LKIDSCHE €01) RA KT. 1873. WOENSDAG 22 JANUARIJ. N\ 18. stads-ber1ciïten. nationalf militie. binnen la n dsch l i3k uigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.60 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.3b, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dmtschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAA8ENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LtxbtckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WtenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant mordt verzonden IV". 2 blad 2) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afge- loopen jaar 1872 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, immers vóór ultimo Januari e. k.ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 14 Januari 1873. E. KIST, Secretaris. KE3W1SGE1I\G. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale li.lilie Staatsblad N°. 72); Doen te weten dat liet register van inschrijving en de alphabetisehe naamlijst der in 1872 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 22<l,n tot den 31 sk'n dezer maand, ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebracht aan den Commissaris des Konings in dete provincie, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l-EIDEN, 21 Jannari 1873. V. D. BRANDELEB, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Januarij. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkoopiug; van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs, partijen van 10 hectoliters 4.70 f 4.50 v 50 "22.50 e 22.50 De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ter opleiding tot officier van gezondheid bij de zeemagt in dit jaar zul len worden toegclalen: A. aan de hoogescholenvier studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van candidaat in de geneeskunde. Omtrent den lijd der indiening van de verzoekschriften, bedoeld in art. 5 van Zr. M'. besluit van 17 Mei 1872, n". 13, zal tegen de maand Mei aanstaande eene nadere aan kondiging in de Staatscourant geplaatst worden. B. by het garnizoens-hospitaal te Amsterdamvier jongelieden. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating (1 October) den vollen ouderdom van 17 jaren bereikt hebben, en niet ouder zijn dan 20 jaren. Zij moeten vrij zijn van ligchaamsgebreken, welke hen ongeschikt maken voor de krijgsdienst. De ouders of voogdeu van hen die verlangen te worden toegelaten, moeten zich verbinden naar behooren te zorgen voor woning, voeding, kleeding, boeken, instrumenten enz., van hunne zonen of pupillen en wel overeenkomstig de voorschriften daaromtrent vast gesteld of later vast te stellen. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillentol officier van gezondheid by de zeemagt worden opge leid, moeten daartoe vóór den 31sttD Mei aanst. een verzoek aan den mi nister van marine indienen. De studenten voor de geneeskundige dienst bij de zeemagt genieten ecne toelage van 600 's jaars. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Door C. L. baronnesse van Haersolte van den Doorn, wed. Jans, wonende te Groningen cn onlangs te Amsterdam overleden, is aan de theolo gische school te Kampen gelegateerd de som van ƒ2000. Te Rotterdam werd gisteren een 70-jarige scheepstimmerman, op het dek van een in de Westerhaven liggend schip werkzaam, door het ophij- schen van eene kist in het ruim geslingerd. Bewusteloos werd hij opgeno men en men vreest voor het behoud van zijn leven. De officier van justitie te Gorinchem heeft opsporing, aanhouding en berigt verzocht van den dader van een in den nacht van 15 op 16 Jan. door middel van inklimming en binnenbraak in de woniug van de wed. A. de Rover te Hardinxveld gepleegden diefstal, waarbij is ontvreemd: 1 zeer ouder- wetsche zilveren tabaksdoos, waarop gegraveerd eene voorstelling van den slag bij Doggcrsbank, alsmede eenige namen van daarbij aanwezig geweest zjjnde zeehelden; in welke doos zich bevonden: 1 bankbillet van /200, 1 van ƒ100, 2 van j 60 en 2 van 40. Te Zuid-Beijerland is Zondag avond een hevige brand uitgebarsten in de bouwmanswoning bewoond door den arbeider C. Verhoeven. Door den hevigen wind werden de pogingen tot blusscliing verijdeld, zoodat de wo ning geheel is afgebrand. Te lieerde lis Zaturda.g avond mede eene onbewoonde boerenwoning afgebrand, liet was dezelfde woning, waar den 28"Ul> November jl. de vrouw van den toenmaligen bewoner Elbert Beekman op eene afschuwelijke wijze vermoord werd gevonden, en waar toen tevens poging tot brand stichting ontdekt is, voor welke ieiten Beekman preventief gevangen zit. Door den stads-omroeper te Deventer werd Woensdagavond uitge klonken dat de armen der herv. gemeente aldaar bij een schipper ieder honderd turven konden komen halen. Er zijn dien dag 20 a 25 duizend lange lurven uitgedeeld, naar men zegt voor rekening van mej. de wed. Scholten. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de tegenwoordige inrigting van de stads-reiniging alhier veel beter is dan vroeger, kan worden afgeleid uit de omstandigheid, dat de zuivere opbrengst van het aschland in 1872 heeft bedragen ƒ7000, legen ƒ1000 gemiddeld in de laatstvorige vier jaren. De aanzienlijke kosten aan de verbeterde inrigting besteed, zullen dus na ver loop van eenige jaren zijn teruggevonden. Het aanzien van de verzamel plaats van liet vuilnis (het zoogenoemde aschland), dat vroeger zoo veel te wensclien overliet, is thans ook vry wat verbeterd eu staat nog meer ver beterd te worden. De longziekte onder het rundvee, die in de provincie Friesland in vroe gere jaren zoo groote offers eischte, doch voor een paar jaren zeer weinig meer voorkwam, heeft in het afgeloopen jaar echter weder grootere uit breiding erlangd. In 1872 toch zijn 685 runderen aan die ziekte gestorven of te dier zake afgemaakt. Sedert de in werking treding van de betrekke lijke reglementen (17 December 1849) zijn in die provincie tot en met den laatsten December 1872 aan de longziekte gestorven of te dier zake afge maakt niet i minder dan 40521 runderen. Men meldt uit de Dokkumer-wouden het volgende: De gewone land verhuringen en houtverkoopingen in deze streken zijn voor dezen winter zoo goed als afgeloopen. Werden de landen, vooral ten gevolge van de goede vlas- en cichoreiprijzen, enorm duur verhuurd, niet minder dunr werd het hout verkocht. Zullen alzoo deze koopers goede zaken maken, dan is het zeker, dat takken, tal- en kagchelhout, damleggers enz., voor extra hooge prijzen moeten afgeleverd worden. Uit Groningen meldt men dat behalve de reeds vermelde legaten, dezer dagen ook nog is gelegateerd aan het geslicht voor pleegzusters enz. eene som van ƒ5000 en aan het fonds voor de ecredienst, om uit derenten de tractementen der predikanten bij de herv. gemeente te verhoogenmede ƒ5000, Onder de Varia van het Paleis ran Justitie wordt hel volgende voorbeeld aangehaald van: "Een goedkoop advocaat." "Burgemeester en regeerders der stadt Sehoonhoven, hebben op voor gaande exempelen ter bevordering van de Saaken en processen, die de stadt heeft, ofte nog zoude mogen krijgen, tot stadlsadvocaat aangesteld de heer en mr. Petrus Theodorus van Hamel, advocaat voor de respective hoven van justitie in 'silage, in plaats van den heer en mp. Stephanus Arnoldtis Westerhof, die overleeden is,' omme des versogt zijnde, in de stadts saaken te advisceren en besoignecrcn; ende zal tot een jaarlijksehe wedde genieten «een gerookte salm", als van ouds. Actum bij de heeren Thomas van Kem pen en Anthonie Boon, regeerende burgemeesterendeu Is1"1 September 1770." [Amptenbork der stadt Schoonhoven).

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1