LK1DSCHE COURANT. 1873. DONDERDAG 20 FEBRUARIJ. N\ 43» STADS -BERICHTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feest/lagen uitgezonden!. De prijs tier Courant per vierendeel jaars 3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. 3.85. Met verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuiischlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door 1IAASENSTEIN VOGLEli Expeditie-Kantoor van Advertentiën t» Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn LeipzigDresden Brestau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDER, Gezien het adres van Johannes van der Linden, directeur der stoomboot maatschappij: de Vereeniging, gevestigd te Alphen, waarbij hg verzoekt om het pakhuis aan de llavcn of den Ouden Rijn. n". 22, Ie mogen doen in richten lot tijdelijke bergplaats van brandstoffen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n». 19). Doen te weten, dat tol het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op liet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24s,e" Februari aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAM DELER, Burgemeester. Leiden. 19 Februari 1873. E. KIST, Secretaris. BINNEN LA NOSGHK Bi BIL SKY LEIDEN, 19 Februarij. De 56*1» verjaardag van 'L. M. den koning werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Allerwegc wapperde de vaderlandsche vlag. Op den middag werd door de bezetting, infanterie, cavalerie en artillerie, eenc parade op het Ruïne-plein gehouden, waarbij ook de dienstd. schutterij door het corps officieren was vertegenwoordigd. Na den afloop der parade had, in de kazerne der infanterie, naar gewoonte, een luisterrijk assaut plaats. Heden morgen kwam een vaartuig, beladen met hout en takkebossen, nabij het Utrechtsche Veer de stad binnen varen, toen hel, waarschijnlijk doordat hel te zwaar aan eene zijde was beladeneensklaps omkantelde en de drie mannen, die er zich op bevonden, in liet water geraakten. Daar zij gedeeltelijk onder hel hout leregl kwamen, liepen zij zeer veel gevaar te verdrinken, wat nog tijdig door hulp van anderen verhoed werd. De minister van financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de bran ding der schepen en vaartuigen bij hunne meling voor liet regt van patent, in hel dienstjaar 1873/74, zal zijn de letter P (Gothische vorm). Het stoomschip Prins Hendrik heeft den 18d"1 Batavia verlaten, met volle lading, 30 passagiers, 125 militairen en 5 Chinezen. Men meldt uii Delft: De oudste zoon van de weduwe Norden (de weduwe met twaalf kinderen voor wie dezer dagen liefdegaven werden ingezameld) heeft alhier voor de nationale militie geloot. Opmerkeljjk mag hèt genoemd worden, dat juist aan hem, die als de tegenwoordige kost winner van dat gezin zoozeer behoefte heeft aan vrijstelling van de mili taire dienst, het hoogste nommer is ten deel gevallen, zoodat hij ongetwij feld de wapenen niet zal behoeven te dragen. -- Volgens het llbl. heeft de heer J. F. VV. Conrad, hoofd-ingenieiir van den waterstaat, aan den gemeenteraad van Amsterdam medegedeeld, dat hij, naar aanleiding der gedane voordragt, niet wenscht in aanmerking te komen bij de keusdie moet gedaan worden uit de door burg. en welh. aan den gemeenteraad voorgestelde candidaten, voor de betrekking van directeur-generaal der publieke werken. Van Texel meldt men aan de Amst. Cr. Al wat de zee oplevert vindt thans gretige» aftrek en verschaft aan den visschersstand een algemeene "welvaart. De mosselen- en kruiken handel op Engeland neemt,meer en meer toe. Gedurig komen hier Engelschen, om met onze visschers leverings con tracten te sluiten. Oesters zijn niet menigvuldig en duur. Vijfhoeken of zoogenaamde zeesterren worden voor bemesting zeer gevraagd; schelpen voor kalkbranderijen bedingen hoogen prijs: zeegras geeft mede goede ver diensten. De zee levert niets op, of alles wordt goed betaald, uitgezonderd de krabben, die hier talrijk huishouden, maar nog geen handelsartikel zijn. Vele groote nieuwe schuiten zijn en worden gedurig aangebouwd, als een gevolg van de welvaart, die thans onder den visschersstand heerscht. Uit Emmcn schrijft men aan de fVinschpler C.Naar men alhier met filtcrlieid veröceiüt, is tloór de JczUïtefl van den heer Gratama fe Assen gekocht een groote uitgestrektheid veen. liggende in de zoogenaamde Em- nierveencn. Dit veen voor eenige jaren door genoemden heer aangekocht voor ƒ30000, is thans gekomen op ƒ100,000, een bewijs, dat door de ka nalisatie van Drenthe de gronden, en vooral de veenen, aanmerkelijk in prijs zjjn gestegen. Bij nog andere eigenaren van gronden in genoemd veen moeien pogingen zijn aangewend om hen tot het verkoopen daarvan over te halen, doch niet bij allen moet het gelukt wezen. Het plan bestaat, naar men zegt, genoemde veenen op groote schaal le ontginnen, in de veen koloniën dezer gemeente een tweeder katholieke kerk te bouwen, en zoo doende een loegangsoord te vormen, voor de r. k.. die zich door de nieuwe Pruissische wetten bezwaard gevoelen. T'e Meppel heeft Dingsdag nacht een hevige brand plaats gehad, in een huis op het Noordeinde, bewoond door de dames T. A. De bewoners, winkelhoudsters en modislenkonden slechts met moeite gered worden vooral hunne ouders, oude lieden, zijn met levensgevaar uit het brandend perceel gehaald. Naar men zegt waren winkel en inboedel tegen brand schade verzekerd; doch de woning, aan een bakker toebehoorende, die haar pas onlangs had gekocht, niet. Door burg. en weth van Groningen is aan den gemeenteraad het voor stel ingediend, eene geldleening te sluiten ten bedrage van ƒ225,000 ten 'fasle 'der gemeente, tot dekking van buitengewone uilgaven. De leeniug zal worden geopend lot zoodanig nominaal bedrag, als zal vertegenwoordi gen eene werkelijke waarde van zoo nabjj mogelijk de genoemde som; de rente zal bedragen 5 pCt. GRAVENHAGE19 February. Aan den heer A. J. J. A. M. II. Hengst is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Millingen naar Wamel. 's Koiiiiigs 56sl» verjaardag wordt heden met veel luister en plegtig- heid in de residentie gevierd. Van vele openbare en bijzondere gebouwen wappert de oranjevaan of de nationale driekleur. Het klokkenspel deed zich gedurende den geheclen dag bij afwisseling hooren. Tegen den middag werd' er in liet Malieveld groote parade door het garnizoen gehouden, ter wijl ten 12% ure de receptie ten hove plaats had, ten einde Z. M. met de viering van dezen dag geluk te wensclien. Zij werd druk bezoekt, o. a. door al de leden van het koninklijk huis, den prins en de prinses von Wied, de grootofficicrende hofhouding, de ministers enz. Na afloop van de receptie had ten hové een familie-dejeuner plaats, waaraan deel pamen 1111. KK. HH. de prins van Oranje, prins Alexander, prins Hendrik, prins Frederik. alsmede de prins en prinses von Wied. Ook deden velen door hunne naamteekening, in een in het paleis daartoe bestemd register, van hunne gehechtheid aan den vorst blijken. Ten gevolge van den ongunstigen toestand van de stiefmoeder van U. M. de koningin,, was er ditmaal geen gala-diner ten hove. Door den minister van buitenl. zaken werd een groot diner gegeven, dat door al de hier aan wezige gezanien van vreemde mogendheden, hunne secretarissen en atta chés, alsmede door eenige hoofdambtenaren bij 's ministers departement, werd bijgewoond. In de gesiichten van liefdadigheid werd 'skonings verjaarfeest ook her dacht. zoodat ouden en jongen van dagen een vrolijken dag beleefden. Op de geraeenie-scholen werden de kinderen feestelijk onthaald en liet leverde een aangenameu indruk op te ontwaren door welk een vaderlandlievender! geest de jeugd, daarin voorafgegaan door hare onderwijzers, bezield was. De krijgslieden, behoorende lot het reg. huzaren en veld-artillerie, heb ben gisteren den dag van heden gevierd door bet houden van een assaut in de Alexanderskazerne, dat door Z. K. U. den prins van Oranje werd bijgewoond. Heden avond zullen de ministeries, het lokaal van het provinciaal bestuur, alsmede het hotel van Z. Exc. den minister van buitenl. zaken, met eene gas- of lampionsverlichting prijken. Van gemeentewege zal de Lange en Korte Vijverberg guirlandesgewijze worden geïllumineerd. Daar de gebou wen van het departement van binnenl. zaken, die aan de achterzijde op den Vijverberg uitkomen, prachtig zullen worden verlicht (een groote eereboog is opgerigt) zal dit met de illnminattê van stadswege een goed effect maken. Nh én dSn zal cr Van het eilandje bengaalsth licht Wordeft ont leken.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1