VERLOREN: «ne Vol«eus berigten uit Stokholm neemt de oppositie in den rijksdag krachtige houding aanwaardoor de regering in eene moeijelijke stel- r it wordt gebragt. Vooral wil men vermindering brengen in de begroo- voor marine en de civile lijst aanmerkelijk bcsnoeijen. PER TELEGRAAF. WEENEN, 24 Februarij. De Wien. Zeit. deelt het keiz. besluit mede, tot het bijeenroepen der delegation uit de beide helften des rijks tegen 2 Haart te YVeenen. MADRID, 24 Februarjj. Gisteren hebben de radicale en republikeinsche afgevaardigden eene bijeenkomst gehouden en ieder eene commissie van 20 leden benoemd die belast werd met het formuleren van voorstellengeschikt om de bestaande crisis tot eene oplossing te brengen. De commission hebben jeder een sub-comité van 7 leden benoemd. Deze zijn, na langdurige be- I •aadslaging, tot geen resultaat gekomen. Heden avond zullen zij de dis- ;ossi8n voortzetten. Men verwacht, dat aan de crisis een einde zal worden -«maakt zonder dat de cortes zal worden ontbonden. De minister van oor- li» volhardt in zijn besluit om af te treden. liet blijft hier alles rustig. LONDEN, 25 Februarij. In het lagerhuis heelt de heer Cardwell gisteren avond de begrooting van het departement van oorlog toegelicht. LONDEN, 24 Februarij. De vergadering van werklieden te Merthyr (Zuid- Mies) heeft de haar voorgestelde voorwaarden niet aangenomen, maar andere aan de patroons in overweging gegevenwelke zich er niet mede konden vereenigen. De werkstaking is daardoor onbepaald verlengd. Het gebeurde keelt een ougunsligeii indruk gemaakt. LONDEN, 24 Februarij. De studenten der katholieke universiteit te Dublin hebben aan de bisschoppen een adres gezonden, waarin zij hun verzoeken bet regerings-ontwerp van wel betreffende de Iersche hoogescholen te doen wijzigen, in dien zin: dat geen nieuwe katholieke school met de universileit hare reorganisatie geaffilieerd mag wordenmaar dat aau de studenten der thans met de universileit geaffilieerde scholen de verpligting worde op gelegd te promoveren. Wordt aan een en ander niet voldaan, dan vreezen de adressanten de opheffing der katholieke universiteit. De katholieke aartsbisschop van Tuam heeft een herderlijken brief uitge vaardigd, waarin de universiteitswet scherp afgekeurd wordt. LONDEN, 25 Februarij. De houders van Turksche obligatiön 1858 hebben aangenomen de voorstellen door de Ottomanische regering den 14 Februarij gedaan. De kabel tusschen Hongkong en Shangae is hersteld en met Amoy in ge meenschap gebragt. MADRID, 24 Februarij. De Carlisten. die eergisteren het stationsgebouw te Bilbao vernielden, staken gisteren nog acht stationsgebouwen op de lijn Bilbao-Miranda in brand. Het verkeer tusschen Bilbao en Madrid is alleen nog open over Santander cn Valladolid. MADRID, 24 Februarij. De vertegenwoordiging heelt een nieuw minis terie gekozen. De lieer Figueras is president, de beer Pymargall is minister van binnenl. zaken cn de lieer Salmeron is minister van justitie gebleven. De heer Figueras verklaarde dat liet ministerie niet van programma veran derde. Men gelooft dat de verkiezingen op 31 Maart zullen plaats hebben, en dat de bijeenkomst van de constituante is bepaald op 20 April. 8'! uur des avonds. Men vreest voor wanordelijkheden. De heethoofdige federalen houden gewapend verschillende punten bezet. De regering, ge steund door al de militaire elementen, voldoende tol herstel der orde, heeft de voornaamste openbare cn bijzondere gebouwen bezet. Moriones, radi aal, is benoemd tot kapitein-generaal van Madrid. F F11> S CIIF SCHOUWBURG. „Liegen is een Lunst", blijspel in 3 bedrijven, uit bet Iloogd. van Roderich Benedix, en „.luffrouiv Antje", blijspel mei zang in 1 bedrijf, vrij naar bet Iloogd. D'. Rudolf Wassenberg krijgt op zekeren dag rusie met Karolina. zijne aanstaande, omdat zij hem een onwaarheid heeft gezegd. Hij beweert dat liegen een bewijs is van dwaasheid en onverstand. Niets is gemakkelijker dan een leugen te verzinnen. Karolina spreekt dat tegen, en zegt dat het een groote kunst is goed te liegen cn den lengen vol te houden. Hij wil baar nu liet tegendeel bewijzen en vertelt daarom aan de theetafel, dat hij een toertje te paard heeft gemaakt naar den kant van den Elzenhof. Dat eenvoudige, door hem verzonnen verhaal, heeft de onaangenaamste gevol gen. Zijn aanstaande zwager, de student Bernard Wildan, is juist ook daarheen geweest cn heeft een amourette met de dochter van den heer llaindorf op den zeer eenzaam gelegen Elzenhof aangeknoopt. Bernard hapte de korenvelden in die buurt plat en de eigenaar eischt nu van b'. Wassenberg schavergoeding. Er is een reebok doodgeschoten, en Dr. Wassenberg is de wilddief. Hij heeft immers zelf op de sociëteit over zijn rijtoertje gesproken (want nu hij eenmaal met liegen begonnen was, moest bij hel volhouden). Haindorf's dochter wordt geschaakt, en I)r. Wassen berg is alweêr de schuldige. Eindelijk maakt men het hem toch al te warm en hij zegt de waarheid, maar niemand gelooft hem meer, totdal de ware •chaker, Bernard, voor den dag komt. Roderich Rededix heeft ons vol gens dit thema een vroolijk blijspel gegeven. Ilij heeft bijzonder goed slag om aardige situaties en verwikkelingen te bedenken. Vooral de eerste, tweede en vijfde tafereelen zijn goed gelukt. De twee overige zijn een Weinig mat; er is niet genoeg actie in. Ook heeft de auteur wat veel toc- 'allighcden opeengestapeld, want niet alleen Bernard, maar ook Karolina haar zuster zijn op dezelfde schaars bezochte plaats geweest. Oniialuur- liib is het evenzeer dal Haindorf's dochter, llildegarde, zich zoo dadelijk 'aat schaken, door iemand, dien zij maar even heeft gezien. Dit stuk heeft een goede uitvoering hoog noodig. Werd hel middelmatig opgevoerd, dan zou hel. spoedig vervelen. De llollerdamsche tooneellisten gaven ons gisterenavond een nieuw bewijs van hun talent. Zij speelden zóó natuurlijk, dat men zich geheel in den kring der familie Wassenberg verplaatst gevoelde en het comediespelen bijna vergat. Een aardig huiselijk tafereel zagen wij in die scène aan de theetafel, als Dr. Wassenberg, de heer Moor, zijn leugen debiteert. Hij en allen die daar aanwezig waren, spraken en keken juist zooals men in zoo'n gev I spreken en kijken zou. Het was de natuur trouw gevolgd. Vermakelijk was ook in het 2e tafereel de scène, waar Haindorf zijn symphoniede walvischvangst, voordraagt, terwijl llildegarde met haar minnaar aan het venster spreekt. Maar het vermakelijkst van al was de verwarring in het laatste tafereel, als ür. Was senberg door iedereen wordt aangevallen en hij er zelf niets meer van be grijpt. Heeft de heer Moor eer van zijn spel, niet minder lof verdient de heer Albregt, als Wolfgang Wassenberg, die altijd naar een melodie voor zijn nieuwe opera loopt zoeken. Nevens l:em zagen wij Sofie, zijn vrouw, gerepresenteerd door mej. Pieéni. Zij vertoonde ons met veel tact de erg- denkende, jaloersche echtgenoot, die altijd kwaad van de mannen denkt, en haar eigen man tiranniseert. Uitmuntend was de manier, waarop zij in het 5' taf. hare verbazing uitdrukte toen zij vernam dat het Wolfgang was die het geschaakte meisje in huis had gebracht. Die open mond,die starende blik en die uitroep: "Mijn man!" waren onbetaalbaar. Den heer v. Ollefen zien wij altijd gaarne op liet tooneel en zoo-ook nu in de rol van Haindorf. De vraag rees echter bij ons op of aan die rol niet een meer komische lint moet gegeven worden. De lieer v. Ollefen speelde zeer ernstig, terwijl toch Haindorf met zijn menschenhaat wegens een uitgefloten opera en zijn sym phonie op de on-aestetische walvischvangst, een vrij belachelijk personaadje is. Wat mevr. Ten Hagen betreft, zeldpn hebben wij haar zoo goed zien spelen als iu de rol van Karolina. Gaarne vermelden wij ook nog den heer v. Zuylen en mej. Fuchs. Het kluchtige nastukje "Juffrouw Antje" is ons van vroeger bekend, al staat er ook: "Nooit vertoond" op het affiche. Een boerenmeisje gaat bij eene rijke dame in de stad dienen en komt als een on verdragelij ke nuf op haar dorp terug. Van Pieter, haar vrijer, wil zij niets meer weten, maat later komt zij tot inkeer, hetgeen echter wat al te plotseling gebeurt om niet heel onnatuurlijk te zijn. Ofschoon mej. Pieéni goed speelde, was zij als juffrouw Anlje niet zóó in haar volle kracht, als wij haar bijv. nog drie weken geleden in "Jobin en Nanette" gezien hebben. De rol van Pie- ters dienstmeid is ook veel dankbaarder en mw. Albregt-Engelman speelde die even als in vorige jaren weer uitstekend. De heer v. Zuylen heeft ons den boer Pieter naar het leven geteekend. Aan zijn spel mankeerde niets, maar zijn parapluie deugde niet. Dat was geen parapluie voor een boer van Pieters kaliber. De coupletten waren aardig. Men neuriet zoo gemakkelijk de woorden na: «En zie ik dan zoo'n schaap weer aan, dan denk ik aan mijn Christiaan!" Mej. Pieéni ontving bij haar optreden in liet nastuk een bouquet, en dit deed ons veel genoegen. Men is ten onzent allijd zeer mild tegenover bui- lenlandsche ariisten en jiasseert onze eigene, maar waarlijk meer dan menige buitenlandsche kunstenares verdient mej. Pieéni de goedkeuring van allen, die de kunst vereeren. Leiden, 25 Februari 1873. ADVKRTJSATIfift. Bevallen van een Zoon D. BIBEN, geb. KOUDIJS. Leiden, 24 Februari 1873. Overleden de Hoog-Welgeboren Heer P. II. Baron TAETS VAN AMERONGEN, Lid van de 2C Kamer der Staten-Generaal, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Leiden, 22 Februarij 1873. Eenige kennisgeving. De Heer en Mejufvrouw ME1JERAAN beluigen bij deze hunnen innigen dank voor de belangstelling, ondervonden bij liet smartelijk verlies geleden door het overlijden hunner tweede Dochter WILHELMINA, en bij het her stel van ziekte van hunne dochter JOSEPHINE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer waarde moeder, betuig ik, ook uit naam mijner broeders en zusiers, onzen hartelijken dank. Leiden, 25 Februarij 1873. P. L. VAN ERKEL. Wij betuigen onzen dank aan allen voor de belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en hel overlijden van ons geliefd kind. 11. W. DE LA BIJE. Leiden, 25 Februari 1873. C. C. DE LA BIJE, de Baas. gaande langs de Oude Vest naar het nieuwe Ziekenhuis, een Portefeuille, waarin eenige papieren alsmede geldswaarde; een ronde gouden Me daillon, met 4 hoekjes geCmailleerd. Die het gevondene teregt brengt aan het Bureau van Politie zal beloond worden. BEVONDEN: een wit Kinderschortje. van Politie te bekomen. Informatiêu dienaangaande aan het Bureau

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3