BIJVOEGSEL, behoorende tol de Leidsehe Courunt van Maandag 27 Januarij 3373, iï°. 22. De luit. ter zee 2e kl. II. A. Sirks, dienende aan boord van den moni tor Tijger, de officier van administratie 2C kl C. J. Lagaay, dienende aan boord van het ramschip Schorpioenen de officier van administratie 3e kl. A. de Leel, dienende aan boord van den monitor Tijger, worden op non activiteit gesteld, en vervangen respeelivelijk door den luit. ter zee 2C kl. A. de Bruyue, den officier van administratie 2e kl. W. J. Medenbach en den officier van administratie 3e kl. L. C. Duline. H. M. de koningin bragt gisteren namiddag een bezoek aan liet ge neeskundig gesticht voor minderjarige idioten in het Westeinde hier ter stede. Meer dan een uur nam H. M. deze nuttige inrigling in de bijzonderheden op. Blijkbaar hoogst voldaan en na den zegen van het Opperwezen op den ar beid van de bestuurderen te hebben gewenscht, verliet H. M. het gesticht, daarbij wordende uitgeleide gedaan, behalve door het bestuur, door eenige knapen der inrigting, ieder voorzien van een nationale vlag in miniatuur. Behagel en Verlind, meldt het Fad., zijn nog niet gearriveerd en zul len in de eerste dagen ook nog niet komen, lie vorige week dacht men zooals wij ook hebben medegedeeld, dat zij in het laatst van deze week hier zouden kunnen zijn, maar nog steeds is aan al de formaliteiten niet voldaan. De Jong is naar een ander vertrek overgebragt, omdat hij met de personen, in wier gezelschap hij zich bevond, niet langer zamen kon zijn. Hij dacht dat zij hem wilden uithooren, en moet daarop in woede ontstoken zijn. nÏÏlTË NLANDSC HE B ËlUGTEN BELQIE. Al de landen van Bresseux, Rapelle, Wandre, Gheralle. Argenteau tot aan Visé, zijn geheel overstroomd, ten gevolge eeuer nieuwe rijzing van het water der Maas en der Ourthe. Van Luik tot Namen zijn de velden insgelijks overstroomd. Deze overslrooming is geheel onverwachts gekomen cu heeft de verslagenheid onder duizenden gezinnen gebragt. De Senne te Brussel stroomt zeer hevig op en afwaarts de stad. Al de omliggende eigendommen ten zuiden en ten noorden der stad zjjn overstroomd. HNtlËLAN». LONDEN24 Januarij. De Daily Telegraph deelt hel volgende mede omtrent de besluiten door de hoofden der Bonapartistische partij genomen: De keizerin en prins Napoleon aanvaarden de staatkundige voogdij over den keizerlijken prins, en dientengevolge de leiding der Bonapartistische partij. Alles zal geschic- den op hun bevel en op hun gezag. Er zal geen manifest en gcene procla matie worden uitgevaardigd; de staatkunde van den overleden keizer zal worden voortgezet door den eersten prins van den bloede en door de moedige weduwe, die zijne ooïcii gesloten en zijne laatste woorden opge vangen heeft. Beiden zullen blijken voor de vervulling dier verheven pligtcn berekend te zijn. De jonge prins zal den naam van Napoleon IV niet dra gen, dan alleen in de harten van zijne getrouwe aanhangers. Hij zal zich prins Louis Napoleon noemen, even als zijn vader deed voordat Frankrijk, door zijne acht milüoen stemmen, de keizerskroon op zijn hoofd zette. In het bijzondere leven, en wanneer hij buitenslands zal vertoeven, zal hij den naam aannemen van graaf de Pierrefonds. Blijkens het rapport van kapitein Shaw, het hoofd der brandweer te Londen, is het getal branden aldaar in vergelijking van vroegere jaren steeds afnemende. In het geheel werd de hulp der Londensche brandweer in het vorig jaar 1671 maal ingeroepen; 104 maal bleek het valsch alarm te zijn, en 73 maal schoorsteenbrand, zoodat eigenlijk slechts 1494 bran den plaats hadden, waarvan slechts 120 werkelijk van ernstigen aard wa ren. 71 maal was er brand meL levensgevaar, cn het getal slagtoflers van brand bedraagt 15. De oorzaken van al die branden nagaande, bespeurt mendat de meeste door voorzigtigheid hadden kunnen worden voorkomen. Door het slordig gebruik toch van kaarsen ontstonden 205 branden, 41 door spelen met lucifers door kinderen, 23 door het droogen van linnen, 75 door vuile kagchelpijpen, 45 door gasontsnapping, 20 door het slingeren van gaskroonen32 door het onbedachtzaam behandelen van heele ascli. 39 door het aansteken van parafinelampen96 door het zorgeloos wegwer pen van brandende lucifers, 37 door het onvoorzigtig gebruik daarvan cn 36 door het vallen van brandende tabak. Voorts werden 145 branden door haardvonken veroorzaakt, terwijl 8 moedwillig werden aangestoken en van 208 de oorzaken onbekend zijn. Drie branden waren het gevolg van inge slagen bliksem, cn 17 van het onvoorzigtig omgaan met licht bij het zoe ken naar gaslekkages. Volgens de Globe hebben in dit jaar hier te lande reeds 19 faillisse menten plaats gehad, waarvan het passief te zamen bedraagt 2,751,629 Te Haulcy is dezer dagen, onder voorzitting van het parlementslid Melly, eene meeting gehouden, waarin met kracht is gepleit voor het toe kennen van het slemregt aan de vrouwen. De Board of Trade heeft 100 uitgeloofd aan hem die den naam kan opgeven van het stoomschip dat de Northfleel heeft in den grond gevaren. Men onderstelt dat het een Spaansche of Portugesclie stoomboot is geweest. Op Kersdag van het vorige jaar werd eene jonge vrouw in een huis in de Coram-straat te Londen vermoord gevonden. Als verdacht van dien moord slaat teregt een zekere dr. Ifessel, een Luthersch geestelijke uit Dantzig, die zich, op weg naar Brazilië, tijdelijk te Ramsgate ophield aan boord van het Duitsche schip ffangerlaud. ür. Hessel wordt door getuigen verklaard treffend op den onbekenden moordenaar te gelijken. Men ver trouwt echter, dat hij door een alibi zijn onschuld voldoende zal kunnen bewijzen. Uit Washington wordt gemeld dat de minister van financien met de heeren Rothschild, Baring en anderen een contract heeft gesloten omtrent de uitgifte der leening van 300 millioen. De bij het contract bedongen voorwaarden zijn geheel en al dezelfde als die der vorige leening. De nieuwe schuldbrieven zullen spoedig aan de markt gebragt worden. FRANKRIJK. Behalve in het Journ. off. wordt ook in de Times het gerucht tegen gesproken dat het huis Rothschild niet zou geslaagd zijn, in met Londensche bankiershuizen aangeknoopte onderhandelingen tot het verschaffen van finan ciële waarborgen voor de afbetaling van het vijfde of laatste milliard der oorlogskosten. In de Times wordt daarbij gevoegd dal onderhandelingen met de Londensche bankiers volkomen onnoodig zullen zijn, vermits de Fransche regering in de maand Mei 1873, wanneer het laatste milliard kan afbetaald worden, zonder tot eenigen financiëlen maatregel haren toevlugt te nemen, 800 millioen in kas zal hebben, en de tusschenkomst der ban kiers wel niet vereischt zal worden om eene zoodanige schikking te tref fen, dat de geheele ontruiming van het grondgebied vóór de betaling der dan nog ontbrekende 200 millioen zal kunnen geschieden. In de nationale vergadering had Woensdag de beraadslaging plaats over het wets-ontwerp tot nadere regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken en werkplaatsen. Onderscheiden sprekers verklaarden zich tegen verdere beperkingen op dit stuk, welke de belangen der nijverheid schaden zouden. De heer Thiers heeft eene bijeenkomst gehad met de commissie der kamer, in wier handen de petitie van prins Napoleon legen zijne uitzetting was gesteld. De heer Thiers heeft den maatregel nadrukkelijk verdedigd. Hij zette uiteen, hoe de regering te werk was gegaan. De prins had aan zegging ontvangei^, om het Fransche grondgebied te verlaten; maar brj weigerde. Toen hij nu weggevoerd werd, dreigde hij met de tusschenkomst van den koning van Italië, zijn schoonvader. Prinses Clolilde, die haren gemaal vergezelde, is met alle onderscheiding behandeld, die men verschul digd is aan de dochter eens konings, waarmede Frankrijk bevriend is. Voor het overige heelt koning Victor Emmanuel aan Frankrijk te ken nen gegeven dat hij den maatregel jegens zijn schoonzoon genomen niet afkeurde. Het zal, voegde hij er bij, de commissie wel bekend zijn, dat prins Napoleon woeliger van aard is dan de andere leden zijner familie. De heer de Kergerlay vroeg den heer Thiers, of hij de commissie een be paald feit kon noemen, waaruit bleek, dat prins Napoleon zamenspande tegen de bestaande orde van zaken in Frankrijk. De heer Thiers antwoordde dat hem geen bijzonder feit van dien aard bekend was. Ook had hij per soonlijk volstrekt geen wrok tegen den prins. Maar hij kende hem ais een rusteloos persoon, en hij had de overtuiging, dat hij niet lang in Frankrijk zou zijn, zonder het middenpunt te worden eener beweging, be stemd om onrust in het land te kweeken. Verder herinnerde de heer Thiers aan het votum der kamer, waarbij de Bonapartistische dynastie van den troon vervallen is verklaard, en hij vroeg of het doel van dit votnm kan geweest zijn, de leden dier familie enkel van de Tuileriën te ver wijderen maar hen ongehinderd te laten begaan als zij b. v. hunnen intrek wilden nemen in het Grand hótel te Parijs. De monarchale bladen laten duidelijk hunne teleurstelling blijken over den uitslag der beraadslagingen van de nationale vergadering in zake de circulaire van den minister Simon over het onderwijs. Deze circulaire toch werd alleen als stormram gebruikt opi den minister te doen vallen, maar eene aanzienlijke meerderheid heeft den minister gesteund, door de aanne ming van de motie Christophle. Woensdag avond heerschte te Parijs eene lc\cndige agitatie ten gevolge van de arrestatie van verscheiden aanzienlijke financiers, beschuldigd van deelneming aan een Irauduleuse speculatie. De meest ernstige geruchten waren daaromtrent in omloop. Volgens le Soir zijn tot nog toe alleen het Crédit communal de France, la Société industrielle en het Crédit foncier de Suisse door de zaak gecompromitteerd, De directeur van de Société indus trielle, de lieer Burau, is voortvluglig. De Figaro meldt dat het getal inzenders van plannen voor den weder opbouw van het stadhuis te Parijs reeds meer dan 650 bedraagt. Bij de laatst gewoed hebbende stormen is nabij Fécamp een met 18 zeelieden bemand visschersvaartuig vergaanelf personen vonden hun dood in de golven. Naar thans bepaald is, zal de Shalt van Pcrzië 10 Maart a. s. Teheran verlaten, om zijn lang aangekondigd bezoek aan Parijs te brengen. Z. H. zal vergezeld worden van drie prinsen van den bloede, drie ministers van de eerste, zeven van de tweede klasse en dertig bedienden. SP AST JE. Uit de streken alwaar de Carlisten nog het veld behouden ontvangt men treurige berigten omtrent gepleegde gruweldaden, die wederom door tooneelen van weerwraak worden gevolgd. Dezer dagen verscheen eene bende te Anoetain de provincie Guipuzcoa. Eenige manschappen der bende, met een priester aan het hoofd, gingen naar den burgemeester en vorderden van hem een aanzienlijke som, die deze niet in zijn bezit had, en bijgevolg niet kon geven. Hierop schoot de priester hem met zijn pis tool dood, en de bandieten mishandelden vervolgens hel lijk van den ongeluk kige met hunne bajonetten. Zoodra deze moord te San Sebastian en te Tolosa bekend was geworden, begaven de vrijwilligers der vrijheid in beide sleden zich naar den burgerlijken gouverneur en vroegen hem vergunning, om de bende te vervolgen. De vrijwilligers van Tolosa kwamen het eerst te Anoeta, en keerden van daar terug, den pastoor dier plaats, zijn broeder en den kapelaan gevankelijk met zich voerende. Toen de inwoners van Tolosa de gevangenen zagen, werd hunne verbittering nog grooter. en in dien toestand wierp de menigte zich op den pastoor en zijn broeder, die gedood werden. De kapelaan bleef in het leven, maar werd gewond. DUITSCHLAN». Te Heidelberg zijn Maandag 11., des 's morgens ten 2 ure, schokken van aardbeving waargenomen. Op denzelfden tijd heeft men, naar men uil Rome meldt, ook aldaar dergelijk verschijnsel waargenomen. De gezamenlijke letterzetters te Leipzig hebben bij de patroons een verhoogd loontarief ingezonden, met verzoek daarop vóór 24 dezer antwoord te ontvangen. Als aan dit verzoek niet voldaan, of het tarief verworpen wordt, zullen zjj den 25steD dezer bekend maken op welken dag zij geza menlijk het werk zullen staken. Te Bonn heeft Zondag 11. de eerste godsdienstoefening der oud-katho lieke gemeente plaats gehad. De orde is daarbij niet gestoord. Een bezoeker van de opera-voorstelling op Vrijdagavond vestigt de aan dacht der schouwburg-commissie op de minder aangename bizonderheid dat wanneer men eene eerste voorstelling bijwoont eener opera, zooals b. v. //Sylvana", er geen genoegzaam aantal tekstboekjes aan het bureau te ver krijgen is voor hen die daarvan gebruik willen maken. Volgens zijn be scheiden opvatting ligt het op den weg dier commissie zorg te dragen, dat zij, die den schouwburg bezoeken, niet worden teleurgesteld in de verwach ting, dat bij eene voorstelling alhier, even als zulks in andere plaatsen het gebruik is, er tekstboekjes voorhanden zijn, genoegzaam in aantal om ieder, die daarvan wenscht gebruik le maken, te voorzien, vooral wanneer eene opera voor het eerst wordt opgevoerd en dus onbekend is. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5