munting van zilver zou weder opgeheven kunnen worden. De omvang van hel terrein, waar de dubbele standaard lieerscht, zoude groot genoeg zijn om ons voor nadeel te behoeden. In het geval, onder b genoemd, is welligl het gebied der wettelijke waardeverhouding lusschen goud en zilver van 15.5: 1 nog groot genoeg om Nederland bij den dubbelen standaard te doen volharden. NVij hebben echter reeds opgemerkt, dat het'onzeker is of de Latijnsche munt-unie in de toekomst daartoe een voldoenden waarborg opleveren zal. In bet derde geval eindelijk is Nederland onherroepelijk verpligt den en kelen gouden standaard aan te nemen, des te meer, omdat de mogelijkheid beslaat, dat ook in de Latijnsche munt-Unie later het goud uitsluitend zal worden aangenomen. Het is bekend, dat invloedrijke stemmen in den boe zem dier Unie sterk daarop aandringen. Doch hiertoe leveren de door ons aanbevolen middelen een geschikten overgang op. Wordt vervolgd.) 's GRAVEN 11 ACE14 Februarij. Tot plaatsvervangend kantonregter te Grave is benoemd de heer A. A. Gefken, ontvanger der registratie aldaar, en tot plaatsvervangend kanton regter te Oirschot de heer mr. L. L. van Woelderen. ontvanger der regis tratie aldaar; voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. C. baron Bentinck, als substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Overijssel. lie luit. ter zee 2ie kl. A. Werumeus Buning, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De prins en prinses zu Wied zijn dezen middag ten 4 ure uit Am- slerdam in de residentie teruggekeerd en zullen thans vooreerst op het Huis de Paanw verblijven. Alvorens ten principale regt te doen in de zaak Trinquier-Marck, liet de kantonregter, bij vonnis van heden, den eischer toe door alle middelen reulens en inzonderheid door getuigen te bewijzen de volgende daadzaken: 1°. dat de eischer. fort-tenor bij de Fransche opera te 's Gravenhage, in den avond van den 23sle» November jl.tijdens de voorstelling van de «Muette de Portici". staande op het tooneel van den stadsschouwburg en zingende zijn rol van Masaniello, door den gedaagde', directeur dier opera, ten aan- hoore van meerderen, van uit de coulisses is toegesproken met de woorden: roleur, bnndit-, 2°. dat de gedaagde terzelfder tijd en plaats den eischer de uitdrukking heeft toegevoegd: eet homme-la me vole, en 3°. dat de eischer door die handelingen van den gedaagde schade heeft geledenalles behoudens tegenbewijs. Dit getuigenverhoor is bepaald op Maandag 24 Februarij. Alhier is in 44-jarigen ouderdom overleden de heer mr. IV A. S. van Limburg Brouwer, die, even als zijn vader, wijlen de Groningsche hoog leeraar. een zoo gunstigen naam als letterkundige had verworven. Hoewel in de regten gepromoveerd en aanvankelijk de regtspraktrjk uitgeoefend hebbende, was de letterkunde in het algemeen zijne lievelingsstudie, waarbij hij niet het minst zijne aandacht wijdde aan de Indische taai en letterkunde, zoo zelfs dat hij zich de kennis van het Hebreenwsch, 1 Arabisch, Sanskrit en Chineesch had eigen gemaakt, hetgeen getuigt van eenen gelukkigen aanleg en zeldzaam voorkomende volharding. In 1856 was hem eene betrekking aan het rijks-archief opgedragen en gedurende de jaren 1864 tot 1867 vertegenwoordigde hij het district Almelo in de tweede kamer der staten-gencraal. BUITEN L AM)SC11L liLi', IiT LlY EMGELANJB. LONDEN. 13 Februarij. Volgens de Irish Times bepaalt de wets-voordragt, betreffende de wijziging van het hooger onderwijs in Ierland, dat het reeds bestaande katholieke college van Dublin zal worden verheven tot een hoogeschool, met dezelfde regten als het Trinity-College, en met toekenning van subsidie. Te Leeds heeft de geneeskundige autoriteiL. na een naauwkeurig on derzoek. geconstateerd, dat 80 mensehendie door lypheuse koorts werden aangetast, en waarvan er 14 overleden, alle de melk gebruikt hadden uit eene zelfde boerderij, in welke twee personen aan de ziekte gestorven waren. FRANKRIJK. Men wil weten dat de heer de Broglie zoo ver met zijn rapport ge vorderd is dat het Vrijdag of Zaturdag bij de commissie ter tafel gebragt kan worden, zoodat men de behandeling in de nationale vergadering tegen aanstaanden Donderdag verwacht. De vrienden van den president berekenen dat in de vergadering de heer Thiers minstens 400 stemmen op zijne hand zal hebben. Men mag aannemen dat deze berekening wat te gunstig is. doch de ondubbelzinnige en krachtige houding, welke de heer Périer en zijne vrienden aangenomen hebbengeeft een goed voorteeken. Het is meer dan waarschijnlijk dat er in den boezem van het regter-centrum verdeeld heid zal ontstaan, wanneer het de handhaving of het loslaten,van den pre sident der republiek gelden zal. In de nationale vergadering is door de heeren Hervé de Saisy en Pory-Papy het volgende voorstel ingediend: «De nationale vergaderingdoor drongen van de gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap, welke de beide natiën bezielen, wenscht het Spaansche volk geluk met het door dat volk ondernomen werk der opheffing van de slavernij in de Spaansche koloniën, en betuigt hare ingenomenheid en sympathie met deze daad van regtvaardigheid en menschelijkheid." De voorstellers verlangden dal dit voorstel als urgent behandeld zou worden. De daartoe gevorderde verkla ring werd echter door de nationale vergadering niet gegeven, vermits daar- i; tegen werd aangevoerd dat het 'uit een politiek oogpunt niet aanging eene dergelijke betuiging van ingenomenheid te geven met eenen maatregel welke nog niet tot stand gekomen, doch eerst voorgesteld was. endusnog verworpen, kon werden. De lieer Alphonse Millaud, sedert vele jaren redacteur van het Petit Journal, is dezer dagen op last der justitie in zijn woning opgeligt en naar de gevangenis overgebragt. De heer Alphonse Millaud nam, behalve zijn redacteurschap, nog een soort van financieel agentschap waar, en het is wegens het gebeurde in deze betrekking, dat de arrestatie geschied is. Een groot aantal officieren van alle rangen, meldt de Avenir nat., heeft zich lot den minister van oorlog gewend, om te klagen over de ver- pligling, die hun sedert eenigen tijd is opgelegd, om Zon- en feestdagen ter kerke te gaan. Zij betuigen, dat ieder volle vrijheid moet worden ge laten dit al dan niet te doen. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft besloten tot de uitzetting uit Zwitserland van den pastoor Mertnillod, den door den Paus benoemden vicaris-apostoliek voor Geiiève. Naar men uit Genève meldt wordt te Carouge. door Galliard, die tijdens de heerschappij der Commune te Parijs tot chef der barricaden-com missie werd benoemd, een koffijhuis gehouden, boven welks ingang men in roode letters leest: «Buvette de la Commune" en waar men niets ziet dan roode banken, roode tafels, roode vloeren, tafereelen uit de Commune in roode lijsten, en achter een rooden lessenaar het rood gezigt van vader Galliard, die vlijtig aanteekening houdt van de sterke dranken, waarmede zijne dochter de bezoekers bedient. Daar komen alle avonden de bewerkers van het heil der menschheid bijeen, zweren wraak op de Versaillers, op Thiers en op Gambelta. Bij het naar huis gaan volgt er op de straat wel eens een standje, maar dan stopt de policie die onruststokers voor eenige uren in de doos en voor het overige bekommert het publiek zich niet om hen. ITALIË. Bij de opening van den Monl-Cenis-tunnel bestond er zelfs bij technici twijfel of de natuurlijke ventilatie onder alle omstandigheden wel voldoende zou zijn. 11e Rund, een blad, dat te Bern wordt uitgegeven, bevat thans een correspondentie uit Turijn, van den volgenden inhoud. In het begin van December bleef een goederen-trein, komende van Modane, in het mid den van de tunnel stilstaandoordat het geheele personeel ten gevolge van de bedorven lucht en den rook, welke de tunnel vulden, was flaauw geval len. Een andere goederentrein, van Bardonnèche, kwam dezen trein te gemoetdoch werd nog vooraf door een wachter gewaarschuwdzoodat hij nog in tijds kon stoppen en daarna den stilstaauden trein uithalen, waarna de half geslikte mcnschen, in de frissche lucht komende, spoedig weer bij kwamen. Een dergelijk geval was eenige dagen te voren ook geschied; al de employé's waren bezwijmd, alleen de machinist niet, zoodat hij den trein er nog doorhaalde. Nu dit goederentreinen overkomen is, bestaat er geen reden dat er zich geen omstandigheden kunnen voordoen, waarin passagiers- treinen hetzelfde kan overkomen. Uit Rome meldt men dat de ministerraad op nieuw heeft beraad slaagd over de wet betreffende de opheffing der geestelijke genootschappen en besloten heeft zich te vereenigen met het gevoelen van de commissie der kamer van afgevaardigden, dat het tweede artikel dier wet, waarbij de te Rome gevestigde ordes-generalaten in stand gehouden worden, uit de wet zou moeten worden geligt. Deze ommekeer in het gevoelen van den raad moet haar ontstaan te danken hebben aan het bekend worden eener cir culaire, door den generaal van de orde der Minimi, Raphael Ricca. aan de nog te zamen in kloosters levende of reeds verstrooide leden zijner orde gerigt, waarin hij hun voorschrijft hoe zij hun testament moeten maken. Over hetgeen de leden der orde, wordt daarin gezegd, voordat zij daarin traden of nadat zij haar verlieten, verworven hebben, kunnen zij vrijelijk beschikken, ofschoon zij een Gode welgevallig werk verrigten wanneer zij alles aan hunne orde vermaken. Maar wat zij gedurende hun verblijf in het klooster verworven hebben, moeten zij aan de orde laten, en bij het verlaten van het klooster aan den generaal afleveren, die alle bijdragen der ordes-leden, na ze geboekt en quitantie daarvoor afgegeven te hebben, in eene kist met vier sloten zal bewaren. Deze sommen zullen dan in Itali- aansche staatsrenten belegd worden. Na den dood van een lid der orde vervalt het door hem in bewaring gegeven kapitaal en de helft der renten aan de algemeene kas der orde, terwijl de wederhelft der renten bestemd wordt tot het lezen van zielmissen voor den overleden broeder. Mogten de geestelijke corporatiën hersteld worden, hetwelk als waarschijnlijk wordt voorgesteld, dan erlangen de kloosters de sommen terug, welke blijkens de boeken en quitantien door hunne voormalige leden in de kas van het gene ralaat gestort zijn, en nemen daartegen de verpligting op zich om gedurende vijftig jaren zielmissen voor de rust der erflaters te doen lezen. Mogten echter de geestelijke orden niet hersteld worden, dan wordt uit de nalaten schap der ordebroeders een onvervreemdbaar kapitaal ten nutte der katho lieke kerk gevormd, uit welks renten missen voor de zielen der voormalige leden van de orden bekostigd zullen worden. Dit stuk schijnt bij den eer sten oogopslag onschuldig te zijn. maar bij nadere beschouwing erkent men daarin eene volledige ontduiking der wet tot opheffing van de geestelijke corporatiën, welke aan het parlement voorgedragen is. DVITSC1ILAND. Voor eenigen tijd zijn de verschillende kloosters, zelfs die der bedel monniken cn andere in gemeenschap levende katholieke geestelijke personen, in de provincie Posen, in de belasting aangeslagen. Allen hebben zij daar tegen bezwaren ingebragt; onder deze hebben zich echter door de heftigheid der oppositie onderscheiden de /-Dames du Sacré Coeur." Deze bewonen, zegt de Bank- und Hand., een prachtig gebouw, bezitten aanzienlijke fond sen geven onderrigl aan ruim 80 jonge meisjes van vermogende familiën, voor wier opvoeding zjj zorg dragen; elk dier leerlingen betaalt per jaar voor onderrigl, enz.. 300 th., en toch beweren zij doodarm te zijn.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2