gedrag voortzette en door de i'cgtbank le Charleroi, in 1865, wegens mis bruik van vertrouwen, tot gevangenisstraf van 6 maanden eu bij een tweede vonnis, wegens criminelen diefstal, lot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld werd. Hij vluglte nu ook wederom en onderging die straffen niet. Noch in Pruissen, noch in België meer kunnende blijvenbegaf hij zich naar Frankrijk, waar hij tijdens den Fransch-Duitschen oorlog, hoewel Pruis, bij de francs-lireurs dienst nam en waarschijnlijk menige zijner land- genooten verraderlijk zal hebben doen sneuvelen. Hij schijnt echter om ge gronde redenen het geraden te hebben geacht niet langer in Frankrijk te blijven en begaf zich naar Nederland, en wel naar Vaals, waar hij bij zekeren Joseph Bath zijnen intrek nam. Het duurde niet lang o! hij moest ook in Nederland zijn misdadigen aard aan den dag leggen. Op het zien van den sleutel der kast, waar genoemde Bart zijn geld borg, maakte hij dergelijken sleutel nadeed met dien valschen sleutel de kast open en out- j vrcemddc eene goede som gelds Hij werd op heeter daad aangehouden en kon zijne misdaad niet ontkennen, liet O. M. requircerde eene tuchthuis straf van 5 jaren, doch hel hof veroordeelde den beschuldigde tol eeue cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. 's GRAVE Nil AGE10 Februarij. Naar men verneemt heelt het Z. M. den koning groothertog behaagd tot ridder der orde van de Eikenkroon te benoemen den heer R. Bel, eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de Amsterdamsche armenschool en lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde le Leiden. Tot burgemeesters zijn benoemd; te Hummelo de heer mr. F. J. W. baron van Pallaudt van Barlham; te Venhuizen de heer W. Zee; te Breskens de heer A. Rutgers: te Vriezeuveen de heer H. van Barneveld. Aan den heer J. J. Heep is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kautongeregt le llolwerd. De heer 11. J. de Baer is hersteld in zijne vroegere betrekking van commies der posterijen 3e klasse. Boor Z. M. is de 2C luit. B. van Helden, van het 6' reg. infanterie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indieen de scheepsklerk W. P. Haver Itroeze, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. 11. K. 11. prinses von Wied heeft zich dezen morgen weder naar Amsterdam begeven. De minister van oorlog zal Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. De minister van binneulandsche zaken heeft eene commissie benoemd van enquête naar den toestand der algemeene landsdrukkerij. In die com missie hebben zitting: de leden der tweede kamer Jonckbloet en de Bruyn Kops. de heeren Lagemans, hoofdredacteur der Staatscourantvan Reijer- damambtenaar belast met het toczigt op de landsdrukkerij, mr. A. _H. Enschedé en A. 0. Kruseman te Haarlem; de heer Carpentier, adjunct-com mies aan het dep. van binnenl. zaken zal als secretaris fungeeren. Deze benoeming is een gevolg van de aanneming van een amendement door de tweede kamer, waarbij de bezoldiging van den met het toezigt op de lands drukkerij belasten ambtenaar van de begrooting dier inrigting werd ge schrapt. De toestand van Z. Exc. den minister van staat, vice-president van den raad van state baron Mackav, die sedert eenige dagen ongesteld is, blijft gunstig. Adv. gen. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad (strafkamer) tot verwerping geconcludeerd in de zaak van den ge wezen ontvanger van Alkemade J. V.door hel prov. geregtshof in Zuid holland. wegens bedriegelijke bankbreuk tot één jaar cellulaire gevangenis straf veroordeeld. Den 3Maart zal de hooge raad uitspraak doen. Voor de derde maal binnen een kort tijdsbestek werd de zaak Trin- quier-Marck voor het kanlongeregt (burgerlijke kamer) van de rol afgelezen en zooals le voorzien was zal zij er vooreerst nog wel niet van verdwijnen. De heer jhr. mr. E. N. de Brauw, gemagtigde van den eischer, deelde mede dat deze de bejiaalde cautie gesteld had en concludeerde, onder referte aan zijne vroegere toelichting van den eischtot toelating tot bewijs door ge tuigen van hel feit bij dagvaarding gesteld. De heer mr. A. de Pinto, gemagtigde van den heer Marck, zal zich legen het getuigenverhoor, dat zeker alleen zal betrekking hebben op hetgeen den 23 Nov. is voorgevallen, niet verzet ten. hoewel hij daardoor geenszins wil geacht worden le erkennen, zelfs al ware dat verhaal juist, dal het de ingestelde actie zou justiflceren. De kantonregier, mr. L. G. Grecve, zal Vrijdag a. s. over die conclusie uit spraak doen. De heer Emile Marck, die Vrijdag avond de soirée dramatique ten huize van baron van Brienen met zijn talent opluisterde, werd door den gastheer vereerd met een ongemeen prachligen en kostbaren juweelen doekspeld, en door de genoodigdenvoornamelijk beslaande uit de leden van het corps diplomatique, met een fraai gouden remontoir en dito ketting.' Men zal zich herinneren dat B. en W. werden gemagtigd tot aan stelling van een deskundige, die de commissie voor de aangelegenheden der gasverlichting kunne bijslaan in de voorbereiding en uilvoering der maat regelen, welke aan de overneming der bestaande gasfabriek door de gemeente moeten voorafgaan in overeenstemming met die commissie is aan den ingenieur der duin waterleiding, den heer Waldorp, de vraag gerigt, of hij zich met deze taak zou kunnen belasten, die zich daartoe bereid heeft bevonden. Burg, en welh. stellen den raad alsnu voorzijn honorarium te dier zake te bepalen op ƒ4000 'sjaars en, tot belooning van hulppersoneel, de som van ƒ2000 te zijner beschikking te stellen B7jrrË^iT\M)sciiir m;n IGTKJT ENGELA Si ïl. LONDEN. 9 Februarij Een aantal hooggeplaatste katholieke en andere geestelijken heeft, in vereeniging met verscheiden gegradueerden, aan den minister Gladstone een adres ingediend, waarin zij wijzen op den gebrekkigen toestand van het voorbereidende hooger onderwijs in Ierland. In het zuidelijke gedeelte des lands, en vooral in de stad en het landschap van Limerick, wordt zoodanig onderwijs in het geheel niet aangetroffen, terwijl toch zonder dat het best ingerigle hooger onderwijs geene voldoende vruchten kan dragen. Zij verklaren deze gelegenheid, uu de regering haar voornemen te kennen gegeven heeft om het hooger onderwijs in Ierland te regelen, baat te nemen om de aandacht op dit onderwerp te vestigen. Zij geven der rege ring in overweging eene commissie van examinatoren in te stellenwelke op het voorbereidend hooger onderwijs door periodiek te houden examens het oog houdt, en voor haar genoegzame fondsen beschikbaar te stellen om aan de met goed gevolg geëxamineerde leerlingen, welke geene voldeende eigen middelen bezitten, beurzen lot voortzetting hunner studiën te kunnen toestaan. De Board ol Trade zet zijn onderzoek in de zaak van het veronge lukken van de Northfleet voort. De loods, die tijdens de aanvaring op het schip was, en die onder de geredden behoort, gaf een zeer uitvoerig ver haal van de noodlottige gebeurtenis. Volgens zijne meening, hadden de nabij de Northfleet geankerden gemakkelijk niet alleen de seinen kunnen zien, doch ook het noodgeschrei kunnen liooren! Een schip, de Corunna, lag op slechts twee kabellengten afstands van de Northfleet. De wacht aan boord van de Corunna moet dus geslapen hebben. Het geschreeuw der in nood verkeerenden was zeer luid; men hoorde gillen, roepen, schreijen, bidden en vloeken. Men verneemt dat in een der ijzergieterijen in Zuid-Wales de arbeid is hervat; de werklieden hebben genoegen genomen in de verlaging van het loon. Men meent nu te mogen verwachten dat de werkstaking in het ge heel bij minnelijke schikking lot een einde zal komen. Op de goederen van den hertog van Sutherland, le Brora, nabij Dun- robin Gastle, zijn rijke steenkolen-lagen ontdekt; men neemt reeds maat regelen lot ontginning. Bij een der jongste stormen op de Iersche kust geraakte een schip, de Sarah, in gevaar. De reddingsboot van Sherrin poogde haar te hulp te komen, doch sloeg om. Van de 14 personen die de boot bevatte zijn er 12 verdronken. De Sarah verging met man en muis. Door eene botsing van spoortreinen nabij Dumbar hebben negen per sonen het leven verloren. FHAAKKIJH. In de zitting der commissie-van-dcrtig heeft art. 3 van het constitue rend ontwerp veel beraadslaging uitgelokt. Daarbij werd bepaald, dat de inlerpellatiën slechts tot de ministers en niet tot den president der republiek kunnen gerigt worden. Thiers had eene andere redactie voorgesteld; daarin werd niet alleen van interpellation, maar ook van petitien gesproken, en gezegd, dat de president daarover gehoord moest worden, wanneer zjj buitenlandsche zaken betroffen, en ook moest hij gehoord worden over interpellation en petitien, wanneer de ministerraad meende, dat daarbij de algemeene politiek der regering betrokken was. De heer Brun nu kon zich met dil voorstel niet vereenigen, doch achtte het beter, dat de nationale vergadering in plaats van den ministerraad besliste of de verantwoordelijkheid van den president bij de zaak betrokken was en hij dus gehoord moest worden. De heer d'Haussonville zocht een middenweg; de ministerraad zou beslis sen, of de president moest worden gehoord, maar de nationale vergadering zou in kennis worden gesteld van de redenen, waarop de ministerraad zijn meening grondde. Hij stelde dus voor, dat de vice-president van genoem den raad die redenen aan de vergadering zou mededeelen en dat deze dan den dag der beraadslaging zou vaststellen. Na veel strijds is het laatste amendement aangenomen. Naar men thans verneemt heeft de heer Barthélemy St. llilaire, de kabinets-chcf van den heer Thiers, uit naam van dezen, aan al de bisschop pen geantwoord, die den president der republiek schriftelijk hadden ver zocht langs diplomatieken weg te Rome tusschen beiden te komen tot in standhouding der generalaten van de geestelijke broederschappen aldaar. Dit antwoord luidt, bij wijze van circulaire, dat de heer Thiers, hoe gaarne ook de godsdienstige belangen willende behartigen, onmogelijk in de Ita- liaansche aangelegenheden tusschen beiden kan komen. De Gaz. des Trib meldt de gevangenneming van Lefebore, Durufle Rodepont en Randoing, allen leden van den raad van administratie der Société Tndustrielle. Coetlagon is op de vlugt. Le Monde deelt het volgende mede uit een brief, door den graaf ra» Chambord dezer dagen geschreven: Indien het waar is. dat de graaf van Parijs mij verlangt te komen zien. zal ik hem met open armen ontvangen, en in het bevorderen der middelen daartoe ben ik bereid tot de uiterste grens van het mogelijke le gaan. Maar een bezoek van den graaf va» Parijs zou geen privaat karakter mogen hebben. Het zou, uit den aard der zaakeen zoo groolcn invloed op den tegenwoordieen toestand van Frankrijk uitoefenen, dat ik het pligt acht, hem op de gevolgen van dien stap te wrjen. Ook verlang ik van den graaf, dat hij, mij naderende, mij aldus toespreekt: »lk kom bij u. mijn neef, om u als hoofd der familie tt groeten en u te erkennen als den vertegenwoordiger van alle regten onzer familie. Ik vraag u en ook voor al mijne bloedverwanten vergunning om ons naast u te plaatsen, elk naar zijn rang. Hel eiland la Réunion is van den 7leD tot den 9Jen Januarij door een orkaan geteisterd geworden,, die geduchte verwoestingen op de suiker-, koffij- en vanille-plantages heeft aangerigt en de gemeenschap tusschen de verschillende gedeelten der kolonie tijdelijk heeft afgebroken. DVITSC1ILAN1). Op 3 Februarij is te Bërlijn gevierd het 60-jarige herinneringsfeest der vrijwilligers uit den bevrijdingsoorlog van 1813 1815. Het comité root

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2