BUITENLANDSCI1E BE BIG TEN. PEK TELEURAF. ËKGELAN». LONDEN22 Januarij. Omtrent de zending van graaf Schuwalow meldt men van hier aan de Köln. Zeit., uil eene goede bron, dat hij hier alleen de persoonlijke inzigten van den keizer van Rusland mede te deelen en geene verbindende verzekeringen aan te bieden had. Tot zijne reis was geenszins van den kant van Engeland aanleiding gegeven; zij is alleen toe te schrijven aan Ruslands vvensch om lot eene schikking te geraken op den grondslag der vaststelling van een neutraal gebied in Cenlraal-Azië. Dit denkbeeld vond echter bij lord Granville geen bijval, liet tijdelijk bezetten van Chiwa zal door Engeland geduld worden; maar in het geval eener definitive inbezit neming van het Khanaat zou Engeland aan Afghanistan vrijlaten zijn gebied noordwaarts uit te breiden en zelf een aanzienlijk corps te Quettah doen post vatten. Er zijn berigten van dr. Livingstone Ontvangen. Dr. Ivirk schrijft, onder dagteekening van 5 Nov. 11., uit Zanzibar, dat dr. Livingstone Unyanyembe op 18 Aug. verliet, om .Isonda en Mayema in hel oosten te bezoeken, alwaar de inboorlingen in grotten of rotshollen wonen en nog nooit door een Europeaan bezocht werden. De afgezonden Engelschen had den dr. Livingstone bereikt, zoo als bleek uit de korte karabijnen, die, volgens de brieven der slavenmeesters te Unyanyembe aan dr. Kirk gerigt, in het bezit waren van het reisgezelschap van dr. Livingstone. De slaven van Unyanyembe bragten tevens een blikken doos terug, waarin zich brie ven bevonden van Seyd Burgash en anderen en bestemd voor dr. Livingstone; deze brieven waren in Junij verzonden. Daar de blanke man vertrokken was, bragten zij de trommel ongeopend terug. De heer Joseph Mason, stalen-pennen fabriekant te Birmingham, heeft de stad zijner inwoning met een weeshuis begiftigd, dat 70i>,000 kost, benevens een kapitaal ter waarde van derdehalf millioen gulden tm. onder stand. De San Francisco Bull, deelt eenige bijzonderheden mede over de Modoc Indianen, die op nieuw in botsing zijn gekomen met de troepen der Unie. Van de Indianen, die aan de Klamath zijn gevestigd, is de stam der Modocs een der talrijkste en magtigste. De lilamath-rivier is een der langste van den staat Californie. Aan den mond der rivier en ettelijke mijlen land waarts in hebben de Indianen hunne hutten opgeslagen. Men vindt er de dorpen So-joinMeta, Peekwau enz., welke alle afzonderlijk door een hoofd worden bestuurd, die gezamenlijk slaan onder een opperhoofd. Het Ame- rikaansche bewind heeft nimmer eene poging in het werk gesteld om deze Indianen te verdrijven; doch thans bevinden zich sedert geruimen lijd mili taire posten aan de rivier. De hutten der stammen zijn gemaakt van ceder- of dennenhout, dat er welig groeit. De Modocs zijn monogamisten en leggen groote liefde voor hunne gezinnen aan den dag. De mannen zijn over het algemeen slank doch flink gebouwd, en munten uit in het han teren van riem, speer, net en boog; velen zijn uitmuntende schutters. Hoe zij aan vuurwapenen komen is een raadsel. De oorzaak der botsing, welke tusschcn de troepen der Unie en deze Indianen is ontstaan, zal zeker als naar gewoonte hieraan te wijten zijn, dat de kleurlingen er zich tegen ver zetten dat de blanken tot hun grondgebied doordringen. FRANKRIJK. In de commissie van-dertig is door den afgevaardigde Broët het vol gende amendement ingediend, strekkende ter wegneming van de gerezen bezwaren, in zake het optreden van den president in de nationale vergade ring. "Indien een in de nationale vergadering geïnterpelleerde minister het, met het oog op het gewigt van het onderwerp der interpellatie, dienstig acht dat de president der republiek in de discussie gehoord wordt, zoo stelt hij aan dc vergadering voor dat de president zal gehoord worden. De ver gadering beslist over dit voorstel. Verscheiden leden der commissie hebben zich gunstig over dit amendement uitgelaten." In eene bijeenkomst der nieuwe parlementaire fractie van de conser vative republikeinen is besloten dat de tot het linker- en hel regtercenirum behoorcude afgevaardigden leden van die fractie zullen kunnen worden, maar dat de afgevaardigden van de uiterste linker- en van de uiterste reg- terzijde daaruit zullen worden geweerd. Aan een der Bonaparlistische dagbladen van Parijs wordt uil Londen berigt dat de zoon van keizer Napoleon III niet den naam van Napoleon IV zal aannemen, maar den titel van keizerlijken prins behouden en zich Lo- dewijk Napoleon teekenen zal. Voorts dat, ten einde alle geschillen over het regentschap te vermijdendc prins op zijn aanstaanden verjaardag 16 Maart, meerderjarig zal verklaard worden. Dc Figaro en de Pat/s verzekeren dal er tijdens de begrafenispleglig- heid van Napoleon 111 een aanslag tegen het leven van den keizerlijken prins gesmeed was, en wel door Félix Pyat. Deze zou getracht hebben j. een Italiaan over te halen om dien aanslag tc volvoeren, na eerst een Belg j en een Franschman, die zich als uitvoerders van hel ontwerp hadden opge daan, afgewezen tc hebben. Of de Italiaan de taak aanvaard had. wist men niet, maar de poücie had lucht van de zaak gekregen en er waren twee of drie personen door haar uit den begrafenisstoet verwijderd gewor den; terwijl een ander verdacht persoon door den prins de la Moskowa in handen der poücie was geleverd. Paris-Journul maakt melding van eene tuchtiging, die op den dag der begrafenis aan een anderen communard, den schotschrijver Henri Vermersch, is toegediend. Deze ontzag zich niet om in den spoortrein van Londen naar Chislehurst van de "imbeciles" te gewagen, die van gene zijde van hel Kanaal gekomen waren om bij de begrafenis van den despoot tegenwoordig te zijn. - Een dier "imbeciles" gaf hem een ge dachten. oorveeg. Vermersch wilde dien met gelijke munt .betalen, maar zijne tegenpartij was hem te sterk, en daac de trein op dat oogenblik juist stopte, maakte men van deze gelegenheid gebruik om hem naar het portier te dringen en vervolgens op den weg te werpen. Fenouillat, Decamp en Benot, ter dood veroordeeld wegens deelneming I aan de moorden en de brandstichtingen der Commune, zijn gefusilleerd. Fenouillat heeft op de plaats ter leregtstelling geen woord gesproken. Decamp zeide; "Mijn dood is een moord. Weg met de valsche getuigen! weg met de advocaten! weg met Thiers!" Benot riep: «Leve de democratische en sociale republiek! leve de Commune! leve het leger!" De drie schuldigen vielen, na de eerste schoten, dadelijk dood neer. Er waren weinig personen bij de strafvoltrekking aanwezig. Het gerucht, dat drie Communisten uit de gevangenis te Versailles ontsnapt zijn, bevestigt zich. Zij zouden juist naar Nieuw-Caledonië over- gebragt worden, daar zij als passagiers van den Rhin aangewezen waren, die dezer dagen derwaarts vertrekt. De minister van marine houdt zich, volgens le. Siècle, bezig met het reorganiseren eener emigratie van vrouwen naar Nieuw-Caledonië. Er zon een bureau van inschrijving zijn geopend, waar zich reeds een groot aantal verlaten meisjes, zonder ouders of onderkomen, zoude aangemeld hebben. De eenige voorwaarden zijn, dat men minstens 18 jaar telt en waarborgen van eerlijkheid en van een goeden wil om te werken kan overleggen. De minister belast zich met de reiskosten en den uitzet. Zondag avond heeft te Parijs een on weder gewoed, zooals men daar zelden had bijgewoond. Hevige bliksemstralen doorkliefden de lucht en zware donderslagen volgden elkander als het ware op den voet, vergezeld van zware hagelbuijen. Op de boulevards hcerschte geruimen tijd een ge weldige schrikveroorzaakt door het schichtig worden der paarden. Ver- j scheidene rijtuigen werden omgeworpen en het aantal gekwetsten moet nog al aanzienlijk zijn. DUITSC1ILA1V». Naar men uit Wccnen meldt is aldaar de officiële kennisgeving ont vangen, dat de Duilschc keizer aan de uilnoodiging van den keizer van Oostenrijk om bij gelegenheid der tentoonstelling YVeenen te bezoeken, legen de eerste dagen van Julij hoopt te voldoen. In Baden zijn de dagen van 15, 16 en 17 Jan. 1870, de driedaagsche zoo bloedige gevechten lol verdediging der linie van Belfort, op luisterrijke wijze herdacht. Daarbij heeft het niet ontbroken aan eerbetuigingen jegens den held dier dagen, den generaal von Werder. Te Berlijn heeft men dezer dagen een der sluipholen van het ergste schuim der bevolking opgeruimd, liet was gelegen in dc Alle Jacobslrasse en had tot uithangbord het «Deutsche Verkehr." Agenten van policie, in de dienst vergrijsddie tegenwoordig waren bij de opruiming, verklaarden nooit iets te hebben aanschouwd, hetwelk eenigermate kwam nabij hetgeen zij daar zagen. In hel benedengedeelte van het gebouw, het kelderlokaal, vonden zij 150 personen zich wentelende in het vuil, in een vertrek van zóó beperkte ruimte, dat zij niet nevens elkander, maar in den waren zin des woords. gedeeltelijk op en over elkander lagen. Op de eerste verdie- ping trof men een 60-tal personen aan. die iels beter waren gehuisvest, daar was voldoende ruimte, om ieder op den grond een ligplaats te ver zekeren. De zolder werd insgelijks als logeerkamer gebezigd; de onreinheid was daar, zoo mogelijk, nog erger dan in den kelder; men vond er een 100-tal personen als haringen zaamgepakt. De eigenaar van het hotel vor derde voor nachtverblijf: in den kelder 12, op dc eerste verdieping 30 en op den zolder 6 centen Ned. Al de tijdelijke bewoners heeft men naar een welverzekerd verblijf overgebragt, ten einde nadere kennis men hen te maken, alvorens zij in de maatschappij teruggezonden zullen worden. Uit Munchen meldt men dat thans bij den ministerraad aanhangig is de vraag van al of niet terugroeping van den Beijerschen gezant bij den Paus. welke vraag aldaar aan de orde is gekomen, nu de Pruissische ge zant bij het Vaticaan Rome heeft verlaten. Die quaestie had lol verschil van gevoelen aanleiding gegeven, en van hare oplossing hadden sommige ministers, die tegen de terugroeping waren, afhankelijk gesteld, of zij hunne portefeuilles al dan niet zouden nederleggen. Langs den Righi-spoorw cg zijn in het vorige jaar vervoerd 46000 reizigers; de maatschappij geeft een dividend van 15 pCt. Deze uitslag is eene aan sporing om ook op andere punten dergelijke spoorwegen aan te leggen, waarmede spoedig een begin zal gemaakt worden. BERLIJN, 22 Januarij. liet hof heeft wegens den dood van Napoleon voor acht dagen den rouw aangenomen. VERSAILLES, 22 Januarij. De commissie van-dertig heeft lieden weder eene zitting gehouden. Zij heeft besloten den heer Thiers le hooren, vóór dat de commissi? over het constitutionele ontwerp zal stemmen. Art. 1 is aangehouden. Het bepaalt, dat de president der republiek zich melde kamer in verbinding stelt door middel eener boodschap, doch dat hij door haar zal gehoord worden, als hij het noodig oordeelt en hiervan aan de kamer kennis zal gegeven hebben, maar hierop heeft de heer Decazes een amendement voorgesteld, om le doen uitkomen, dat de president enkel het woord mag voeren bij de discussie over wetten. WIESBADEN, 22 Januarij. De aan de Berlijnsche en gisteren en lieden ook aan de Frankforler beurs verspreide geruchten, volg'ens welke eene ongunstige verandering is gekomen in den gezondheidstoestand van den kroonprins van Pruissen. kunnen ten stelligste tegengesproken worden. Niet alleen dat de prins gisteren avond in den schouwburg alhier was; maar men heeft hem heden ook. ondanks het ongunstige weder, op straat zien wandelen. De beste verzekering kan dus omtrent zijn gezondheids toestand worden gegeven. LONDEN, 22 Januarij. Te Sheffield is gisteren door den hertog van Nor folk en den aartsbisschop Manning eene katholieke vereeniging opgerigtten

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2