IJLi rKM AMlSCIIK BKK1GTEN PEK TELEGRAAF. TE VEEL? be lieer Nlerstrusz zeide dat de inlichtingen van den minister zoo volledig waren, dat hij geen aanleiding zon hebben nadere ophelderingen te vragen. Zijne lokale kennis van dc toestanden van Atchin deed hem echter vreezen dat eene vertooning van troepenmagt weinig zou uitwerken, omdat de toe gang tot de havens allermoeijelijkst is. Het blokkeren der kust en het nemen van praauwen zou, zijns inziens, meer afdoende zijn. Hij betreurde het daarom dat de marine in Indië in een toestand, wat de schepen be treft, verkeerde, dat dit niet uitvoerbaar zou zijn. De heer Blussé dankte voor de inlichtingen. De minister had echter niets medegedeeld omtrent den aard der misleiding van den kant van Atchin en de gebeurtenissen die aldaar hadden plaats gehad. Zoo dc minister iets naders daaromtrent kon zeggenzou het hem aangenaam zijn. De minister van koloniën zcide dat hij met het moeijelijke der zaak bekend was. Men moest echter vertrou wen stellen in het beleid van het Indisch bestuur. Den heer Blussé gaf hij te kennen dat het op dit oogenblik voor de regering moeijelijk was nu reeds inlichting te geven omtrent den stand der gebeurtenissen. - De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden verschillende wets ontwerpen onderzocht. Na afloop van dat onderzoekis ten. half vier ure eene openbare zitting gehouden, In die zitting zijn ingekomen de geloofs brieven van den heer Moens, waarover nader gerapporteerd zal worden. De heer de Roo van Alderwerelt heeft een wetsvoorstel ingezonden tot herzie ning der wet van 1851 op de bevordering, hel ontslag en dc pensionering van officieren der landmagt. Tegen Maandag zijn eenigc kleine ontwerpen en conclusiën aan de orde gesteld. - De Japanschc gezanten hebben gisteren bezoeken afgelegd bij de mi nisters en bij het corps diplomatique. Ook hebben zij de modelkamer bij het dep. van marine in oogenschouw genomen, en het Huis ten Bosch bezocht. - Alhier is ten huize van mej. E., aan de Uileboomeneen diefstal ge pleegd. Een op de bovenkamer staande chiffonnière is opengebroken en circa 1500 aan effecten ontvreemd. Terstond viel het vermoeden op een neef, die geruimen tijd alleen in de kamer had vertoefd en niet al te gun stig bekend staat. Hij is nog voor korten tijd in handen der justitie ge weest, maar toen weder vrijgelaten. Hij schijnt thans de policie niet afge wacht en zich terstond uit de voeten gemaakt te hebben. ENGELAND, LONDEN. 27 Februarij. In het lagerhuis heeft de onder-secretaris van het departement van ko loniën eenige inlichtingen gegeven omtrent het voorgevallene aan de Gambia. Den 15"D Februarij had de regering van een op de Gambia bandel drijvend huis te Londen het berigt ontvangen dat de Mohammedaansche stammen van Combo de naburige heidensche stammen hadden verslagen en eenen aanval in den zin hadden op de nederzettingen aan de Gambia, waarheen velen der vyanden de wijk genomen hadden Den l9d,n dezer was er eene. depêche ontvangen van den administrateur der Britsche bezittingen ,op Afrika's Westkust, waarin latere en meer volledige beriglen waren mede gedeeld, uit welke bleek dat men, zoo wel door de aanwezige Britsche oorlogschepen als door een door den Franschen gouverneur van Senegal ter beschikking der autoriteiten gesteld Franscli oorlogsschip, te Bathurst, de hoofdplaats der Britsche nederzettingen aan de Gambia, eene genoegzame magt beschikbaar had om alle gebeurtenissen liet hoofd te bieden. In de Tim<s leest men: De Loando heeft beriglen aangebragt betref fende eenige ongeregeldheden, welke in de voormalige Ncderlandsche bezit tingen aan de Kust van Guinea zijn voorgevallen. De koning van Elmina heeft een geschenk teruggezonden en een verontwaardigde boodschap uitge vaardigd, iu antwoord op een redevoering, gehouden door den nieuwen gouverneur tegen de feestelijke optoglen van inboorlingen. De koning van Saccondee is gearresteerd. FRANHHIJK. De Républ. franc, meldt dal de linkerzijde der nationale vergadering vermoedelijk een tegen-ontwerp zal indienen by de beraadslaging over het rapport der commissie-van-dcrlig. Volgens dat ontwerp zal de vertegen woordiging beslaan uit twee kamers: kamer van afgevaardigden en senaat; de president zal benoemd worden in eene vereenigde zitting der beide kamers voor eenen termijn, niet langer dan 5 jaren, maar hij is herkies baar; er zal een vice-j>resident benoemd worden, belast met de functiêu van liet uitvoerend gezag, in geval van overlijden of aftreding van den president; de tegeuwoordig« nationale vergadering zal in wezen blijven tol aan de op- treding der nieuwe kamers, en de heer Thiers blijft zyne funcliën uitoelc- iien totdat de nieuwe volksvertegenwoordiging zijne benoeming bekrachtigd oi zijn opvolger benoemd zal hebben: de kieswet zal worden herzien; de nationale vergadering zal niet uiteengaan voordat zy de vorenstaande onder werpen bij nadere wetten zal hebben geregeld, en de regering doet daartoe de noodige voorstellen enz. -- Generaal graaf de Ségur, lid der «kademie. is in 93-jarigen ouder dom overleden. ZVITIEELAND. De regering van Sololhurn heeft, uithoofde van de toenemende kerkelijke woelingen in dat kanton, twee mobile bataillons en eene compagnie scherp schutters onder de wapenen geroepen. SPANJE. Naar men uit de verschillende Spaansche correspondcntien kan opma ken was de jongste ministercrisis een gevolg van den eiscb der republi- keinsche partij dat er een homogeen republikeinsch ministerie zou optreden en dat de radicale elementen, vooral de vier ministers, welke na II Februarij hunne portefeuille behouden hadden, uit het kabinet zouden worden verwij derd. De betuigingen der ministers, dat sedert de uilroeping van de repu- j bliek de republikeinschc en dc radicale partijen lot ééne partij waren za- nietige smoltenwaren niet bij magie de warme republikeinen met deze verdeeling van het gezag le verzoenen. Er dreigt een groot gevaar, zo, schrijft een correspondent van de Times, Gastelars welbespraaktheid kan de stem van anderen niet smorenen een groot gedeelte der republikeinen iu alle oorden des lands doet den kreet reeds hooren: de republiek voor de republikeinen! geen voormalige monarchalen in het bestuur. Waar schijnlijk zal eene verandering in de regering noodig zijn, welker radicale leden door republikeinen van zuiver bloed vervangen zullen moeten worden. DVITSC1ILAND. De bijzondere commissie van enquête betreffende de spoorwegconccs- sien heeft zich den 258trD dezer geconstitueerd. Reeds nu, hebben, naar men verneemt, op voorstel vau vorst von Bismarck, de gezamenlijke minis- ters, die van koophandel daaronder begrepenzich vereenigd ten gunste der aanneming van hel beginsel, dat alle quaestiën rakende spoorweg. concessien voortaan door besluiten van liet staatsministerie beslist moeten worden. Het plan om te Weenen een gedenkteeken voor Beethoven op te rig. ten begint de verwezenlijking meer en meer te naderen. De plaats daar voor is reeds aangewezen. Het comité voor bet gedenkteeken is reeds ij het bezit van 400ÜÓ fl. en de gemeenteraad van Weenen heeft eene bijdrage van 5000 fl. toegezegd. Het ontbrekende denkt men door de opbrengst van met dat doel te organiseren concerten te verkrijgen. VERSAILLES, 27 Februarij. De nationale vergadering heeft met groote meerderheid aangenomen de tirgenl-verklaring van het ontwerp der com- missie-van-derlig. De heer Dufaure verklaarde, dat dc regering, zonder eenig voorbehoud, de besluiten der commissie aanneemt. De heer Thiers woonde de zitting bij. PLYMOUTH, 27 Februarij. Eene aardbeving heefl San-Vincent verwoest, CARDIFF, 27 Februarij. De werklieden aan eenige ijzerfabrieken in Zuid- Wales hebben zich onderworpen aan de gestelde voorwaarden en het werk hervat. BERLIJN, 27 Februarij. De Reichs Anz. dcell een besluit des keizers, van den 24eD dezer, mede, dat de 2e alinea van art. 28 der rijksgrondwet is opgeheven, volgens welke bij stemming over aangelegenheden, die niet het geheele rijk betreffen, slechts de stemmen van die leden worden geleld, die in de staten zijn gekozen, welke bij die aangelegenheid betrokken zijn. VERSAILLES, 27 Februarij. Nationale vergadering. Discussie overhel rapport der commissie-van-dertig. De lieer Castellane verwijt aan de com missie, niet genoeg te hebben gebruik gemaakt van hel constituerend gezag Als het grondgebied ontruimd is, zal de vergadering behoefte gevoelen aan het nederleggen van hare taak. De gebeurtenissen zullen dan dringen, en de vergadering zal geen gebruik kunnen maken van hel constituerend gezag Hij wijst de onmogelijkheid aan om thans bondgenooten te hebben. De drie grootste naliën gaan voort met zich aaneen te sluiten in de personen barer hoofden, niet tegen Frankrijk, maar tegen den revolutionairen geest waarvan Europa doortrokken is. Wat zal Frankrijks positie worden? Het zou dwaasheid zijn zich te verbeeldendat Thiers in naam der constitutie- Rivet kan onderhandelen met de groote mogendheden. Het behoud van den voorloopigen toestand is de oorzaak van Frankrijks afzondering. De meerder heid heeft geen geloof in de republiek, en kan er niet voorstemmen, maar wel kan zij eene constitutionele monarchie vestigen en de republiek behouden, zoolang Thiers aan het bewind is. De verdeeldheid der meerderheid beslaat niet in de vergadering, maar hooger. De vergadering behoort den moed le hebben te zeggen hoe zij de monarchie begrijpt, en zich te wenden total de prinsen, zonder uitzondering. De lieer Boyer (regterzijde) bestrijdt het rapport der commissie in eene rede. die door het gedruisch verloren gaat, De heer Haentjens betuigt, mede uit naam zijner vrienden, een voorstander van een regtstreeksch beroep op het volk te zijn, doch leest eene verklaring voor, houdende dat hij bij wijze van toenadering voor het ontwerp zal stemmen. Evenwel heelt hjj eenige bedenkingen; hij eischt b. v. voor Thiers de vrijheid van spreken, maar acht de funcliën van afgevaardigde cn van hoofd van het uitvoerend gezag onvereenigbaar. NEW-YORK, 27 Februarij. Te Boston heeft een lievige brand gewoed, waarbij drie menscltcn liet leven verloren en zeven gewond werden. Meii vreest dat anderen onder het puin liggen. Heiligerlee heeft zijn gedenkteeken, den Briel zijn beeld. Alkmaar vraagt ook een beeld, en Leiden maakt zich gereed om aan het Nederlandschevolk een standbeeld le vragen voor zijn burgemeester van der Wcrff Is ilsl niet wat veel? wordt hier aarzelend gevraagd, cn daar is men reeds met liet antwoord gereed: inderdaad, dat gaat niet. dat is te veel gevergd. Wie bad dat mogen verwachten? Wie had durven voorspellendal 'de lijd reeds aangebroken is waarin men lot het Neilerlandsche volk lom zeggen: Matig u toch met het stichten van gedenkteekenenmet het oprich ten van beelden; de kunst is voldoende vertegenwoordigd op de pleinen uwer steden; tot hiertoe en niet verder, overvloed schaadt Maar wie zal in ernst zoo spreken? Van liet tegendeel liet bewijs te vragen zou gelijk staan met op den helderen middag een betoog tc verlangen dat de zón schijnt, of in de hut der armoede het bewijs dat daar geen overvloed liecrschl. Armoede, ja inderdaad armoede heérscht in ons koude vaderland op dit gebied. Toch zijn het dezelfde Nederlandsche provinciën, waar eenmaal hel Irotsche stadhuis verrees naast dc groolsche hoofdkerk, waar de stadspoort de veste waardig moest zijn die .zij beveiligde, waar ieder schuttersgild zijn waardigen doelen begeerde, waar de sierlijke toren niet mocht ontbreken op het gebouw van gild of gemeente, waar hel klokkenspel niet gemist kon worden, waar elk poorter wees op die uiterlijke leekenen van den rijkdom en den kunstzin zijner stad, met de zelfvoldoening van een medeëi^enaiit van een deelgenoot in de gemeenschap, van een lid van hel groote gezin Toch is het hetzelfde land, waar de praalgraven verrezen in de kerken (thans, God betere 'l, gemeenlijk aan het oog onttrokken en tot een bron van inkomsten voor den koster of de armenkas verlaagd), het land dat zjj» grootste kunstschatten, zijn «nachtwacht", zijn «staalmeesters", zijn «schol- tersmaallijd", zijn «ontleedkundige les", zijn talrijke regentenstukken. 1» treilen en schuttersstukken, waarvan dé tentoonstelling nog heden geheel ile kunstwereld in verrukking brengt, aan dien goeden volksgeest dankt Hoe arm steekt onze eeuw in dat opzicht bij die vroegere eeuwen af! E» bepaaldelijk wat de bcelderitle kunsten belrell, hoevele zijn de plaatsen ia ons vaderland, waar een beeld, een monument tot ons spreekt van merk waardige feiten en beroemde personen? De kunst werkt veredelend op ons gemoed, zij Veriroost. en bemoedigt verhel I en bezielt ons, wekt geestdrift in ons en kracht lol kloeke grootsche daden, waaraan de zelfzucht vreemd is en hel eigen belang g"11 deel heelt. Waar heioog ons koud laat en redeneering ons verveelt. 4a"

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2