LEIDSCHE OIIIIA AI. 1873. ZATURDAG 25 JANUARIJ. N*. 21. BlXNENLANDSCliE BKHIGTEN. I)6 Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. t 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitachland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTBIN VOGLEB Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LstbeckFrankfort a. M.f Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Ballen, Genive en Lausanne LEIDEN, 24 Januarij. De minister van binnenlandsche zaken beeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in de tweede helft van de maand Febrtiarij aanst.ter benoeming van een machinist aan het stooinwaterwerktnig aan den Arkel- schen dam. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Zij die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten voor 10 Fe bruary 1873 daarvan aan het dep. van binnenl. zaken doen blijken, bij op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgave van naam, voor naam, ouderdom en woonplaats. liet bestuur van het 27e Nederlandsch Iandhuishoudkundig congres te houden te Dellt in de maand Julij aanst., heeft de aandacht gevestigd op deze voor den landbouw zoo hoogst nuttige instelling. Het acht het van groot belangdat aan de zamenstelling van het programma voor het 27® congres door zeer velen worde deelgenomen en dat de te behandelen vraagpunten betrekking hebben op den geheclen Nederlandschen landbouw. Daartoe roept het bestuur medewerking in van landbouwers, landeigenaars, volkshuishoudkundigen en de beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in betrekking staantot het opgeven van vraagpuntenge schikt om aan de overweging der leden van het 27® congres te worden onderworpen. De onderwerpen, welke op de Nederlandsche landhuishoud kundige congressen worden behandeld, betreffen voornamelijk: 1®. akker bouw in den ruimsten zin, veelteelt en zuivelbereiding; 2®. luinbonw in al zijn omvang; 3°. houtteelt in al haar onderdeelen4®. natuurwetenschappen en haar toepassingen op den landbouw5®. land- en volkshuishoudkunde in het algeupecn en statistiek. Mededeelingeu worden verwacht voor 15 Fe bruary bij den ls,,n Secretaris, nr. VV. K. S. van der Mandcle, te Delft. -- De stoomvaartmaatschappij "Nederland" berigt: Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 20"«° dezer 's avonds ter reede van Batavia aange komen. Alles wel. Stoomdagen 34 en 18 uren. De communicatie tusschen de reede en de stad was gedurende drie dagen onmogelijk door hevigen storm. Het U. D. meldt, dat de heer nr. E. du Marchie van Voorthuysen be sloten heeft, de candidaluur voor de tweede kamer bij de aanstaande ver kiezing niet weder te aanvaarden. Het getal candidalen tot de h. dienst bij de Nederl. hervormde kerk bedroeg op 1 Jan. 11. 27. waaronder 3 voor de Waalsche gemeenten. In het huis van correctie te Hoorn waren op den l!,eD Januarij 1873 aanwezig 407 gedetineerde mannen. In 1872 werden wegens expiratie van straftijd ontslagen 111. Aan 5 werd gratie verleend. Gedurende 1872 kwa men in 245 gedetineerde personen, waarvan 110 wegens hunne eerste straf en 135 recidivisten. Overleden 5. Naar andere gevangenissen overgebragt 34. Onder de gedetineerden, op 1 Jan. 1873 aanwezig, waren 31 militai ren, uit het Detentiehuis nabij Leiden, en 22 vreemdelingen. Gemiddelde bevolking over 1872 562 gedetineerde mannen. De maatschappij Arti et Amicitiae, te Amsterdam, is voornemens eene tentoonstelling te geven van voorwerpen van kunst en nijverheid uit vroe gere eeuwen. Zjj bedoelt voortbrengselen van de beeldhouwkunst van voor heen en tevens die voorwerpen, welke, ofschoon voor gebruik geschikt en vervaardigd voor een of ander dadelijk nuttig doel, en als zoodanig voort brengselen van nijverheid, echter door vorm en versiering op den naam van kunstwerken aanspraak kunnen maken. Daar de grenslijn moeijelijk te trekken valt, waar de nijverheid alleen staat, of waar zij met de kunst vereenigd een tweede persoon wordt en aan de kunst de eerste plaats, afstaatwenscht de commissie zich alle vrijheid voor te behouden en in het al of niet aannemen van voorwerpen bare eigene zienswijze te volgen. Zij heeft daarom, door middel eener circulaire, allen, die mcenen in slaat te zijn door inzendingen der commissie behulpzaam te kunnen wezen, voor alsnog geene directe toezendingen gevraagd, maar alleen opgaven van het geen voor deze tentoonstelling geschikt zou kunnen zijn. De tentoonstel ling zal geopend worden in de eerste dagen der maand April en minstens zes weken duren. Te Waalwijk is tegen een "heksenbezweerder" door de policie proces verbaal opgemarkt, wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunst. Deze praktijk stond met zijn heksenbezwering onmiddellijk in verband. Om van de toegediende geneesmiddelen eene goede uitwerking te verwachten, moesten er padden opgezocht en levend in de kamer van den patiënt vastge spijkerd worden; duiven moesten levend geplukt en in de lengte in tweeën gesneden op den mond gelegd worden; hoofdpeluwen werden door hem onderzocht, en uit de ineengevlochten veren allerlei voorzeggingen gedaan, enz. Zijne kunsten gingen vergezeld met het prevelen van gebedjes, het laten dragen van vuile lapjes enz. Van Ameland schrijft men het volgende: De dam, die dit eiland met den vasten wal zal verbinden, is sedert de staking van dat werk in den vorigen herfst, zoover die over de platen of banken gelegd is, grootendeels met achterlating van gaten, weggespoeld. Men vleit zich alhier, dat dit werk binnen kort moge hervat en met kracht voortgezet worden. Men vreest echter, dat. wanneer men de dam door opslijking denkt te beves tigen, die niet tot stand zal komen, daar aanslibbing, waarvan gedurig melding wordt gemaakt, even als voor den dijk te Holwerd en tegen den oever van dit eiland, zoo als algemeen bekend is, met zekere bepaalde winden eenigermate plaats heeft, doch welke slik telkens verdwijnt zoodra de wind weder van eene andere zijde komt. Uit Maastricht meldt men dat Dingsdag avond op de spoorlijn Luik- Maastricht een reiziger is overreden. Vermoedelijk is hij op den trein ge sprongen, terwijl die in beweging was, en zoo gevallen. Des ochtends vond men het verminkte lijk. Een spoorwegarbeider aan het station Gilze-Rijcn is onder den trein ge raakt, waardoor hem een hand en een been verbrijzeld wérd. De Maas- en Roerbode bevestigt een dezer dagen gegeven berigt dat onlangs in de nabijheid van Kerkrade een nieuwe kolenmijn, voor exploi tatie geschikt, ontdekt is. De boring heeft onder de leiding van een inge nieur plaats gehad in Beercnbosch, bij Herzogenrath, op Nederlandsch grondgebied, en wel ter diepte van ongeveer 500 rijnl. voeten. De uilkomst van het onderzoek naar de hoedanigheid der gevonden kolen zou zeer gun stig geweest zijn. 's GRAVENHAGE, 21 Januarij. Tot notaris te Ten Boer, arrond. Appingedam, is benoemd de heep L. A. H. de Slurler de Frienisberg, cand.-notaris te üartaelwolde, thans bur gemeester der gemeenten Ten Boer en Noorddijk. Tot griffier bij het kanlongeregt te Ridderkerk is benoemd de heer mr. J. J. B. van Eyk van Voorthuysen, advocaat te Amsterdam, en aan den heer m®. J. J. Smits is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kanlongeregt te Raalte. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bolsward c. a. is benoemd de heer A. J. H. van den Bosch, thans ontvanger derzelfde middelen te Beverwjjk. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen; bij het, reg. veld-arlillerie, tot 1®» luit., den 2®° luit. J. van der Meulen. van het corps; bij het 2e reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3® kl., den leD luit. J. A. Frieswijk, van het reg. veld-artillerie. fill. K.K. H1I. de prins en prinses von Wied, die sedert eene week te Amsterdam verblijf houden, maar heden den dag alhier hebben doorgebragt, hebben zich dezen middag ten 4 ure 24 min., per trein van den Holl. spoof- weg, naar de hoofdstad terugbegeven. De arrond.-regtbank alhier heeft, tot aanvulling der opengevallen reg- tersplaats, aanbevolen de hh. m" J. J. van Geunsregter-plaatsvervanger alhier; A. J. Roest, subst.-officier te Rotterdam; C. Asser, regter-plaatsver vanger alhier. Naar men verneemt is er in de laatste dagen voor zulk een aanzien lijk bedrag aan aandeelen ingeschreven voor het op te rigten gebouw voer kunsten en wetenschappen in de residentie, dat het zoo goed als zeker is. dat de zaak tot stand zal komen. Althans wat nit nog ontbreekt aan het bcnoodigd kapitaal van 260.000 zou, zoo het niet in aandeelen mogt kun nen worden geplaatst, zonder groot bezwaar te vinden zijn door het uit schrijven van eene premie-leeuing of door middel van hypotheek, hoewel er allezins grond bestaat te vertrouwen dat men tot die middelen niet zjjn toevlugt zal behoeven te nemen". Nabij het Huis ten Bosch is gisteren middag een koetsier, die met een ledig rijtuig was uitgereden, waarschijnlijk door ertiè beweging van d« paardenvan de bok gevallen en heeft daardoor zijn been gebroken. In

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1