I.EIDNUI»: COURANT. 1873. DONDERDAG 13 FEBRUARIJ. binnenlandsgMe berjgten. v« -i? O Ge Courant verschynt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prigs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.5G» mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'i ja ars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. aive:tentiën voor Duitechland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiên te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Bres/au, Keulen, Stuttgart, fVeenen, Praag, BazelZurich, St, Gallen, Genève en Lausanne LEIDEN, 12 February. Zij, die gisterenavond bet invitatie-concert van Semprc Crescendo bij woonden, hebben zeker, wij zijn er van overtuigd, den indruk medegenomen dat zij een zeldzaam schoon muziekaal genot hebben gesmaakt. Waareene pianiste als mej. Emma Itrandes, uit Schwerin. hare gave doet hooren, daar voorzeker laat zy een onuitwischbareu indruk achter. Zij is in den volsleu zin des woords eene talentvolle verschijning. Wanneer zij. in haar bevallige» eenvoud voor het instrument neergezeten, daaraan zoo fijn, zoo delicaat, zoo zeker de heerlijkste accoorden weet te ontlokken als de toehoorders op «Sempre" gisteren avond niogten genieten, daar is het niet te verwonderen, dat aan haar talent met geestdrift wordt hulde gebragt. Zij bezit eene techniek, die bijna volmaakt mag worden genoemd, eene bezielde en gekuischte voordragt, die aan de schoone passages alle regt doet wedervaren; al wat zij voordroeg was schoon niet alleen, maar ver kreeg onder hare geoelende vingeren een gloed en levendie men vroeger niet kende in den muziekalen arbeiddien zij vertolkte. Zij droeg vier nommers voor, t. w. «Concert (A moll)" en «Arabeske", beiden van Schumann, «Scherzo op 16" van Mendelssohn en «Hondo (C dur)" van Weber. De voordragt van deb heer Gross;, van Rotterdamwerd mede zeer toegejuicht, en vooral het tweede gedeelte. Hij bezit een krachtig tenor-geluidwaar van, naar het ons voorkwan, het timbre wat hard en scherp was. In het eerste deel van het programma droeg hij voor de Romance uit «Euryanthe" van Weber en in liet tweede deel twee liederen van Schumann en Paul. Het laatste vooral werd krachtig toegejuicht, zoodat de zanger nog een lied uit Schubert's album «die Post", voordroeg. Het orchest, door den heer Wetrens gedirigeerd en zaamgesteld uit dilettanten, leden van Semprc, en de beste musici der stad. bragt de 2' Symphonic van Schumann ten gehoore op eene wijze de meesterlijke leiding waardig. De ouverture «Friedensfeicr" van Reinecke en «Egmond" van Beethovenwerden mede heerlijk schoon uitgevoerd, zoodat met regt kan worden getuigd, dat Sempre Crescendo Leiden een concert heeft aangeboden, dat als een der lichtpunten mag worden aangemerkt van heigeen in dit saizoen op muziekaal gebied werd ten uit voer gebragt. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen, van 1 Julij tot 31 December 1872. De commissie, dezer dagen bij kon. besluit benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de moeijelijkliedenvoortspruitende uit den aanleg van het Noordzeekanaal en naar de gegrondheid der bezwaren, met het oog op scheepvaart- en waterschapsbelangentegen de wijze van uilvoering dier werken ingebragt, bestaat, naar men verneemt, uit de volgende hceren: jhr. G. F. van Tets, lid van gedep. staten van Noordholland, president; J. A. A. Waldorp, J. F. W. Conrad, N. T. Michaelis, jhr. J. T. Orlt, J. Dirks, allen hoofdingenieurs, en G. van Dicsen en J. M. F. Wellan, inge nieurs van den waterstaat. Volgens den Ned. Industrieel zijn tot deelneming aan de Weener ten toonstelling van industriëlen 350 en van arlisten 150 inschrijvingen ont vangen. Door de directie der Nederlandsche bank is de rentestand vastgesteld als volgt; Interest van beleeningen van binnenl. effecten 4% pCt.; dito van buitenl. efïecten 5 pCt.dito van goederen 4ya pCt. Disconto van wissels met drie handteekeningen (witte aanvraagbilletten) 4 pCt.; dito van wissels met twee handteekeningen es van promessen (blaauwe aanvraagbilletten) 4% pCt. Omtrent den branddie eergisteren te Amsterdam in de Tuinstraat plaats had. meldt het Ubl. nog het volgende: Drie kinderen werden door een policie-agent en een ander persoon met een touw uit een bovenverdie ping neergelaten en gered; een der kinderen had ligte brandwonden beko men en is naar het gasthuis vervoerd. Toen de beide redders zelf zich uit de brandende kamer wilde verwijderen, vonden zij den trap reeds in vtinr en moesten zij hunne redding zoeken, de een over het dak, de ander door uit een venster te springen. Gelukkig heeft voor den laatste zijn zelfopoffe ring geen ernstiger gevolgen gehad dan een ligte wonde aan het hoofd. geruehl zou de brand ontstaan zjjn door Iigtvaardig gebruik ran petroleum. Eenige kinderen zouden namelijk die stof op den haard hebben geworpen, om den pot spoediger te doen koken. Wij vernemen echter, dat op de kamer, waar de braud ontstaan is, niemand aanwezig was. De man was aan zijn werk, de vrouw lag ziek in het gasthuis en de kinderen wa ren op de school. Te Nieuwerkerk a. d. JJssel zakten Maandag 11. twee meisjes in het Kanaal van den Zuidplaspolder door het ijs. Een 13-jarige knaap, J. van der W'cyden, ofschoon aan verlamming van een zyner beenen ljjdende, waagde zich op hetys, reikte aan de drenkelingen, waarvan cr reeds eene onder hel ijs was geschoten, zijn kruk toe, en was daardoor het middel dat heiden gered werden. Naar men uit Avereest meldt woont aldaar een man, die den ouder dom van 103 jaren heeft bereikt. Men meldt uit LeeuwardenDe van wege de gemeente te verkpopen zeven bouwterreinen naast de rijks hoogere burgerschool alhier zyn gister avond provisioneel in veiling gebragt en is daarop, paar men verneemt, voor meer dan ƒ20000 geboden. De vereeniging van werklieden «Help u zeiven" alhier, die zich reeds in het bezit van een 50-tal zeer nette woningen mag verheugen, ziet hare pogingen, om daaraan nog meerdere woningen te kunnen toevoegen, aan vankelijk met gunstigen uitslag bekroond; men kan toch met den aanbouw voortgaan. In de 2lle serie der door haar uitgeschreveu geldleening tot een onbepaald bedrag moet thans reeds voor ƒ20000 zijn deelgenomen. Liet in de vorige week hel zich aanzien, dat er in deze provincie een tal van hardrijderijen op schaatsen zoude worden gehouden, thans is het geheel anders gesteld. Het ijs is wegens het dooiweder en vooral door het sterke stroomen met de zeesluizen belangrijk afgenomèn; op vele plaatsen is zelfs geen ijs meer te zien cn is het water, vóór 14 dagen nog p. m. 60 centimeter boven zomerpeil, thans, volgens de peilschaal alhier, tot op ongeveer 45 cenlim. boven dat peil gedaald. Wel werden in de laatste dagen, vooral op vlakten, dal wil zeggen, op onder water geloopen en met ijs bedekte landen, rijderijen gehouden, doch nu wordt het overal even ge vaarlijk en zal men -best doen zich maar niet weder te wagen. Deze win ter heeft alzoo zeer weinig opgeleverd, terwijl anders, bij sterk ijs. door velen nog al goede zaken worden gemaakt. De Antwerpsche letterkundige F. J. van den Branden heeft den eersten prijs, beslaande in eene gouden medaille en eene premie van 500 fr., behaald in den door het Genlsche genootschap «De taal is gansch liet volk" geopenden wedstrijd van tooneel-litteratuur. Het bekroonde werk is een drama in vijf bedrijven, getiteld: «De val van Antwerpen." Er waren in het geheel veertien stukken ingezonden. 's GRAVENHAGE12 Februari). Z. M. heeft vergunning verleend aan Hoogstdeszelfs adjudant in bui- lengewone dienst, den generaal-majoor N. Mac Leod, inspecteur van het wapen der infanterie, en aan den kapitein 1). F. K. Hardcnberg, van den stal der infanterie, adjudant van genoemden inspecteur, tot het dragen der versierselen respeciivelijk van kommandeur en van ridder der orde van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransche republiek geschonken, De heer D. Th. Danermann is erkend en toegelaten als consul van het Duitsche rijk te Macassar. De tweede kamer der slaten-generaal is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag 26 February a. s. In de raadszitting van gisteren werd medegedeeld dat in de eerste serie der geldleening van 1,700.000 nog nader is ingeschreven eene som van ƒ30000. Ter tafel werd gebragt een voorstel van burg. en weth. om de duinwaterleiding na hare vollooijiug in eigen beheer te exploiteren. Het dagelijksch bestuur werd gemagtigd om vijf schilderstukken nit het gemeente museum van moderne kunsten ter beschikking te stellen van de hoofd commissie voor de wereldtentoonstelling te Weenen. ten einde aldaar als vooortbrengselcn van de Hollandsche school te worden geëxposeerd. Daarna werden eenige voorstellen of praeadviesen van burg. cn weth. bjjna eenparig door den raad aangenomen. Minder gelukkig was het dageljjksch bestuur mot dat betrekkelijk de aangelegenheden der gasverlichting. Het had de strekking om, daar burg. en weth. reeds in eene vorige zitting waren gemagtigd tot aanstel-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1