lUJITENLANDSCIIE BËHIf.'l EN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 21 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan HD. adjudant, den majoor A. J. M. C. baron de Posson, van den groolen staf, tot het dragen der versierse len van ridder der orde van St. Olaf van Noorwegen, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken Aan H. J. Goijaards is ontslag verleend als adjunct-commies bij het dep. van binnenlandsche zaken. Tot plaatsvervangend kantonregter te Kuilenburg is benoemd de heer C. A. Vriescndorp, ontvanger der registratie aldaar. Aan den O. I. hoofdambtenaar J. H. Tobias, laatstelijk resident van Soerakarta, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ont slag uit 's lands dienst verleend. De officier van gezondheid 2* kl. T. Abrahamsz wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, In de zitting van den gemeenteraad van heden is op nieuw benoemd tot geneesheer-directeur van het gasthuis dr. G. P. van Tienhoven. Durg. en vvcth. zijn, met het oog op het door de gemeente met 1 Jan. 1874 in exploitatie brengen eener tweede gasfabriek, tegelijk met de bestaande, gemagtigd tot aanstelling van een deskundige, die de commissie voor de gasverlichting kan bijstaan in de voorbereiding der maatregelen, welke aan de overneming der beslaande gasfabriek moeten voorafgaan, en tot uitzending van een ingenieur en een scheikuudige naar Wecnenom aldaar de werking van het oxygecn- gas te onderzoeken. Voorts is het voorstel van burg. en weth. om de directie van den Franschen schouwburg voor 1873/74 te gunnen zonder geldelijk subsidie, aangenomen met 32 tegen 3 stemmen. Een persoon, die jl. Zondag avond in een in aanbouw zijnd huis op het Oranjeplein alhier is ontdekt en gearresteerd en den volgenden morgen door de policie op zijne verklaring van alleen kosteloos nachtverblijf te>heb ben bedoeld, op vrije voeten was gesteld, is later op nieuw gearresteerd, nadat door den eigenaar van bedoeld huis aan de policie voorwerpen waren overhandigd, welke die persoon Zondag avond in voornoemd huis had ach tergelaten. vermoed óf van diefstal afkomstig te zpn óf lot eene poging tot inbraak te hebben gediend. EltiGES, A N B. LONDEN 20 Januarij. Sir Harry Parkes, de Britsche gezant voor Japan, zal zich binnenkort naar zijn post terug begeven en vermoedelijk 4 jaren afwezig blijven. Hem is door niet minder dan .13 Europesche volken opgedragen om handelsver dragen met Japan te sluiten. De Times is van meening dat Groot-Briiannië zich noch naar regt noch naar redelijkheid tegen eene annexatie der Sandwich-'eilanden bij de Vereenigde Staten zou kunnen verzetten. Het eenige regtwaarop men zich zou kunnen beroepen, wordt ontleend aan de opdragt van bet protecto raat der eilanden aan koning George III, door koning Kamehameha in 1810 geschied. Deze opdragt, zegt het blad, werd naar den vorm aan genomen, doch er werd geen enkele stap gedaan om het protectoraat tot eene waarheid te maken. Men liet de eilanden aan hun lot over, en, ofschoon de bevolking, dank zij den omgang met kooplieden en gelukzoe kers uit Europalangzamerhand zoo veel van de begrippen van den nieu- weren lijd deelachtig werd dat zij zich konde opheffen uit den onbeschaaf- den toestand, waarin zij door Cook gevonden werd, traden toch in plaats der barbaarsche denkbeelden geen betere begrippen van godsdienst en zede lijkheid. Nooit hebben zich de Engelschen beroepen op het regt, hetwelk de opdragt vail het protectoraat aan Groot-Britennië ten aanzien der eilanden hun verleende; integendeel hebben zij het altoos lijdelijk toegezien, dal de Amerikanen zich daar meer en meer vestigden en dat Amerikaansche zen delingen met goed gevolg het werk der ontwikkeling en beschaving der eilanders opvalteden, hetwelk door Engeland was verzuimd geworden. Het geheelc raderwerk der administratie, de meeutngeu en de gewoonten des volks, de vorm van beschaving, wanneer de beschaving naar waarheid ge zegd kan worden op de Sandwicheilanden wortel ie hebben gevat, alles draagt den stempel eener Amerikaansche afkomst. V 15 A ~S It 25 5*5 K. De Jcenir nat. meldt dat op 17 Januarij de administratie der domei nen aan de familie Orleans heeft teruggegeven al de goederen, die door Napoleon III in beslag genomen waren en wier teruggave door de nationale vergadering gelast werd. Op het oogenblik, dal de teruggaaf had plaats gevonden, zijn de drie prinsessen van Orleans opgekomen en hebben ver klaard van de schatkist te eischen haar dotatie, zooals die door bet kei zerlijk decreet van 1855 was vastgesteld. Volgens de Liberté heeft het getal billettenaan het station Darijs van den Noorderspoorweg, naar Londen afgegeven, sedert Napoleons dood, tot aan Dingsdag 14 dezer, ruim 500 bedragen. Daarbij voege men eenige billetten op den Westerspoorweg genomen vid Dieppe en Ncw-Haven, die, naar men verzekert, 50 niet te boven gaan; dan verkrijgt men 550 als het cijfer der reizigers, die van Parijs naar Chiselhurst zijn gegaan om bjj de begrafenis van Napoleon III tegenwoordig te zijn. Uit Parijs schrijft men aan de Köln. Zeil.: Als men vroeger den heer Thiers uitnoodigde den staat van beleg te Parijs en in andere groote steden van Frankrijk op te heffen, zeide hij dat de maatregel niet zoozeer tegen de radicalen als wel tegen de Bonapartisten gerigt was. Het is echter waarschijnlijk, dat het overlijden van Napoleon geen verandering brengen zal in de opvalling der regering. De werkelijke oorzaak voor de bezorgd heid des heeren Thiers ligt elders. Ilem jaagt de tegenwoordige gezindheid der arbeidende klasse ie Parijs schrik aan. De herinnering aan de Com mune, aan hare geweldadige onderdrukking door de Versaillaansche armee, leeft in alle gemoederen in de voorsleden en wijken der volksklasse nog voort. De burgerij van Parijs is slecht op de hoogte der gezindheid vau het proletariaat, doch de heer Thiers wordt dagelijks op de hoogte gehouden door de berigten van den prefect van policie Renault. Deze mededeclingen nu zijn alles behalve geruststellend. Zij bevestigen dat er nog in de laagste klasse der bevolking een vreeselijke wrok bestaat. Deze wrok wordt nog versterkt door de schrikbarende ellende, welke in eenige der genoemde wijken heerscht. Heft men nu den staat van beleg opdan zoudoor volks redenaars enz. opgehitst, het proletariaat der hoofdstad aanstonds een ge vaar opleveren voor de tegenwoordige regering. DllITfiCIII^AND. De verdeding der werkzaamheden tusschen graaf von Roon, als minister van oorlog, en generaal Kamecke, als tweede chef van het legerbestuur, is thans bij instructie geregeld. Naar men zegt, is generaal Kamecke enkel belast met die aangelegenheden, tot welker regeling en afdoening graaf von Roon als hoofd van hel departement persoonlijk bevoegd was, en zal deze laatste zich voortaan uitsluitend bezighouden met die, waarover het minis terie moet worden geraadpleegd. Men verneemt dat thans duidelijk is aangewezen de kamerheer der keizerin, die, zooals onlangs officieel werd bevestigd, eene aanzienlijke geldsom naar Silezië heeft gezondenom de agitatie tegen de schoolwet te bevorderen. Uit een verslag van de zitting der katholieke volksvereenigiug te Breslau blijkt, dat daarin eene demonstratie heeft plaats gehad ter eere van graaf Hans Ulrich von Schafïgotsch, den boog adelijken heer, aan wien Silezië groote verpligtingen heeft en op wien dezer dagen langs zeer buiten- gewonen weg is gewezen, omdat hij den moed heeft gehad van, in het be lang van waarheid en regt, te breken met veel wat hem lief en dierbaar was. Door het hof van appel te Munehen zijn de pastoor Mahr, lid der kamer van afgevaardigden, de voortvluglige redacteur van den f'olksbote, Zander, en de redacteur van hel Munchener Tageblatt, Faist, ter zake van beleediging van hel openbaar ministerie naar den criminelen regler verwezen. Een groot aantal Noorweegsche vaartuigenter walrusvangst in het jaar 1871 uitgerust, was in het afgeloopen jaar niet tijdig uit de wateren van Spitsbergen teruggekeerd. Men begreep, dat zij gebrek zouden hebben aan levensmiddelen, en derhalve werd midden in November uit een Noor weegsche haven een schip met proviand derwaarts gezonden, met het doel, om dwars door het ijs naar Spitsbergen te stevenen. De Albert is echter j spoedig onverrigterzake teruggekeerd. Terstond daarop (24 Dec. jl.) is uit Tromsö een kleiner vaartuig, de Isbjöntonder zeil gegaan, ten einde den ongelukkigen schepelingen luilp te verleenen. De uitslag dezer nieuwe poging is nog niet bekend. De maatschappij tot bevordering der Noordpool- vaart, gevestigd te Hamburg, bewogen met het lot der ingevroren schepe lingen, heeft het plan opgevat, om hun, in hunnen benarden toestand, zoo mogelijk, hulp te verleenen. Zij heeft een schip, de Grönlanddat in 1869 een ontdekkingstogl naar de Noordpool heeft gemaakt, lot dal. einde in gereedheid gebragl; tegen het einde dezer maand zal het met levensmid- delen naar Spitsbergen vertrekken. Dit edel bewijs van deelneming in het lot van vreemde schepelingen van den Hamburgschen handelstand heeft allerwege in Zweden en Noorwegen een diepen indruk te weeg gebragl. BERLIJN, 20 Januarij. Prins von Bismarck is gisteren alhier terugge komen. Gisteren zijn in de garnizoenskerk te Potsdam de aldaar in bewaring gebragle veroverde Fransehe vaandels tentoongesteld. Tevens heeft de keizer een legerorder uitgevaardigd, ter herinnering aan het laatste roem- rijkg gevecht voor Parijs. Hij dankt God voor Zijne hulp, brengt hulde aan het leger wegens zijne dapperheid, volharding en toewijding. Met diepen weemoed herdenkt hij de slagtoffers van den strijd. Hij verklaart, tot zijn laatsten ademtogt dankbaar de diensten van het leger te zullen herdenken, en hoopt dat de nakomelingschap dien wapenroem getrouwelijk J moge handhaven. VERSAILLES, 20 Jannarij. In de zitting der commissie-van-dcrlig, heden gehouden, zijn discussiën gevoerd over het voorstel-üecazes om den heer Thiers elke deelneming aan de debatten der kamer over interpellatiën te onthouden. Verscheidene leden voerden hierover het woord. De commissie heeft besloten hare zittingen open te stellen voor de leden van het regter- cn van het linker-centrum. Een ander besluit is niet gevallen. De heer Johnston heeft in de toelichting op zijne interpellatie in de natio nale vergadering de mcening uiteengezet, dat de minister van onderwijs door zijne circulare over de middelbare scholen de grenzen van zijn regt en bevoegdheid is te buiten gegaan. De spreker stelde voor, den minister een votum van afkeuring te geven. Nadat de minister het gevoelen van den interpellant had wederlegdnamen achtervolgens vier leden het woord, ieder om eene gemotiveerde orde van den dag voor te stellen. Na verwer ping van een voorstel omtrent de prioriteit, werd gestemd over de volgende orde van den dag ven den heer Christophle, waarmede de regering zich i vereenigde: »de vergadering, van oordeel zijnde dat de circulaire van 2" Sept. had moeten worden onderworpen aan de beoordeeling van den raad," enz. De uitslag was dat 342 leden voor- en 2 tegenstemden, terwijl de regterzijde zich van stemming onthield. Daar alzoo hel aantal uitgebragte stemmen niet voldoende was voor een wettig besluit, zal morgen eene her stemming worden gehouden. STOCKHOLM, 20 Januarjj. De koning heeft heden den rijksdag geopend. In de troonrede heeft hij de koningen uit het huis Bernadotte en inzonder heid Karei XV herdacht. Voorts gaf hij den wensch te kennen naar verdere ontwikkeling der betrekkingen tusschen Zweden en Noorwegen. Hij wees op de naauwe vriendschap tusschen zijn rijk en Denemarken en hoopte dat de Scandinavische muntovereenkomst zou worden goedgekeurd. Voorts is

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2