[.UITEN L.\ IN!) SC UK RKIilG j K.V PEH TEL EG HAAF. Werkimms-Vereenjging „Afut en Genoegen." Hel betrof toch niets meer of minder dan eene civile art ie wegens hoon legen den direcieur der Kon. Fransche opera, den heer Emile March, inge steld door den lieer ïrinquier, als fort premier tenor voor dit saizoen door dien directeur geengageerd. De quaeslie was deze: den 23'° November zon, terwijl het llaagsche pu bliek vol aandacht naar de muziek van Auber's «Mnetle de Portici" zat te luisterende lieer Marck met den premier tenor, die in het costuum van Massaniello het oogenblik stond te verbeiden dat hij voor het voetlicht moest verschijnenop het tooneel achter de coulisses een vrij hevigen woor dentwist hebben gevoerd en daarbij o. a. de ook voor de ooren van den Napolilaanschen visscher niet zeer liefelijk klinkende woorden hebben toe gevoegd: roleurbandit, eet liomme Id me vole, welk feit de gemagtigde van den heer Trinquier, jhr. mr. E. N. de Brauwheden aanbood des noo- dig door getuigen te bewijzen, en dat naar zijn oordeel ontegenzeggelijk moest beschouwd worden als hoon en beleediging, die den klager schade heeft doen lijden in zijn eer en goeden naam, welke schade hij het best dacht te kunnen herstellen door een eisch in te stellen, naar aanleiding van art. 1403 van het Burg. Wetboek, tot vergoeding er van tot een bedrag door den regter te bepalen, maar hoogstens van 500, benevens aanplakking van het vonnis van veroordeeling en tot veroordeeling in de kosten. De gemagtigde van den lieer Marck, de heer mr. A. de Pinto, wenschte echter thans niet in wederlegging Ie treden van hetgeen namens den pre mier tenor was aangevoerd, maar eischte nu alleen cautie-stelling door den klager lot een bedrag door den regter te bepalen, maar niet te gering, wegens de appellabiliteit van het vonnis des kantonregters en de mogelijk heid, dal de heer Trinquier. gedurende den tijd dat de zaak met haar enquêtes en contra-enquêtes hangende kon zijn, tiet theater en de residentie zou verlaten. De heer uir. de Itrauw verklaarde zich bij dien eisch te wil len nederleggenmaar wees er op dat de eerste grond voor de noodzake lijkheid van eene hooge cautie niet opging, omdat de wet toelaat dat in appel op nieuw cautie-stelling wordt geêischt. Ten gevolge van dit incident, waarover aanstaanden Maandag uitspraak zd worden gedaan, blijft de behandeling van den oorspronkelijken eisch nog hangende. Het tot stand komen van een gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier is thans verzekerd.. De acte van oprigting is verleden, liet maat schappelijk kapitaal is tot 175.000 gestegen. In de volgende maand nemen de werkzaamheden een aanvang. E Bi C» Ï5 A Bi SS. LONDEN 30 Januarij. Het Daily News bevat een schrijven van den Britsclien consul op de Fidji- en Tonga-eilanden, den beer March, waarin met voorbeelden de gru welen van den nienschenhaiidel in Polynesie worden toegelicht, en tevens een beroep wordt gedaan op het Britsehe volk en de Brilsche regering. De heer March verklaart dat hij magteloos is tot het tegengaan of straffen van de hemeltergende schandstukken, die hij dagelijks, als onder zijn oogen, door Brilsche onderdanen ziet volvoeren. Het onderzoek naar liet gebeurde met de Northjleet is zoover gevor derd. dat men weet, uit het onderzoek naar de Velasquez ingesteld, die met averij te Havre binnenliep, dat dit stoomschip de ramp niet veroor zaakte. De vermoedens tegen de Murillo zijn daardoor nog toegenomen, maar tot nog toe heeft men cr geen spoor van kunnen ontdekken of dit schip al of niet is vergaan. Hel onderzoek wordt intusschen met ijver voortgezet door de loodskotters van Dover, de Galathea en de Desmona en door liet stille weer zeer begunstigd. De Northfleet blijft tot nog toe goed in haar geheel, maar bij de minste verandering van wind verwacht men dat het schip uiteen zal slaan. Het had zoowat 400 ton spoorstaven aan boord, en met zoo'n zware lading is het zeer waarschijnlijk, dat het in het zand zal wegzinken. FSAÏ li R 1.5 Si. Volgens berigten uit Versailles, in het Bicn public voorkomende, hield men het er voor dat de bijeenkomst van den heer Thiers en den mi nister Dufaure met de commissie-van-dertig op Vrijdag zou gehouden wor den, tenzij de beraadslaging over het rapport der commissie van onderzoek naar het geldelijk beheer van het comité van algemeen welzijn te Lyon en van liet leger der Vogesen tijdens den oorlog op dien dag nog niet afge- loopen mogl zijn. Na die bijeenkomst zal de commissie nog twee vergade ringen houden, om het wels-ontwerp in verband met de aanmerkingen van den heer Thiers in nadere overweging te nemen; Maandag zal zij overgaan tot dc benoeming van eenen rapporteur, waartoe vermoedelijk de hertog de Broglie zal gekozen worden. Reeds is melding gemaakt van het gerucht dat de heer Thiers zich met de voorstellen, zooals zij daar liggen, niet kan vcreenigen. Bij het eerste door dc nationale vergadering aangenomen artikel van de wel regelende den arbeid van kinderen en vrouwen in de fabrieken, is bepaald dat de kinderen niet voordat zij hun tiende jaar bereikt hebben door patroons of bazen aan hel werk mogen gesteld worden in fabrieken werkplaatsen of op werven. Een amendement, van den heer Godin, waarbij voorgesteld werd de kinderen niet voor hun twaalfde jaar aan het onder- j wijs te onttrekken, werd met 392 tegen 213 stemmen verworpen. Volgens art. 2 dier wet zal het kind van 10-12 jaren niet langer dan zes uren daags, met een behoorlijke tusscbeupoos, mogen werken. Bij den siaalsraad is thans eene niet onbelangrijke zaak aanhangig. Toen in 1870 de Duitschcrs in aantogt waren naar Parijs, vaardigde 4e generaal Trochu, president van het góuvernement der nationale defensie, eene circulaire uit. waarin hij de plaatselijke overheden der rondom Parijs ge legen dorpen en vlekken gelastte al het mogelijke te doen, opdat de vijand zich voor de hoofdstad als iu eene woestenij zou bevinden: de bevolking moest met have, vee en voorraad naar Parijs trekken, en al wat zij niet kon medevoeren, zelfs de te veld staande en nog in den akker verborgen vruchten, verwoesten enz. Die instruction werden zoo getrouw opgevolgd, dat op vele plaatsen niet slechts hooibergen en graan- en andere schuren, maar zelfs geheele hoeven of woningen aan de vlammen werden opgeofferd. De 25 gemeenten, die daardoor eene geduchte verwoesting ondergingen hebben niet gedeeld in de voorloopige tegemoetkoming van 100 millioen fr. die aan de geteisterde gewesten is verleend. Nadat herhaalde stappen om hierin voorziening aan te brengen zonder gevolg gebleven waren, hebben j die gemeenten zich tot den raad van state gewend, en naar men meent zal dal ligchaam eerstdaags te dezer zake eene beslissing nemen. DVIT9C1SLAND. De Duitsche Vereeniging ter ondersteuning van de bewoners der Oost zeekusten, die door den storm en watervloed van 13 November jl. schade geleden hebben, heeft een verslag openbaar gemaakt van hare werkzaam heid. Zij heelt tot dusver 740,000 tb. ontvangen, en rekent, dat de overige met hetzelfde doel werkzame vereenigingen te zamen ongeveer dezelfde som ontvangen hebben, zoodat voor de hulpbehoevende kustbewoners in het ge heel omstreeks 1,100,000 tb. beschikbaar zijn geweest. De schrijnwerkersgezellen te Berlijn eisclien tegen het voorjaar hooger loon en vermindering van werkuren. Ongeveer 4000 zijn voornemens den arbeid te staken, wanneer aan dien wenscli niet wordt voldaan. 's GRAVENIIAGE, 31 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw den lieer mr. P. F. Hubreeht, secretaris generaal van liet departement van binnenlandsche zaken. VERSAILLES, 30 Januarij. Bij de beraadslaging over de leverantièn te Lyon, in de nationale vergadering, heeft de heer Cholamel den koortsaeh- tigen toestand geschilderd, waarin Lyon gedurende den oorlog verkeerde. j De overheid had geen enkel middel van dwangregt. Hij regtvaardigde een voor een al de geïncrimineerde leverantièn zijner administratie. Wel er kende hij eenige onregelmatigheden, die de exceptionele omstandigheden medebragten; maar geen enkel feit van ambtsmisdrijf kon worden aange wezen. De spreker bragt hulde aan het legioen van den Elzas en Lotha ringen, te Lyon gevormd, en aan Garibaldi, en zeide, dat hartstogtelijke I discussiën van dezen aardwaarbij de eer van mannen werd aangevallen zonder dat bewijzen worden geleverd, niet geschikt is geruststelling aan te brengen. De heer Latour, op wien Cholamel zich had beroepen, ver klaarde eene depêche van dezen laatste aan generaal Bressoles le hebben gezien, waarin Cholamel zeide, dat hij Carayon en andere officieren uit de Gironde had laten lusilleren. De lieer Daiguilton verklaarde van Bressoles de bevestiging van dit feit te hebben ontvangen. Cholamel vroeg eene enquête nopens dit ieit. Er ontstond in de vergadering groote agitatie. LONDEN, 30 Januarij. Met betrekking tot de arbeidstaking in Zuid- Wales verneemt men dat de werkstakers morgen de tweede ondersteuning som van 8000 ontvangen. Het aantal is lot 80000 geklommen. De nood stijgt. De met gesloten deurèn te houden werkliedenvergadering is uitgesteld. PARIJS, 31 Januarij. De Siècle meldt dat de lijstjder generaals, die den krijgsraad zullen uitmaken voor welken maarschalk Bazaine zal teregt staan, eergisteren aan Thiers is voorgesteld. Gisteren had Thiers weder een onderhoud met. de Larcy. Men verzekert dat Thiers hem gevraagd heeft: hoe de commissie den president der repu bliek uitsluitend verantwoordelijk kan stellen voor de aangelegenheden be treffende de builenlandsche politiek, zonder hem ook de verantwoordelijk heid voor de binnenlandsche politiek op te leggen, die vaak van veel ernsti ger aard is. />Weest consequent," liet bij er op volgen, "neemt mij geheel aan, of weigert mij geheel." Hij verklaarde wijders dat bij zich niet tevre den zal stellen met de in het ontwerp voorkomende platonische verklaring betreffende de instelling van nog eene kamer. MADRID, 31 Januarij. Ten vijf ure is de jonggeborene infant, met inacht neming van het ceremonieel, officiéél vertoond geworden. Gisteren avond waren de openbare huizen geïllumineerd. De doop zal geschieden 2 Fe- bruarij. BERN. 30 Januarij. De stenden van Zug en Lucern hebben, in strijd met het besluit der te Bazel gehouden diocesen-conferentie, verklaard niemand dan Lechat als hunnen bisschop te erkennen, en zoo veel zij daartoe bij magtc zijn hem in de uitoefening van zijn ambt te willen ondersteunen. Het is ons eene aangename taak een kort vei slag te geven van den toe stand dezer Vereeniging. Zij telde met 1 Januari 1873 180 leden, benevens 5 cerclcdcn en 22 donateurs. üe gewone Zaterdagavond bijeenkomsten worden lol gezellig samenzijn en liet houden van voordrachten besleed. Gedurende de wintermaanden worden buitengewone spreekbeurten vervuld door hceren, daartoe door hel bestuur uitgeuoodigd, waarop werklieden, geene leden zijnde, toegang hebben. De bibliotheek onderging eene aanmerkelijke verbetering, waardoor in eene lang gevoelde behoefte werd voorzien. De oefeningen in het hand- en üupuis-leekenen hadden geregeld plaats, en bij bet einde van den cursus werden prijzen uitgereikt aan hen welke de beste leekeningen hadden vervaardigd, welke prijzen ons door een belangstellende waren vereerd. liet ondersteuningsfonds, opgericht met bet doel den leden bij ziekte eene geldelijke loelage te doen toekomen, werkt steeds uitnemend en neemt in ledental toe, zoodat bet aantal leden met 1 Januari 1873 115 bedroeg. Wat de spaarkas betreft, daarvan is mede te deelen, dat door meer leden dan in bet voorgaande jaar hieraan werd deelgenomenzoodat ook deze jeugdige inrichting zich in eenen toenemendeh bloei mag verheugen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2