BÏÏlTEiM.AiMKSCill*: BKKHrrES. BIJ VOEGSEL, behorende lalde Le'ulseke Coura.il van Maandag óO February 3373, iï°. 34. (n de provincie Utrecht worden door Fransche handelaren weder grnoté aankoopen van paarden gedaan; de ongehoordste prijzen worden besteed. Paarden, waarvoor men 7 a 800 gulden per stuk betaaltzijn niet zeld zaam. De aangekochte dieren worden bij koppels langs de staatsspoorwe gen naar België vervoerd. Men meldt uil Arnhem: Het blijkt uit meer dan c'éne omstandigheid, dat er onder de industriëlen alhier een nieuw leven ontwaakt; meer dan j een plan van aanbouw en uitbreiding der stad wordt voorbereid of is reeds i uitgewerkt. Onder anderen heeft een inwoner dezer stad, die vroeger krachtig tot die uitbreiding heeft medegewerkt, na jaren ritstens, weder wat op touw gezet. Men schijnt thans vooral het oog te hebben op de terreinen ten westen der stad, in de rigting van Oosterbeek. Ver vooruit ziende personen profeteren reeds van eene toekomstige verbinding van Oos- I terbeek met Arnhem, als eerder zullende plaats vinden, dan die van Velp met deze stad, waartegen de groote adellijke landgoederen een bijna on- overkomelijk beletsel opleveren. Te Grouw had Maandag 11. een wedstrijd op schaatsen plaats. Al de matadors ouder de Friesche hardrijders waren daar op de baan, om elkaar den prijs te betwisten. De laatst overgeblevenen der 38 mededingers waren: Thijs v. d. Berg, van Ryperkerk, Sake Sielèma, van Grouw, Ulbe van Dijk, van Gauw. Atse de Groot, van Akkrumen Pieter Seenstra. van Idaard. Beide eersten bekwamen prijs en premie, aan ieder der drie volgenden werd eene gratificatie toegekend. Men schrijft uit Wijmbritseradeel: Onder den indruk van de wanorde lijkheden in de voorgaande week, schijnen de runderen minder lust te j hebben om ziek te worden, althans er is in deze week slechts éen rund afgemaakt en wel bij een landbouwer te Nijland, iets. wat sedertgeruimen tijd in deze gemeente niet is voorgevallen. De prijs der boter aan de waag te Leeuwarden was; 1»soort ƒ84,1ri0 2' soort f 60.50 per 'A ton. Te Nieuw-Appelscha zakte dezer dagen een knaap van 12 jaar door het ijs. Zjjn vader, die bij hem was, wilde hem helpen, maar ook hij geraakte door het ijs. Gelukkig werd hun angstgeschrei gehoord door den landman van der Horst, die met een langen ladder derwaarts snelde en vader en zoon van den dood redde. Ook te Wijk zijn Donderdag twee meisjes door het ijs gezakt; bij de pogingen tot redding geraakten twee personen, waaronder de vader van een der meisjes, mede door hel ijs. Men is er echter in geslaagd allen te redden. Te Wageningen zijn twee jonge lingen van 18 en 20 jaar onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Voor den oudste kwam de spoedig toegestelde hulp te laat, terwijl de an dere nog kon gered worden. Te Middelburg had eergisteren een treurig voorval plaats. Een paard, voor een boerenwagen gespannen, werd schichtig, en zou in het water zijn gestort, indien het niet intijds door toegesnelde personen was gegre pen. Intusschen was de op den wagen gezeten boerin er afgesprongen, doch deze kwam zoo hevig op de steenen neder, dat haar de hersenen zijn verbrijzeld en zij des nachts aan de gevolgen» is overleden, Te Vlissingen is men vol vrees over het lot van twee aldaar behoorende vaartuigen, die met ladingen steen in de eerste helft van December uit Ehgeland zijn vertrokeu. Men heeft van die vaartuigen niets vernomen, en zoo zij vergaan zijn, dan heelt daarbij de bemanning12 personen, het leven verloren. 8 weduwen en 21 kinderen zullen daardoor hunne verzor gers missen. 's GRAVENHAGE 8 Februarij. De luit. ter zee le kl. .1. A. E. Dinaux wordt geplaatst in de rol van het wachtschip le Willemsoord, ten einde liet bevel te voeren over het instruclievaartnig Ternaie. De officier van administratie 3e kl. N. de Ronde Bresser wordt op non activiteit gesteld, en aan boord van den monitor Heiligerlee vervangen door den officier van administratie 3' kl. P. K. S. Metuian. De officieren van gezondheid 3" kl. W. T. Clous en M. Steensma, worden geplaatst respcclivelijk bij het hospitaal der marine te Willemsoord en aaa boord van het wachtschip te Willemsoord. ISWGEi.A.üf». LONDEN7 Februarij. In de troonrede is. wat betreft het binnenlandsch bestuur, toegezegd een wets ontwerp tot regeling van het liooger' onderwjjs in Ierlandwaarbij zoowel de ontwikkeling der wetenschap als de gewetenvrijheid zullen wor den gehuldigd. Voorts wets-ontwerpen tot instelling van opperste geregts- hof en tot het invoeren van eene nieuwe procesorde in hooger beroep; ter vergemakkelijking van de overdragt van vaste goederentot herziening van ket plaatselijke belastingstelsel, tot wjjzigtng van sommige bepalingen der wet van 1870 tot regeling van hêl lager onderwjjs en eene wet betreffende de spoorwegen en kanalen. Lord Granville heeft in het parlement uitvoerig gesproken over de Hiacstie van Centraal-Azië. Hij deelde mede dat lijj in de maand October jl. «uc depêche had gezonden naar Rusland, waarin de meening van Engeland was vervat over de grenslijn. Prins Gortschakofï zeide in zijn antwoord dat Rusland het voor het grootste gedeelte met die ljjn eens was, maar dat de regering ziek niet ken verceuigen met het voorstel beirelFende de twee provinciën Radakslian en Wakhuit Lord Granville zond den 85tt° Jaauarij eene depêche aan lord Loitus over het onderhoud met Schuvaloll. •e minister las èen deel dier depêche voor, waaruit bleek dat Schtivaloflf zijn» verwaBderfag ftftd te kannen gegeven d*t er' een zekére agitatie en verkil tering in Engeland heersehtè daar de Czaar geen enkele qnae-tie kende, welke de goede verstandhouding tusschen de beide landen kon sta ren. Zeer zeker was men het niet eens over enkele ondergeschikte punten van regeling, tusschen lord Clarendon en prins Gortschakoff gesloten, be treffende de grenzen van Afghanistan; maar deze quaeslie moest de goede verstandhouding niet in gevaar brengen. De Gzaar had bijna alle wcri- sclien van Engeland ingewilligd; en er bleef slechts één punt te regelen over, namelijk dat van Badakshan en Wakhun. De Czaar geloofde niet, dat die quaestic oorzaak kan wezen van een geschilen hij heeft besloten dal dit liet geval niet zijn mag. De expeditie naar Khiwa zal in de lente vertrekken; zij heeft ten doel de strooperijen te straffen en 50 Russische gevangenen in vrijheid te stellen, doch geenszins veroveringen te doen. De heer Schuvaloff verzekerde dit ten stelligste. Lord Granville hechtte zoo veel waarde aan die verklaringen, dat hij geneigd was die met eene formele verbindtenis gelijk te stellen. H. M. de koningin heeft een jaargeld van 50 toegekend aan miss Knowlcs, weduwe van den kapitein van de Northfleet. als erkenning van het heldhaftig gedrag van haren echtgenoot. In officiële bescheiden der Britsch-Indische regering komen niet onbe langrijke mededeelingen voor omtrent de wjjze van aanwerving der koelies. Vaak worden er koelies, en vooral Indische vrouwen, welke volgens de op het stuk der immigratie bestaande bepalingen in eene zekere verhouding tot liet aantal mannen bij elk transport moeten aanwezig zijn, zonder hunne toestemming opgeligt en aan boord der immigraiitenscliepen gebragt, zonder dat de autoriteiten in de bestaande bepalingen middelen vindeu. krachtig genoeg om dergelijke misbruiken te beletten. Echter was aan de plaatselijke overheden, welke op elk met de immigratie-agenten gesloten bonlract hunne goedkeuring moeien geven, een streng loezigt zoowel op hel vrijwillige karakter der overeenkomsten als op de geschiklheid dei- immigranten voor den plantage-arbeid aanbevolen, en deze aanbeveling had reeds eenige vruchten gedragen. Ten bewijze hiervan wordt aangevoerd dat de immigralie-agent van Jamaica te Calcutta aan zijne regering geklaagd had dat /-onwettige moeijelijkheden aan zijne onderagenten in den weg werden gelegd door de rijksambtenaren in Bengalen, welke de verordenin gen op het stuk der immigratie op zeer onbillijke wijze uitlegden, zoodat het hem niet mogelijk zou zijn een enkelen koelie aan te werven, wan neer die tegenwerking bleef voortduren." De regering van itidië, zegt een regerings ambtenaar, behoort beter op de hoogte te zijn dan zij lot dusver was, teil einde er voor te waken dal arme onwetende lieden, onbekend met het onderscheid tusschen de eene of andere kolonie, niet misleid wor den door gewelenlooze aanwervers, welke voor ieder aangeworven persoon eene premie ontvangen, en zorg te dragen dat de door de koelies aange gane verbindtenissen waarlijk verbindende contracien zijn en de daarin be dongen looiier» en andere voordeelen niet, zoo als lot nog toe het geval was, bij aankomst op de bestemmingsplaats niets meer dan denkbeeldig zouden blijken te zijn. Volgens een schrijven uit Parijs aan de Times zon in den Ronapariis- tischen familieraad bepaald zijn, den keizerlijken prins, die op den I0,,CB Maart 17 jaren oud is, op den 20-<"" daaraanvolgende mondig te verklaren: hetgeen, volgens eene oude wet, met erfgenamen der kroon op hun 16" jaar geschieden kan. Hierdoor zou de prins zich in slaat gesteld zien zich in persoon als keizer aan de Fransche natie aan te bicden, zondra hij na de maand Maart de gelegenheid gunstig achten zal. In het jaar 1872 kwamen in de haven van New-York 268.767 land verhuizers uit Europa aan. Het getal landverhuizers ran buiten Europa, dat aldaar in 1872 aankwam, bedroeg 22450. Volgens een herigt uit Melbourne, heeft de Britsche oorlogsloep Basilisk drie schepen overgehragtdie hun werk ma&kten van het stelen van Zuidzee- eilanders. FRANHHU K. In de laatste bijeenkomst van den heer Thiers met de commissie-vau- dertig heeft de eerstgenoemde zijne meening gezegd over de inrigting van het kiesstelsel. Hij verklaarde nog steeds, even als vroeger, een tegen stander te zijn van het algemeene stemregt, doch te begrjjpen dat dit stel- j sel, eenmaal bestaande, niet afgeschaft kon worden zonder groote gevaren voor de orde en rust. Ter wegneming van een der grootste aan het alge- 1 meene stemregt verbonden misbruiken, hel deelnemen van nielhevoegdea aan de stemming, stond hij echter de verdeeling in kleine kiesdistricten voor, waar het mogelijk was dal de kiesbevoegden allen bjj de stemopnemers persoonlijk bekend warenen waarbij dan de inwoning in het district eene der voorwaarden van kiesbevoegdheid zoude zjjn. De heer Defaure las I daarna het door de regering ontworpen artikel voorhetwelk de beide laatste artikelen van het ontwerp der commissie zou moeten vervangen; «Binnen kort zullen speciale wetten worden vastgesteld op de volgende drie punten: 1". de zamenstclling en bevoegdheid der nationale vergadering welke na de ontbinding der tegenwoordige zal optreden; 2°. de zamenstel- Iing, de wijze van verkiezing en de bevoegdheid eencr tweede kamer; 3('. de inrigting van liet uitvoerend bewind voor den tijd, welke verloopcn zal tusschen de ontbinding der tegenwoordige vergadering en de oplreding der beide nieuwe kamers." Nadat de minister dit arlikel had toegelichivolgde er eene gedachten- wisseling tusschen den heer Thiers en de leden der commissie over de rege ling van het kiesstelsel, waarbij velerhande misbruiken werden aangewezen, welke in de laatste tjjden en onder het keizerrijk waren gepleegd. Nog verklaarde de president, op eene hem gestelde vraag, dat de regering er bezwaar in zag van haar initiatief ten aanzien van het derde der opge noemde punten gebruik te maken, vermits zjjn gevoel van eigenwaarde hem gebood op de oplossing dezer vraag in het geheel geenen invloed nil te oefenen. Hjj gaf. even al» d« minister van justitie, te kennen er g-efcn

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5