BIJVOEGSEL, behoorettde tot do Loidache Courant BÏNNËNLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCHE RERTGTEN. van Maandag 47 Februarij J#73, If0. 40. 13.50 12* 8.51 7.5) 6.- 7.- i 4.- 7.51 LEIDEN, 15 Februarij. Naar men verneemt zal in de laatsle helft der maand April aanst. te Utrecht de verkooping plaats bebbeu van de kostbare verzameling moderne schilderijen, uitmakende hel kabinet, bijeengebragt door wijlen den heer W. H. de Heus van Nijenrode, waarin de Fransche, Belgische, Hollandscbe en Hoogduilsche scholen door meesterstukken vau den eersten rang op uit stekende wijze vertegenwoordigd zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 156 tot 180 volwassen personen en 62 tot 81 kinderen. Men meldt ons uit Warmond: Het alhier gevestigde muziekgezelschap «Harmonie van Warmond" gaf Donderdag 11. weder eene uitvoering in het lokaal de stad Rome. Ook nu weder bood hel programma eene aange name afwisseling aan t. w.zeven nommers voor harmonie-muziekdrie voor piano; twee voor cornet-a-piston, met accompagnement van piano, en twee voor zang. De uitvoering mogt ten volle de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. Het orchest was smaakvol gedecoreerd. Bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar zag dezer dagen het licht het eerste nommer van de blinder, weekblad, gewijd aan causeiie en bloem lezing uit de dagblad-literatuur. Dit weekblad belooft eene bloemlezing te geven van de nieuwste fails divers op elkbijna elkgebied van het men- schelijk leven. Het eerste nommer is rijk aan afwisseling, en op die wjjze voortgaande, zal het blad zeer zeker zijne lezers wel vinden. In den avond van 6 Febr. jl. werd uit een gesloten bureau, in de ge sloten woning van J. Brouw, koopman in steenkolen te St. Maartensdijk, waarschijnlijk door middel van valsche sleutels ontvreemd: eene som van ruim ƒ400, bestaande in: 3 bankbilletten, ieder van ƒ100, waarvan een gemerkt n®. 6856 RR. 1 muntbillel en verder specie, De officier van jus titie te Zierikzee verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een ontwerp-adres vau B. en W. aan den koning, waarin wordt verzocht door een voorstel tot wijziging der gemeentewet te willen zorgen, dat door koninklijke goed keuring bekrachtigde plaatselijke verordeningen niet door de regterlijke maat, als in strijd met de wet. buiten toepassing mogen worden gelaten, gelijk onlangs met het havengeld te Rotterdam is geschied en waarvan het gevolg zou zjjn, dat belastingen gedurende geruimen tijd achtereen ontvan gen en voor puhliek nut besteed, in dit geval sedert het begin dezer eeuw, zouden kunnen worden teruggevorderd, als de regter haar voor onwettig üoudt. De raad verzoekt dus aan plaatselijke verordeningen geljjke onschend baarheid toe te kennen als aan de landswetten. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is beslotenwegens de weinig bevredigende resultaten, die het stads-werkhuis sedert verscheidene jaren oplevert, voor den tijd van één jaar. bij wijze van proefneming, de werk verschaffing van gemeentewege in dit gesticht te staken. Voorts meldt men van daar: Door iemand, die onbekend wenscht te blij ven. zjjn. evenals ten vorigen jare, de verschillende armbesturen in staat ge steld op 's konings verjaardag aan de armen eene buitengewone uitdee- ling te doen in eetwaren. De zeven bouwterreinen naast de rijks hoogere burgerschool alhier, in het begin dezer week van wege de gemeente in veiling gebragt. zijn nog be langrijk verhoogd geworden. Voor deze plek grond, in het geheel groot 21 aren en 30 centiaren, is thans ƒ29100 geboden, alzoo gemiddeld per cen tiare 13.66 buiten de kosten ad 10 pCt. De waterstand in deze provincie, die voor 14 dagen 60 centimeter boven aomerpeil teekende, is thans, volgens de peilschaal alhier, tot beneden de 40 centimeter boven dat peil gedaald. De afstrooming van het boezemwater is in den laatsten tijd alzoo zeer belangrijk geweest en heeft ten gevolge gehad, dat de laag gelegen landerijen voor hel meerendeel, zoo niet van het ijs, toch van het water zijn bevrijd. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1« soort ƒ65, 2® soort ƒ59 per M ton. Wordt uit sommige streken gemeld, dal de zucht tot landverhuizing uaar Amerika nog al groot is, ook in Friesland schijnt dit het geval te zijn. Naar men verneemt toch zullen in de maand April e. k. uit die provincie een 200-tal personen naar Minnesota vertrekken. 's GRAVENHAGE15 Februarij. 55. M. heeft vergunning verleend aan mejufvrouw J. H. A. Koentz, te Amsterdamtot het dragen van het kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, ge schonken, Aan den heer L. Holzman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Caentevens is het consulaat aldaar ingetrokken. De officier van administratie 3® kl. F. J. Olivier, dienende aan boord van het transportschip Javawordt op non-activiteit gesteld. Gisteren heeft H. M. de koningin de r. k. bewaar- en leerscholen der eerwaarde zusters van den H. Vincentius in de Breedslraat alhier, met een bezoek vereerd. De vier uitmuntende lokalen, te harer eere met een keur van overvloed van kostbare planten en bloemen, tapijtwerk en draperiën, wapens en tropeën versierdwerden achtereenvolgens door 11. M. met de meeste belangstelling bezocht. Gedurende bijna twee uren liet zich de geëerbiedigde vorstin bewjjzen geven van de bekwaamheid der kinderen in de verschillende leervakken op de leerschool en onderhield zich allermin zaamst met de kleinen der bewaarscholen. Na afloop van het schoolbezoek en in de receptiekamer teruggekeerd, vereerde 11. M. het album der bezoe kers met hare handteekening, dankte in de hartelijkste woorden de com missie en de eerwaarde zuslurs en verliet de scholen, torwijl de verheugde kinderen ons volkslied aanhieven, de ondubbelzinnigste bewjjzen achterla tende van hare hooge tevredenheid. H. M. de koningin heeft heden middag een bezoek afgelegd in het magazijn van de heeren Goupil en C".kunsthandelaars op de Plaats alhier. Sedert eenigen tijd heeft zich hier een persoon opgehouden onder den naam van Jules Morris. Hij heeft verschillende opliglerijen gepleegd, door hij hier gevestigde bankiers en kassiers valsche chèques aan te bieden, voor een niet al te gering bedrag. Bij enkelen is hem dit gelukt, en deze zijn dan ook de dupen geworden van de valschheid; maar sedert den bedreiger hjj een kassier betaling werd geweigerd, schijnt hij zijn invorderingen te hebben gestaakt en de stad te hebben verlaten. ENGELAND. LONDEN14 Februarij. De inschrijving ten behoeve van dr. Ilessel heelt 1100 opgebragt. Dr. Hessel heeft in een brief aan de dagbladen zijne dankbaarheid betuigd aan de Engelsche natie. De helft van de ontvangen som, verklaart hij, zal hij aan zijn vader schenken; de wederhelft zal hij op naam van zijne vrouw uitzetten. Het comité tot ondersteuning van de ongelukkige schipbreukelingen vau de Northfleet, bjj hetwelk ongeveer 7000 is ingekomen, heeft beslo ten die som als volgt te verdeelen: 1000 aan mevr. Knowles, de weduwe van den kapitein; 800, 300 en 300 respectivelijk aan de weduwen van den eersten, van den tweeden officier en van den timmerman; aan de be trekkingen van dr. Kunde in Pommeren 100 aan de nagelatenen van 18 zeelieden 150 aan weduwen, 22 kinderen en besteding van 5 weezen 1940 betrekkingen van gehuwden en vrjjgezellen 2640 aan 16 over geblevenen en 10 zeelieden 900 algemeene uitgaven, begrafeniskosten enz. 350 geschenken aan de bemanning van de loodsbooten Princess City of London en Mary 150 De door het scheidsgeregt van Genève bepaalde schadeloosstelling heeft nog geen einde aan de Alabama-quaestie gemaakt. Engeland is daarbuiten geraakt door de betaling van 15g, millioen dollars, doch de aanstaande ontvangst van die som heeft in de Vereenigde Staten eenen strijd verwekt, welke even fel is als de vroegere. Men twist nu over de wijze hoe en door wie het geld verdeeld zal worden. FRAAKRIJK. Het Joum. Off. meldt dat de regering den 6.7 en 8Uen dezer maand aan Duitschland 200 millioen heeft betaald als nieuwe termijn op het vierde milliard der oorlogsvergoeding. Daar Frankrijk sedert 1 Januarij dezes jaars buitendien reeds eene som van 150 millioen aan Duitschland had vol daan, zoo is op het vierde milliard thans een bedrag van 350 millioen gestort. -- Te Marseille stonden dezer dagen twee personen te regt, die in de nabijheid dier stad eene geneeskundige inrigting hadden gevestigd, waar zij hunne patiënten genazen met het water van O. L. V. van Gourdes. Na eenige genezingen werd de toeloop groot. Weldra bleek echter dat de patiënten, die voorwendden genezen te zjjn, niet lijdende geweest, maar voor die vertooning omgekocht waren en dat het water uit eene gewone bron geschept werd. ZWITSERLAND. Het berigt betreffende het door den bondsraad genomen besluit tot uitzetting van pastoor Mermillod schijnt voorbarig te zijn geweest. Volgens latere berigtcn zou de bondsraad hem hebben uilgenoodigd binnen een be paalden termijn te verklaren ol hjj, niettegenstaande het protest der bonds- en kantonsregering, van zins is de fiiucliën van eenen vicaris-apostoliek uit te oefenen; met bijvoeging dat, zoo die vraag bevestigend beantwoord wor den of het antwoord geheel uitblijven mogt. de bondsraad met toepassing der boiidsconstilulie en in gemeen overleg met de regering van Genève de vtxeischlc maatregelen zou nemen om eenen vertegenwoordiger van den H. Stoel te beletten een mandaat uit te voeren, hetwelk tegen den wil der staatsoverheden en den kerkelijken regtstoestand aandruischt. SPATE JE. Door de regering is aan al de gezanten buiten 's lands eene circulaire gezonden houdende kennisgeving van de vestiging der republiek. Espartero heelt aan het bewind zijne gelukwenschen aangeboden. De heer Olozaga heeft zijn ontslag als gezant te Parijs gevraagd. De regering heeft besloten hem uil naam des vaderlands te verzoeken op zijnen post te blijven. Naar men verzekert hebben tot den troonsafstand van koning Ama- deus niet weinig bjjgedragen de rustelooze pogingen der conservatieve partjj, onder den admiraal Topete, om op nieuw de teugels van het bewind in handen te krijgen. Ten laatste moet zij zelfs den koning tot een coup d'étgt hebben willen overhalen, onder verzekering dat hij op liet leger kon rekenen. Toen het bleek dat, koning Amadeus daartoe niet te bewegen was, moet zij hem. bij monde eener commissie, te kennén hebben gegeven dat de dynastie niet langer op haar kon rekenen. ITALIË. De met den verkoop en de liquidatie der gesaeculariseerde klooster goederen belaste autoriteiten hebben eenen staat ingediend van al de ver- koopingen van zoodanige goederen, welke in den loop van liet jaar 1872 in de gezamenlijke provinciën van liet koningrijk hebben plaats gehad. Uit dat overzigt blijkt dat in het afgeloopen jaar veel meer goederen verkocht zijn dan in 1871. In het geheel werden namelijk 15495 perceelen, getaxeerd op eene waarde van 39.378.147 L.verkocht, en wel voor 49,595,012 L. dus ruim 10 millioen boven de schatting. Volgens de Perseveranza van Milaan bevindt zich thans de aartsbis schop van Turyn te Rometen einde kardinaal Antonelii en anderen te bewegen den Paus te overtuigen dat de toestand der nieuw benoemde bis schoppen hoe langer hoe ondragelijker worden moet, wanneer zij niet in staat gesteld worden, het exequatur van den kant der Haliaansche rege ring te vragen. De Paus en kardinaal Antonelii schijnen niet ongenegen te zjjn hun daartoe de vergunning te geven; maar kardinaal Panebianeo en de Jezuïten trachten dit met alle magt tegen te houden. DUITSCHLAND. Te Straatsburg heeft de policie eenen tak ontdekt: vau het Parijsehe comité, hetwelk zich ten doel stelt burgers van den Elzas te bewegen hunne kinderen in Frankrijk te laten opvoeden. Zeer bekende ingezetenen van Straatsburg zijn in deze zaak betrokken. Tevens heeft de policie in den voormaligen advocaat Laporte den schrijver ontdekt van een onlangs verschenen uitermate honend geschrift tegen Duitschland en hem in hechte nis genomen. De schade, door de wilde zvyjjnen aan den landbouwenden stand toegc- bragt, wordt telken jare grooter; zij is tot die hoogte geklommen, dat voorzieningen moeten getroffen worden, Er zijn zelfs strekenwaar het leven der bewoners ernstig wordt bedreigd, zoodaL de wilde zwijnen daar tot een ware landplaag zijn geworden; eigendom en leven zijn er in dreigend gevaar. Dit is voornamelijk het geval in den Eifel, in sommige gedeelten van Silezië, van Pruissen, van Posen en van Gessen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5