leidsche courant. 1875. X. 30. VRIJDAG 24 JAN U A RIJ. BINNKNLANI>SCHK BKKIGTKN. NATIONALK MILITIE. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Fers'ag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditie kosten. Af zonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Bretlau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zurich, St. tlallen, Genboe en Lausanne LEIDEN, 23 Januarij. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft, gelijk in vorige jaren, eene circulaire aan de districts-commissiën gezonden, houdende uilnoodiging om maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van ge meld fonds over 1873. Ingevolge aanschrijving van den minister van bin- nenl. zaken zijn de gemeentebesturen verzocht om door hunnen invloed het welslagen dezer collecte op krachtdadige wijze te willen bevorderen en de district-commissiënzooveel noodig, de behulpzame hand te bieden. Naar wij vernemen, meldt de Zutph. C., zal de commissie uit de ver- eenigingen van leeraren bij het middelbaar onderwijs, waaraan was opge dragen een rapport in te dienen omtrent de wenschclijkheid en de moge lijkheid der inkrimping van de leerstof en van den inhoud en den omvang der eind-examens, dezer dagen met'haren arbeid gereed zijn Het rapport zal aan de leden der verceniging worden toegezonden en daarna algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Te Rotterdam had gisteren het volgende voorval plaats: Een stier, die zich uit de slagtplaats van de weduwe van Loon in de Bleekcrsteeg had weten los te maken, liep heel rustig het portaal van een naast den stal ge logen pand binnen, liep vervolgens drie verdiepingen den trap op, zoodat STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19JeD Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens j art. 15 dier Wet voor de nationale militie lieliooien té worden ingeschreven (lij die qp den l8ten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alioo de geborenen in 2 Mül), verplicht zijn zich daartoe bij Buigcmeester en Wethouders aan te geven 4i>«sc2iami de» 9 sten en den 3 f sten .Siiaitanri; dat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den militieplichtige, zijn vaderof, is deze overledenzijne moeder, of, lijn heiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verpligt is en j dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meer gemelde wet, wordt gestraft met vas» tot Voor hen die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot namiddags 3 uren op iederen werk dag i lot en met den 31sten Januari aanstaande, op wcllccn dag liet register van inschrijving, des namiddags Ie 4 uren, »oorloopig wordt gesloten. En wordt deie door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. D. BRANDKf.ERBurgemeester. LEIDEN, 18 Januari 1878. E. KIST, Secretaris. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER, Iloofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 22sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1873, en dat ieder verplicht is zijnen aanslagop den bjj de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen herinnerd de bepalingen der Wet van den 26s,t0 Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtin gen. herbouwingen, bij- of opbouwingenof gedeeltelijke vernieuwingen in de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwenaangilte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn, terwijl die aangifte, regtstreeks, zonder tusschenkomst van derden, dagelijks van tien tot drie uur, met uitzondering van Zon- en feestdagen, ter Secre tarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 23 Januari 1873. v. d. BRANDELER. hjj op den zolder teregt kwam, tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar heel rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelukt het dier iir een broek door het zolderraam met een takel naar beneden te laten, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. Door een groot aantal firma's te Amsterdam, die belang hebben bij den kaloenliandel met Engeland, is aan den minister van financiën een adres verzonden, waarin wordt geklaagd, dat door de gebrekkige telegraphische gemeenschap met Liverpool, met welke stad de handel in katoen in den laatsten tijd is toegenomen, de particuliere depêches, die over Londen her waarts worden overgeseind, veel te laat aankomen en, te 10% uren 's voor middags van daar verzonden, eerst te 5 uren 's namiddags hier worden ont vangen, ofschoon die van Reuters Office, die in den regel eerst te 11 uren worden geseind, reeds te 1 uur te Amsterdam zijn. Zij dringen dus er op aan, dat ten spoedigste, om nadeel voor den groothandel te voorkomen, tus- schen Amsterdam en Liverpool een directe lijn worde gelegd, waarvan de opbrengst naar hunne meening binnen korten tijd de kosten van aanleg zou overtreffen, of anders dat er zorg worde gedragen dat de bedoelde depêches niet worden opgehouden. Het Hbl. meldt dal dezer dagen ter drukkerij van den heer J. F. Brugman is voltooid een "Hydrographische kaart van het Krammer. Vol kenrak en het Hollandsch diep", loopende van even beoosten den Moerdjjk tSi bewesten Hellevoetsliiis. Deze kaart is de vertolking der opmerkingen en kostbare schetsen van den verdienstelijken ingenieur Blommendal en zijn medearbeider Buyskes. Zelden is eene kaart in koper zoo fraai bewerkt, als dit meesterstuk van den heer A. Tuyn, en waardoor hij het bewijs le vert, de talenten zijner meesters C. van BaarsePen P. N. Tuyn te vereeni gen. Nooit werd eene kaart van die grootte op één stuk koper gewrocht. De afmetingen der plaat toch bedragen niet minder dan 14 bij 9 palm. Proeven dezer kaart hebben de bewondering weggedragen van de chefs der hydrographische bureaux te Brussel en Parjjs. De admiraal, die aan het hoofd van laatsigemelde instellingen staal, betuigde geen voorbeeld te ken nen dat één kunstenaar een zoodanig werk had voltooid. Gelukkig voor den heer Tuyn, dal zijne verdiensten, hier naauwelijks opgemerkt, in den vreemde hoog worden gewaardeerd. Dezer dagen ontving hij een beroep vanwege het Japansclie gouvernement, om te Jokohama de hydrographische kaarten des rijks in koper te brengen. Een honorarium van ƒ10000 'sjaars werd hem daarvoor aangeboden. 's GRAVENHAGE23 January. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie weken, wegens het overlijden van 11. K. H. grootvorstin Helena, douai rière van Z. K. H. grootvorst Michael van Rusland, geb. prinses van Wur- lemberg, te weten: twee dagen geheelen rouw, zes dagen middelbaren en twee weken ligten rouw, ingaande den 23stcn dezer maand. De heer A. J. H. van der Toorn is benoemd tot inspecteur van het ijkwezen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: het maken van den onderbouw eener draaibrug met twee vaste gedeelten en verder bij komende werken tegenover de Oosterdoksluis te Amsterdamten behoeve van den staatsspoorweg van Nienwediep naar Amsterdam. Daarvoor waren veer tien inschrijvingsbilletten ingekomen. Minste inschrijvers waren de hh. M. van der Wegt, te Kralingen, en L. Brandt Dz., te Hardinxveld, voor de som van ƒ228.555. De hoogste inschrijving was ƒ319.800. Gisteren avond is alhier na eene langdurige ongesteldheid overleden de heer dr. Jacob Brouwer Slarck. Den 15,l,n Mei 1800 te Leiden geboren had hij dus den ouderdom van bijna 73 jaren bereikt. Sedert 1823, en alzoo bijna 50 jaren, was hij als medrcinae doctor alhier gevestigd en mogt hij zich in eene uitgebreide praktijk verheugen. Als geneesheer van het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen, als lid van het bestuur over dat voor minderjarige idioten, heeft hij zich bijzonder onderscheiden, terwijl zijne kennis, zijne ervaring hem in vele moeijeiijke gevallen de vraagbaak deden zijn. Zjjn verlies wordt dan ook algemeen betreurd. Aanstaanden Dingsdag zal in het hotel de Oude Doelen de reeks der aldaar te geven groote casino's geopend worden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1