in de maanden .November en December 1870 en Januarij J 87 i plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo ter zellder zake alsnog benoemd tot ridder der 4e kl. van de Militaire Wil lemsorde, de luit.-kolonel der infanterie bij liet leger in Nederl. Indie P. R. de Rochemont. Z. M. heeft aan P. van Roojen, te Amsterdam, als blijk van goed keuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling op 19 Oct. J871 en van een ander op 25 Julij 1872, toegekend eene gratificatie van 10. alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. 51. is jhr. A. I,. E. de Sluers, thans secretaris van legatie hij het gezantschap te Weenen. overgeplaatst naar dat te Brussel, en jhr. mr. 1). A. W. van Tets benoemd tol secretaris van legatie bij liet gezantschap te Weenen. Aan den lieer Abro is eervol ontslag verleend als eersten tolk en waarnemend kanselier bij bet Nederl. consulaat te Smirnaen als zoodanig is benoemd de heer 34. Abro. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer F. van der Ree, als burgemeester der gemeente Grootegast, en aan den beer J. J. van Lidth de Jeude, als burgemeester der gemeente Wadenoyen. Tot burgemeester der laatstgenoemde gemeente is benoemd de lieer P. C. van der Willigen. Andermaal nam beden de hooge raad (kamer van strafzaken) kennis van den bekenden afschuwelijken moord op het einde van liet jaar 1871 onder de gemeente Heemstede gepleegd. Thans was de voorziening in cas satie ingesteld tegen een arrest van het prov. geregtshof in Utrecht, dat deze zaak behandelde krachtens een arrest van den lioogen raad van 8 Oc tober 1872. Ook dit hof veroordeelde de eerste en den derde beschuldigde tot levenslange en den tweede lot 15 jaren tuchthuisstraf. Alleen de eerste beschuldigde, de weduwe lvees. en de derde beschuldigde. P. van Tongeren, hebben zich nu in cassatie voorzien. 51'. Gort van der Linden stelde een cassaticmiddel voor, betrekking hebbende op de schuldig-verklaring van van Tongeren. De conclusie van het openbaar Ministerie is bepaald op 17 Februarij. Even als ten vorigen jare zal, ter gelegenheid van 'skonings verjaar dag, het ministerie van biunenlandsche zaken aan den vijverkant, zoo ook de Vijverberg, schitterend worden geïllumineerd. Voor het leveren op 17 Februarij aanstaande van 5700 gevulde illu- mincerglazenwaarvan heden aan het departement van binnenlandsche za ken de aanbesteding plaats bad, was slechts een inschrijvingsbillet inge komen, zijnde van de heeren J. S. Winkel en Wolff alhier, voor /7.49 de gevulde, ƒ4.50 de gebrokene cn ƒ4.99 voor de ontstoken lampions, alles de 100 stuks. Men had gisteren avond alhier eene buitengewone voorstelling van het Italiaansch opera-gezelschap, onder directie van den impressario Geraldini, en wel met dcnzelfden uilslag als Zaturdag avond te Rotterdam. Lucia di Lammermoor was de opera, die door dat gezelschap tot opvoering gekozen was. De uitvoering was zoo buitengewoon slechtdat de blijken van afkeuring zich niet lieten wachten, die gedurende de geheele voorstelling hebben aan gehouden en die ook op eene "buitengewone" wijze werden besloten, alles behalve geschikt om dit tooneelgezclschap te Rotterdam of te 's Hage op het toonecl terug te doen kcerenhet zal zijne kunstreis in Nederland wel dienen te staken. Bij de veiling van huizen in liet venduhuis der notarissen, gisteren avond, is de woning aan de Bogt van Guinea, in eigendom toebehoord hebbende aan mevr. van der Kouwen, en waarin deze dame werd ver moord, geveild voor de som van ƒ7600. Provisionele kooper is de heer G. Hamel. Over acht dagen zal de gunning plaats hebben. BUITEN UANPSCllK BEKMJTEN. KTS LL4N LONDEN. 10 Februarij In hei hoogerhuis heeft lord Granville, op de klagt van een der leden, dat er zoo weinig voortgang scheen gemaakt te worden met de reeds vroe- j ger door de regering aangekondigde onderhandelingen tot het sluiten van tractaten betrekkelijk de uillevering van misdadigers, eenige inlichtingen gegeven omtrent de redenen der vertraging. De onderhandelingen met de Vereenigde Staten waren gedurende dc verkiezing van den president blijven rusten, doch thans waren zij wederom opgevat. Bij de onderhandelingen met andere mogendheden waren er mqcijclijkheden gerezen, gedeeltelijk uit dc in andere landen bestaande classificatie der misdrijvendeels uit de be palingen der Engelsche wetgeving. Sommige dezer moeijelijkliedeu waren gemakkelijk te overwinnendoch andere waren onoverkomelijk. Als een voorbeeld van de laatste categorie noemde hij het met de regering van Por tugal gerezen verschil. De doodstraf in Portugal afgeschaft zijnde, verlangde de Portugesclic regering dat Engelapd zich bij bet traclaat van uitlevering verbinden zou de doodstraf op geenen door Portugal nitgeleverden misdadi- ger toe te passen; een verlangen waaraan de Britsclie regering meende niet j te kunnen voldoen. Men verzekert dat bij de in de troonrede toegezegde herziening der onderwijswet van 1870 ook de invoering der algemeene schoolpligtigheid zal voorgesteld worden. Dc gelden lot ondersteuning der weduwen en weezen van de veron- gelukte passagiers en matrozen der Norihfleet bedragen ruim 6300 Er I zal gcene verdere inzameling worden gehouden. Rij dc voortzetting van liet getuigenverhoor is gebleken, dat de sloom- j hoot, die hel ongeluk tewteg bragt. geen licht aan boord had. Voorts wordt nog gemelddat de Murillo te Cadix in tegenwoordigheid van den Briisclien consul is onderzocht, en dat men toen eenige, hoewel flaauwe jj kviiieiÊerieu .bad gevonden, waaruit bleek dal zij in aanvaring is geweest. Het onderzoek was aldaar nog niet afgeloopen. doordien de verklariugen der Engelsche passagiers in strijd waren met die der machinisten. De duikers zetten hunne werkzaamheden in het wrak van de North- fleet ijverig voort. Onder de aangebragte voorwerpen behoort ook een kist, het particulier eigendom van kapt. lvnowles. Het bestuur van Sailor's Home klaagt over de vele diefstallen die daar plaats vinden, sedert de over geblevenen van de Northfleet daar zijn opgenomen. Dezer dagen werden twee lieden o. a. veroordeeld wegens het stelen van kleedingstukken van een hunner makkers. - Ten gevolge van het zachte winterweder zijn in plaats van lOmenschen, die gemiddeld in dit saizoen sterven, er thans slechts 9 op de duizend overleden. Daarbij was ook de gezondheidstoestand over liet. algemeen heter. Dat de mindere sterfte werkelijk aan de zachlcre weersgesteldheid moet worden toegeschreven, blijkt daaruit, dat bij de strengere koude, veertien dagen geleden, de sterfte onmiddellijk toenam, in steeds groolere verhou ding hoe strenger de koude werd. In de voorlaatste weckde eerste win terachtige in dit saizoen, was het gemiddeld cijfer der sterfgevallen te Lon den 19, in plaats van 18. gelijk tot dusver, en het steeg op 21 van de duizend in de afgeloopen week, welke van scherpe koude en sneeuw ver gezeld ging. FRANKRIJ K. Naar aanleiding van de laatste besluiten door de commissie-van-dertig genomen, laat het Uien Public zich aldus uit: De laatste zitting der com missie-van-dertig heeft niet beantwoord aan de pogingen en verwachtingen, welke de regering ten aanzien eener verzoening koesterde. Ook de alge meene verwachting is teleur gesteld. Men meende algemeen dat het ge schil bijgelegd was. De commissie heelt echter op het laatste oogenblik, blijkbaar meer geleid door de oordeelvellingen der dagbladen dan door den geest der aan haar onderworpen voorstellen, die voorstellen verworpen en is met eene onvoorziene zwenking, in strijd met hetgeen Me duidelijkste verklaringen van haar hadden doen verwachten, op den afgelegden we; teruggetreden om weer op haar oude uitgangspunt terug te komen. Het blad voegt er echter de-verklaring bij dat men zich van het gebeurde geene te ernstige gevolgen moet voorstellen, vermits het tusschen den president en de commissie bestaande verschil vrij is van allen hartslogt, en er alle reden bestaat om eene goede oplossing le verwachten van de wijsheid en gematigdheid der nationale vergadering, welke thans te beslissen zal hebben. Zelfs geeft het te kennen dat reeds onderscheiden leden der commissie, welke tegen het voorslel-Dufaiire hadden gestemd, "het gevvigt beseffen van de verantwoordelijkheid, welke zij op zich genomen hebbenzoodat er pogingen zijn of althans zullen worden gedaan om de beteekenis van hel votum te verkleinen." De hertog de Broglic, door de commissie-van-dertig tot haar rappor teur benoemd, heeft zich naar de bh. Thiers en Dnfaiire hegeven, om hun de beteekenis van het votum der commissie uiteen te zetten. Dc herto; heeft verklaard, dat de commissie volstrekt niet geleid werd door eenigt vijandige bedoeling. Hij heeft in een gematigden en verzoenenden geest gesproken. Het Journ. off. deelt thans de bijzonderheden mede van het gevecht door den zeekapitein Senez, kommandant van de Bourayne, tegen Cliine- sclie zeeroovers gevoerd. Daaruit blijkt dat de Bourayne niet 15, maar 7, te zamen met 100 kanonnen gewapende en met verscheidene honderden zeeschuimers bemande jonken vernield heeft, en dat dit niet in één enkel gevcclu van drie uren, maar bij drie verschillende ontmoetingen, gedurende een tijdsverloop van acht dagen, heelt plaats gehad. Bij het eerste gevecht, dat tegen 2 jonken gevoerd werd, hebben de rooversten getale van 300, nadat al hun kruid verschoten was. tot den laatsten man zich laten ncêr- sabelen zonder kwartier te willen vragen. Zondag 11. heeft de opening plaats gehad van de tenloonstelling der ingekomen plans voor den herbouw van liet Parijsehe stadhuis. Zij werd gehouden iu het /-Dalais de l'iudustrie. Vele belangstellenden waren opge komen om van het ingezondene kennis te nemen. .Men zegtdat de lieer Thiers de tentoonstelling met een bezoek vereeren zal. In een schrijven uit NIadrid aan het dagblad le Temps wordt eene zeer ongunstige schets gegeven van den toestand des lands. Er heerscht zulk eene verwarring bij de postadministratie dat men soms in vier of vijf dagen geen brieven of bladen ontvangt. Het spoorwegverkeer tusschen Alsatua en Irun is nog altijd belet; goederen en reizigers worden met kar ren of met muilezels vervoerd, als de Carlislen het althans toeslaan. De grootste tunnel van dc Noorderlijn is ondermijnd, zoodal geen enkele trein den weg durft berijden. De benden opstandelingen zeilen hunne aanvallen tegen de treinen voort. Op den Zuiden-spoorweg is tusschen Criptana en Zancara een trein geplunderd. Alle reizigers werden van hunne kleinooden en geld berooid Van al wat waarde had maakten de Carlislen zich mees ter en natuurlijk ook van dc correspondentie. ZWITSERLAND. De grootc raad van liet kanton Genève heeft met 80 tegen 15 stem men Let voorstel, strekkende lot invoering van eene volkomen scheiding tusschen slaat en kerk, verworpen, maar daareniegen de bepaling aangeno men, welke aan de bevolking de verkiezing van hare geestelijken opdraagt De staatsraad van het kanton Genève heeft a! de katholieke pastoors wegens het van den kansel voorlezen van het breve betreffende de benoe ming van Mermiliod geslralt door inhouding van een kwartaal hunner bezoldiging. DUITSCIILAND. De Nederlandsche regering heeft er zich hij den rijks-kanselier over beklaagd, dat eene bende Zigeuners door de Pruissische overheden over de Nederlandsche grenzen is gehragt, hoewel die bende niet van Nederlandse! grondgebied in Pruissen gekomen was en de bedoelde maatregel evenmin noodig was om de Zigeuners langs den koristen weg te doen terugkeeren

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2