hij daar eenige glazen jenever naar binnen bad geslagen, viel bij in een bewusleloozen toestandwaaruit hij niet is ontwaakt. De vereeniging van tabaksplanters, te Amerongen, heelt besloten tot de oprigting van eene credietvereeniging volgens het stelsel van Schnl/e- j Delilscli. -- l)c gemeenteraad van Groningen heeft besloten aan de meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs geen onderwijs meer te doen geven in de j Engelsche taal; wel in de Fransche en üuitsche talen. In den avond van 26 Jan. waagden zich vier arbeiders uit YVol- dendorp en een man uit Oost-Friesland in een klein bootje, om in den daarop volgenden nacht een aanzienlijke hoeveelheid voorloop van brande wijn ons land binnen te smokkelen. De reis ging evenwel niet voorspoe dig; tot tweemaal toe sloeg het ranke vaartuig om, dat zij telkens met moeite weêr opriglten, hetgeen zij wegens de geringe diepte van den Dol- lard op sommige plaatsen wel konden doen. Door dit oponthoud verliep echter het water vóór zij den vasten wal hadden bereikt. Er schoot niets over dan op eigen redding bedacht te zijn en, met hun vracht beladen, door het slijk te waden om op die wijze den Dollards- of liever den Reider- wolderpoldersdijk te bereiken, waarvan zij, naar hun meening, niet ver meer verwijderd konden zijn. Aan slechts twee hunner gelukte bet echter na veel inspanning op vasten wal te komen; de beide anderen verdwaalden of bleven in het slijk vastzitten en kwamen alzoo aan een treurig einde. De vijfde persoon, de Oost-Fries, zich niet zoo goed op het onzekere slijk durvende wagen, bleef in de boot lot den daaropvolgendcn Dingsdag mor gen, toen hij op den dijk door drie personen werd opgemerkt, die hem, vuil en doornat, in half bewusteloozen toestand aan wal hielpen, waar hij v,rvolgens bij een hunner liefderijk werd verzorgd, zoodat hij de terugreis naar zijn woonplaats te voet heelt kunnen aannemen. De boot was inmiddels weggedreven. Men heeft later, toen het ongeluk bekend werd, wel onderzoek naar de vermisten gedaan, maar van slechts e'én de plaats gevonden, waar deze vastgezeten heeft, doch zich ook nog schijnt losgemaakt te hebben, zoodat hij. vermoedelijk door uitputting van krachten nitt meer kunnende, is verdronken en met de ebbe weggedreven. Men meldt uit Tilburg: Meermalen is ter sprake gebragt, dat het wenschelijk ware, dat het oude zeer bouwvallige paleis van wijlen Z. M. Willem II werd gesloopt en men alsdan kon verwachten, dat daar ter plaatse op de plek. alwaar onze onvergetelijke vorst zulke genotvolle rus tige uren doorbragt, een monument te zijner nagedachtenis zou opgerigt worden. Thans mag men met zekerheid melden, dat met het afbreken van hel sterfhuis of oude paleis in de eerste dagen een aanvang zal worden genomen en dat op dezelfde plek door de Hooge Erven onder de leiding van onzen stadgenoot den heer van Tulder een monument zal worden op gerigt, hetgeen ten eeuwigen dage een blijvend aandenken zal daarstellen voor den vorst, aan wien Tilburg zoo vele weldaden dankt. 'sGRAVENHAGE, 4 Februarij. Tol regter-plaatsvervangcr in de arrond.-regtbank te Haarlem is be noemd de heer mr. R. Koopmans, advocaat aldaar, en tot plaatsvervangend kantonregter te W'oubrugge de heer C. J. A. Wynaendts, burgemeester der gemeente Leimuiden. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Hoorn, de heer B. C. van Berkel, thans te Middelharnis; te Venlo, de heer L. Beijerinck, thans te Lochem; te Appingedam, de heer J. E. J. Jor- daan, thans te Terborg; te Heusdcn, de heer W. F. Mensing, thans be waarder der hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen te Almelo. De officier van administratie 2e kl. J. A. Lagaay, uit 0. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. Ten huize van mevrouw de douairière van der Oudermenlengroot- meesteresse hij het huis van H. M. de koningin, werd gisteren eene schit terende soiree gegeven. Deze soirée werd vereerd met de tegenwoor digheid van H. M. de koningin, die er ten ruim 9 ure, vergezeld van eene hofdame en van een der kamerheeren. verscheen en er een geruimen tijd vertoefde. Advocaat-generaal mr. Smits heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad (strafkamer) tot verwerping geconcludeerd in de zaak van J. van Drillen, die door het prov. geregtshof in Gelderladd tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van hel in het water werpen zijner beide kinderen, ten gevolge waarvan het jongste is verdronken. Den 24slen dezer zal de hooge raad uitspraak doen. Vervolgens werd o. a. behandeld het beroep in cassatie door den gewezen gemeente-ontvanger te Alkemade, J. V., ingesteld tegen een arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland, waarbij hij tot één jaar eenzame opslui ting is veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van inschulden en roerende goederen van zijnen boe del en zulks na op 16 Aug. 1872 door de arrond. regtbank te Leiden te zijn verklaard in slaat van faillissement als lid der ontbonden lirma Prins en O. aldaar. Als verdediger trad op mr. ,J. van Gigch, die tot toelichting dezer voorziening als eenig middel van cassatie voorstelde schending ol ver keerde toepassing van art. 5 der wet van 10 Mei 1837 in verband met de ar)t. 2, 23, 28, 3), 764, 765 en 794 Welb. van Kooph.. der arlt. 1655. 1660, 1683 Burg. Welb. met art. 436 Strafvord. en art. 954 Burg. .Welb. De vraag bij dit middel, dat hel fond der zaak betreft, was volgens pleiter geheel nieuw. Ilij voerde gelijke gronden als voor het hof aan en kwam lot de slotsom, dat de requiranl, toen hij failliet verklaard werd, geen koopman meer was; dat hij dus niet kon worden failliet verklaard; dat er groot verschil bestaat tusschen het innen van handelsschulden door een koopman of een particulier en dal de slrafregler niet gehouden is aan eene uitspraak van den civielen rehler. Op grond dat de schuld aan het den requirant ten laste gelegde niet zon zijn bewezen, concludeerde pleiter tot vernietiging van het arrest en vrijspraak van den veroordeelde. Op aanst. Maandag zal adv. gen. mr. Smits conclusie nemen. BU1TENLAMtSCill-: UKKlGTKiN BELG IE. Te Antwerpen is vermoedelijk een zware misdaad gepleegd. Zekere Vir- ginie Iluveneers, 52 jaren oud, vrouw van den tapper Gerlach, is in haar huis opgehangen gevonden. De man, die beweert haar in dien toestand ontdekt te hebben, is gevangen genomen, omdat het slagtoffer op verschil lende plaatsen met bloed bevlekt was en de regterborst met een revolver doorschoten bleek te zijn. EXGELAXl). LONDEN, 3 Februarij. Volgens mededeelingenbij hel Engelsche gezantschap te Weenen ont vangen, schijnt men te St. Petersburg niet genegen te zijn de door graaf Schuwalow te Londen gedane toezeggingen ten volle goed te keuren en te bekrachtigen. Men vordert voor Rusland het onbeperkte regt om de eventueel aan Chiwa op te leggen voorwaarden niet nu reeds onherroepelijk vast te stellen, maar die te regelen naar gelang van den te bieden tegen stand en van de offers, welke Rusland ten gevolge daarvan zal moeten brengen; men wil alleen de toezegging gestand doen, dat het niet het plan is Chiwa op den duur in te lijven, waardoor echter eene tijdelijke ge wapende bezetting des noods tot aan de uiterste grenzen van het lvhanaat niet uitgesloten zou zijn; gelijk mede de verdere toezegging, dat deze uiterste grenzen in geen geval overschreden zouden worden, ten ware men door eenen aanval van gindsche zijde der grenzen uitgetart wierd om ver der voort te rukken. Engeland is van oordeel dat het op die wijze geheel aan Ruslands willekeur zoude overgelaten zijnzoowel om de onafhanke lijkheid van Chiwa illusoir te maken, als om zijne ondernemingen nog ver der dan Chiwa uit te strekken. Aan den Engelschen gezant te St. Peters burg is intusschcn kennis gegeven dat hij binnen weinige dagen suppletoire instructiën zal ontvangen. Zondag heeft op de kust een zware storm gewoed, die talrijke schip breuken moet hebben veroorzaakt. Men weet nu reeds dat de stoomboot Charalpine, van Antwerpen naar Liverpool bestemd, op Blackhead is ver gaan, waarbij de kapitein en een man der equipage zijn omgekomen. Van de Northfleet zijn bij lagen waterstand slechts de toppen der masten te zien. Tot nu toe zijn er nog slechts eenige lijken naar boven gekomen, ofschoon het aantal der slagtoffers meer dan 300 beloopt, en zijn er reeds verscheidene dagen verloopen, sedert het schip in de diepte weg zonk. Donderdag 11. zijn de duikers aan den arbeid gegaan, om van de lading zooveel doenlijk te bergen en de masten uit te liglen; een gevaarlijk werk, tvaartegen de strandbevolking des te grooleren afkeer toont, omdat zij het over het loon niet regt eens kon worden. Ouder gewoonte, name lijk, ontvangt ieder, die een lijk aan het strand vindt, eene belooning van 6 sh.daarentegen ontvangt hijdie een lijk uit de zee opvischt en aan strand brengt, niet slechts geene belooning voor zijne moeite, maar moet bovendien zelf de begrafeniskosten betalen. Dientengevolge waren de lieden aan de kust het oneens, of zij al dan niet de behulpzame hand zouden bieden in het vinden der lijken, eu ook de magistraat van het naastbij ge legen dorpje verkeerde dienaangaande in het onzekere, omdat hem de taak kon ten deel vallende lijken der 300 verongelukten te doen begravenhet geen, ongerekend de kosten, wegens de kleine oppervlakte van hel kerkhof bezwaar opleverde. Doch aan al dien twijfel is thans een einde gemaakt. De eigenaars van het verongelukte schip hebben zich namelijk verbonden, voor elk uit het wrak te voorschijn gebragt lijk 2 te betalen, en de onder het voorzitterschap van den lord-mayor gevormde commissie heeft voor elk In open zee gevonden lijk eene belooning van 5 a 10 sh. uitge schreven. Daar deze commissie ook de begrafeniskosten zal betalen, houdt men zich thans nog slechts onledig met de vraag, om de beschikbare ruimte op de begraafplaats uit te breiden, en de lijken te voorschijn te brengen. Daarmede is een aanvang gemaakt, liet was reeds de zevende dag, waarop gezonken lijken gewoonlijk boven komen. Men is bovendien voornemens een hoeveelheid van 50 pond buskruid in de diepte, digt bij het wrak, te doen ontploffen, opdat door de dreuning de lijken naar boven worden ge dreven. Gewoonlijk schiet men tot dit doel met een stuk geschut over de oppervlakte der zee. De eerstgenoemde methode behoort tot de uitvindingen van den lateren tijdwaarmede bij deze gelegenheid de proef zal worden genomen. Het gebouw der militaire akademie te Woolwich is Zaturdag voor het grootste gedeelte door brand vernield. Het is gelukt, de helft der zeer kostbare boekerij te redden, terwijl de voorraad kruid, hoewel niet dan met de grootste moeite, in tijds werd geborgen. Verschillende personen, geen der kadets echter, ontvingen ligte'kwetsuren; de brandmeester Win- field, te Woolwich, had het ongeluk van een ladder, die onder hem brak, naar beneden te storten en een der ribben te breken. FRANKRIJK. Volgens Ie Droit zullen al de leden van den raad van bestuur van de Société iniluslriclle geregtelijk vervolgd worden wegens schending der wetten op de vennootschappen, misbruik van vertrouwen en wegens oplig- ting. Die leden zijn de volgende personen: Lefèbvre-Duruflué, oud-minister van koophandel en landbouw, en oud-minister van openbare werken; Ran- doing, oud-afgevaardigde en oud-president van den departementalen raad der Somme; Ollivan, oud-minister iu Spanje en oud-voorzitter van den alge- meenen raad van onderwijs daar te lande; de markies de Radepont, grond eigenaar; Paté, divisie-generaal en kommandeur der Bath-orde; Ilaltbronn, bankier; Wellesley, beurshandelaar. De instructie dezer zaak wordt ijverig voortgezet, zoomede die van eenige andere financiële maatschappijen. Van de personen, te Parijs wegens deelneming aan de Internationale in hechtenis genomen, is reeds weder een groot aantal ontslagen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2