LEIDSCRE COURANT. N\ 43. 1873. WOENSDAG 26 FEBRUARIJ. BINNEN L A N0SG11E BEBIGTEN. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feast dag en uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.5G •nfrt hei Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jnars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is ran 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Adrartentiëu voor OnitsclilandOostenrijk en Zwitserland worden nitsinitend aangenomen door HAASENSTEIN &V0GLER Expeditie-Kantoor van Adrerteutiën te Hamburg Lubeclc, Frankfort a. 31., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IFeenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. Gallen, Geniue en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden van den Gemeenteraad. IV". 8 blad 8) der Handelingen Minste prijs. f 45.— 22.50 4.50 2 25 LEIDEN, 25 Febrnarij. Bij kon. besluit van 23 Febr. is, bij de dienstd. schutterij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. L. D. Suringar, als kapitein, en zijn benoemd tot kapitein W. Scheper, thans le luitenant, en tot lcn luitenant II. T. P. van Wensen, thans 2e luitenant. Bij de heden op het raadhuis gehouden verknoping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ45. 50 ff ff 23. ff ff 10 4.70 ff 5 ff 2.30 De minister van oorlog heeft eene circulaire gerigt aan de eerstaan wezende officieren van gezondheid hij de garnizoenen en de toeziende chefs over de militaire ziekeninrigtingenbehelzende: dat er voortaan geen gods dienstleraren mogen worden toegelaten in de militaire ziekeninrigtingen anders dan op uitdrukkelijk verlangen van den lijder en met vergunning van den eerstaanwezenden officier van gezondheidalsmede dat de verschil lende godsdienstleeraren zich slechts uitsluitend zullen mogen bezighouden met den patiënt, te wiens behoeve hun geestelijke bijstand wordt ingeroe pen. Bij overtreding van dezen maatregel zullen zij de ziekeninrigling on middellijk moeten verlaten. Het verslag omtrent de overweging in de afdeelingen der tweede ka mer van het wets-ontwerp tot wijziging van de kieswet van 4 Julij 1850 is thans verschenen. Het draagt de blijken van een groot verschil van ge voelen. De groote meerderheid zag de noodzakelijkheid van eene census- herziening, in zooverre deze een algemeen karakter zou hebben, niet in, en betwijfelde het of de dringende haast, die thans daarmede gemaakt wordt, wel oordeelkundig is. De meerderheid scheen de meening toegedaan dat vooralsnog enkel voor de zoogenaamde steden met verhoogden census van verlaging sprake zon moeten zijn. Bij het verslag zijn nota's gevoegd van de hh. van Houten en Oldenlmis Gratama, die van gevoelen zijn dat het ingediende wets-ontwerp niet ver genoeg gaat. De laatste wil een uni form-census van ƒ20 voor alle gemeenten. Wij lezen in de Vijm. Nieuwsbode van 14 dezer n°. 496 het volgende: Met vrijmoedigheid durven wij onzen lezers de kennismaking aan le raden met de Vederlandsc/ie Huisvriend onder redactie van C. Th. Monlijn (uit gave van H. C. A. Thieme). De verschenen afleveringen 1—3 bieden eene prettige en aiwisselende lectuur aan en bevatten verschillende artikelen die, in den goeden volkstoon gesteld, ten volle verdienen gelezen en over dacht te worden. Aan het strand te Ter Ileyde, onder Monster, is een briefje gevonden van den volgenden inhoud: "Schip Anne Elizabeth. Wij vergaan, God helpe ons. In het gezigt van het eiland Wight. Matroos Kolk." - Zaturdag avond, meldt het Hbl., werd te Amsterdam, door een aantal voorstanders der tooneelspeelkunst eene bijeenkomst gehouden. De oproe ping daartoe was uitgegaan van ecnige heeren, die meenden, dat ook na het vaststellen der verpachtingsvoorwaarden voor den stadsschouwburg de vraag, wat in het belang der kunst door particulieren kan gedaan worden, alsnog aan de orde was. Huns inziens kwamen hierbij twee middelen ter sprake. Men kon alsnog trachten eene naamlooze vennootschap op le rig- ten en de exploitatie op den voet der genoemde voorwaarden zelf ter hand nemen of door morele en materiele ondersteuning eenen welgezinden pachter te gemoet komen en aan zich verbinden. Beide middelen werden in deze bijeenkomst breedvoerig besproken. Het eerstgenoemde verkreeg evenwel hij de eindstemming geen meerderheid, ter wijl lot het laatste werd besloten. Dientengevolge werd eene vereeniging tot ondersteuning der exploitatie van den stadsschouwburg in het belang der kunst opgerigt en eene commissie benoemd, die zich tot taak zou stel len door circulaires als anderzins te trachten zieh nog vóór den 2,,fn Maart k, van de syropliatic en deelneming der burgerij te verzekeren. Men hoopte daardoor reeds aanstonds invloed te kunnen uitoelenen zoowel op de toewijzing door het gemeentebestuur als op de qualiteit van den pachter. De Amsterdamsche burgerij zou als het ware een subsidie in uitzigt stel len, waardoor bleek, dat zij in het tooneel nog altijd eene leerschool voor smaak en goede zeden eerbiedigt en krachtigen steun wil schenken aan ieder, die het met de kunst goed meent. Door wijlen mej. B. G. Roelofs is ook aan de armen der Portugeesch- Israëlitiscbe gemeente te Amsterdam eene som van ƒ1000 gelegateerd. Op de voordragt door burg. en weth. van Zutphen aan den gemeente raad ingediendter vervulling van de betrekking van leeraar in de natuur kunde, cosmograpbie en mechanische technologie aan de hoogere burger school aldaar, zijn geplaatst de hh.: dr. B. C. Goudsmit, thans tijdelijk leeraar bij de stafschool te Breda, en H. A. Lorentz. cand. in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de burger-avondschool te Arnhem. Naar men verneemt is thans de eindbeslissing gevallen in eene zaak voor de provincie Gelderland van practisch belang en die de gemoederen der landbouwers aldaar sedert een paar jaar in gestadige beweging cn on rust heelt gehouden: de zoogenaamde breede-velgen-quaestie. De provinciale staten hadden een reglement vastgesteld op het gebruik van wielen van voertuigen op openbare wegen, en daarbij bepaald, dat de breedte der vel gen niet minder mogt zijn dan 10 cM. Tal van landbouwers, vooral uit de kleistreken, kwamen daartegen op en verzochten den koning dat regle ment niet goed te keuren op grond van technische en financiële bezwaren, liet reglement werd naar aanleiding dier vele adressen tweemaal naar de staten gerenvoyeerddoch deze handhaafden telkens hun eenmaal genomen besluit. Dezer dagen heeft Z. M. zijne goedkeuring aan de verordening onthouden. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het ruudvee in deze provincie schijnt zich, niettegenstaande de, zoo men meent, afdoende maat regelen, meer en meer uit te breiden. In de maand Januari] toch open baarde deze ziekte zich in onderscheidene oorden. In die maand zijn aan die ziekte 2 runderen gestorven en zijn niet minder dan 352 runderen af gemaakt. Ook in deze maand komt deze ziekte nog al voor, hetgeen blijkt uit de onderscheidene in de couranten voorkomende advertentiën van ver koop van vleesch, afkomstig van verdacht vee. Naar men verneemt is de loting voor de nationale militie in de gemeente Wijmbritseradeel, uithoofde van de daarbij plaats gehad hebbende onjuist heden, vernietigd en zal eene nieuwe loting moeten plaats hebben. Uil Middelburg meldt men aan de V. R. C.: Onlangs vernam men uit de dagbladen, dat de heer K., burgemeester van Brooklijn, in Noord-Ame- rikastervende was en dat hij een onnoemelijk gropt fortuin zonde nalaten. Zijn alhier wonende eenige en minder door de fortuin bedeelde broeder, die nooit iets van hem had gehoord, begeelt zich deze week in persoon naar Amerika, om te onderzoeken in hoever het bedoelde berigt waarheid bevat. 's GRAVEN 11 AGE25 Februarij. Door Z. M. is aan W. Engers en A. Masseiink, maréchaussees der bri gade Maastricht, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van een aldaar door het ijs gezakt soldaat op 2 Febr. li., toegekend voor ieder de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1856, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer H. K. Persant Snoep is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente lloedekenskerke, en als zoodanig is benoemd de heer W. L. Kakebeeke; voorts zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Poortugaal en Hoogvliet de heer J. Nolen, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Woerden; lot burgemeester derge- meenie Woerden de heer II. Jz. Doijer, onder loekenuing van eervol ontslag als burgemeester van Zoeterwoude; tot burgemeester der gemeente Maastricht de heer W. H. Pyls. Aan den lieer m'. H. W. van Marie is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris le Deventer. Tot lid van het collegie der zeevisseherjjen is benoemd de lieer i. Conyo, scheepreeder te Egmond aan Zee- Tcd gevolge van de benoeming van deö lieer W. H. Pyls tot burge meester van Maastricht, moet er eene nieuwe verkiezing tot lid vaa de tweede kamer plaats hebben in het hoofdkiesdhlriet Maastricht.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1