dien toestand bleef hij eenigen tijd liggen, toen een koetsier van een ander voorbijkomend rjjluig hel ongeval bemeikle en daarvan kennis gaf aan de twee dames, die in zijn rijtuig gezeten waren. Onmiddellijk slapten beiden er uit en stonden haar coupé ten behoeve van den verwonde af, die ver volgens naar zijne woning werd vervoerd en door dr. Eikendal geneeskun- j dig behandeld. De dames vervolgden haren weg te voet. Aan de policie werd gisteren kennis gegeven dat op de Paviljoens- gracht eene woning geheel gesloten was en dat op herhaald kloppen niet werd opengedaan, alleen vernam men het geblaf van honden, zoodat men vreesde dat daarbinnen weder een of ander schrikkelijk drama was afge- j speeld. Bij onderzoek der policie, die zich door de belendende woning toe- gang tot het bewuste huis verschafte, vond men slechts twee hondjes en een poes, en bleek het daarna dat de bewoners zich dien dag elders bevonden, i BLM I ikM.AiNÜSCIIH_»EHIGTEN. i E TS E L A ar LONDEN23 January. Volgens de Medical Times zou de wet tot beteugeling der verval- sching van levensmiddelen hier te lande alles behalve goed werken. Vele gemeentebesturen toch, in wier handen die wet het toezigt stelt, zijn uiterst karig geweest met het bezoldigen der scheikundige onderzoekers, en hebben zich daarom met half-deskundigen moeten vergenoegen. Men be grijpt, hoe weinig nut onder zulke omstandigheden van den maatregel te verwachten is. De heer T. W. Hill, te Clifton, heelt aan het bijbel-, zending- en traktaatgenootschap te Londen een gift van 1 millioen geschonken, om de jaarlijksche rente tol zijn doel te besteden. In den nacht van Woensdag op Donderdag lag het schip iXonhfleet, met landverhuizers naar Australië bestemd, in het Kanaal voor anker. Een stoomboot liep tegen het vaartuig aan, ten gevolge waarvan dit zonk. Van de 412 personen, die aan boord waren, zoo passagiers als eqnipage, zijn er slechts 85 gered. De stoomboot, die tegen het vaartuig liep, is onbekend, daar zij zonder zich op te houden de reis voortzette. Te New-York zijn gedurende het jaar 1872 1471 menschen door onge lukken, zelfmoord of moord omgekomen: voorts is door 1667 branden, die er plaats hadden, eene schade veroorzaakt van ruim 3 millioen dollars. FKilNKaiJ H. In het liien Public wordt met nadruk een door sommige dagbladen medegedeeld berigt tegengesprokendat. het huis Rothschild niet geslaagd zou zijn in de daaraan door de Fransche regering opgedragen taak om met behulp van Londensche bankiershuizen financiële waarborgen te ver schaffen voor de afbetaling van het restant der oorlogsschatting, ten einde aldus spoedig een einde aan de üuitsche bezetting te maken. De regering, zegt het blad, heeft geenerlei onderhandeling te Londen of elders onder nomen noch laten ondernemen ten einde die financiële waarborgen te ver krijgen. De heeren Rothschild, tot welke men zich in zoodanig geval natuurlijk zou gewend hebben hebben dus geene onderhandelingen behoeven aan te knoopen en konden dus ook niet falen in eene taak, welke hun niet opgedragen was. liet is zelfs waarschijnlijk dat de geregelde stortingen voor de leening de regering in slaat zullen stellen hare verpligtingen in ijjds te voldoen, zonder dat eenige onderhandelingen van den bedoelden aard vereischt worden. De commissie van verzoekschriften, welke rapport moet uitbrengen over liet protest van prins Napoleon tegen zijne uitzetting uit Frankrijk, heeft besloten vóór het uitbrengen van haar rapport den president der re publiek, ingevolge zjjn verzoek, tot het geven van inlichtingen te hooren. De daartoe strekkende bjjcenkomsl is Woensdag 11. gehouden. De correspondent van de lnd. Beige deelt mede, dat vele der officieren, die van de vergunning om naar Chisiehurst te gaan gebruik hadden gemaakt, een ernstige berisping van den minister van oorlog ontvangen hebben, dewjjl zij zich lieten medeslepen lot afkeurenswaardige demonslratiën jegens den keizerlijken prins en jegens zijn moeder, die zij als regentes begroetten. De minister moet zijn onderhoorigen in herinnering hebben gebragt, dat hij hun geoorloofd heeft een condoleantiebezoek te gaan afleggen, niet een manifestatie van staatkundigen aard te gaan beproeven. In verschillende kerken van Parijs is een lijkdienst voor Napoleon III gevierd. Die diensten werden door veel personen bijgewoond en liepen ten einde zonder tot de geringste rustverstoring aanleiding te geven. Naar men verneemt zijn in het geheel 17 personen in hechtenis geno men. als beschuldigd van deelneming aan de Internationale. De zaak heeft dus niet die betcekenis gehad, die men er aan heeft gegeven. De hervormde synode, die den 15d'° November bad moeten bijeenko men, maar welker iccès onbepaald verlengd is, omdat de onderhandelingen barer permanente commissie met de regering nog niet tot rijpheid waren gekomen, zal, blijkens eene nieuwe circulaire dier commissie, weldra bij eengeroepen kunnen worden. Uit hetgeen de commissie mededeelt omtrent jn de tweede heifl van December door haar achtereenvolgens met den mi- i uister J. Simon, met den president Thiers en met den onder-directcur voor de onroomsche kerkgenootschappen gehouden confcrcntiën blijkt, dal allen erkend hebbendat het der kerk vrijstaat zich zelve overeenkomstig hare constitutive beginselen te organiseren. "Ten einde uwe kerk daartoe in staal te stellen", zeide de president, »heb ik uit eigene beweging de alge- mecne synode bijeengeroepen." Voorts dat hel gouvernement zich van alle tnsschenkomst in die aangelegenheden behoort te onthouden. De com- missie heeft daardoor te meer vrijheid gevonden om op de bekrachtiging der synodale besluiten en reglementen aan te dringen. Wij hebben er bijge voegd, zegt de commissie, dat, indien de door de synode voorgestelde orga nisatie niet eenstemmig is aangenomen, die leden der kerk, welke haar verwerpen, volledige vrijheid hebben om zich overeenkomstig hunne begin selen en denkwjjze te organiseren, en dat, bijaldien 2ij van hunne zijde met den slaat in onderhandeling wilden treden, de synode niets liever zien zou dan dat zij de billijkst mogelijke voorwaarden verwierven. ITALIË. Te Milaan is, als protest legen het oprigten van een monument aldaar ter eere van Napoleon III, eene inschrijving geopend voor een gedenkleeken te Mentana. Dc democratische vereeniging te Milaandie het initiatief daartoe heeft genomen, zegt dat zij steeds met dankbaarheid vervuld is jegens het bevriende Frankrijk, onder welks medewerking de staatkundige vrijmaking des vaderlands tot stand is gekomen; maar zij moet protesteren tegen het voornemen, om Napoleon III door een gedenkteeken te Milaan te vereeuwigen; want zij ziet daarin eene beleediging van het nationale gevoel, eene vijandelijke demonstratie tegen de Fransche republiek, eene miskenning van de belangen van Italië in zijne diplomatieke betrekkingen met de vreemde mogendheden; eene bespotting van het beginsel der nationale een heid, dat zijne uitdrukking vond in het votum der kamer: "Rome, hoofd stad van Italië," en dat door Napoleon lil bij Mentana gewapenderhand be streden werd. Over het telegram van den Paus aan keizerin Eugenie loopen de lezin gen der bladen uiteen. De Unitn Catholica zegt, dat het afgezonden is, de Voce dat het niet afgezonden is. In goed onderrigle kringen verhaalt men, dat de Paus. aan een gevoel van goedhartigheid en betamelijkheid toe gevende, dadelijk na het ontvangen van het doodsberigt, aan kardinaal Bonaparte last gat, in een telegram zijn deelneming aan de keizerin ken baar te maken. De keizerlijke prins antwoordde onmiddellijk, tevens ver zoekende voor dc ziel zijns vaders te bidden. In de omgeving van den Paus echter achtte men het noodig het gebeurde door de Voce della Verita te doen ontkennen. Den 15dc0 Jan. heeft men, ter gelegenheid van de verbouwing van het hoofdaltaar der kerk van de II. Apostelen te Rome. tusschen twee marme ren platen, eene kist gevonden, die, naar men zich overtuigd houdt, het gebeente bevat van de Apostelen Philippus en Jacobus, de eerste bescherm heiligen dezer vroeger naar Constantijn genoemde basilisk, hetwelk, vol gens de overlevering, aldaar begraven is geworden. DUITICHLA1VD. De Prov. Corr. bevat, onder den titel »de eenheid van het ministerie'", een artikel, waarin zij, met verwijzing naar de herhaalde verklaringen van graaf von Roon en van andere ministers in de jongste zittingen van de kamer van afgevaardigden, nadrukkelijk opkomt tegen het aanhoudend ver spreiden van berigten omtrent een vermeend verschil van denkwijze tusschen ■de onderscheiden leden van het staatsministerie. Dc commissie tot voorloopig onderzoek der vier kerkelijke wetten i heeft terstond, na zich geconstitueerd te hebben, eene zitting gehouden en besloten in de eerste plaats de vraag te behandelen of de voordragten \yij- i zigingen der constitutie medebrengen, deswege rapport aan de kamer uit ie brengen, en geenen aanvang met de beraadslaging over de wets-ontwerpen zelve te makenalvorens de kamer omtrent deze praeliminaire quaestie be slist zal hebben. De Ost. Preuss. Zeit. deelt de redevoering mede door den generaal von Manteuffel op den 19deD dezer gehouden bij gelegenheid van de onthul ling van het gedenkteeken voor de gevallen strijders te Metz. Die generaal heeft in zijne rede hulde gebragt aan de dapperheid van Bazaine, zijner ge neraals en troepen, in de gevechten bij Metz, die het Üuitsche leger ten volle waardig waren. Hij zeide dat het tot nu toe had ontbroken aan eene juiste beoordeeling dezer wapenfeiten, doordien natuurlijk de hartslogt daarbij I niet buiten spel was gebleven. Ilij hoopte dat de geschiedenis aan Bazaine en zijn dapper leger regt zou doen wedervaren. Te Straatsburg had dezer dagen een voorval plaats, dat algemeen ont zetting heeft teweeg gebragt. De vrouw van de heer Maas, geëmployeerde aan den staatsspoorweg, verdacht haren man van ontrouw en verliet met i hare vier kinderen, een meisje van 16, twee jongens van 11 en 9 en een meisje van 2 jaar, de gemeenschappelijke woning. Zij liet een briel achter, waarin zij verklaarde, dat zij en hare kinderen het huis niet weder levend zouden binnenkomen. Gedurende twee dagen zocht dc wanhopende man naar zijne familie, totdat hij die eindelijk in een zeer gering logement vond. j Hij haalde zijne vrouw over naar de woning terug te keeren. Naauwelijks in de naar hare meening onteerde echtelijke woning teruggekeerd, mengde zij phosphorus van lucifers in het eten der kinderen en toen zij zich over- tuigd had, dat de kinderen dit gebruikt hadden, verwijderde zij zich uit de woning, en den volgenden dag werd haar lijk drijvende in den 111 gevon den terwijl de kinderenten gevolge van het vergif, stierven. Het huis gezin was algemeen bekend als zeer gelukkig en hel blijkt dat de ontrouw in de verbeelding der vrouw bestond. In het bekende proces tegen Adèle Spilzeder, te Munchcn, heeft zich een zonderling incident voorgedaan, llel is gebleken, dal vele papieren zijn verdwenen. Naar men beweerthebben de militairendie gedurende genii- men tijd de wacht hebben gehad in de woning van Spilzeder, van die pa pieren gebruik gemaakt om vuur aan te maken. Zij verkeerden in den waan, zoo verzekert men, dat die papieren geenerlei waarde hadden. Men voorziet, dat daardoor nieuwe verwikkelingen zullen ontstaan. Onder de verbrande stukken bevonden zich vele schuldbekentenissen van zeer aanzien lijk bedrag; men zegt, dat het totaal daarvan minstens op een paar mil lioen 11. mag worden geschat. PEK TELEGKA AF. BERLIJN, 23 Januarij. De Nord-Deutsche deelt den brief de> keizer» mede, welke von Bismarck op 1 Januarij wérd toegezonden met dc bril- lanten-insigniën der orde van den zwarten Adelaar. De brief vermeldt met hoeveel leedwezen de keizer den wensch van von Bismarck, om ontslagen te worden als president van het ministerie, vervulde, doch dat hij, met liet

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2