BIJVOEGSEL, bchoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Jtlaart .)<S73. 5%, BIN N E N L A N D S C11E BEBIGTEN. LEIDEN, 1 Maart. Door burg. en weth. zijn. ingevolge de bun door den gemeenteraad in zijne zitting van (i Febr. gedane opdragt, nadere voorstellen gedaan ten aanzien van de inrigiing der brandhluschmiddëien in deze gemeente. Zij stellen voor, behalve eene siootnbrandspiiilwaartoe in beginsel door den raad is besloten, over te gaan tot den aankoop eener nieuwe spuitwaartoe degelden op de begrooting van dit jaar zijn uitgetrokken, en bel volgende jaar nog eene dergelijke spuit aan te knopen. Ook de aanschaffing van twee kleine brandspuiten achten zij raadzaam. Een ingesteld onderzoek omtrent de vier spuiten, volgens het oude stelsel, heeft doen zien dat van die spuiten een genoegzaam onbruikbaar is. een nog gedurende een jaar dienst kan. doen en twee nog zouden kunnen dienen als reserve-spuiten. Wanneer de voorstellen de goedkeuring van den raad verwerven, zullen alsdan de brandhluschmiddelen ingerigt zijn als volgteene sloonibrandspuit zes gewone spuiten nieuw model, twee oude of reserve-spuiten en twee kleine spuiten. Deze regeling zou ook eene inkrimping van hel getal spuit gasten veroorloven, door voor de reserve-spuiten geen afzonderlijk personeel en voor de bediening der kleine spuiten slechts een gering aantal personen aan te stellen. Bij eventueel gebruik der reserve spuilen, zou men rekenen op vrijwillige hulp of op de bijstand van hel garnizoen. Tol dekking der kosten uil deze voorstellen vporlvloeijende wordt een suppleloire staal van begrooting voor de dienst van dit jaar aangeboden, lol een bedrag van /tlOO». de gelden te vinden door verkoop van kapitaal, welk kapitaal in 10 jaarlijksche termijnen in de gemeentekas zal worden teruggebragl. De rij der Nutslezingen van dezen winter werd Donderdag avond op waardige wijze gesloten door onzen vroegeren stadgenoot, den heer J. H. Maroniet-. Spreker had lol onderwerp zijner rede gekozen den //Peter Schlemihl", van Adelberl von Chamisso. Na eerst zijne hoorders hekend ge maakt te hebben met den hoofdinhoud van dit zinrijke sprookje en met den persoon des schrijvers, behandelde hij. na de pauze, de vraag ói' en in hoeverre Chamisso in «den mandie zijne schaduw verkocht" zich zeiven geieekend heeft. Spreker eindigde met den voor alle hoorders belangrijken raad. om toch vooral op het behoud hunner schaduwen te passen, blijkbaar voldaan verliet het talrijk auditorium de vergadering en zeker is liet veler wensch den lieer Maronier nog meermalen in ons departement te hooren. liet getal der -in bet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 127 tot l5ti volwassen personen en 34 tol r>2 kinderen. Door de regering is aan de inspecteurs bij hel lager onderwijs, en door deze aan de schoolopzieners, de vraag voorgelegd, waar gelegenheid zou zijn tot het instellen van een cursus tol opleiding van hulp- tot hoofd onderwijzers. liet voornemen schijnt Ie zijn om in die plaatsen, waar 'ge schikt personeel lot bet geven der lessen aanwezig is en waar een voldoend aantal hulponderwijzers daarvan verlangen te profiteren, dergelijken cursus te openen. De minister van financiën beeft als inlichting op het verslag der com missie uit de tweede kamer op dat van het muntcollegie betreffende de kopercirculalie hier te lande als zijn'gevoelen medegedeeld, altijd voor zoo veel dit uil aan hel departement aanwezige aanleekeningen is op te maken, dal twijfel aan afdoende verbetering onzer kopercirculatie, vooral aan over drijving der vreemde koperen muntals gevolg van den maatregel aan den renen kant. en de zekerheid eener belangrijke uilgaaf voor het rijk aan den anderen kant, de voorname redenen zijn geweest waarom zijne ambts voorgangers voor de verantwoordelijkheid van een voorstel lot hermunting van hel koper zijn teruggedeinsd. Wel is waar werd die uilgaaf bij bel rapport van i860 niet hoog geraamd, doch men moet daarbij in aanmerking nemen dat deze lage raming alleen werd verkregen, doordat het voorge stelde gewigt van bet één-centstuk (2 wigljes) in vergelijking met dal der bestaande één-centstukken (3.845 wigtjes) zóo laag was, dal ernstige beden kingen tegen zulk eene verzwakking zelfs van pasmunt moeijelijk uit kon den blijven. De stijging van den prijs van het koper deed bovendien bet bedrag dier kosten steeds rijzen. Daarbij kwam nog dat de gebouwen, welker aankoop bet muntcollegie noodig achtte, destijds tegen matigen prijs, maar kort daarna niet meer dan tegen groote opofferingen te ver krijgen waren. Eindelijk schijnt ook in de meer hijzonder sedert i8(i7 op- pekomene quaeslic der munteenheid, zoowel als in hetgeen in Europa sedert dal jaar meer algemeen op hel gebied van bet muntwezen voorviel, eene reden Ie hebben gelegen, waarom de zaak is blijven rusten. Eene partiële verandering van het thans hier te lande vigerend stelsel scheen met liet oog daarop niet raadzaam. Omtrent hel dezer dagen door den beer van Houten bij de tweede ka mer ingediende wels-voorslel op den arbeid van kinderen in fabrieken, ver neemt men dal daarbij als regel alle arbeid van kinderen beneden 12 jaren verboden wordt, doch bij uitzondering toegelaten, met vergunning van bur gemeester en wethouders, jongens van 10 lot 12 jaren in fabrieken aan den arbeid Ie stellen mits niet langer dan gedurende 6 uren eiken werkdag en niet des nachts, en onder voorwaarde dal hun drie uren daags onderwijs worde gegeven. Voorts wordt aan de gemeenteraden de bevoegdheid verle?nd tol liet invoeren van leerpligt voor kinderen beneden 12 jaren. Te Rotterdam is door de remonstrantsch-geref. gemeente, voor hel be roepen van een predikant, de volgende nomi.iatie gevormd: civ Hok, rem.- ceref. pred te Amsterdam: de Ridder, idem te 'sllage; d'. Iloovkaas, pred. "ij de lierv. gemeente te Schiedam Op Texel is een berigt ontvangen dat aldaar groote verslagenheid beeft le weeg gebragt. Benige schuiten, op zee zeilende, werden overvallen door een lievige bui met sneeuwjagt. ten gevolge waarvan er een omsloeg en de opvarenden hun graf in de golven vonden. Drie personen verloren hierbij "et leven, waaronder één. die een onverzorgde weduwe met 4 kinderen nalaatbereids hebben de Ibirgersocieleit en de socieieit Concordia besloten Voor die weduwe en weezen zooveel mogelijk te zorgen Een dezer dagen te Zwolle gevormd plan lot oprigling eener verceni- t°l opleiding van ziekenverplegers en vei'i leegsters vond aldaar zooveel mjval, dat reeds eene vergadering is gehouden, waarin 32 leden tegenwoor dig waren, en c n voorloopig bestuur gekozen is. dal zich zal bezighouden "tot het maken van een ontwerp-reglemenlhetwelk binnen kort den leden tal worden aangeboden. Uil de keuze van het voorloopig bestuur, beslaande au belijders van de Israëlitische, roomsch-katholieke en hervormde gods- 'enstschjjnt reeds te blijken, dat de vereeniging voor algemeenheid vat- De gemeenteraad van Almelo, die besloten heeft tot bet oprigten eener hoogere burgerschool, heeft levens besloten lol het opbefTtii van hel gym nasium aldaar. Graaf van Rechieren heeft aan de gemeente een stuk grond geschonken, ten einde daarop de nieuwe school te vestigen. De oudste man van Nederland, de bekende Tjitle Hendriks de Vries te Beiieden-Knype. is overleden, llij zou eerstdaags den leeftijd van 108 jaren bereikt hebben. Te 's Hee enlioek bad dezer dagen een treurig voorval plaats. De huisvrouw van een arbeider, moeder van 4 kinderen, zich met eenig gema len graan van den molen huiswaarts begevende, schijnt zich langs een ver keerden uitweg van den molen te hebben w illen verwijderen. Althans baar werd door een der wieken zulk een hevige slag toegebragldal zij op de plaats dood bleef. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwerp tot wijziging van de wettelijke bepalingen omtrent het pandregt. Het bevat de volgende bepalingen: liipandgeving van schtilüvor'deniiigendie niet aautoonderluiden, heeft ten aanzien van den schuldenaar geen gevolg, zoolang zij niet door den pandgever aan hem is beteekend o< door hem schriftelijk is aangenomen of erkend. Evenzeer heeft in pandgeving van op naam slaande aandeelen in maat schappijen zonder gelijke beleekening aanneming of erkenning geen gevolg tegenover haar lies'.uur. De schuldeischer mag bij niet voldoening des schuldenaars aan zijne ver- pligtingen zicli het pand niet toeeigeuen. Alle hiermede strijdende bepa lingen zijn nietig. Wanneer door partijen niet anders is overeengekomen is de pandhouder, ingeval de schuldenaar in gebreke blijft aan zijne verpligtingen le voldoen, geregiigd om. na het verstrijken van den bepaalden termijn of, indien geen vaste termijn is bepaald, na eene aan den schuldenaar gedane sommatie tot voldoening, het pand in het openbaar, naar plaatselijke gewoontenen op de gebruikelijke voorwaarden te doen verknopen, ten einde uit de opbrengst te verhalen het beloop der schuld, voor welker zekerheid het pand gegeven of krachlens art. 1205. 2" lid van het burgerlijk wetboek, verbonden is, met de renten en de kosten. Bestaat het pand uit koopmansgoederen, courante effecten of obligaliën, dan kan die verkoop geschieden ter beurze naar den prijs van den dag. Is de bevoegdheid hij de vorige bepaling omschreven door partijen uilgesloten dan kan de schuldeischer, ingeval de schuldenaar in gebreke blijft aan zijne verpligtingen le voldoen, in resten vorderen, dal het pand hem in heta- hng zal verblijven tol het brloop der schuld, volgens eene begrooting door deskundigen te doen, of dat hel bij openbare veiling of ter beurze zal worden verkocht. 'sGRAVENIIAGE, 1 Maart. Z. M. heeft den heer mr, D, L. F. de Pauly, directeur van justitie in Nederl. Indië. benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Ook heeft Z. M. ten vervolge van hel besluit van 2 Sept. 1870, houdende toekenning van eervolle belooninaen ter zake van de in het jaar 1868 plaats gehad hebbende krijgsverrislingen op Bali, terzelfde zake als nog benoemd lot ridder 4C kl. van de Militaire Willemsorde den tijdelijk van het leger in Nederland bij dat in Nederl. Indië gedetacheerden kapitein der infanterie A. A. F. Laiizing. Z. M. heelt vergunning verleend aan den kapitein J. C. C. den Beer Poortugael. van den generalen staf. tot het dragen der versietselen van ridder 'i' kl. der Kroonorde, hem door den keizer van Dtiilschland, koning van Pruisscn. geschonken. Tot lid in den raad van Nederl. Indië is benoemd de heer mr. G. G. van llarencarspelalgemeen secretaris van de regering daar te lande. Tot ontvanger der directe belastingen te Kriiiningen is benoemd de heer J. I'. S. Jonquière. thans in die betrekking te Ossendrecht. Bij den waterstaat zijn benoemd: lot inspecteur, de hoofdingenieur 2e kl. P. Galand; lot hoofdingenieur 2e kl., de ingenieur I' kl. A. L. de Bruyn Kops: tot ingenieur 1* kl.. de ingenieur 2e kl. .1. J. Roelants: en tot ingenieur 2' kl.de ingenieur 3" kl. II. A. van der Maaien; voorts is bepaald, dat de ingenieur 3' kl. C. J. Kool weder plaats neemt in het corps ingenieurs van den waterstaat. Z. M. de koning is lieden ochtend ten 4 ure uit de residentie naar liet Loo vertrokken, vergezeld van lilt adjudant baron de Posson en graaf van Limburg Slirum. ordonnance-officier Tegen het midden dezer maand wordt Z. M. te dezer stede terugverwacht. II. M. de koningin wordt, naar men verneemt, den 10,l,n Maart a. s., uit Stuttgart in de residentie terugverwacht. Z. D. H. de prins zu Wied heeft zich van ochtend naar Duitschland begeven. De Japansche ambassadeurs hebben heden voormiddag, vergezeld van den lieer de Graeflf' van Polsbroek, het Prins Mauritslmis (museum) bezigtigd en hebben achtereenvolgens het. kabinet van zeldzaamheden en dal der schil derijen in oogenschouw genomen lieden middag ten één ure werd het gezantschap door Z. K. II. den prins van (franje en daarna door Z. K. H. prins Hendrik in gehoor ontvangen, terwijl Z. K H. prins Frederik ten hall' drie ure aan de liooge vreemdelingen, in III), paleis in hel Voorhout, audiëntie verleende. Het gezantschap vertrekt morgen ochtend ten 10 ure naar Amsterdam, van waar het morgen avond hier zal leruekeeren. Waar schijnlijk zal hel gezantschap en gevolg aanstaanden Donderdag voor goed de residentie verlaten en zich naar Duitschland begeven. Heden vierde de weleerwaarde heer B. S. Berensleinopperrabbijn der Ned. Israëlitische gemeente alhier, het feest zijner vijfentwintigjarige dienst vervulling. Reeds gisteren werd hem door een comité, dal zich daartoe uit de leden der gemeente heeft zamengeslrld. onder eene hartelijke toespraak, namens deze, een prachtig salon-ameublement ten geschenke aangeboden, waarvoor de jubilaris zjjn innigeii dank betuigde. Ook van vele andere zijden werden hem fraaije geschenken in zilver vereerd. Bij de openbare godsdienstoefening werd hel ju! ilé van den eerwaarden voorganger heden morgen in het feestelijk versierde kerkgebouw op eenvoudige eu pleglige wijze herdacht. De jubilaris herdacht in eene gevoelvolle toespraak, met dankbaar opzien tot God, de taliooze blijken van waardering en gehecht heid. welke'hij gedurende hel vierde eener eeuw van zijne gemeente had mogen ondervinden en hoopte dat hem de krachten moglen worden geschon ken om nog meerdere jaren ten nutte der gemeente werkzaam te zijji en zijne geirieenlenaren lol eensgezindheid, reglschapenheid, verdraagzaamheid en weldadigheid aan te sporen. De jubilaris werd daarna nog op hartelijke wijze toegesproken door een zijner ambigenooten. den eerwaarden rabbijn J. .1. Lehmans, uit Nijmegen, gedurende een tijdverloop van vierenveertig ja ren door de innigste banden aan den jubilaris verhonden. Ook van builen de stad zijn verschillende comraissien herwaarts gekomen

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5