BUITEN LAN ÜSCI1E BERIGTEN. F n a x h a ijr k. PER TELEGRAAF. EKCiELAXa LONDEN, 27 Januarij. I)c admiralileit heeft eeu door de koningin goedgekeurd reglement op de opleiding van de officieren der marine openbaar gemaakt. Blijkens dat sluk wordt in het marine-hospitaal te Greenwich eenc kweekschool voor mariuc-officieren opgcrigt en het programma van eenen door hen te volgen wetenschappelijke!! cursus vastgesteld. Het hospitaal te Greenwich, waar oude en gebrekkige zeelieden der marine werden verpleegdwordt met den zelfden dag als zoodanig opgehevenen het sedert eenige jaren op voor malige zeelieden toegepaste stelsel van pensionering ook toegepast op de weinige invaliden, welke nog in het hospitaal woonden. Blijkens de laatste algemeene volkstelling in de Vereenigde Stalen be droeg de bevolking in een rond cijfer 38% millioen zielen. Niet meer dan een zevende gedeelte, 5% millioen personen, waren buiten de Vereenigde Stalen geboren. Van de overigen waren er ruim 9% millioen in Amerika geboren uit vreemde ouders, 10% millioen uit een vreemden vader en eene Amerikaansche moeder, ruim 10 millioen uit een Amerikaanschen vader en eene vreemde moeder. Niet meer dan 3 millioen der tegenwoordige inwo ners van de Vereenigde Staten zijn derhalve in Amerika uit Amerikaansche ouders geboren. Wat de landverhuizers aangaat vcrdeelen deze zich naar de verschillende nationaliteiten als volgt: Ieren 1,855.000, Duitschers 1,690,000, Engelsehen 655,000, Zweden en Noorwegers 211,574, Franschen 116,240. Chinezen 62,674. Van deze landverhuizers waren de Ieren bijna uitsluitend gevestigd in de staten New-York, Massachusets en Connecticut, de Engel- schen hetzij in de groote steden van het Oosten of in de kolen- en metaal- mijnendislricten, de Zweden cn Noorwegers in de Noordelijke staten Min nesota. Wisconsin en Illinois, de Duitschers, voor zoover zij niet in de groote handelssleden gevestigd waren, in Ohio, Michigan, Wisconsin cn Missouri. de nationale vergadering is een wets-onlwerp ingediend om het doen optreden van kinderen beneden den leeftijd van zestien jaren in spel len en cirques te verbieden, zoowel tot het verrigten van gevaarlijke gym nastische toeren als om als zeldzaamheden vertoond te worden. Bij het zelfde wels-ontwerp wordt het afrigten van kinderen Jot bedelarij strafbaar gesteld. Betreffende de werkzaamheden van de commissie-van-dertig zegt het officieuse Uien public o. a. het volgende: Wij willen niet beweren dat de commissie een volmaakt werk zal leverenmaar haar werk had slechter kunnen uitvallen cn vooral vele mocijelijklieden kunnen verwekken. Wij doen haar regt wedervaren met te erkennen dat zij vele vooroordeelen en eischen heeft laten varen, dat zij zulks gedaan heeft niet zonder aarzeling, maar met volkomene opregtheid. Maar wij moeten ook regt doen aan de regering en aan den president der republiek. Men scheen in den aanvang te verwachten dat de heer Thiers voor de commissie zeer lastig zou zijn. dat hij haar ieder oogenblik struikelblokken in den weg zou leggen en op geen enkel punt zou willen toegeven. De heer Thiers heeft echter eene geheel andere houding aangenomen. Hij en de ministerraad hebben op een aantal punten toegegeven, zij hebben zich in alle opzigten inschikkelijk be toond, hebben met elk zwak rekening gehouden, zijn op geen enkelen vorm blijven staan, maar hebben, wat het wezen betreft, alleen die eischen vol gehouden, welke hun door eigen waardigheid cn door 's lands belang voor geschreven waren. Het oordeel van de republikeinsche bladen over de verhouding van den president tot de commissie is veel minder gunstig. Sedert eenigen tijd hebben er te Calais nieuwe schietoefeningen plaats, in tegenwoordigheid van den minister van oorlog. Men heeft met stalen en bronzen achterladers, vier- en zevenponders, geschoten. Het kanon van 80 millimeters uit de marinewerkplaatsen leverde de beste uitkomsten op en schijnt te zjjil uitgekozen. De resultaten worden telkens per telegraaf naar Versailles geseind, zoodal de heer Thiers als het ware bij de oefenin gen tegenwoordig is. De president der republiek heeft herhaalde malen langs denzelfden weg, zijn tevredenheid over den uitslag te kennen ge geven. De Siècle bespreekt het in den familieraad te Chislehurst beslotene, namelijk, dat de ex-keizerin en prins Napoleon, als leiders der Bonapartis- tische partij, het werk van Napoleon III zullen voortzetten. Wat bedoelt men, zegt dat blad, met dat werk, en het toont in bijzonderheden aan. dat er nooit een souverein was, die zoo dikwijls van gedragslijn veranderde als Napoleon III, zoowel wat betreft de binnenlandsche als de buitenland- sche staatkunde. Voorts toont het blad aan dal de bedoelde personen van zoo ui'eeuloopendc rigting zijn. dat hunne denkbeelden zoozeer tegen elkander indi'uischcn, dal er van zamenwerking onmogelijk sprake kan zijn. Het genomen besluit is zoo bescheiden, zegt het blad verder, er spreekt zóóveel berusting uit, dat de partij zich wel zwak moet gevoelen. Het is duidelijk, dat de dood des keizers haar een verschrikkelijken slag heeft toegebragl. Hel is dus tamelijk onverschillig, wie, de keizerin of prins Napoleon, of wel beiden te gelijk, de partij zal leiden en het werk van den overledene zal voortzetten BUITSCïILANB. Volgens de Oesterr. Corr., ziet men de komst van den Duitschen keizer in Weenen tegen de eerste helft van Junij te gemoet; en het schijnt vrij zeker te zijn dal gelijktijdig ook de keizer van Busland aldaar zal aankomen. De regtbank te Frankfort heeft den eisch tot vervolging van de Fmnkf. Zeil., wegens het openbaar maken der pauselijke allocutie, verworpen. Volgens den //- estphal. Merkur heeft de bisschop van Paderborn bij het ministerie de verklaring ingezonden: dat hij vast besloten beeft, ge trouw te blijven aan den eed, dien hij den koning heeft gezworen; maar niet minder getrouw te blijven aan zijn eed van trouw aan de kerk, die hem verbiedt, zich te onderwerpen aan zulke bepalingen als in de thans aanhangige kerkelijk-politieke wetten zijn opgenomen. Uit Moskou wordt gemeld dat Netschajeff, die, als beschuldigd van moord, in der tijd door hel Zwilsersch gouvernement aan Busland werd uitgeleverd (uitdrukkelijk werd bepaald dat de aanklagt wegens hoogver raad moest uitgesloten blijven) door de jury schuldig bevonden en tot twin tig jaren dwangarbeid in Siberië is veroordeeld. OOST-I X DIE. BATAVIA. 21 December. Aan telegraphische berigteiv van Makassar, via Soerabaija ontvangen, en gedagteekend 10 December, wordt het volgende ontleend: De militaire operatiën tegen Balangnipa konden als afgeloopen worden beschouwd. Tara- manoe, de laatste verblijfplaats van Maradia Kappe, was ingenomen en ver woest, waarna die muiteling de wijk had genomen naar het gebied der Alfoeren, waar eene vervolging niet doenlijk was. Door den hadat van Balangnipa was daarna het verzoek gedaan om met Manawari, den oor spronkelijk gekozen vorst van dat rijk, aan het hoofd, het bestuur te mogen blijven voeren overeenkomstig de bestaande of nader te sluiten ver dragen. Met achterlating van eene compagnie infanterie, werd den 22»t,D November jl. Balangnipa door de troepen ontruimd, die daarop naar Pan- kadjene gedirigeerd werden, en aldaar den 238len en 24st™ debarqueerden. Den 2 58le" werd een aanval ondernomen op Bara-Batoea, de versterkte ver blijfplaats van kraeng Üonto-Bonio. Na een hevigen strijd moesten de troe pen terugtrekken, met een verlies van 4 dooden en 45 gewonden. Onder deze laaatstcn behoorden de commandant en vijf andere officieren. Op ander halve paal van Bara-Batoea werd het bivouacq betrokken. Denzelfden dag verliet kraeng Bonlo-Bonto zijne sterke stelling, zijne dooden en gewonden, waarvan het aantal, volgens te vertrouwen berigten, vrij groot moet zijn, met zich voerende. Omtrent de plaats, waarheen hij zich begeven had, konden geene zekere berigten worden ingewonnen. In Tanelte scheen de rust te zijn hersteld. De lecnvorstin was den l8'eD dezer naar het rijk teruggekeerd, en had sedert niets van zich doen hooren, zoodat men daaruit meende te mogen afleiden, dat datoe Bak ka, haar gewezen echtgenoot, het land wederom verlaten had. Volgens bijzondere berigten zijn bij de militaire operatiën tegen Balang nipa o. a. gewond majoor Meijer, de luitenants Schultz, van Maurik, Tenta, Waagen en Loomcijer. De rijstprijzen blijven op Java hoog. maar volgens officiële mededee- lingen zou en geen vrees voor gebrek bestaandaar de oogst reeds hier cn daar begonnen is, dan alleen in Demak, waar het bestuur thans eenige werken laat'uitvoeren, terwijl in de afdecling Japara de tusschenkomst van het bestuur welligt noodig zal zijn. Den l_2,lf" December overleed aan boord van het stoomschip PrinScan Oranje de l8,e luit. der infanterie J. Sirks, ridder der militaire Willems orde 4Je kl.die zich met dezen bodem tot herstel van gezondheid naar Nederland zou begeven. Volgens de Soerabnijasche Cour. zouden de heeren S. L. Huizer cn M. Couvéeeerstgenoemde ingenieur der 2' kl. bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen, te Soerabaija, en de laatste adsprirant-ingenieur bij den waterstaat de bloeijende zaak aldaar hebben overgenomen van de heeren Lakerveld C°.in afwachting van hun ontslag uit "s lands dienst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlol naar Nederland, aan den raadsheer in het hoog gcregtshof van Ned. Indie mr. Ph. J. Boosegaardc Bisschop cn aan den hoofdcommies bij het dep. van biunenl. bestuur W. E. Macaré. Benoemd: tot lid in den raad van justitie te Batavia mr. A. A. Buvskes; tot inspecteur der spoorwegdiensten, de ingenieur 2' kl. G. A. Hoogenstraalen; tot controleur lc kl. bij de statistieke opname O. A. Bur- naby Lautier; tot commies op het assist.-rcsid.-kantoor te Sambas G. H. A. Malhey; tot 2"en commies bij het dep. van binnen), bestuur F. van Braam Morris. Bij de wees- en boedelkamer te Samarang: tot lid, de boekhouder Th. M. Lcidelmeijcr; tot boekhouder J. W. Hunt; tol 2<lcn commies C. F. Piekhaar; tot 3den commies M. F. Moreau; tot ingenieur 2' kl. bij den waterstaat en 'slands burger!, openb. werken II Vrendcnberg; tot ingenieur 2' kl. bij het mijnwezen in Ned. lndië B. D. M. Verbeek. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de telegraphist 2e kl. C. Finschi: eer vol, uit 'slands dienst, de geschorste klerk bij de mil. administr. W. F. A. de Vos. Departement ran oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den l8,f" luit.-kwarticrm. bij de mil. administr. A. J. Cochins. Ontsla gen: op verzoek, eervol, uit de mil. dienst, de 2e luit. der artillerie op non-activiteit M. N. Wijt; op verzoek, eervol, wegens volbragten diensttijd, de magazijnm. dér artillerie 3e kl. (2e luit.) J. G. Koster. Departement der marine. Dcor den comfbandant der zecmagt en chef van het dep. der marine in Ned. lndië is vergunning verleend: om te repa triëren, wegens langdurig verblijf in O. I., aan de luitt. ter zee 2' kl. J. J. Kraak en J. L. Hordijk, en aan den scheepsklerk W. K. M. Hazeu. Ver leend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den hoofdingenieur-adviseur voor het vak van scheepsbouw in Ned. lndië F. Vos. Benoemd: tot hoofd ingenieur-adviseur voor het vak van scheepsbouw in Ned. lndië, de hoofd ingenieur voor het vak van scheepsbouw S. Meihuizen; tot hoofdingenieur voor het vak van scheepsbouw eerstaanwezend ingenieur bij het marine- etablissement te Soerabaija B. L. W. Eibach; tot ingenieur )e kl. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaija, de inge nieur 2' kl. bij genoemde inrigting D. Boeke; tot vaste werklieden-ketel makers bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija P. van de Wal, en de bij genoemde fabriek te werk gestelde werkman bij de algem. dienst W. den Hond. VERSAILLES, 27 Januarij. De commissie-van-dertig heeft het amendement van den heer de la Cour verworpen (volgens hetwelk de heer Thiers bjj inlerpellaliën het woord kan voeren, als de interpellatie bet gevolg is van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2