BUITtiNLANDSCHG BEMGTEN. Het nieuw benoemde lid vau gedep. staten, jhr. mr. H. A. Steeugraelit, is als zoodanig in de heden gehóuden zitting van dat collegie geïnstalleerd. In de zitting van het prov. geregtshof van gisteren heeft advocaat- generaal mr. van Maanen zijne conclusie voorgedragen in zake den burge meester van Dordrecht, appellant, tegen de erven Revier, geïntimeerde», waarbij het de vraag geldt, of als onregtmatige handeling is aan te mer ken, gelijk de Dordtsche regtbank bij haar vonnis heeft verklaard, het sloopen door de gemeente van gedeelten van woningen, aan de erven Revier toebehoorende, die zich indertijd op de l'elserbrug te Dordrecht bevonden, doch die door den slechten toestand, waarin bedoelde brug was geraakt, hadden moeten worden onteigend. Adv.-gcn. was met het vonnis van oer deel, dat het gemeentebestuur in strijd met zijne bevoegdheid en in strijd met de bepalingen der grondwet heeft gehandeld. De verordening, krach tens welke door het bestuur was te werk gegaanhad z. i. ten deze bui len toepassing moeten blijven, maar burgemeester en wethouders waren deels verder gegaan dan de verordening bedoelde. Op deze en andere gron den was bij van meening dat het gemeentebestuur onregtmatig had gehan deld. Zijne conclusie strekte tot bevestiging van het vonnis. Den lO1*"1 April zal het hof uitspraak doen. Sedert gisteren bevindt bet Japanscli gezantschap, dat reeds verschil lende landen van Europa bezocht heeft, zich ook in Nederland en wel in de residentie. Ten 3 ure gisteren middag kwamen eenige heeren van het gezantschap, een aantal bedienden en verderen van het dienstpersoneel hier ter stede aan, die hun intrek in het hotel Paulez namen. Twee der vzich reeds hier bevindende secretarissen begaven zich gisteren avond ten 8 ure naar het station van den llollandschen spoorweg, om aldaar de verdere leden van het gezantschap, waaronder de ministers en andere hooge autoriteiten, te ontvangen, die per trein van 8 ure 20 min. alhier arriveerden, begeleid door onzen voormaligen minister-resident in Japanden heer de Graaf van Polsbroek en den heer van der Tak, Neder- landsch consul in Japan, welke beide heeren het gezantschap tot Rosendaal waren tcgemoclgereisd en het aldaar op Nederlandsch grondgebied begroet ten. Na eenige verpoozing in den wacht salon van het station nam men in de gereedstaande rijtuigen plaats, waarmede de voorname bezoekers zich naar het hotel Paulez begaven. De meeste leden van dit gezantschap zijn met de Engelsche taal bekend en allen zijn in Europesche kleederdragt. Het Japansch gezantschap is heden namiddag ten half vier ure met koninklijke rijtuigen van het hotel Paulez afgehaald en. voorafgegaan door een detachement cavalerie, naar het kon. paleis geleid, alwaar het door Z. M. den koning in een plegtig gehoor is ontvangen, in tegenwoordigheid van de leden der hofhouding en van den minister van buitenlandsche zaken. Voor het paleis stond eene eerewacht geschaard. Heden middag ten half een ure zijn dc vijf hoofden van de ambassade door den minister van buitenlandsche zaken aan zijn departement ontvangen. Heden avond ten 9 ure heeft er bij den minister van buitenlandsche zaken eene groote diplomatique receptie plaats, waarop tevens het gezantschap tegenwoordig zal zijn. Onze stadgenoot dr. Pompe van Meerdervoort zal, gedurende het verblijf van het gezantschap in de residentie, daarbij als geneesheer fungeren. Gisteren heeft in het letterkundig genootschap: Oefening kweekt ken nis, prof. Rauwenhofï, uit Leiden, eene voordragt gehouden, waarvan het te bekennen was, dat zij, wegens het ongunstige weêrsgesleldlieiddoor een betrekkelijk gering aantal toehoorders werd bijgewoond. De welspre kende redenaar had tot onderwerp zijner rede gekozen Lessing's «Nathan der Weise." -- Men verneemt dat door burg. en weth. alhier tot directeur van den Kon. Franschen schouwburg, tooneeljaar 1873/74, is benoemd de heer Des- fossez, die thans den heer Marck, met verlol afwezig, als zoodanig lijdelijk vervangt. EKGELA1ÏB. LONDEN. 24 February. In het hoogerhuis werd dezer dagen door een der leden de aandacht gevestigd op hel verminderen in hoedanigheid en hoeveelheid van de Engel sche paarden. Dat de soort over het algemeen achteruitgaat, wordt door sommigen betwist, maar zeker is, dat het in lijd van oorlog uiterst moei- jeiijk, om niet te zeggen onmogelijk, zou zijn, de noodige paarden te vinden. Men zeide. dat bij de laatste herfstmanoeuvres 2000 treinpaarden noodig waren, maar dat zij niet bij elkander konden gekregen worden; geen 100 van de toen geleverde paarden waren uit Engeland; 1250 kwamen uit Frankrijk. De geleverde paarden waren zóó weinig bestand tegen het werk waarvoor zij bestemd waren, dat toen zij na drie weken verkocht werden, zij per stuk 240 minder dan den inkoopprijs opbragten. Het huis besloot een onderzoek in deze aangelegenheid in te stellen. Het bekende weekblad de Saturday lieeiew is weinig ingenomen met bet plan van het regerings-ontwerp ten opzigte van het onderwijs in Ier land, om namelijk wijsbegeerte en nieuwere geschiedenis niet aan de al daar te stichten universiteit te doen onderwijzen. Daardoor toch zal de waarde der te Dublin verleende graden geringer zijn dan de waarde der graden, welke de Engelsche akademiën verleenen, en wordt de akademische cursus lot groote onvolledigheid gedoemd. Het blad heeft nog hoop, dat ten opzigte van de nieuwere geschiedenis op het vonnis zal worden terug gekomen. - Volgens berigten uit St. Petersburg, door Daily Telegraph medege deeld, zou graaf Schuwalof! waarschijnlijk graaf Brunnow als gezant te Londen vervangen, en had vorst Gorlschak'olT voorgesteld eene Engelsch- Rits-isYhe commissie te benoemen ter regeling der grenzen van Afghanistan. Onder de inboorlingen van West-Afrika, vooral aan de Kust van Sene- gambie, schijnt een bijzonder onrustige geest ontstaan te zijn. Terwijl Por tugal aan zijne door eenen negeropstand bezochte kolonie Bissao hulp moet zenden, melden tijdingen uit de Fransclie kolonie Goree, dat de Engelsche etablissementen aan den mond van de Gambia door de inboorlingen over vallen en vele gebouwen vernield zijn, en dat thans zelfs Batluirst, de hoofdplaats der kolonie en de zetel der Britsche regering, met eenen aan val bedreigd wordt. De Europeanen, welke in den laatsten tijd geheel aan zich zelve overgelaten waren, hadden terstond eenen bode naar Goree ge zonden om van de Fransclie overheden hulp te vragenen den 27sle° Jan. was eene Fransclie kanonneersloep van Goree uitgezeild om de Fransche belangen in de Engelsche haven Balhurst te gaan beschermen, eene bescher ming die zeker ook ten bate van de Engelsche kooplieden aldaar zal komen. 1 IC A X li SC IJ li. Ten gevolge van het gerucht dat eenige deelnemers aan den opstand der Commune zich naar Madrid begeven zouden, heeft de Spaansclie mi nister van buitenlandsche zaken het volgende telegram aan den Spaanschen minister te Parijs doen toekomen: «Daar de tegenwoordige Spaansche re gering uit voormalige uitgewekenen is zamengesteld, kan zij de uitgewe kenen uit andere landen niet anders ontvangen dan met de gastvrijheid, welke zij zelve in gelijke omstandigheden ondervonden hebben. Doch ten aanzien der mannen van de Commune zal zij hel beginsel der uitlevering eerbiedigen. De ministers der Spaansche republiek zijn gehecht aan de orde en aan eene welgevestigde regering. Geeft daaromtrent van onzentwegc de meest stellige verzekeringen aan den president der Fransche republiek." ZWITSERLAND. De regering van Sololhurn heeft aan het domkapittel, op zijue weige ring om eenen administrator van het bisdom te benoemen, in naam der dioecesale conferentie geantwoord dat deze de voor die weigering bijgebragte gronden niet als geldig erkent, en dat de kantons bij voortdurend verzet geene reden kunnen vinden om liet domkapittel langer in stand te houden. ITALIË. Uit Rome meldt men dat ten aanzien van het wets ontwerp op de geestelijke corporation er weder eene nieuwe frontverandering heelt plaats gehad. Het ministerie had schijnbaar hel tweede artikel, waarbij de gene ralaten in stand worden gehouden, losgelaten; thans heeft het echter be sloten dat artikel te handhaven en heeft het de meerderheid der commissie op zijne hand weten te krijgen. Alleen in de redactie van het artikel is eene w ijziging gebragt, waardoor echter het wezen der zaak hetzelfde blijft. De generaals der geestelijke orden zullen in het bezit der generalaten en van het beheer der ordesgoederen blijven, welke laatste echter in inschrij- .vingen op het grootboek geconverteerd zullen worden. Zoo het ministerie thans aan deze laatste beslissing blijft vasthouden en daaromtrent eensge zind is, heeft hét alle kans om bij dc kamer evenzeer zijnen zin te krijgen als bij de commissie. Volgens de Opinione zal prins Amadcus weder te Turyn komen wonen, weder in dienst treden bij het Italiaansche leger en uit de schatkist weêr zijn vroegere toelage trekken. De stad Livorno heeft aan hem een burger kroon aangeboden. D1J1T8CHLAND. In het ontwerp voor de muntwet wordt o. a. voorgesteld, m te voe ren: zilveren stukken van 5, 1 en thaler, nikkelmunt van 10 en 5 pen ningen, koperen munt van 2 en 1 penning, en wel voorloopig tot het vol gend bedrag: zilveren munt 10, nikkel- en koperen munt 2% mark per hoofd, gerekend naar het bevolkingscijfer van het Duitsche rijk. Het mun ten zal geschieden op kosten des rijks, in die bondsstaten welke zich daartoe bereid verklaren. Niemand zal verpligt zijn, bij eene betaling voor meer dan 50 mark in zilver, nikkel en koper te ontvangen. Aan den Pruissischen landdag zal weldra een wets-ontwerp worden voorgelegd ter verhooging van de aan de algevaardigden toe te kennen reis- en verbiiji kosten. Behalve dat de reiskosten volgens een hooger tarief worden vergoed, zijn de verblijfkosten op 5, in plaats van op 3 thaler, per dag vastgesteld. De memorie van toelichting wijst op het stijgen der prijzen, hetwelk zich vooral in de hoofdstad in de laatste jaren heeft voorgedaan. De Duitsche gezant te Madrid heeft in last ontvangen, het verkeerinet het leiteiijk bestaande gouvernement van Spanje voort te zetten. In den laatst verschenen jaargang van het tijdschrift, uitgegeven door het kon. bureau voor statistiek, komt een opstel voor van dr. Engel, over de verliezen van het Duitsche leger in den oorlog met Frankrijk. Het totale verlies van de Duitsche legers bedroeg 127,897 man aan dooden, ge wonden en vermisten. Het geheele getal dergenen, die tijdens den oorlog gestorven zijn. wordt volgens dc naauwkeurigste onderzoekingen op 40881 gesteld, waarvan 17572 dadelijk op het slagtveld bleven, 10710 aan wonden overleden. 316 door ongelukken en 30 door zelfmoord stierven. Aan ziek ten overleden 12253. Het aantal vermisten bedroeg 4009, zoodat in het geheel gestorven en vermist zijn 44891 officieren en manschappen. Het ge heele Duitsche leger, dat aan den werkelijken oorlog deel nam, telde 913,967 man. Het leger heeft 1599 ontmoetingen met den vijand gehad, waarbij bloed vergoten werd; 78 veldslagen werden geleverd en 870 kleinere gevechten; terwijl bij belegeringen 33 uitvallen en 486 vijandelijke operalien plaats vonden; daarbij komen 121 ontmoetingen van eiappeupatrouilles en 11 spoorwegongelukken, door den vijand veroorzaakt. Uit Weenen wordt van eene verloving melding gemaakt, welke aldaar nog al opzien baart; van baron Nathaniel Rothschild, den eenigen zoon en erfgenaam van baron Anselmus, het hoofd der Oostenrijksche linie van het geslacht, met eene gravin Alesscy, de dochter van een generaal en opper hofmeester van aartshertog Rainer. De bruidegom schijnt bereid te zij» I bjj deze gelegenheid tot hel Christendom over te gaan, maar zijn hoogbd jaarde vader zou zich daartegen verzetten en den zoon zelf met ontervin bedreigd hebben.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2