lÏÏÏÏTÏ^LANÖSCIlib HKHKiTKN. PEK TELEGRAAF. ring en de commissiewaarom deze het verslag eindigt met de verklaring, dat, naar haar oordeel, de kamer, nu zij geen licht kan putten uit de resultaten van een algemeen onderzoek, vóór het opmaken der voordragt door de regering gehouden, daaromtrent geen beslissing kan nemen vóórdat zij, door een dergelijk, alsnog in te stellen onderzoek, in staat zij de vraag te beoordeelen, of de voorgestelde regeling geacht kan worden le strooken met het grondwettig voorschrilt dat de census bepaald wordt overeenkom stig met de plaatselijke gesteldheid, en of de vaststelling daarvan niet kan leiden tot de optreding van geheel ongeschikte personen als kiesgeregtigden voor de kamer en de gemeenteraden. Het bovenvermelde "onderzoek zou echter, naar het der commissie voor komt, niet, om aan hel doel te beantwoorden, in elke der 600 gemeenten afzonderlijk behoeven te worden ingesteld, maar zich welligt kunnen be perken tot een deel daarvan, uit welker gesteldheid dan tot die van een geiieele groep gelijksoortige zou kunnen worden besloten. 'sGRAVENHAGE, 26 Februarij. Aan den heer D. P. F. Dutilh is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van boekhouder met rang van commies bij de directie van de grootboeken der nationale schuld le Amsterdem. Tot commies der posterijen 2de klasse is benoemd de heer C. S. llcin tiians 3dc klasse. De heer E. Henkensfeldt Slaghek is benoemd tot Nederl. consul te Shanghai' en voor de havens aan de Yang-tze rivier. Door Z. M. zijn bevorderd: tot luit. ter zee 2C kl de adelborsten le k J. F. N. van Oosterzee, D. Stolp, J. A. P. van Dorth, M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, L. G. Krol, J. Wentholt, J. H. Strootman, P. F. U. Volcke, W. II. Dittlof Tjassens, J. Lastdrager, J. A. H. Beck, B. J. G. VolckJ. C. van YVessem en G. C. Ottentot officier van administratie 2e kl., die der 3e kl. W. F. Margadant, en tot officier van administratie3ekl., de scheepsklerken 11. J. Knottenbelt, 11. .1. van der Meer en J. J. van Diemeii. De officier van gezondkeid 2dc kl. H. Moermans, dienende aan boord van de monitor Tijger, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van gezondheid 2(le kl. B. Le'on. HH. KK. IIH. prins Frederik, de prins en prinses von Wied hebben zich heden ochtend naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar de verzame ling van schilderijen, voor de tentoonstelling te Weenen te bezigtigen. lieden middag ten 4 ure zijn de vorstelijke personen wederom alhier te ruggekeerd. De tweede kamer heeft heden ten half vier ure hare werkzaamheden hervat. Negen reeds bekende wets-ontwerpen zijn ingekomen, alsmede een ontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende het pandregt en een tot goedkeuring van bepalingen in de met Belgie gesloten tractaten. Nog is ingekomen een w.ets-voorstel van den heer Nierstrasz. tot wijziging der wet omtrent de bevordering en de pensionering van de officieren hij de zeemagt. De eindverslagen omtrent de ontwerpen betreffende de herziening der kies wet en de regterlijkc organisatie zijn gereed. De dag der behandeling zal nader bepaald worden. De heer Blussé heeft verlof gevraagd en bekomen om morgen ten twee ure tot den minister van koloniën eenige vragen te riglen betreffende de gebeurtenissen welke mogten hebben plaats gehad op Sumatra. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Tot voorzitters zijn gekozen de hh. Begram, van Reenen, Kappeyne, van Aker laken en van Zuylen; tot onder-voorzitters de hh. Luyben, Cremers, Jonck- bloedt, Gevers en de Brauw. Naar men verneemt zijn op het ontwerp nopens de nieuwe regterlijke inrigting, waarvan het verslag nu spoedig verwacht wordt, een reeks van amendementen entworpen door de heeren Heemskerk en Godefroi. De gemeenteraad heeft gisteren met algemeene stemmen besloten tot de exploitatie in eigen beheer van de duinwaterleiding. Reeds in de vol gende maand zal een begin worden gemaakt met het leggen der pijpen. Op de soiree, gisteren door Z. Exc. den minister van buitenl. zaken gegeven, was ook tegenwoordig de Japansehe ambassade, aan wier leden sommigen der genoodigden werden voorgesteld. Onder de aanwezigen merkte men op verschillende gezanten bij ons hof en andere autoriteiten. De heeren de Graefl van Polsbroek en van der Tak vergezelden het gezantschap op deze receptie. Per trein van 9 ure 20 min. heeft het gezantschap zich dezen morgen naar Botterdam begeven. Het werd aldaar door, de directie van de Ned. stoombootmaatschappij ontvangen, ten einde de vreemde bezoekers in de ge legenheid te stellen de fabrieken en scheepsbouwwerven te Feijenoord in «ogenschouw le nemen. De nieuw benoemde minister in Japan, ra', von Weckkerlinen de con sul. de heer van der Tak, vergezelden de reizigers, die heden middag ten ruim 4 ure hier ter stede zijn teruggekeerd. EAG KLASD. LONDEN, 25 Februarij Door den heer Mundella is in het lagerhuis een voorstel gedaanstrek kende tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar de redenen van de tegenwoordige duurte en schaarschte der steenkolen. Zijn doel was niet om invloed te oefenen op de wetten van vraag en aanbod, maar om inlichtingen in te winnen en de bedoelde redenen aan het oordeel van het publiek te onderwerpen. Aan hendie alles op rekening stelden van de luiheid en ongebondenheid der mijnwerkers, antwoordde de heer Mundella door het leveren van eenige statistieke opgaven betreffende de steenkolen- streek van zuidelijk Yorkshire. Uit die opgaven bleek, dat anderhalfjaar geleden voor steenkool, welke aan den mond der schacht voor 6 a 8 sh. en te Londen voor 13 a 20 sh. per ton verkocht werd, de werklieden 2 sh. 6 p. per ton ontvingenen laatstgenoemden thans voor dezelfde steenkool 3 sh. 1% P- per ton bekomen, hoewel z.j aan den mond der schacht voor 18 A 20 sh. en te Londen voor 45 a 50 sh. verkocht wordt. De minister Bruce verklaarde zich met liet voorstel le vereeuigeu, omdat het licht zou verspreiden over de oorzaken van den tegenwoordigen toestand, maar hij zeide reeds bij voorbaat, dat het onderzoek niet zou kunnen leiden tot inmenging van het uitvoerend gezag in de wetten van vraag en aanbod. Naar zijne meening, moest de rijzing van den prijs der steenkool gezocht worden in de ontwikkeling van de ijzerindustrie en van andere takken waarbij steenkool gebezigd wordt, vereenigd met den grooten aandrang der mijnwerkers op hooger loon. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rijsthandelaren Rishton, Cooper en Dunderdale te Liverpool brak Vrijdag II. een hevige brand uit; van de 7 vrouwen, die in het aangetaste perceel met het verpakken bezig waren, zijn 5 omgekomen; de schade be draagt 30000 FRAKKRIJ K. Door verschillende leden van de regterzijde van de nationale vergade ring zijn ingrijpende amendementen ingediend op het wets ontwerp der commissie-van-derlig, wier rapport om den toon de ontevredenheid van die uiterste partij heeft gaande gemaakt. Een dier amendementen strekt om de drie eerste artikelen van het wets-onlwerp te vervangen door deze bepaling: «De nationale vergadering handhaaft en bevestigt hare besluiten van 17 Febr. en 31 Aug. 1871, krachtens welke de president der republiek, namens de nationale vergadering, de hem opgedragen function van hopfd van het uit voerende gezag vervult en hij in de vergadering het woord kan voeren wan neer hij zulks noodig acht, terwijl de ministers collectief en hoofdelijk jegens de nationale vergadering verantwoordelijk zijn." Een tweede amendement strekt om het vierde artikel van het wets-ont- werp aldus te doen luiden: "De nationale vergadering zal niet uiteen gaan voor dat zij zal hebben beslist: 1°. omtrent den delinitiven regeringsvorm van Frankrijk; 2°. omtrent de inschrijving en den overgang van de wetge vende en uitvoerende magten; 3". omtrent de instelling en de attributen eener tweede kamer, welke eerst na de ontbinding der tegenwoordige nationale vergadering zal optreden, 4°. omtrent de kieswet." Een derde amendement, door 53 leden der regterzijde onderteekend, stelt de volgende redactie van het vierde artikel voor: "De nationale vergadering zal niet uiteen gaan voor dat: 1°. het geheele Fransche grondgebied van vreemde bezetting zal bevrijd zijn; 2°. zij ten beste van Frankrijk deflnitml instellingen voor het land zal hebben vastgesteld." De heer Thiers zal de zitting der nationale vergadering van Donderdag bijwonen. Hij heeft te kennen gegeven, dat indien er zich geen gevallet voordoen van geheel bnitengewonen aard, hij zich niet in de discussiën zoi mengen. Het is echter zeer twijfelachtig of dergelijke gevallen wel zulletj kunnen vermeden worden. De sub-commissie van de begrooting. in wier handen gesteld is lietI voorstel van den heer Tolain, om een crediet van 100,000 (rs. beschikbaail te stellen ten bate van werklieden, die naar de YVeener tentoonstelling! willen gaan, heeft een ongunstig advies uitgebragt. Volgent hare meeibail behoort niet de staat, maar behooren de kamers van koophandel, indien zij het oorbaar achtende kosten te dragen. Garibaldi heeft aan de Démocratie du Midi, een schrijven gerigt, waarii hij zich regtvaardigt tegen over de dwaze beschuldiging tegen hem aangt' voerd, betreflende een zeer kostbaar uniform, die voor hem was gemaakt! en in zake der 8000 fres.die hem zijn overgemaakt en die zijn gebruik om de gewonden van het leger der Vogezen le verplegen. DUITIGHLANR. De Nordd. Allg. Zeit. meldt: De rijksdag zal den ]0(leD Maart bijeen! komen. Reeds voor eenigen tijd is er op gewezen dat het ongerief eenerf gelijktijdige vergadering van rijksdag en landdag niet wel te vermijden zoJ zijn. Het begin der werkzaamheden van den rijksdag, die o. a. over kt} langrijke financiële aangelegenheden te beslissen heeft, mag geen uitstel lijden: ook zonden anders zijne werkzaamheden tot in den zomer voortl duren en nog grooter ongerief veroorzaken. Eenige leden van de fractie Stahl in het Pruissische heerenhnis hebfel hunne partijgenooten uitgenoodigd, bij het behandelen der kerkelijke-pol-l tieke wetten allen ter vergadering te komen, ten einde al het mogelijk! aan te wenden om die wetten te doen vallen. Naar men uit Munchen meldt, heeft de koning, na lang te hebbfll geaarzeldzijne toestemming verleend tot het invoeren der Pruissische ui] formen bij het Beijersche leger. De tegenwoordige uniformen en hei» zullen nog slechts zoolang gebezigd worden als zij nog bruikbaar zijn. Te Landshui, in Beijeren, werd nog in de vorige week een slagtoM van den oorlog met Frankrjjk begraven. Gedurende twee en half jaar tel hij de ondragelijkste pijnen, van de wonden in Bazeilles ontvangen, waal hij en onderscheidene andere soldaten met zwavelzuur overgoten en dial tengevolge vreesselijk verbrand werden. Eene Russische dame, Joha. Ewreinoff, van St. Petersburg, is, na ij gelegd examen, door de juridische faculteit te Leipzig tot doctor in deb#| regten benoemd. LONDEN, 25 Februarij. In antwoord op eene interpellatie van den btf llenry, heeft lord Harlington in het lagerhuis medegedeeld, dat de regerfe geheel van verdere regtsvervolging in zake het verkiezings-schawlaal Galway heeft atgezien, daar de regisgeleerden het onmogelijk achten ij deze van de jury een vonnis van schuldigverklaring le verkrijgen. CALCUTTA, 25 Februari. Lnidens de jongste berigten uit centraal-tf is Abdul Rahman, een pretendent naar den troon van Afghanisten. dw] de Russen naar Tarkew overgebragt, nadat hij gepoogd had, zow voorafgegaan verlof, zich- naar Petersburg te begeven. De hem door üH land toegestane jaarwedde- is verminderd geworden. Vele zijner volgeiiiw hebben hem verlaten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2