lijk en had mede gedagvaard een vroeger voor de vrouw benoemden provi- sionelen voogd, om deze verklaring te gehcngen en te gedoogend. w. z. zijne vroegere betrekking weer te aanvaarden, en om veroordeeld te worden in de kostenvoor zooveel hem aangaat. 11'. Aug. Philips, uit Amsterdam, trad voor den eersten gedaagde (den jongen man) op. llij laakte in zeer scherpe bewoordingen het gedrag van den vader, die voor J0000 doll, "in goud" zijne dochter verkocht. Hij trachtte voorts de ongegrondheid der actie aan te toonen. Vooreerst be weerde hij, dat er niet goed was gedagvaard; vervolgens dat de vaderlijke toestemming niet noodig was. Bij het sluiten van een huwelijk toch zijn de personen, wat de toestemming aangaat,.niet onderworpen aan de wetten van hel land waar het huwelijk wordt volirokken, maar aan die van hun vaderland. Nu volgde de jonge vrouw de nationaliteit baars vaders; was deze nog llanoveraan, dan behoefde hij volgens het Pruissische landregt zijne toestemming niet te geven, daar hij crimineel werd vervolgd en zon der verlof des konings was uitgeweken. Was hij Amerikaan, dan was er van toeslemming geen sprake, daar die volgens hel Amerikaansche regtniet wordt vereischt. Maar bovendien was de toestemming vroeger gegeven in onderscheidene brieven; het is niet noodig dat dit geschiede bij authentieke acte; wel moet de ambtenaar van den burgerlijken stand zich die vóór het huwelijk doen vertoonen; en, doet deze dit niet, dan vervalt hij in een boete, maar den jonggetrouwden kan dit niet schaden. De gegevene toe- stemming was niet ingetrokken; pleiter ontkende toch, dat de laatste brief vóór het huwelijk in handen van den jongen mail was gekomen, maar in ieder geval bad hij dan aan de dochter, niet aan den aanstaanden schoon zoon moeten gerigt zijn. 11'. de Kcmpenacr, voor den provisionelen voogd optredende, beweerde, dal deze geheel ten onregtc in het proces was geroepen, daar hij met de geheele zaak niets te maken had. Het openb. ministerie zal op 17 Haart zijne conclusie nemen. Men meldt uit Leeuwarden: De zeven bouwterreinen naast de rijks hoogere burgerschool te dezer stede, te zamen groot 21 aren en 30 centiaren finaal geveild, zijn gekocht door heeren voogden van het Old Burgerwees huis alhier, gezamenlijk voor ƒ33498, buiten de kosten, ad 10 pCt. Men meent te mogen verwachten, dal eerlang op die schoon gelegen plek een nieuw geslicht voor de wcezen zal verrijzen. 's GBAVEN11AGE 27 February. De lieer .1. II. van der Heulen is gesteld Ier beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tol technisch ambtenaar bij hel boschwezen daar te lande. De luit. ter zee 2e kl. II. van der Sande, dienende aan boord van den monitor Krokodilwordt op non-activiteit gesteld; en de luitt. ter zee 2e kl. W. 11 Dittlof Tjassens en B. .1. tl. Volck worden respectivelijk geplaatst aan boord van het raderstoomschip Valk en den monitor Krokodil. Z. M. heelt goedgevonden d<Ti l"1 luit. J. P. de Veer, van bet I' reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië, en den officier van'gezondheid 1' kl. B. G. van der Hegge Zijnen, van het reg. grenaditrs en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van eersten officier van gezondheid 2' kl. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is ingekomen een wcts-voorstel van den heer van Houtentot regeling van den arbeid van kinderen in labrieken. In antwoord op de interpellatie van den lieer Blnssë, óver de gebeurte nissen op Sumatra, heeft de minister van koloniën medegedeeld dat het de politiek der regering blijft, dat uitbreiding van ons gezag niet haar doel is, maar daar waar dit aangerand wordt, het te handhaven. Daar dit in menig opzigl was miskend, is de vice-president van den raad in Indië met de noodige troepenmagt vertrokken. De regering heeft volkomen ver trouwen in het overleg, de kloekheid en het beleid van den landvoogd en hoopt dat hel den vice-president zal gelukken ecne schikking te bewerk stelligen. Van de uitzending van troepen van hier is geen sprake. Het Metalen Kmin zal eenigzins vroeger vertrekken en door een ander schip gevolgd worden. -- Vóór den aanvang der heden gehouden zitting zijn in de aldeelingen van de tweede kamer der staten-generaal onderzocht de vvels-ontvvcrpen 1". lot gelijkstelling van de getuigschriften van het eindexamen cener hoo-- gere burgerschool in Ned.-Indië met de getuigschriften van dergelijke eind examens hier te lande; 2°. tot verandering der grens tusschen de gemeenten Schiedam en Itelfshaven en de gemeente Charlois: 3». tot bekrachtiging van drie overeenkomsten, waarbij tot bet kroondomein behoorende gronden onder Werkendam met het staatsdomein worden vereenigden 4°. tot natu ralisatie van M. H. J. Koilman en vier anderen. De hoofden van hel Japansch gezantschap hebben heden voormiddag in het hotel l'aulez audiëntie verleend, waarvan onderscheidene leden der diplomatie, ecnige hoofdofficieren van het wapen der artillerie, de inspec teur van het lager onderwijs, zoomede andere staatsambtenaren en autori teiten gebruik maakten. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: het maken, leveren en opstellen van eene draaischijf van 13.50 m. middellijn. Slechts twee billelten van inschrijving waren ingekomen. Hel minste was dal van de hh. L. J. Enlhoven en C°., te 's Hage, voor ƒ7099. HÜITiJiNLANhSCIIt: HKUIf.112IV EHCIELAlIl». LONDEN. 26 February. De Globe meldt dat eene bijeenkomst van aanvoerders der conservative partij Zattirdag II. gehouden is, en dat door de aanwezigen eenstemmig het besluit werd kenbaar gemaakt om de Icrsche hooger onderwijs-wet te bestrijden In het lagerhuis is door d'. Bremer een voorstel ingediend, strekkende tot intrekking der parlements-acte van 1844, krachtens welke met 1 Jan. 1874 alle particuliere slagtplaatsen in Londen zullen moeten gesloten wor den, en het slagten van vee alleen zal mogen plaats hebben in de daartoe aangewezen publieke abattoirs. Algemeen komt men met kracht op legen liet voorstel' van den heer Brewer, en eischt dat de acte van 1844 ten be stemden tijde in werking trede, zoowel in het belang van de openbare ge zondheid, als ter wille van de humaniteit jegens de beesten, die in de par ticuliere slagtplaatsen vaak doodgemarteld worden, en in de abattoirs onder behoorlijk toezigt zullen worden afgemaakt. -- Maandag II. had men gegronde hoop opgevat dat er een einde zou komen aan de werkstaking in Zfiid-Walcs. De winkeliers van Dowlais had den zich tot de directeuren der Dowlais-mijnen gewend en van deze de toestemming ontvangen om als bemiddelaars tusschen de patroons en werk lieden op te treden. Na^at echter eene algemeene bijeenkomst van werk lieden gehouden was, waarin men het over voorwaarden eener schikking was eens geworden, zijn deze onmiddellijk aan den directeur der werken voorgelegd, die onbewimpeld verklaard heeft dat hij in die voorwaarden niet kon treden, en dat hij de winkeliers enkel had aangemoedigd om de werklieden er toe over te halen om de voorwaarden der patroons aan te nemen. De patroons konden geene andere dan hunne eigene voorwaarden aannemen. Deze uitslag heeft groote teleurstelling veroorzaakt. FRANKRIJK. Naar men uit Toulon meldt zijn van het aldaar gestationeerde eska der, op last van den minister van marine, twee korvetten naar Valencia en naar Malaga vertrokken, ten einde in geval van ongeregeldheden voor de belangen der in Spanje gevestigde Fransche onderdanen te waken. Het Jonm. off. maakt een voorloopig reglement voor de zoogenaamde "eenjarige vrijwilligers" openbaar, alsmede de programma's der examens, waaraan die vrijwilligers der verschillende wapenen na het verstrijken hun ner eenjarige dienst onderworpen zullen worden. Bij dat reglement wordt bepaald, dat zij in de kazernen moeten gehuisvest zijn, in de menage moe ten deelen en geene buiten-model-klecding mogen dragen. De vrijwilligers, die voor de genees-, heel- en artsenijmengkundige vakken worden opgeleid, zullen in de infirmeriën en militaire hospitalen worden geplaatst. Zij, die zich aan ernstige overtredingen der krijgstucht hebben schuldig gemaakt, zullen niet aan het einde van het jaarwaarvoor zij dienst genomen heb ben, ontslagen,, maar twee jaren in dienst gehouden worden. §PAN JE. De berigtcn uit verschillende oorden des lands geven te kennen dat de republiek nog weinig slaat kan maken op het leger. De demoralisatie van het leger neemt van dag tot dag toe, zoodat men spoedig hier of daar een pronunciamento kan verwachten. In het zuiden hebben eenige soldaten, sedert de republiek werd geproclameerd, hunne corpsen verlaten en zijn naar hunne woonplaatsen teruggekeerd. Vindt dit voorbeeld navolging dan zal het spoedig met het leger gedaan zijn; sommigen zullen welligt naai de Carlistcn overloopen, anderen zullen zich misschien onder de vanen van Don Alphonsus scharen. Te Madrid zag dezer dagen een kolonel, om zijn gezag te handhavenzich genoodzaakt op een soldaat vuur te doen geven. Dit voorval en andere staaltjes van totaal gebrek aan krijgstucht gaven den officieren van bet regiment aanleiding, om den minister van oorlog onder het oog te brengen, dat er krachtig gehandeld moet worden; maar deze, wel verre van ben aan te moedigen het gezag te handhaven, beval hun voorzigtigheid aan en verzocht hun uitdrukkelijk de zaken toch vooral niet tol het uiterste te laten komen. Te Barcelona hcerschte dezer dagen eene groote spanning. De generaal Ga- inindc, kommandant in Catalouie, berigt gekregen hebbende, dat hij door een ander was vervangen, is op staanden voet naar het buitenland vertrokken. De civile gouverneur is hem gevolgd. Er zouden te Barcelona eenige troepen bewegingen plaats hebben om de Carlisten te vervolgen, eu voorts om in eenige andere behoeften van de dienst te voorzien. De bevolking vatte ech- •ler. het bevel tot vertrek der troepen anders op. Zij meende dat er pogin gen waren gedaan, om een opstand ten gunste van Don Alphonsus uit te lokken. Het volk kwam op een der pleinen bijeen, schreeuwde dat er ver raad was, en riep: "Leve de federale republiek!" De soldaten, wetende dat zij van heimelijke verstandhouding met de partij van Don Alphonsus sjwfedeit beschuldigd) weigerden uit de stad te trekken en begaven zich to, de gewestelijke en gemeentelijke vertegenwoordiging, om haar te verzeke ren dat zij goede republikeinen waren en in het volk hunne vrienden zagen. De kazernen werden nu verlaten en de militairen mengden zich broederlijk onder de volksgroepen. DVIT8CILAND. In de kamer van afgevaardigden ,van den Prnissischcn landdag is, bij de behandeling der begrooling van het ministerie van ceredienst, van de zyde der liberalen een voorstel gedaan om den post van 29300 tb. teil be hoeve van den evangelischen oppersten kerkeraad, die eene afdeeling van het ministerie van ceredienst uitmaakt, van de' begrooling te schrappen. Tot ondersteuning van dit voorstel voerde men aan dat de instelling van dat ligchaam niet alleen overbodig, maar zelfs schadelijk voor de kerk was De minister van eeredienst verzocht dringend dat het voorstel óm den be doelden post te schrappen niet aangenomen mogt worden. Hij deed uitko men dat men. door het aan te nemen, de bestaande verwarring slechts zou vergrooten. De evangelische kerk was, vermits hel haar aan organen ontbrak, nog niet in het bezit der zelfstandigheidwelke de constitutie haar waarborgt. Het was de taak van den opper-kerkeraad om inmiddels de reglen 'der kerk te handhaven en de organisatie der evangelische kerk voor te bereiden. Hel voorstel werd daarop met eene aanzienlijke meerder heid verworpen. De Zeit. für Loth, berigt, dat de arbeid, vereischt tot regeling van de grenzen tusschen Frankrijk en het nieuwe rijksland. thans is afgeloopen. Door de geographisch-statistieke afdeeling van den groolen generalen staf te Berlijn is een speciale kaart der grenzen, bier bedoeld, in het licht gegeven, welke als het resultaat van de verrigte opmetingen mag worden beschouwd. De grenzen tusschen Frankrijk eu het nieuwe rijksland heb ben eene lengte van 506 kilometer of 68 ituitsche mijlen, vormende levens de grenzen tusschen J03 Duitsche en 114 Fransche gemeenten. Over die gansche lengte zullen worden gesteld 4200 groote en 1300 kleine grens- steenen, welke dooreengenomen op 25 fr. komen. De hiervoor gevorderde uitgaaf bedraagt derhalve 137,500 fr, Te Berlijn acht men bet vooruitzigt op de instelling van een rijks Jiooggeregtshof allczins gunstig. De Saksische regering heeft in de kamer van afgevaardigden te dien opzigtc eene meer tegemoetkomende houding aangenomen, en er bestaan voldoende redenen om te verwachten, dat cok Beijeren niet in zijnen tegenstand zal vorharden. De Köln. Zeit. meldt: De omstandigheid dat de erkenning der Spaan- schc republiek door eenige Europesche mogendheden zoo lang vertraagd wordt beeft aanleiding gegeven tot de bewering, dat er tusschen onder scheiden staten van Europa onderhandeld wordt, ten einde zich onderling omtrent de ten aanzien van Spanje aan te nemen houding te verstaan. Deze bewerking is ongegrond. Zwitserland, bij voorbeeld, zou op de kennisge ving van hel gebeurde zonder verwijl met de erkenning der republiek ant woorden. Maar de Spaansche gezant te Berneen warm koningsgezinde, heeft, toen hij de circulaire van den heer Castelar van 12 February ontving, terstond zijn ontslag ingezonden en zich daardoor ontheven gerekend van zijne verpligting om de circulaire aan het cedgenootschappelijke bestuur bekend te maken; eene handelwijs welke men zoo min te Bern alsle Madrid regelmatig zal keuren. Dien ten gevolge ligt de officiële kennisge ving van de vestiging der republiek sedert acht dagen te Bern zonder dat

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2