LEIDSCHE O EH A r 1875. ZATÜRDAG 15 FEBRUARIJ. N'. 3#. /Je Courant verschijnt dagelijksZon- e.n feestdagen uiige tow Herd. De prijs der Couran' is per vierendeel jaars 3.franco p.p. r 8.50 met het Verslag der Can delingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van I4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Ailvertentiën voor Dnitscbland, Oostenrijk en Zwitserland word6n uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën t* Earnburg Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Gcnhie en Lausanne BINNIii\LANDSCIIE BKRIGTKM. LEIDEN, 14 Febriiarij. 's Rijks middelen hebben over de maand Januarij dezes jaars opgebragt ƒ5,622,902.79, zijnde ƒ37838.27 minder dan in de maand Januarij van liet vorige jaar. De raming bedroeg ƒ6,387,443.56. Men schrijft ons uit Valkenburg: Als een uitvloeisel van het gevierde 50-jarig bestaan van het departement der maatschappij lot Nut van 't Alge meen, te Valkenburg, den 10ll'n dezer, kan nog vermeld worden, dat de opbrengst eener collecte voor de armen dier gemeente, gebonden aan den feestmaaltijd, het bestuur in staat heeft gesteld eene extra uitdeeling van hrood en spek aan de behoeftigen te verstrekken. Uit den 261,en jaargang van het jaarboekje der Holiandsche Maatschappij van Landbouw voor het jaar 1873 blijkt, dat die maatschappijin 1847 opgerigt, 10000 leden telt. Beschermheer is: Z. M. de koning. Eereleden zijn: HH. KK. 11H. de prinsen van Oranje, Hendrik, Frederik en Alexander der Nederlanden. De algemeene vergadering en tentoonstelling wordt in September van dit jaar te Amsterdam gehouden. De dezer dagen aangekondigde verloting van allerlei voorwerpen van kunst en smaak ten voordeele der Nederlandscbo Vcreeniging van weldadig heid, te Brussel, ondervindt krachtige ondersteuning zoowel aan deze, als aan gene zijde van den Moerdijk. Z. M. de koning, beschermheer der Vereeniging, zond haar een prachtigen zilveren waterketel, een voortbreng sel der fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten. Nog van andere zijden werden kostbare zilveren voorwerpen ontvangen, terwijl Z. K. 11. prins Hendrik der Vereeniging eene gift van ƒ200 ter tegemoet koming in de Kosten der verloting aanbood. Een aantal Nederlaitdsclie en Belgische kunstschilders zonden mede bijdragen. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden aan den voorzitter der Alkmaarsche feest-commissie eene bijdrage van ƒ300 doen toekomen voor het op te riglen monument voor het heuglijk ontzet in 1573. Te Delft is tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente beroepen d'. C. J. van der Flier, pred. te Heemstede. Tot leeraar in de natuurkunde enz. aan de hoogere burgerschool te Delft is benoemd de heer dr. II. J. Rink, leeraar aan de hoogere burger school te Tiel. De vermoedelijke dader van verscheidene diefstallen van pluimgedierte te Haarlemmermeer is dezer dagen gevat en naar Haarlem gebragt. De landbouwer Verbrugge hoorde des nachts te 12 ure in zijnen stalnabij zijn kippenhok, waarin 2 kalkoenen en eenige kippen waren, een raam breken; vermoedende dat zijn paard was losgebroken, ging hij daarnaar zien. Toen hij zag dat zijn paard nog goed vast stond en hij onraad be merkte, snelde hij naar buiten en zag daar Jan Geilvoet, oud 21 jaren, welke het raam had stuk geslagen. De inbreker zette het op een loopen en de boer, met eene ijzeren blaaspjjp in de hand, vervolgde hem, tot het hem gelukte den dief, door een paar slagen inet de blaaspijp tegen de hee tten, te doen vallen en te grijpen. Op den terugtogt naar de woning moest men een dam passeren; daar nam G. zijne kans waar, wierp den boer hals over kop in de sloot en koos weder het hazenpad; maar de boer kroop vlug op den wal, vervolgde den dief op nieuw, haalde hem met veel moeite in en bragt hem toen een slag op het hoofd toe, ten gevolge waarvan hij "viel en bleef liggen. Hij werd toen met hulp van andereu gebonden en later door de veldwachters in bewaring genomen. Toen de morgen aan- •brak, vond men in een boschje bij de woning een zak, waarin twee levende kalkoenen geborgen waren, die te Schalkwijk waren ontvreemd. (II. C.) Wij vernemen, zegt het tibl.dat het reeds sedert eenigen tijd bij het bestuur van de Auisterdamsche afdeeling der maatschappij lot bevordering der toonkunst bestaande denkbeeldte trachten alhier eene concertzaal te «rlangen, die, in verband met de eischen des tijds, evenzeer aan de be hoefte, zoowel der maatschappij, als van andere muziekale genootschappen, zal voldoen, tot rijpheid is gekomen en kans heeft van slagen, indien het Kunstlievend publiek de ontwerpers in hunne pogingen daartoe zijne onder steuning en medewerking w il schenken. Het plan toch besthat de park- mrigting met al hetsaen daartoe behoort vair de tegenwoordige eigenaars over te nemen, het parklocaal te verbouwen, de concertzaal te vcrgrootcii en zoowel aan de zijde van de Dok- als Parklaan breede, ruime toegangen te maken Tot bereiking van dat doel stelt men zich voor, eene naamlooze vennootschap in het leven te roepen, die, in verband met het bovenstaande, de exploitatie op de tegenwoordige voet en wijze zal vqortzetten. De heer J. W. Felix, pred. hij de Ned. herv. gemeente te Utrecht, her dacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde. Van verschillende zijden, zoowei van kerkelijke autoriteiten als van leeken, weiden hem blijken van belangstelling geschonken. -- In Gestel nam Zondag morgen een kind, van 10 jaren, een pistool met hagel geladen in de hand en rigtte dat spelende, in tegenwoordigheid der ouders, op een aan tafel zittend persoon: de haan was gespannen; het pistool ging af en bijna de gehcele lading hagel trof het gelaat van den ongelukkige, terwijl het kind zelf deerlijk in het gezigt gewond werd; da* delijk ingeroepen hulp van den geneesheer zal, hoopt nten, den gekwetste voor erge gevolgen redden. Naar men uit Bergen-op-Zoom meldt is de wachtmeester B., van het 2reg. huzaren, met eene som van ƒ500 op den loop gegaan. Men denkt dat hij ziclt in Belgie ophoudt. Otl t- Uit het rapport der staatscommissie, betreffende het muntwezen, leenen wij. ten vervolge op het medegedeelde, nog het volgende: In de overtuiging dat Nederland, in de gegeven omstandigheden, door volharding bij zijn muntstelsel, in grootc moeijetijkheden zoude kunnen ge raken, en doordrongen van de noodzakelijkheid, dat reeds nu met spoed gehandeld worde, daar uitstel gevaarlijk is, rekenen wjj het ons tot piigt Uwe Majesteit die voorstellen te doen, welke naar onze meening tot eene bevredigende oplossing kunnen leiden van het dilemma, waarin ons vader land. geheel buiten zijn wil, door den loop der gebeurtenissen op den huidigen dag verkeert. De vraag, die zich in de eerste plaats voordeed en derhalve vooraf moest onderzocht worden, was deze: Moet Nederland, nu het door de omstandig heden gedwongen wordt tot wijziging van zijn muntstelsel, thans reeds tot eene geheele verandering besluiten? Moet het reeds nu zijn zilveren standaard door den enkelen gouden vervangen? Die vraag meenen wij ontkennend te moeten beantwoorden. Zoodanig besluit wordt, onzes inziens, nog niet door den loop der gebeurtenissen ge vorderd. Het kan noodig worden daartoe over te gaan; misschien zal het eerlang onvermijdelijk blijken te zijn. Maar zooals de zaken staan, meenen wij die geheele omkeering op dit oogenblik nog te moeten ontraden. In den toestand, waarin wij op den huidigen dag verkeeren, zijn de vol gende gevallen denkbaar: a. Duitscliland geeft bij voorraad geen gevolg aan zijn voornemenom den gouden standaard alleen aan te nemen en blijft hij den dubbelen standaard volharden. Frankrijk en Italië keeren tot den omloop van metalen geld terug. In dal geval zou de wettelijke waardeverhouding van 15.5: 1 opeen zeer uitgestrekt veld in Europa van kracht zijn; zij zou de werkelijke ver houding op de handelsmarkt zoodanig beheerschendat de prijs der edele metalen eene vroeger ongekende vastheid verkreeg. b. Duitschland voert den enkelen gouden standaard in, en Frankrjjk vervangt zijn papiercircttlalie door metaal. Dan kan, omdat de dubbele standaard in de Latijnsche Unie bestaal, in die Unie zeer veel zilver wor den opgenomen. De daling van den zilverprijs, die het gevolg zal zijn van de demonelisatie van het zilver in Duitschland, wordt daardoor tegenge gaan, hoewel betwijfeld mag worden ol die invloed voldoende zou zijn. c. Duitschland voert den enkelen gouden standaard in en in Frankrjjk blijft de papiercirculatie bestaan. Met het oog op die eventualiteiten achten wjj het voor het oogenblik noodig de volgende maatregelen ten spoedigste te nemen. 1°. Invoering van den dubbelen standaard; het goud naast het zilver, beide tot den rang van standaardmunt verbeven met eene waardeverhou ding van 15.5; I. 2". Beperking van of voorloopig verbod lot verdere aanmunting van zil veren standpenningen. Doet zich dan het sub a gestelde geval voor, *oo kan Nederland veilig goud en zilver naast elkander in omloop honden, en het verbod van aan-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1