BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 February 3373, V°. 23. STADS-BE RICH TEN. KENNISGEVING. binnenlandsche berigten. BUITENLANDSCHE BERIGTENT" Be Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 27sleo Januarij 1873, n». 43; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: 1». dat de uitoefening der jagten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litL d, en der wet van den 13den Junij 1857 (Staatsblad n°.87), wordt gesloten op Zaturdag den 29!ten Maart aanstaande met zonsondergang; 2". dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. c, der bovengenoemde wet) is toegelaten van den lstc™ Mei aanstaande tot en met den I9den Julij daaraanvolgende, doch dat liet vliegnet in geen geval lot het tirasseren van kwartelen mag worden gebruikt; 3'. dat de visseherij in de binnenwateren, waaronder ook worden ver staan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 20slen Maart aanstaande tot en met den 10den Mei daaraanvolgende, met uitzondering van liet visschen naar aal en paling, hetgeen ook gedurende den gesloten visch- tijd door middel van fuiken, aalkorven, aalscharen en dobbers, zoomede door peuren, wordt vrijgelaten; 4". dal het visschen met kuilnetten, waaronder ook belmoren ankerkui- len en slaalboomen, van den 18UD April tot en met den 15den Junij 1873 is verboden; 5°. dal de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of opbokken van den 30sten Maart tot en met den laatsten April en van den 15den Julij tot de opening der jagt op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Gravekiiage 29 Januarij 1873. FOCK. LEIDEN, 1 Februarij. In de Donderdagavond gehoudene vergadering met dames van het Leidsche departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad als spreker op de heer J. Herman de Riddervan 's Gravenhage. Een bezoek op de kermis te Utopia was het onderwerp zijner rede/terwijl hij na de pause den indruk schetste, dien het kermisbezoek op de verschillende toe schouwers had gemaakt. De leden met hunne dames waren in grooten getale opgekomen en zeker zal niemand onvoldaan de vergadering verlaten hebben. De Zangvereeniging Caecilia alhier zal Donderdag aanst. eene uitvoe ring geven met orkest. De aankondiging daarvan heeft ongetwijfeld den beminnaars van degelijke muziek genoegen gedaan. Zooals men van de vereenigiug gewoon is, belooft het programma ook thans weder een waar genot, en men heeft bij vroegere uitvoeringen de ervaring verkregen dat zij de denkbeelden der grootc componisten op eene waardige wijze weet te vertolken. Met volle vrijmoedigheid kunnen wij de aandacht op deze uit voering vestigen en iedereen aanraden haar bij te wonen, ons overtuigd houdende dat de uitslag, zoo hij de verwachting niet overtreft, zeer zeker toch daaraan zal beantwoorden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 155 tot 184 volwassen personen en 57 tot 73 kinderen. Men meldt ons uit Leiderdorp dat de zangvereeniging Nut en Genoegen aldaar door eene commissie uit de gemeente Woubrugge is uitgenoodigd om op aanstaanden Woensdag den 5den Februarij, des avonds te 7 ure, aldaar eene openbare uitvoering te geven. Mogt deze zangvereeniging door de laatst gedane uitvoeringen algemeen lof inoogsten wij verwachten dan ook dat de aangenomen uilnoodiging de tevredenheid zal mogen wegdragen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen B volgens arlt. 61- 65 der wel van 2 Mei 1863, en het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen B volgens art. 60 en de examens C volgens artt. 6165 der genoemde wet. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toe lating van jongelieden als kadel bij de kon. militaire akademie en dat dit examen op 1 Julij aanst. een aanvang zal nemen. De ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen lot dat examen worden toege laten. bebooren de aanvrage daartoe vóór den lsun Mei aanst. aan het de- parlement van oorlog te zenden. Om tot hel examen te kunnen worden toegelaten, moet de adspirant van zoodanigen leeftijd wezen, dat hij op 1 September aanst. niet minder dan 17 en uiel meer dan 20 jaren oud zal zijn. Er worden derhalve alleen toegelaten jongelieden die tusschen 31 Augustus 1853 en 1 September 1856 zijn geboren. Dit jaar worden plaat sen opengesteld als volgt: voor de dienst hier te lande: infanterie 34, cavalerie 4, artillerie 13, genie 6; voor de dienst in Oost-Indië: infan terie 18, cavalerie 2, artillerie 8, genie 12. liet rapport der commissie, benoemd door het bestuur der vereenigiug van leeraren bij het middelbaar onderwijs, is openbaar gemaakt. De com missie is o. a. tol de conclusie gekomen, om de derde alinea van art. 57 aldus te lezen: //Het eindexamen voor de hoogere burgerscholen betreft de vakken, vermeld onder a c, e—n en p. van art. 17." Te Kelhel werd dezer dagen een 2-jarig meisje aangehouden, wegens liet ontvreemden van vier goud?n ringen aan eene dienstbodemet wie zij diendp. Te Lobith zijn vier jonge meisjes, die zich met schaatsenrijden op eene kolk vermaakten, tegelijk door het ijs gezakt. Gelukkig waren er personen in de nabijheid, door wier pogingen het getukt is allen te redden. Te Ter Apel heeft het ijsvermaak reeds een offer geëischt. Een jon geling, die zich op het nog brooze ijs waagde, zakte er door en vond in j het kanaal zijn dood. Men meldt uit Leeuwarden: De waterstand, die nog aliijd hoog is en steeds in de laatste weken, volgens de peilschaal alhier, ongeveer 60 cen timeter boven zomerpeil aanweesis thans eenigzins dalende. De gevolgen hiervan zijn., dat het ijs, hetwelk nog dun en daardoor reeds weinig te vertrouwen is, voor de liefhebbers van schaatsrijden zeer gevaarlijk wordt; het water toch loopt, vooral aan de zijden van het land of den wal, onder het ijs weg. In vele vaarten is op sommige plaatsen zelfs nog geen ijs te zien; met alle sluizen wordt nog gestroomd. Op sommige plaatsen hebben reeds hardrijderijen plaats gehad en onderscheidene dier volksvermaken zijn, ijs en weder dienende, in de volgende dagen te houden, aangekondigd. De afmaking van ziek en verdacht vee aan de besmettelijke longziekte, zoo schrijft men uit Wijmbritseradeel, is in vollen gang; de voorgaande i week zijn in deze gemeente niet minder dan 86 runderen onteigend en af gemaakt. Het is een droevig en alzigtelijk looneel, zoovele runderen, met de kalveren er in, te zien afmaken. De arbeiders noemen het een moorde naarsboel; aan het vleesch is voor hen niet te komen. Toch schijnt afma king het radicale middel tot stuiting te zijn. Ook in de gemeente VVonse- radeel is in de vorige week te Greonterp een beslag vee afgemaakt en dreigt een stal te Harlwerd gelijk lot te ondergaan. Wij zijn nog niet aan het einde van al die ellende. In Oosldongeradeel js in het laatst der vorige week, nadat men in die gemeente elf paanden daarvan was verschoond gebleven, ook weder de longziekte uilgebroken en wel bij een veehouder onder Aalzum. 13 runderen werden afgemaakt en het vleesch daarvan is verkocht. Het aankoopen van vee was de oorzaak ook hier van het insle pen van deze zoo gevreesde ziekte daar zij zich het,eerst heeft geopenbaard bij een kalf, voor eenige weken op de Leeuwarder-veemarkt aangekocht. Als een goede maatregel mag worden gewezen op de omstandigheid, dat voortaan het vleesch ook bij kleinere partijen wordt verkochtopdat ook de minder gegoeden in de gelegenheid zullen ziin daarvan iets te ver krijgen. Door 's koning» commissaris in de provincie is, bij circulaire, de aandacht van hecren burgemeesters hierop gevestigd. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort 65.50, 2e soort 55.— per ton. De zucht tot landverhuizing bleef in het afgeloopen jaar in de pro vincie Friesland nog al aanhouden. In 1872 toch zijn uit 14 gemeenten van Friesland naar Noord-Amerika vertrokken 111 personen waaronder 39 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen. Van genoemde 39 personen kun nen worden gerekend te belmoren tot de welgestelden 2, tol de mingegoeden 28 en tot de behoeftige klasse 9. In de laatste 10 jaren vertrokken uit deze provincie 1397 personen. Ook nu reeds in deze maand zijn, naar men verneemt, weder cenigen vertrokken en het is te voorzien, dat spoedig meer dezen zullen volgen. 's GRAVENHAGE, 1 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. VV. F. H. von Weckherlin. IIDS. minister-resident in Japan, lot het aannemen der versier selen van groolofficicr van de orde der Italiaansche Kroon, hem door den koning van Italië geschonken. Tot plaatsvervangend kantonregter te Heerlen is benoemd de heer P. J. Idema Greidanus. ontvanger der registratie aldaar. De heer C. J. F. A. van Gestel, ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Vaals, is in diezelfde betrekking be noemd te Tegelen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemen: bij het 2e reg. huzaren, tot ic|> luit., den 2'" luit. 11. W. Weylandt. van hel corps; bij het 3e reg. huzaren, tot ritmeester 3e kh, den le" luit. 11. J. P. Schrassert Bert, van het 4C reg. huzaren: bij het 4e reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester G. Holtius, van het 3' reg. huzaren. Het Pad. meldt dat de heer Rosier Faassen voor een oorspronkelijk dramatisch tafereel, getiteld: De //militaire Willemsorde", door hem aan Z. M. opgedrageneen vleijenden brief van dankbetuiging vanwege Z. M. heeft ontvangen, benevens een gouden horloge. EWQEïiAW». LONDEN31 Januarij. Van hier schrijft men aan de Augsb. Allg. Zeit. dat men in Engeland, in spijt van de welwillende en vredelievende verzekeringen, welke graaf SchuwalofT in last had te Londen te geven, zeer goed weet wat Rusland in Centraal-Azie drijft en welke de geheime bedoelingen van dat drijven zijn, en dat de publieke opinie, met deze wetenschap, het aan het ministerie Gladstone niet vergeven zal. zoo het, ter bevreding zijner vredelievende neigingen, door eene overdreven toegeeflijkheid jegens Rusland, in Centraal- Azië de Britsche belangen in gevaar bragt. De regering heeft thans besloten tot eene hervorming der geregtshoven, waarmede van onderen af begonnen zal worden. De lord kanselier zal in de aanstaande parlements-zitting eene bill betreffende de hervorming van de graafschaps-geregtcn indienen. Er is eene inschrijving geopend tot ondersteuning der werkstakers in Znid-Wales; de markies van Bute was de eerste, die inschreef, namelijk voor 100 De patroons zijn alles behalve ingenomen met deze bewijzen van deelneming; alleen de heer Fothergiil maakt daarop eene uitzondering, daar hij last heeft gegeven om de werklieden, die bij hem in dienst waren, zoo noodig van voedsel te voorzien. - Volgens de //Lloyds list" is het schip Murillo te Cadix binnengeloopen. Men meent ten stelligste te kunnen constateren, dat dit schip aan de North- fleet het ongeluk heeft berokkend, waardoor die bodem is vergaan. Den llden Januarij is in Connecticut tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld mevrouw Lydia Sherman, die bekende, twee van haar drie echlgenooten, vier van hare eigene kinderen, een stiefzoon en een stiefdoch ter en nog twee anderen van haar kinderen te hebben vergiftigd, terwijl zij nog zinspeelde op den geheimzinnigen dood van nog een echtgenoot en van twee harer kinderen. FKAKKRIJH. De zitting der nationale vergadering van Donderdag was vrij levendig. Het ontwerp aan de orde gaf daartoe gereedelijk aanleiding, t. w. het rap port door den heer de Sugny opgemaakt over de contracten, die tijdens den oorlog, onder het bestuur van Gambetta, te Lyon voor-rekening van den staat, het departement en de gemeente waren gesloten, alsmede een rapport van den heer de Ségur over de uitgavenuitsluitend gedaan ten be lt hoeve van het leger der Vogezen, onder aanvoering van Garibaldi. Deze rapporten waren zeer afkeurend over het bestuur der delegatie en eenige personen, die de contracten hadden gesloten. Zij waren een doorloopende acte van beschuldiging. De commissie zegt, dat zich vele avonturiers, ge deserteerde soldaten, voor de helft helden, voor de andere helft bandieten, in hel leger van Garibaldi bevonden. De heer Challemel-Lacouroud-prefect van Lyon en afgevaardigde uit die stad, verdedigde zeer uitvoerig zijne handelingen, èn trachtte aan te toonen dal het rapport vol onjuistheden is. Hij werd door de linkerzijde levendig toegejuicht.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5