote onrust lieerschl, waarvan men de gevolgen moeijeljjk kan voorspellen. De berigten uit de provinciën zijn uiteenloo pend. naar male van de bronnen waaruit zij voortvloeien. De tegen de republiek iiigenomcue dagbladen berigten vooral uit de zuidelijke provinciën van velerlei buitensporigheden* des volks: maar met uitzondering van het gebeurde te Moulilla. waar de uitroeping der republiek met hel in' de aseli leggen van acht huizen en hel vermoorden van vijf vermogende ingeze tenen gepaard ging, hebben de meeste van die berigten zich dus, ver niet bevestigd. DUITSCHLAND. Door de kamer van afgevaardigden is het wets-ontwerp tot wijziging van de artt. 15 en 18 der constitutie bij de tweede lezing niet eene grootere meerderheid dan bij de eerste lezing aangenomen. Volgens de Nat. Zeit. heeft de Duitsche hoofdcommissie dezer dagen den volgenden categorisclien etsch gesleld aan de hoofdcommissie der ten toonstelling. Duitschland moet ten aanzien van oppervlakte en licht voor het tentoonstellen van kunstvoorwerpen met de meest begunstigde natie gelijk gesteld worden. Geschiedt dit nietdan zullen geene Duitsche kunst voortbrengselen worden ingezonden. De kroonprins heeft bij zijne aanslaande terugkomst te Berlijn verzocht van de hem toegedachte feestelijke ontvangst verschoond te blijven. Bij gelegenheid dat dezer dagen Ie St. Petersburg eene benefice-voor- stelling plaals had voor de Zangeres Parti. werd haar een diadegm van brillanten aangeboden ter waarde van 50000 fr. Na den afloop der voor stelling. werd aan de gevierde zangeres door de muziek-corpsen der bezetting eene luisterrijke serenade gebragt. PEK TEL EG K A AF, VERSAILLES, 28 Februarij. In de nationale vergadering heeft de heer Goulard een wetsontwerp ingediend betredende hel gemeentebestuur van L.von. In de zitting der nationale vergadering heeft Gambelta het woord gevoerd. Hij wenschte dal de republiek door het algemeen slemregl zou bevestigd worden, liet wern der commissie strekte zijns inziens om van den eenen dag op den anderen te leven. Het land verlangt tegenover deze dubbelzinnigheden eene ontbinding. Gambelta verwerpt de onderscheiding lusschen conservative republikeinen en radicalen, en hij bestrijdt het plan eener tweede kamer, llij nnodig.l de linker- en regterzijde uit het bas- laardwerk dei' commissie te verwerpen, lie heer de Broglie zeide dal de regering en de commissie nimmer iu botsing zijn geweest. De lieer Temple uitte lievige verwijlen tegen den lieer Thiers; hij werd door den lieer Grcvy tol de orde geroepen. De heer Lalioulaye zeide dat de overeenkomst lus schen de commissie en de regering de republiek bevestigt: de leerstellingen van Gambelta zouden z. i. de republiek ten onder brengen. llij betoogde de noodzakelijkheid eener tweede kamer en verklaarde zich voor hel benoe men van een eerste kamgr door hel algemeen slemregl. De heer Brisson vroeg het advies der regering en der commissie over de wijze, waarop zij de republiek w illen bevestigen. De heer Thiers zeide dal hij hierover later het woord zal meren. De heer de Larochefoucatild zegt. dal de algemeene beraadslaging niet gesloten kan worden, wanneer niet de regering verklaard heeft of zij hel bestand van Bordeaux verbroken heeft. De algemeene be raadslaaiug wórdt niet gesloten verklaard. BERLIJN. 28 Februarij. De heer Lasker is nog sleeds ongesteld, e» hierdoor worden de werkzaamheden der commissie van onderzoek iu zake de spoorwegconcessie vertraagd. liet van clerikale zijde ingekomen voorstel lot afschaffing van het dag bladzegel moet. naar men verneemt, kans hebben van aangenomen te worden. NEW-OBLEANS, 27 Februarij. Zes blokken huizen zijn door een brand vernield"geworden; tweehonderd gezinnen zijn zonder dak. PABUS. I Maart. De' heer Thiers zal heden het woord voeren en zijne boodschap handhaven, liet gerucht loopt dat de beer i.e Broglie alsdan het voorstel zal intrekken. Eeue levendige ongerustheid vertoont zich in it parlementaire kringen. „JOSEPH" EN „GALATHEE". "Joseph" is eene opera, waarin weinig of geen actie is. liet tooneelspel wordt daarin geheel door de muziek verdrongen Zeker is "Joseph" eens opera, waarvan de uitvoering geen ondankbaar werk mag genoemd wor den. want zij bezit groote mnziekale verdienste. Mélutl's compositie, e# niet van Miciial. zooals bel programma meldde, maakt een zeer eriisiigeo indruk en de sehoone koorzangen, die er in voorkomen, maken vooral eea groot deel uit van bare verdienste. Tot liierloe echter is er nog geen com- positie bekend, boe schoon en verdienstelijk ook, die niet door een slccble ol liever slordige uitvoering kon mislukken. De «Joseph", die wij gisteren in den schouwburg bijwoonden, was onvolledig, want de uitvoering van Je koren was beneden bel middelmatige; nu en dan werden de sopraan-par- tijen hoogst onzuiver gezongen, wat met de uitstekende wijze, waarop doot den lieer VA nth el me Jozef werd vveêrgegevciieen onaangenaam contrast voimde. Het sympalheiisclie geluid van den lieer Anthrlme verloochende geen enkel oogenblik de waarde van zijn sehoone parliltutr. (lok Benjamii werd hoogst verdienstelijk door Mme Anllilé voorgesteld. Beeds meermalen is er gewezen op liet liefelijk zangerig geluid, dal zij bezil. lie romance, door haar gezongen in liet kamp der Israëlieten, waarin zij Jozef bun bei der geschiedenis vertelt, was uitstekend. Ook liet duo met-den beer Cler geauri. Jacob, in de laatste acte, maakte een gelukkig effect Haar beval' lige bonding aan de borst van den ouden Jacob, de ongedwongen en se makkelijke wijze, waarop zij zich op liet tooneel beweegt, zijn gelnkkist eigenschappen, die haar talent des te heler doen waardeeren. De lieern Authelme en Clergeaud en Mme Auiliié waren de eenige verdienstelijke fign- ren dezer voorstelling; hel overige was zwak. Ook de cosiumes. Iiehalw van de hoofdpersonen, lieien veel Ie wenschen over; de koristen waren om de opgevangen, uitdrukking eener dame te bezigen, «allerdolst loese takeld". «Galathee" vergoedde echter wat «Joseph" misdreef. Mme Derass.; zon it de rol van Galathee, haar meeslersluk. optreden Geen wonder dat alle verwachting daarop gevestigd was en een bloemruiker liet door Venus mei leven bezielde wezen begroelle. kunstenares, begaafd met een slem en voorkomen, die voldoen aan de slrengsle eisclien die men voor eene forte première chanteuse fa'con" bedenken kan. was bet niet meer dan natuur lijk. dat zij haar gehoor in vervoering liragl. Het, sclioone beeld, eenmail inensch geworden (wie ken' niet de mythe van Pysinalion en Galatliea?). boeide door spel en zang den toeschouwer onweerstaanbaar, zóó. dat mn meende in de werkelijkheid le leven. Naïef, doelt zonder eenige overdrij ving, was baar spel met Midas en Ganymedes, die. bet zij erkend, bel ban naar waarde sleuiideii. Delavigue vervulde zijn komische rol meesterlijk Toen Galathee haar drinklied voordroeg en jubelend den gouden beker ledigde, terwijl haar heerlijke slem de ruimte vervulde met de helooverendt tonnen dezer meesterlijke compositie, geleek zij werkelijk een levend tg worden kunsisluk van het oude Griekenland Geen wonder dat de vervt* ring waarmede zij werd toegejuicht, de bloemen waarmede zij werd gehul died, haar noopten deze srèue le herhalen. De lieer Racquie zong tij# partij als Pygmalion ook meesterlijk; trouwens den lieer Bacquie moglen»! hier Ier slede meermalen bewonderen dan Mme Derasse. Hel orcliesl voldeed in «Galathee" heler dan in «Joseph". Misschien rt de eerste heler ingestudeerd, liet koor in de eerste acte van «Galallió klonk evenzoo veel heter en zuiver. De steun van Mme Aulliié was» blijkbaar de oorzaak van Spoedig hopen wij Mme Derasse in onzen schouw burg nog eens le hoorn voor liet looneeljaar geëindigd is en zij misschien elders hare talenten doen bewonderen; een talrijk en opgetogen publiek zou dan zeker, evenafc gisteren avond, der kunstenares zijne hulde brengen Deze gouden beker werd der gevierde zangeres ten vortgen ja re door hare verre ders in de residentie, voor de rol van Galathee, ten geschenke aangeboden. Gebonden Verknoping van onroerende goederen in liet lleeren-Logement aan den Burg. Vrijdag 28 Februarij Notaris J. M. E. Debcksex. Een partij Wei- of Hooiland in den Morsebelpolder, omtrent de Poslbni- binnen de gemeente Oegslgeest, Sect ie A. n°. lil en 112. Kooper B. Buchiier. te Amsterdam. 3500. Een partij Wei- of Hooilandgele# in de Waard, binnen de gemeente Rhijnsburg. Sectie B, n05. 131.!# Kooper G. de Wit qq., le Noordwijk. /3b0(). Diverse perceelen W en Weiland, gelegen te Haarlemmermeer, Afdeeling Burgerveenaan f Venneper Dwarsweg en VeldwegSectie Mn s. 1209, 1126 1129. 1131—Hp 1152-J155. gecombineerd. Kooper J. van Wezelenburg qq.. le Haarlem®1' meer. ƒ20471. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J G. RRARRF ben sloom Steam het v werkt den i gesloti bragt rjjks- vergeh slaat 31 jar - I lijkenc 6.83 i lijn IS - 1 ttieiiwi ïiemen een ot

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6