LEIILNtllE COURANT. (873. VRIJDAG 21 FEBRUARIJ. N\ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cour nu' i> per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer i 2.50 jaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Espeditie-Kantoor van Advertentiën M Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Jas Sevrien Slegtenhorst, meubelmaker, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijn huis aan de Middelstegracht, n". 40, een fornuisje te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad li*. 19); Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Weihouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24sle" Februari aanst. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen dc inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. CRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Februari 1873. E. KIST, Secretaris. lïl.xl\b.\LAiXI>saiK BKIl IGT K.Y LEIDEN, 20 February. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, na het lezen van dc notulen der vorige vergadering, maakte de heer Eigeman, die in die zitting afwezig was geweest, eene opmerking omtrent hel toen genomen besluit belreOende de brandbhischmiddelen, t w. het aanschaffen eener stootn- brandspuit. Dat besluit was z. i. genomen zonder de noodlge formaliteiten. Het rapport van burg. en weth.meende hijhad men vooraf in handen moeten stellen van de verschillende commissiën, hetgeen niet geschied was. Zoolang die commission bestonden, moest daaraan gevolg worden gegeven. Er was bij deze zaak toch een financieel belang betrokken. De voorzitter gaf hierop te kennen, dat bij burg. en weth. daaraan wel was gedacht, maar een lid der commissie van financiën had hem gezegd, dal de zaak in het geheel niet by die commissie te huis behoorde. Bij de beraadslaging over de zaak waren leden van de commissie van financiën tegenwoordig geweest, en deze hadden niet geaarzeld daarover hunne stem uit te bren gén. Ook was de zaak nog niet afgedaan; eerstdaags zou een voorstel in gediend worden omtrent de organisatie van de brandweer, en dat zou in handen der commissie gesteld worden. De heer Buys verklaarde dat hij het denkbeeld van zijn medelid in de commissie niet deelde, en betoogde dal de gevolgde handelwijze was in overeenstemming met de reglementen. Door -den voorzitter werd daarna overgelegd een ontwerp houdende rege ling der brandbluschmiddelen, dat gedrukt wordt en, volgens zijn voorstel, zal gesteld worden in handen der commissie van financien. Overgaande lot de aan de orde gestelde onderwerpen, werd benoemd tot onderwijzer le kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouder wijs le kl. voor jongens N. J. Visscher, thans tc Groningen werkzaam, en op dc verzoeken van P. Molenaar en L. Marks, om eervol ontslag als hulp onderwijzer aan de openbare scholen, gunstig beschikt. Het rapport be trekkelijk den toestand der markten werd, zonder discussie, goedgekeurd, zullende mitsdien aan de kamer van koophandel de dank van het gemeen tebestuur worden gebragt voor het door haar le dien aanzien ingesteld onderzoek. De voordragt betrekkelijk de huurovereenkomst ten aanzien van de loods in de Gorleslraat werd mede aangenomen. De heer Buys maakte hierbij de aanmerking dat, daar het in deze zaak gebleken was dat men vroeger, tot vergrooting der loods, grond had ingenomen zonder daarbij het wettig voorschrift in acht te nemen, men zorg moest dragen in het vervolg daarop te letten. Bij de behandeling der voordragt betrek kelijk het beheer der gemeente-apotheek, namelijk om heerengecommitleer den tot de administratie der gast- en leprooshuizen van dal beheer te ont lasten en dat over le dragen op burg. en weth., bragt de heer Evers eenige bedenkingen in het midden. Hij bad vroeger, bij de behandeling der be grooting, dc zaak der apotheek reeds besproken, en naar aanleiding daarvan waren hem enkele opmerkingen gemaakt, zooals dat veel wat op de be groeiing dier instelling voorkwam, daartoe niet behoorde en dat ook par ticulieren middelen uit de apotheek kregen, die zij betaalden. Als dat zoo was, dan was het niet zoo als het behoorde. Er werd bjj de apotheek l niets aanbesteed, maar alles van de beste leveranciers genomen; hij had echter de goede vruchten van aanbesteding in den Haag bij ondervinding leeren kennen. Bij- de bestaande verordening waren de geneesheeren wel beperkt in hunne voorschriften, maar er waren toch in de apotheek vele middelen van gelijke kracht, maar die toch zeer in prijs verschil den daarop was niet gelet. Wel bestond er bij de apotheek controle op hetgeen er inkwam, maar niet op hetgeen er uitging', en ofschoon men thans een goeden apotheker had, ieder mensch was sterfelijk, zoodat het niet kwaad zou zijn ook daarop acht te slaan. Zijn hoofdbezwaar tegen de voordragt was echter dat, wanneer het beheer over de apotheek aan eene commissie uit den raad werd opgedragen, daarin geen deskundigen zitting zouden hebben. Beter zou hij het achten wanneer eene commissie buiten den raad werd benoemd, waarin een of twee geneesheeren zitting hadden, die de geneesmiddelen en het gebruik, dat daarvan werd gemaakt, konden Controleren. De voorzitter antwoordde op het gesprokene door den heer Evers dat een deel der geneesmiddelen, die voor de r. k. armen, geleverd werd door dc wed. Coebcrgh, iels dat reeds sedert jaren had plaats gehad en aan den raad bekend was en de heer Sloilels voegde er bij dal aan het Oude Mannenhuis, aan de Waalsche diaconie en aan de Maatschappij van weldadigheid, volgens overeenkomst, tegen betaling geneesmiddelen werden verstrekt. Wanneer hij lid der commissie van beheer was zou hij zich altijd tegen aanbesteding verklaren, omdat er zoovele middelen waren, o. a. sulphas chiuicus, waarover zoo moeijelijk oordeel was te vellen. De heer Evers kon dit laatste niet toegeven; een apotheker van den tegenwoordigeu tijd moest wel degelijk de deugdelijkheid van sulphas chinicus kunnen con stateren, anders zou hij geen apotheker kunnen blijven. De moeijelijkheid eener aanbesteding werd door den heer Stoffels te zwaar geacht; hij had die zes jaren lang niet ontdekt. De voordragt werd ten slotte aangenomen met 14 tegen 4 stemmen, zullende later worden uitgemaakt of het beheer der apotheek aan eene afzonderlijke commissie zal worden opgedragen. Voorts werden nog goedgekeurd eene voordragt betrekkelijk de apotheek in hel akademisch ziekenhuisstrekkende om de apotheek in het Nosoco- mium op de Oude Vest nog lot Mei toe aldaar te laten verblijven, en een staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1872. Heden morgen is een onderofficier, alhier in garnizoen, die met een paar makkers de brug aan de Paardensteeg passeerde, aldaar in den Ryn gesprongen. Ofschoon die plek uiterst gevaarlijk mag genoemd worden, slaagde men er in hem, door middel van een vaartuig, te redden; in be- denkelijkcn toestand werd hij naar de infirmerie gebragt. Naar wy ver nemen zon de oorzaak dezer wanhoopige daad gelegen zijn in ondervonden teleurstelling bij een door hem afgelegd examen. Dc minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Nederl. Indië, door middel van het stoom schip van de maatschappij //Nederland" de Prins van Oranje, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 5'lcD Maart aaust. is bepaald. Op den 24<1"1 Maart aanst. zal te 'sHage, door den ontvanger van het regt van successie en der domeinende verpachting plaats hebben van "s ryks tollen in Zuidhollandvoor den tijd van drie jaren. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in 1872 2682 zeilschepen vergaan, waaronder 103 Nederlandscheen 244 stoomschepen, waarvan 8 Nederlandsche. Te Dclfshaven is Maandag nacht uil het kantoor in de fabriek van den heer K. de brandkast, waarin eenige gelden en koopmansboeken aan wezig waren, ontvreemd geworden, liet kantoor schijnt met een valschen sleutel geopend te zijn. Bij nasporingen van den commissaris van policie aldaar is die brandkast geheel vernield, met eenige boeken, in de rivier de Maas. onder de gemeente C.harlois, teruggevonden. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam w erd gisteren behandeld de zaak van Mozes Benjamin Welstandvoortvlugtig, voor ongeveer 30 jaren bereids veroordeeld tol tuchthuisstraf wegens diefstal onder verzwarende omstandig heden. thans gedagvaard wegens het ontvreemden en zich toeëigenen van de aanzienlijke som van 20000 aan bankbiljetten en kassiersbriefjes, ten nadcele van den commissionair in effecten van Praag, in het begin van December jl. Men was er in geslaafd, door tusschenkomst van den Amster- damschen kruyer Ooms, hem in Engeland te ontdekken en de kassiersbriefjes

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1