LE1DSCHE X, 1875. WOENSDAG 19 FERRUARIJ. (Je Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. (Je prijs -ter t'our an is per vierendeel jaars f3.franco }'.p. t 'S.cHj stel het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaarsbuiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar mor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiihi is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie!) voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitalaitend aangenomen door IIA ASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Adverteatiün t« Hamburg Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn Ijeipziq, Dresden Breslint, Keulen, Stuttgart, Wsenen, Praag, Hazel, Zurich, St. traliën, Geneve en Lausanne ST ADS-BERICHT EN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 20 Februari 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een onderwijzer der 1' klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lc klasse, voor jongens. (25) 2'. Verzoek van P. Molenaar, om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school n". 1 voor minvermogenden. (21) 3«. Verzoek alsvoren van L. Marks, als hulponderwijzer aan dc openbare school n". 2 voor minvermogenden. (23) 4*. Rapport betrekkelijk den toestand der markten. (20) 5». Voordracht betrekkelijk de huurovereenkomst ten aanzien van de loods in de Gorteslraat. (22) 6». Idem betrekkelijk hel beheer over de Gemeente-apotheek. (24) 7". Idem betrekkelijk de apotheek in het Akademisch ziekenhuis (26) 8'. Staat van af-en overschrijving op de gemeente-hegrooting, dienst 1872. (27) M .MNKNL.\iNI>SLIIHLKIGTLiN. LEIDEN Bjj dc heden op het raadhuis volgende prijzen besteed 18 Februarij. gehouden verkooping van cokes zijn de Hoogste prijs. ƒ45.— 22.50 4.70 e 2.25 Minste prijs. 22.50 4.50 225 partijen van 100 hectoliters n 50 10 ii u 5 - D'. i. Holster, predikant bij dc christ. geref. gemeente alhier, heeft voor hel beroep naar Katcndrecht bedankt. Bij resolutie van 7 Jan. jl. is bepaald: o. dat er in het jaar 1873 zullen worden aangesteld 10 surnumerairs der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen; b. dat in de maand Augustus 1873, op nader te bepalen plaats en dagen zal worden afgenomen het bij art. 1 van hel koninklijk besluit van )9 April 1859, n°. 76, ingestelde vergelijkend examen; en c. dat vóór of uiterlijk op den lsltn Juüj 1873 bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen de verzoekschriften om toelating tot voor meld examen. In de vorige week heeft een Franscliinan een gcdeelle van Overijssel afgereisd, om paarden op te koopen. 23 stuks zijn aan hem afgeleverd, alle paarden van zessen klaar, waarvoor hij als hoogste prijs ƒ700 had be steed. Na ook op de Utrechtsche markt 40 stuks te hebben gekocht, is hij naar de Pruissische streken vertrokken. Men meldt uit Zwolle: Op de spoorweglijn GroningenZwolle is jl. Donderdag middag uit een ongesloten blikken trommel, teil nadeele der firma van Gend en Loos, ontvreemd een pakket met ƒ340 aan bankpapier. Nadat daarvan aangifte was gedaan aan de policie aldaar, is het haar dooi de ijverige medewerking van den commissaris van policie te Zolphen mogen gelukken den dader, Wijnbrands, conducteur bij de staatsspoorwegente -ontdekken en te doen aanhouden. Het grootste gedeelte der ontvreemde bankbilletten had hij reeds te Arnhem gewisseld. Heden werd de buitengewone zioing der provinciale stalen gehouden waartoe de koninklijke magtiging was verleend, ten einde een lid te kiezen in het collegie van gedep. staten, in de plaats van wijlen den lieer Meteler- kamp. Bij de opening der zitting sprak de voorzitter een woord van dank bare buide aan d(\ nagedachtenis van dat geachte lid. Hij deelde verder mede dat de nieuw benoemde leden, de hli. mr. A. M. de Cock, mr. J. van Andel en mr. M. H. baron du Tour van Bellinchave de benoeming aange nomen en hunne geloofsbrieven ingezonden hadden, welke geloofsbrieven, lot onderzoek, in handen eencr commissie werden geslcld. Dc commissie adviseerde tol toelating dier leden. Daartoe besloien zijnde, werden de nieuwbenoemden door den griffier ter vergadering binnengeleid en legden in handen des voorzitters de gevorderde ambtseeden af. De voorzitter gaf voorts te kennen, dat de koninklijke magtiging tol bet buitengewoon bijeenroepen der staten ook betrekking heeft tot drie voor- slellcn, die in druk zijn rondgedeeld. Hij gaf in overweging om na de aan de orde gcslelde benoeming van een lid van gedep. staten over te gaan tot behandeling der bedoelde voorstellen, die, als van minder belang, wel vooi- dadelijke behandeling vatbaar waren. Daartoe besloten zijndewerd overgegaan tot benoeming van een lid van gedep. staten. Tol leden van het bureau van stemopneming werden aange wezen de hh. Ver Huêll, Vaillant. du Rieu en Lette. De uitslag der stemming was, dat, bij eene eerste stemming werden uit- gebragt op de hh. jhr. mr. H. A. Sleengrachl 25jhr. inr. II. A. C. de la Bassccour Caan 24, mr. D. Le'on 21blanco 3, mr. J. A. Vaillant 1. Bij eene tweede vrije siemming verkregen de heeren: Sieengracht 26, Caan 23, Léon 21 en blanco 4. zoodat eene keuze moest geschieden lus- scheit de heeren Steengracht en Caan. De uilslag was dat de heer Sieengracht 39 en Caan 33 stemmen erlang de. zoodat jhr. mr. H. A. Steengracht benoemd is tol lid van gedep. stalen, die, ter vergadering tegenwoordig zijnde, dankte voor het even onverwacht als z. i onverdiend vertrouwen in Item gesteld. IIjj zou zijn best doen den heer van Zuylen na te volgen en beval zich in de welwillendheid der ver gadering aan. Daarna werden achlervolgens zonder beraadslaging aangenomen: I*. het voorstel van gedep. staten tot wijziging der provinciale begroeiing voor 1872; 2». dat tot wijziging der provinciale begrooting van 1873 (beiden zonder hoofdelijke stemming); en 3". met 71 tegen 2 stemmen, het ongun stig advies van gedeputeerde staten op het verzoek van het bestuur van het 27e landhuishoudkundig congres, om subsidie uit de provinciale fondsen- Deze buitengewone vergadering werd vervolgens in naam des konings door den voorzitter gesloten, Aan het rapport der staatscommissie, betreflende het muntwezen, ontlee- nen wij ten slotte nog het volgende: Het behoeft geen breedvoerig betoog dat wij den onder a geschetsten toe stand «schier overal in Europa dubbele mnnlstandaard met dezelfde waarde verhouding tusschen goud en zilver" in het belang van Nederland het liefst verwezenlijkt zagen. In de onzékerheid, waarin men ten aanzien zoowel der strekking als van het tijdstip der indiening van de definitieve Duitsche muntwet verkeert, mag men jiog de veronderstelling wagen, dat ten slotte m Duiisehland het stelsel van den dubbelen standaardmet vrije aanmun ting van gouden en zilveren standpenniugenzal aangenomen worden. De eindregeling van het muntwezen zou dan veel gemakkelijker zijn. Duitschland zon zijne zilveren standaardmunt. voor zoo verre die volwiehtig is, niet behoeven op te ruimen en demonetiseeren, en zou de nieuwe gou den munt, welke nu tot een aanzienlijk bedrag in de schatkist en in bank- inrigtingen is opgesloten, van lieverlede, naast het zilver in omloop kunnen brengen, Ook voor geheel Europa zou de invoering van den dubbeleu munt- standaard in Duitschlandonder behoud der waardeverhouding tusschen goud en ziiver van 15.5: 1 even als in de Latijnsche munt-l'nie, eenegroole weldaad zijn, want dat voorbeeld zou dan waarschijnlijk door de overige slatcn zonder dralen gevolgd worden. Hel. voordeel van dien toestand werd reeds hierboven aangewezen. Maar het is mogelijk, dat de loop der zaken anders wezen zal. Het kan zijn. dat Dnitscliland aan het verlangen van velen voldoet en den enkelen gouden standaard aanneemt. Een zamcnloop van omstandigheden gelijk onder b omschreven is, achten wij dan ook geenszins waarschijnlijk, zoodat alsdan niet anders zou overblijven dan «Nederland in eene niet ver verwijderde toekomst bijna geheel omringd door staten waar óf het goud standaardmunt óf het metaal door papier vervangen is." Een toestand die ons noodzaken zal, om tot den enkelen gouden standaard over te gaan. Uit dien hoofde houden wij het nemen eener beslissing in bovengenoemden zin, vooreerst als tijdelijken maatregel, voor volstrekt noodzakelijk, en meenen wij, aan den ons door Uwe Ma jesteit opgedragen last het best te voldoendoor het voorstellen van een daarioe strekkend wets-ontwerp, dat vvjy eerbiedig aan Uwer Majesteit» overweging aanbevelen. Het muntstelsel hier ie lande is geregeld door de wet van 26 November 1847 Staatsblad n". 69). Die wet zal kunnen behouden blijven, mits daar naast eene tweede wet worde uitgevaardigd, die het slaan van gouden slanduardpennjngcn veroor looft. van den volgenden inhoud: «Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat in alle naburige-statui de enkele gouden standaard of de dubbele muiitstaiidaard is aangenomen óf wordt voorbereid en dat daaruit bedenkelijke gevolgen kannen voortsprili- len voor Nederland, waar alleen zilveren standpennninifeh bjj de wet zijn toegelaten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1